Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 24
Like Tree69Likes

tema: Godišnji obim proizvodnje satova- lista proizvođača

  1. #1
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Godišnji obim proizvodnje satova- lista proizvođača

    Istražujući koliko jedinica satova godišnje proizvedu neki od renomiranih brendova, došao sam do sledećih veoma zanimljivih podataka za 2012.godinu.

    Druga kolona prikazuje broj zaposlenih, dok treća broj proizvedenih jedinica:


    Lange & Sohne / 450 / <5,000
    Audemars Piguet / 900 / 30,000
    Baume & Mercier / n/k / >100,000
    Bell & Ross / 50 / 90,000
    Blancpain / n/k / 5,000
    Breguet / 500 / 25,000
    Breitling / n/k / >200,000
    Chronoswiss / 35 / <5000
    Damasko / 22 / 1,000-1,500
    Dornbluth / 5 / 150
    Fortis / 30 / 20,000
    Frederique Constant / 100 / 120,000
    Genesis / 1 / 80-100
    Glashutte Original / 350 / <10,000
    H. Moser & Cie / 70 / 1500
    IWC / 750 / 75,000
    JLC / 1200 / >60,000
    Stefan Kudoke / 1 / 30-50
    Longines / 600 / 600,000
    Maurice Lacroix / 250 / 90,000
    Mont Blanc / c75 / 75,000
    Nomos / c100/ n/k
    Omega / n/k / 750,000
    Panerai / 250 / 75,000
    Patek Philippe / 1500 / 50,000
    Rolex / 6,000 / 1,000,000
    Sinn / 100 / 12,500
    Stowa / 10 / 2500
    Tag Heuer / 500 / 750,000
    Tissot / 300 / 2.5m
    Ulysee Nardin / c300 / >25,000
    Vacheron Constantin / 700 / 20,000
    Zenith / 200 / 25,000


    Sledeća lista prikazuje broj proizvedenih jedinica po zaposlenom, mislim da je ex ante teško i nezahvalno uspostavljati korelaciju između kontrole kvaliteta i završne obrade satova sa jedne strane i broja zaposlenih samo na osnovu ovih podataka:


    Lange & Sohne 11
    H. Moser & Cie 21
    Glashutte Original 29
    Vacheron Constantin 29
    Dornbluth 30
    Audemars Piguet 33
    Patek Philippe 33
    Breguet 50
    JLC 50
    Damasko 57
    Ullyse Nardin 83
    Genesis 90
    IWC 100
    Sinn 125
    Zenith 125
    Seiko 133
    Rolex 167
    Stowa 250
    Panerai 300
    Maurice Lacroix 360
    Fortis 667
    Longines 1000
    Frederique Constant 1200
    Tag Heuer 1500
    Bell & Ross 1800
    Tissot 8333


    Želeo bih takođe da spomenem i Seiko koji godišnje proizvede 12 miliona satova i zapošljava 90.000 radnika, Rolex je do sada proizveo oko 31 milion satova.

    Inače sam se prilično iznenadio činjenicom da Fortis zapošljava samo 30 radnika, a frapirao se podatkom da toliko spominjana Stowa zapošljava tek 10 radnika, sada mi se još više sviđaju za razliku od na primer Seika.

    Podatke sam preuzeo sa WUS-a, mnoge od njih sam verifikovao, dok neke nisam bio u mogućnosti, tako da vas molim da ih preuzmete sa malom dozom rezerve.

  2. #2
    Administrator Avatar korisnika Vladan Stevanovic
    Član od
    22.1.2008.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    3.713
    Lajkovi
    4057
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Godišnji obim proizvodnje satova- lista proizvođača

    Jako interesantna lista, hvala što si je podelio sa nama.

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika tiha
    Član od
    17.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.027
    Lajkovi
    2628
    Reputacioni uticaj
    132

    Određen forumom Re: Godišnji obim proizvodnje satova- lista proizvođača

    Citat milan milanovic kaže: Pregled poruke
    Želeo bih takođe da spomenem i Seiko koji godišnje proizvede 12 miliona satova i zapošljava 90.000 radnika, Rolex je do sada proizveo oko 31 milion satova.

    Inače sam se prilično iznenadio činjenicom da Fortis zapošljava samo 30 radnika, a frapirao se podatkom da toliko spominjana Stowa zapošljava tek 10 radnika, sada mi se još više sviđaju za razliku od na primer Seika.
    Ne moze da se poredi proizvodjac koji pravi samo kucista (a mozda ni to) i u njih pakuje gotove tudje mehanizme sa nekim ko sve razvija sam (od ulja, preko mehanizama do iluminacije na kazaljkama).

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom Re: Godišnji obim proizvodnje satova- lista proizvođača

    Citat milan milanovic kaže: Pregled poruke
    Inače sam se prilično iznenadio činjenicom da Fortis zapošljava samo 30 radnika, a frapirao se podatkom da toliko spominjana Stowa zapošljava tek 10 radnika, sada mi se još više sviđaju za razliku od na primer Seika.
    Ne bih se bas slozio sa ovim. To znaci da su npr. platili proizvodnju drugom lancu, koji proizvodi milione satova za razne narucioce a da se ovi zaposleni bave marketingom, odgovorima na pisma itd.
    Ja licno cenim mnogo vise firmu koja angazuje vise ljudi t.j. kod kojih je broj proizvedenih satova po zaposlenom manji.

    S te strane su me prijatno iznenadili AP i JLC (doduse, nekako sam to i ocekivao od njih) a dokaz je da i Rolex i Seiko i pored megaprodukcije, imaju mnogo zaposlenih.
    No time to lose

  5. #5
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Godišnji obim proizvodnje satova- lista proizvođača

    Slazem se za Stowu, kucista dobijaju od Icklera, mehanizme od ete, kaiseve takodje od nekog, onih deset sigurno su graficki dizajneri i marketing strucnjaci i odgovaraju na mailove dok JLC ima istu produkciju kao na primer IWC, a duplo vise radnika, ili cak duplo vise radnika od Longinesa koji proizvodi deset puta vise, ali zato JLC sve sam pravi i razvija
    Poslednja ispravka: Милан Милановић (21.4.2013. u 22:31)
    Mr D likes this.

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Godišnji obim proizvodnje satova- lista proizvođača

    Mozda i zbog toga JLC pravi mehanizme o kojima drugi mogu samo da mastaju. Takodje Seiko je napravio toliko raznovrsnih modela, koliko Stowa i svi ostali prizovodjaci tog tipa nece da proizvodu ni za 100 godina.

    Ovo je odlicno istrazivanje, i nedostajala je ovakva tema. Na zalost nekada ove informacije mogu da navedu na pogresan zakljucak, jer neku kompaniju treba sagledati iz vise uglova, ali nikada ne treba zaboraviti da svaku kompaniju najbolje predstavlja njen finalni proizvod, u ovom slucaju "sat"!
    Don_Krstic, vladas, jagos and 3 others like this.

  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Godišnji obim proizvodnje satova- lista proizvođača

    Milane,
    Podaci su extra- hvala puno!
    Tolarbo je u pravu - ove podatke vrijedi vidjeti ali nema smisla zaključivati nešto o proizvođaču ili o modelima po ovim podacima.

  8. #8
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Godišnji obim proizvodnje satova- lista proizvođača

    Pazljivo sam procitao ovu temu i analize na kraju mogu zakljuciti, neke od gore navedenih brendova posedujem neke sam imao sanse da pogledam kod satcije neke kod prekupaca a neke sam video po prodavnicama i po onom sto sam svojim ocima video mnogi od gore navedenih brendova prodaju ime istoriju tradiciju a kvalitet im je skoro ili gotovo isti pa i losiji od nekih jevtinijih brendova, cast izuzetcima ali tolike razlike u cenama nisu podrzane i stojim i dalje na misljenju da je ipak po meni Seiko broj 1 kad se uzme u obzir koliko ljudi zaposljava koliko satova proizvede i na kraju ono sto nudi a to je kvalitet i cena !

  9. #9
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Godišnji obim proizvodnje satova- lista proizvođača

    Seiko vs JLC, otprilike kao sito-štampa vs Rembrant. Babe i žabe. Kao i obično statistika prikaže sve osim istine.
    Stowa proizvodi odlične satove iako nema zaposlenog časovničara. Šta nije u redu u ovoj rečenici? Pošto je besmislena - sve, osim da je Stowa odličan sat. Sa bogatom tradicijom takođe... a kako su organizovali sopstvenu firmu, ko im i gde vrši kontrolu kvaliteta, njihova stvar. Kakva je struktura koje firme, apsolutno njihova stvar. Koliko je bitno odakle im kućišta? BMW ugrađuje kablove iz Prokuplja (Leoni / FIAZ) a znamo da je nemačka medicina naj...
    Meni je lista zanimljiva samo kao informacija o svakom proizvođaču ponaosob, pošto ne može biti uporedna ni po jednom osnovu. Čak ni za firme iste kategorije. Što reče Tolarbo, treba sagledavati iz više uglova... inače drvo zakloni šumu.

    Seiko:


    JLC:

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika tiha
    Član od
    17.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.027
    Lajkovi
    2628
    Reputacioni uticaj
    132

    Određen forumom Re: Godišnji obim proizvodnje satova- lista proizvođača

    Logicno je da se fabrike gde se proizvodi Seiko 5 i Grand Seiko ipak malo razlikuju. Credor da i ne pominjemo.

    Grand Seiko:



    Citava prica: Exclusive - Inside Two Seiko Studios: Making a Watch the Japanese Way &mdash; HODINKEE - Wristwatch News, Reviews, & Original Stories
    tolarbo, vladas and SanelMNE like this.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •