Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
Like Tree23Likes
  • 12 Post By Vladan Stevanovic
  • 4 Post By tolarbo
  • 1 Post By milan zmaj
  • 2 Post By milan zmaj
  • 4 Post By Swissz

tema: Pad vrednosti novih satova - ?

  1. #1
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Pad vrednosti novih satova - ?

    Ako se ne varam ova tema ne postoji na forumu pa sam hteo i o njoj malo da prodiskutujemo.

    Mnogi clanovi ovog foruma su pisali o tome kako satovi retko kada mogu biti investicija, odnosno da posle kupovine novog sata mozemo ocekivati veliki gubitak vrednosti.

    Ja sam pretrazio trziste polovnih Audemars Piguet Royal Oak modela i verovali ili ne polovni modeli stari dvadeset godina tesko da se mogu naci za manje od 5.000 ili cak 7.000 evra a novi modeli, oni najjeftiniji su tek nesto oko 10.000 evra, ako je takva situacija onda je AP marka sa najstabilnijim padom vrednosti ?

    Sta vi mislite o tome?

  2. #2
    Administrator Avatar korisnika Vladan Stevanovic
    Član od
    22.1.2008.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    3.713
    Lajkovi
    4057
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Pad vrednosti novih satova - ?

    Ima dosta takvh primera, ali ukoliko bih morao dugoročno da se kladim na nekoga, kladio bih se na ROLEX!

    Jednostavan pokazatelj koliko satovi odredjenog brenda mogu da drže cenu su sledeći:

    • Da li se određeni model nekog brenda može naći na svakom koraku i u dovoljnoj količini?
    • Da li se određeni model nekog brenda može kupiti sa atraktivnim popustom u maloprodaji (>15%)?
    • Da li se određeni model nekog brenda može kupiti ONLINE sa atraktivnim popustom?

    Ukoliko je odgovor pozitivan na bilo koje od ova tri pitanja, zaključak je da taj model tog brenda neće tako uspešno držati cenu tokom vremena.

    Primera radi, Rolex planira da SMANJI broj maloprodaja u svetu kako bi svoj brend učinio još luksuznijim time što ga je teže pronaći i kupiti. Ako se nekada zateknete u Rolex butiku pokušajte da se cenjkate i videćete kakav ćete odgovor dobiti.

    Skidam kapu svim TOP brendovima na svetu uključujući gore pomenuti AP, ali svi ostali mogu samo da uče kako se gradi i održava brend, od kompanije kao što je Rolex.
    milan zmaj, RUS, vladas and 9 others like this.

  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Pad vrednosti novih satova - ?

    Apsolutno tacno, imao bih jos da dodam da medju proizvodjacima koji veoma drze cenu su Panerai i Philippe Patek. Mozda bi redosled bio: Rolex, Philippe Patek, Audemars Piguet, Panerai. Interesantno je da Rolex ima vise nego duplo vecu proizvodnju nego sva tri brenda zajedno, a i pored toga uspeva da odrzi vrednost brednost brenda izuzetno visoko.
    RUS, anbeast, VLADAN P and 1 others like this.

  4. #4
    Počasni član Avatar korisnika milan zmaj
    Član od
    20.12.2008.
    Lokacija
    SRBIJA.Beograd
    Poruke
    9.487
    Lajkovi
    36921
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    159

    Određen forumom Re: Pad vrednosti novih satova - ?

    Citat milan milanovic kaže: Pregled poruke
    Ako se ne varam ova tema ne postoji na forumu pa sam hteo i o njoj malo da prodiskutujemo.

    Mnogi clanovi ovog foruma su pisali o tome kako satovi retko kada mogu biti investicija, odnosno da posle kupovine novog sata mozemo ocekivati veliki gubitak vrednosti.

    Ja sam pretrazio trziste polovnih Audemars Piguet Royal Oak modela i verovali ili ne polovni modeli stari dvadeset godina tesko da se mogu naci za manje od 5.000 ili cak 7.000 evra a novi modeli, oni najjeftiniji su tek nesto oko 10.000 evra, ako je takva situacija onda je AP marka sa najstabilnijim padom vrednosti ?

    Sta vi mislite o tome?
    Ja se apsolutno slazem sa tobom

    next year at this time I'll be a millionaire




  5. #5
    Počasni član Avatar korisnika milan zmaj
    Član od
    20.12.2008.
    Lokacija
    SRBIJA.Beograd
    Poruke
    9.487
    Lajkovi
    36921
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    159

    Određen forumom Re: Pad vrednosti novih satova - ?

    Mislim da je Rolex prica za sebe. Znaju oni aposlutno sta rade i kako rade i to u ogromnoj konkurenciji.
    jagos and zoran funduk like this.

    next year at this time I'll be a millionaire




  6. #6
    Mlađi član
    Član od
    15.2.2011.
    Poruke
    42
    Lajkovi
    230
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Pad vrednosti novih satova - ?

    Ako vidis cena na AP koji su 20-tak godine stari, cena koja sada je recimu 7000 EUR, pre 20-tak godine cena je bila....lupam, ne znam, ali ne vise od 4-5000 To je to da sat je dobra investicija, nije izgubio vrednost, zadrzala cena i dobila na vrednost.

    To je zato sto AP ja drasticno poskupeo svojih modele ovih 20tak godine. Sta radi inflacije, sta radi CHF, sta radi trziste...

    Rolex isto taka mogu reci da cene su visoke nego pre 10-20-30 godina. Pre 30 godina Rolex kostao 120 GBP, ali tada to je bio kao 5000 EUR danas. I danas taj rolex kosta 5000 EUR, ali te iste 125 GBP od pre 30 godina nemaju iste vrednost

    Omega je isto primjer, ja sam kupio 2 PO u 2009 i 2010, bili su skoro novi i platio sam 1400 EUR jedan, tako nesto, sada bez ikakvih napora mogu da ih prodam za 2000 EUR jedan, ko iz shale. To je jer novih PO model je duplo skupji i vishe u prodaonici nego pre 5 godinama.

    Kada kupujete sat za investicije, nije moguce da kupite NOV sat iz AD i da to bude vasa investicija. Prvih 5-10 godinama taj sat gubi jedno 30-50% od vrednost, a tek posle vrednost ide u plus... Ali zato, ako ste kupili jedan sat koji je 2-3 godine star i vec ta 30-50% pad cene je platio prvi kupac, onda vi samo nosite sat i cena ide u plus...

    Problem sa HIGH END watches je sto je vrlo tesko da prodate jedan AP ili PP u privatoj trziste, recimo forume u Zap. Evropu ili Ebay. Razlog zbog ovo je sto kupci na AP, PP idu direktno kod dileri ili nezavisni prodaonice i kupe ih tamo. Onaj koji ima 15 hiljada EUR za PP, nece da ustede 1000-2000 EUR i da kupi na forum ili ebay. A satovi sa cena do 3-4-5 hiljada EUR e vrlo lesno da se proda i kupi izmegju privatni kupce, na foruma kao WUS itd.

    Zato spored meni ja bolje da se ne ide na high end AP PP jer poslje je veoma tesko se naci kupac. Pre nekoliko mjeseca, bilo je jedan PP 5296R-001 u roze zlato, mint, cena je bila 20-30% manje nego pazarne, 9 meseci nije se prodao. Covek je smenio sat kod dilera, diler je prodao sat za 1 dan.

    Druga stvar kod PP, svi ovih vintage stari satici koji se prodaje za 1-2-5 miliona EUR po aukcijama, kupec je sam PP i svi ovih satove mogu se vidjeti u muzej pp u Zhenevu. To je jos jedan pokazatel da je cena na ovih vintage satove napumpana, da ne bi PP kupio sve ovih primjeroke cena bi bila mnogo drugacija.
    vladas, jagos, nwolfe and 1 others like this.

  7. #7
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pad vrednosti novih satova - ?

    jeste protivno principima ekonomije da rolex ima toliko veliku produkciju, a da tako dobro drzi cenu, mada visoka produkcija je odraz dobre potraznje, mislio sam ipak da satovi mnogo vise gube na vrednosti, u tom slucaju je privlacna i kupovina polovnih satova, a sto se tice omeginih modela, kontaktirao sam Malbasica i rekli su mi da su im svi modeli iznenada poskupeli za gotovo duplo Hvala na odgovorima

Slične teme

  1. Procene vrednosti satova - Samo u ovoj temi!
    By anti in forum Opšti forum
    Odgovora: 2698
    Poslednja poruka: 8.2.2024., 21:42
  2. Kupovina novih ruskih satova
    By milan78 in forum Ruski satovi
    Odgovora: 135
    Poslednja poruka: 27.10.2022., 7:32
  3. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 3.12.2010., 9:01

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •