Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
Like Tree15Likes
  • 4 Post By bgmoto
  • 2 Post By Larosa
  • 1 Post By Ivke1
  • 2 Post By Larosa
  • 2 Post By eee
  • 2 Post By Can'tStand'Ya
  • 1 Post By Baron
  • 1 Post By eee

tema: Napisite svoje misljenje, jer neke stvari ne razumem...

  1. #1
    Mlađi član Avatar korisnika andrija86ze
    Član od
    16.1.2015.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    66
    Lajkovi
    192
    Reputacioni uticaj
    10

    Određen forumom Napisite svoje misljenje, jer neke stvari ne razumem...

    Kopiracu deo svog posta iz jedne druge teme:
    "Sam sebe sam zacudio kada nisam osecao vise tu strast, ne znam ni zasto ni kako. Prvo sam poceo da se pitam sta ce mi toliki satovi, pa kada sam shvatio da je svaki pojedinacno poseban kao da sam upao u neko vrzino kolo. Preispitivao se koji sat taj dan da nosim, pa mi onda bude zao jer sam neki drugi izostavio. E onda sam resio da izaberem najdrazi i sve ostale da prodam. S'obzirom da sam aktivno ronio ostao je samo Mudman kojeg i nema u kolekciji na slikama. A sada i taj prodajem. Jako cudan osecaj...kao da sada znam tacno kakav sat trazim i zelim samo jedan da imam."

    Da li ste imali slicno iskustvo sa tim osecajem? Kako se manifestovalo kod vas, da li je bio prelazak sa jednog neobaveznog sata na kolekciju ili obrnuto? Sta mislite da je uzrok?

    Ja sam od malena gajio strast prema satovima na mnogo razlicitih nivoa (funkcionalno, estetski, kroz mastu itd), jako me je zacudilo kada je ta strast utihnula, sad' vec pre par godina. Sada zaista zelim samo jedan ali meni vredan sat.

  2. #2
    Mlađi član
    Član od
    5.6.2015.
    Poruke
    64
    Lajkovi
    363
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Napisite svoje misljenje, jer neke stvari ne razumem...

    Zanimljiva tema.
    Već četiri decenije, neprestano, 24h, nosim sat(ove) na ruci. Kao dečak, imao sam uvek po jedan sat koji nisam skidao dok se potpuno ne raspadne od upotrebe (to su sve bili jeftiniji kvarcni digitalci). U to vreme sam radoznalo gledao dedu kako navija svoju džepnu Molniju od koje se nije odvajao, bez obzira šta je radio i gde je išao. Mogao sam samo ponekad na trenutak da je uzmem, ali uvek okačenu o lančić i pod budnim dedinim okom. Bio sam duboko dirnut kada sam je dobio nakon njegove smrti. Otac je kao mlad kupio Jungans navijač i nije se odvajao od njega, sve dok nije na poklon dobio automatika (Seiko 5). Nedavno mi je poklonio tog Junghansa da ga sredim i zadržim. Ovi satovi su za mene neprocenjiva kolekcija koje se nikada neću odreći, a nadam se ni moji naslednici
    Drugi deo se odnosi na satove koje sam lično kupio ili dobio:
    1. "Radni" Casio je na ruci više od decenije, još mu nije promenjena fabrička baterija. Ofucan, bio je u vodi (mora, bazeni, reke), prašini, pesku, blatu, udaran, padao, izgreban, ali i dalje funkcionalan. Ostaje dok izdrži.
    2. Darwil flat lux u perfektnom stanju, samo za odelo i svečane prilike, elegantan i diskretan, tamo gde mučeni Casio nikako ne pristaje. I Darwil ostaje trajno.
    3. Naposletku, sat koji se menja kako se vremenom menjaju moje navike i afiniteti. Njih nije bilo mnogo, svega tri komada. Prethodni se prvo proda, pa tek onda kupi drugi, željeni, u skladu sa mogućnostima. To često zna da potraje, ali u tome i jeste draž. Tenutno sam se pronašao u diskretnom mehaničkom hronografu navijaču. Znam da će naše druženje potrajati.
    Imati više satova, a neprestano samo dodavati nove satove je ljubav i hobi, nikako realna potreba - tu ne vredi sebe zavaravati. Opet, ostati samo na jednom satu? Nositi ga svaki dan, na posao, na pecanje, trčanje, planinarenje, lov, plažu, fizikaliju, bioskop, pozorište, uz odelo i trenerku...teško! Na stranu što rizikujemo da nas prozovu za neukus , rizikujemo da svakodnevnim aktivnostima ozbiljno oštetimo voljeni sat (a pethodno spomenuta Molnija i Junghans nažalost nisu uopšte u reprezentativnom vizuelnom stanju)! Kao i u svemu, treba naći razumnu meru i ne ići u krajnosti. Jedan sat? Po mom mišljenju, ako ste odrastao, ozbiljan čovek (dama) - ni slučajno! Više od 2-3? Takođe ne, ukoliko vam sakupljanje satova nije hobi. Ovo je moje mišljenje!

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika Larosa
    Član od
    17.11.2009.
    Lokacija
    Zrenjanin
    Poruke
    538
    Lajkovi
    1905
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Napisite svoje misljenje, jer neke stvari ne razumem...

    Večita tema kod poklonika satova, koliko ih imati a da to bude neki razuman broj, mada i šta je uopšte razuman broj?
    Sve je to individualno i dolazi sa iskustvom a koje opet prolazi kroz različite faze, kao što su imati od svakog tipa sata po jedan ili se fokusirati na samo jedan tip sata i to skupljati ili nešto treće
    U zadnje vreme sam bio poklonik da je broj od 2 do max 3 sata ok, pa mi se kolekcija ipak popela na 5 komada
    Mislim da svaki ljubitelj sata ima neki grail watch kome teži i trudi se da do njega dođe, posle dosta preduzetih "akcija" ja sam stigao tj. on je stigao do mene tako da nekih velikih želja i nemam više.
    Trenutno u svojoj kolekciji imam "samo" 2 sata od kojih mi je jedan na oglasima, a plan mi je da ostanem na samo jednom satu jer sam nekako uvek zavideo ljudima koji su imali samo 1 sat i njega nosili po 15 ili 20 godina jer to onda po mom mišljenju, znači pravu "vezu" sa satom, znam da se ovi sa više satova neće složiti samnom ali eto svako ima pravo na svoje....
    I na kraju, ovaj naš hobi je dosta skup hobi tako da je i to uticalo na moju priču, pored onoga što sam već naveo.

    Izvinite ako sam nekoga smorio ali onaj zadnji pasusu od @andrija86ze me naveo da napišem
    moje razmišljanje
    Poslednja ispravka: Larosa (15.2.2021. u 17:49)
    mizzy and andrija86ze like this.
    Seiko ​Green Willard SPB153J1
    Seiko ​62 MAS Reissue SPB149J1 Limited edition
    Seiko ​Panda Chronograph SRQ029J1 Limited edition

    Omega Seamaster Co-axial 8800 Chronometer Diver Green

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika Ivke1
    Član od
    24.6.2018.
    Poruke
    777
    Lajkovi
    3128
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Napisite svoje misljenje, jer neke stvari ne razumem...

    Ja sam lutao sa satovima, kupovao, prodavao i sad sam došao na 4 sata. Jedan za specijalne prilike, jedan za svaki dan, jedan za grublje aktivnosti i jedan na kaisu poslovni. Iskreno mislim da bi realno mogao da svedem na dva. Jedan radni ( grublje aktivnosti) i drugi za sve ostalo. Mislim da još uvijek nisam našao takav sat. Vi koji ste se smirili sa tim jednim sato bas me interesuje koji je to sat u vašem slučaju. Mislim na kraju da je to najljepši osjećaj kad imas taj jedan i ne interesuje te vise.
    andrija86ze likes this.

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika Larosa
    Član od
    17.11.2009.
    Lokacija
    Zrenjanin
    Poruke
    538
    Lajkovi
    1905
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Napisite svoje misljenje, jer neke stvari ne razumem...

    U mom slučaju je to Seiko Marinmaster 300m SLA023J, koji mi ispunjava sve što barem ja tražim od sata a to je na prvom mestu preglednost/čitljivost sata, kvalitetan mehanizam i naravno "priča" koja ide uz sve satove koji su ostavili svoj tragu u horološkom smislu
    andrija86ze and Ivke1 like this.
    Seiko ​Green Willard SPB153J1
    Seiko ​62 MAS Reissue SPB149J1 Limited edition
    Seiko ​Panda Chronograph SRQ029J1 Limited edition

    Omega Seamaster Co-axial 8800 Chronometer Diver Green

  6. #6
    eee
    eee je sada online
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.647
    Lajkovi
    7471
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: Napisite svoje misljenje, jer neke stvari ne razumem...

    Ja sam u jednom momentu imao 5 ili 6 satova i skontao da to nije za mene, toliki broj. Ali takođe nije ni 1 za sva vremena, dosadi mi posle nekog vremena. Kad mi dosadi ili ne nosim ništa (pogotovo sad kad radim od kuće) ili promenim na g shock.

    Sent from my Nokia 6.1 using Tapatalk
    andrija86ze and Ivke1 like this.

  7. #7
    Stariji član
    Član od
    7.1.2017.
    Poruke
    731
    Lajkovi
    7011
    Reputacioni uticaj
    11

    Određen forumom Re: Napisite svoje misljenje, jer neke stvari ne razumem...

    i ja sam se zapitao isto kada sam skorije postavljao temu o svojoj kolekciji. Mislim da nema smisla raditi 'downsize' sa 5 6 satova koji pokrivaju razlicite namene ili imaju dovoljno razlicite odlike (npr po jedan digitalni, jedan iz neke ranije price, jedan automatik za razne prilike i jedan formalniji sat), ako postoje prilike da se sat nosi. Pogotovo nema smisla ako su u pitanju relativno jeftiniji modeli (npr do 200 eur), jer toliko vise para ostavljamo u proseku na kojekakve druge 'gluposti', pa ni satovi ne treba da trpe. Sto se tice izbora sata za odredjeni dan, i tu treba shvatiti mogucnost sireg izbora kao slobodu, a ne ogranicenje, posebno kada su mnogima od nas dani usled opste situacije cesto medjusobno i previse slicni. Meni se cesto desi da do predvece nosim jedan od satova, pa posle promenim. Jedino me smara sto kad ostavljam stan praznim na dan dva ili vise, pakujem i nosim sa sobom satove, jer je to jedino u stanu sto materijalno bar za mene zaista vredi a bilo bi mi krivo da mi pokradu eventualno provalnici.

    off topic, ali nastavno na ovo - dobar drugar ima bas ukus suprotan od mog za satove, sve neki kvarc hronografi, ne bas jeftini, i od pre neki ubiboze modeli. sem toga je sakupljac novcanica, i ima fantasticnu kolekciju, gde ima i dosta aktuelnih banknota , sve u svemu 10+ K Eur je ta zbirka .. i obiju mu kucu skoro, pokupe te grozne satove a nize na polici ne primete kolekciju i ostane mu. rekoh spasli te satovi, ucinili ti ljudi uslugu, sad uzmi normalan sat ..
    andrija86ze and Zorg like this.

  8. #8
    Stariji član Avatar korisnika Baron
    Član od
    19.3.2009.
    Lokacija
    Podgorica
    Poruke
    1.587
    Lajkovi
    5191
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Napisite svoje misljenje, jer neke stvari ne razumem...

    Citat eee kaže: Pregled poruke
    Ja sam u jednom momentu imao 5 ili 6 satova i skontao da to nije za mene, toliki broj. Ali takođe nije ni 1 za sva vremena, dosadi mi posle nekog vremena. Kad mi dosadi ili ne nosim ništa (pogotovo sad kad radim od kuće) ili promenim na g shock.

    Sent from my Nokia 6.1 using Tapatalk
    Pričaš o satovima?

    Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
    andrija86ze likes this.

  9. #9
    eee
    eee je sada online
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.647
    Lajkovi
    7471
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: Napisite svoje misljenje, jer neke stvari ne razumem...

    Hehehe

    Pazi, ja šta god da odgovorim moraću sam sebe da banujem

    Sent from my Nokia 6.1 using Tapatalk
    andrija86ze likes this.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •