Glasanje: Koja karakteristika najviše čini jedan časovnik ekskluzivnim?

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 35
Like Tree44Likes

tema: Koje karakteristike čine jedan časovnik ekskluzivnim?

  1. #1
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Question Koje karakteristike čine jedan časovnik ekskluzivnim?

    Nekada se pitam šta je to ekskluzivnost i šta sve neki predmet čini ekskluzivnim. Postoji toliko ljubitelja skupih i ekskluzivnih stvari, a s obzirom da se mi pre svega bavimo tematikom satova sledi pitanje... Koja karakteristika najviše čine jedan časovnik ekskluzivnim?


    Koja karakteristika najviše čini jedan časovnik ekskluzivnim?

    - Visoka cena koštanja sata
    - Korišćenje plemenitih metala i dragog kamenja u izradi sata
    - Primena novih HiTec materijala u izradi sata
    - Izrada sata u limitiranoj seriji
    - Veliki broj komplikacija na satu (Grand Complication)



    Ovo bi bilo pet karakteristika jednog ekskluzivnog sata koje sam ja izdvojila, a ukoliko vi imate bilo šta da dodate ili smatrate da je treba dopuniti slobodno ostavite komentar ispod.

    Pozz svima!

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.628
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Koje karakteristike čine jedan časovnik ekskluzivnim?

    Pretpostavljam da se ,kroz vreme, dokazani nesumljivi kvalitet podrazumeva ?
    Mislim,bez toga sve navedeno ne znači puno.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  3. #3
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Koje karakteristike čine jedan časovnik ekskluzivnim?

    Da. Svakako da sat svakako mora biti izuzetno kvalitetan kako bi mu se uopšte dodao epitet ekskluzivan. To sam nekako svrstala pod standardnu karakteristiku.
    Pored toga, po meni je najcenjenije kada je sat grand complication. To je za svako divljenje, jer to rešenje treba osmisliti i izraditi ga da radi bez greške...

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika araphel
    Član od
    1.8.2012.
    Poruke
    1.747
    Lajkovi
    12298
    Reputacioni uticaj
    120

    Određen forumom Re: Koje karakteristike čine jedan časovnik ekskluzivnim?

    Mislim da je ovde jako teško dati ispravnu definiciju. Po meni, tanka je linija između ekskluzivnih izdanja i takozvanih "limited edition".

    Dok ekskluzive mogu imati neku dodatnu funkcionalnost prisutnu samo na njima kako bi podigli cenu, ili imati izmenjene delove u smislu plemenitih materijala i slično, ograničene serije mogu biti sasvim obične, samo urađene sa nekom vizualnom karakteristikom primenjenom samo na određeni brij komada, kao naprimer druga boja i slično.

    Lično ne patim od ekskluzive, ne palim se na takve stvari i smatram ih besmislicama, ali okej, ja takođe i švajcarske satove smatram precenjenim snobizmom i obmanom, pa onda nemam možda uobičajena merila.

    Protiv "limited edition" varijanti nemam ništa, mada ni tim stvarima nisam sklon, jer ne volim da doplaćujem za nešto što je u suštini ništa.

    Sve u svemu, mislim da se obe varijante daju svesti na caku za iznuđivanje para od imućnih i veoma često užasno površnih ljudi, koji se definišu takvim ekskluzivama umesto svojim kvalitetima.
    kengur likes this.

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika joppa
    Član od
    30.9.2013.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    1.556
    Lajkovi
    15583
    Reputacioni uticaj
    52

    Određen forumom Re: Koje karakteristike čine jedan časovnik ekskluzivnim?

    Nažalost u današnje vrijeme samo cijena..
    RUS, Zagor, ckvrlj and 1 others like this.

  6. #6
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Koje karakteristike čine jedan časovnik ekskluzivnim?

    joppa, moje misljenje je potuno isto.
    Mozda su nekada bile vazne druge stvari, ali u danasnje vreme je to po mom misljenju samo cena(nazalost).
    Zagor and dusan345 like this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika ckvrlj
    Član od
    25.12.2012.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    837
    Lajkovi
    3692
    Reputacioni uticaj
    43

    Određen forumom Re: Koje karakteristike čine jedan časovnik ekskluzivnim?

    Cena i ime proizvodjača. Važan je brend i da je skup, i eto ekskluzive, ostalo je manje bitno.
    Zagor and dusan345 like this.

  8. #8
    Član Avatar korisnika zare
    Član od
    18.5.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    490
    Lajkovi
    885
    Reputacioni uticaj
    52

    Određen forumom Re: Koje karakteristike čine jedan časovnik ekskluzivnim?

    Nekada dok je sat pravio u Alpima zavejani sajdzija i dok je rucno turpijao njegove delove, ekskluzivnost je podrazumevala veliki broj komplikacija,a plemeniti metali su se za takve satove podrazumevali. Danas kada delove prave kumpijuterski narihterisane glodalice kvalitet se dosta ujednacio, pa je, moram se sloziti sa predhodnim postovima, ekskluzivnost spala na ime i cenu.
    RUS, 83stojan and Zagor like this.

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika SHIBUMI
    Član od
    2.2.2012.
    Lokacija
    Balkan-South Ontario
    Poruke
    599
    Lajkovi
    2923
    Reputacioni uticaj
    173

    Određen forumom Re: Koje karakteristike čine jedan časovnik ekskluzivnim?

    Ako je to stvarno tako, da je ekskluzivnost = cena, onda je to vrlo prosta rabota.

    Jedan pregrst dragih i bezobrazno skupih kamencica. Zatim, potrebno je tu jos barem pola kile i
    dvesta plemenitog metala, mozda i komadic dva sa nekog meteora, palog negde na Uralu.
    I onda jos samo jedan mehanizam koji ce Eta- Beta ili neka teta da isporuci preporucenom posiljkom. "Voila ici,
    imamo ekskluzivu -ekskluzive.

    "Cream of the Crap".




    CHOPARD 201-CARAT WATCH – Price: $25.000.000

    A gde su oni samostalni casovnicari, koji su pekli zanat kod vrhunskih majstora zanatskog umeca, sto kaze Zare: Tamo negde zavejani, gde je vazilo samo jedno pravilo, sve uraditi rucno.



    Dr.George Daniels -CBE

    Jedan cuveni, nekima malo znani Dr.George Daniels CBE (spomenut na jednoj temi), je za zivota rucno uradio (samo) 37 unikatnih primeraka, jedan od retkih koji je sve radio rucno, od crteza do zavrsne faze, kucajuceg sata. Svaki od tih 37 prmeraka je dokaz za sebe, jednog vrhunskog umeca, strpljenja i preciznosti.




    George Daniels Space Travellers’ Watch

    Uz pomoc svog tadasnjeg segrta ( sada vec vrhunskog majstora), Roger W. Smith-a, uradio je i jednu seriju od 50 satova za Omegu, koja je prihvatila (1999.) i trazila da im se u njihov bazican mehanizam ugradi njegov genijalni pronalazak, co-axial escapement. Za koji se smatra da je najvazniji pronalazak u zadnjih 250 godina.



    The Art of Breguet, by George Daniels (1975)
    Sold: $13,993

    Da skratimo dozivljaj, za jedan ekskluzivan sat se podrazumeva da mora biti:

    Skoro kompletno (80%) rucne izrade.

    Plemeniti metali mogu, ali nista nece ugroziti ekskluzivu ni ako je od titanijuma.

    Sjajni prelamajuci zraci sa dragih kamencica, nece mnogo impresionirati pravog poznavaoca i jos povrh svega bogatog kolekcionara, tih vrednih primeraka ljudskog umeca.

    Znamo da svi polaze od onoga : "Sto da bude prosto kada moze komplikovano". Moze i to, ali u razumnoj i estetski prihvatljivoj meri. To pogotovo vazi za rucni sat.



    PATEK PHILIPPE – HENRY GRAVES – POCKET WATCH – Price: $11.000.000

    Graves Supercomplication dzepni sat, sa 900 sitnih delova ne vecih od zrna pirinca, Patek Philippe je ulozio 8 godina rada i uradio 24 komplikacije, bez onog obaveznog pokazivanja vremena.

    Nova tehnicka dostignuca (ako je moguce) su veoma pozeljna, daju jednom satu jedinstvenost, to pravo da bude "Ekskluzivan".





    Limitirana serija uvek lepo zvuci, ali u ovom slucaju je i neizbezna, jer izrada jednog takvog sata zahteva godinu (ako ne i godine) rada. Gore spomenuti
    Roger W. Smith uspeva da uradi jedva 10 komada godisnje, i to uz pomoc svoja tri majstora. Ako ste zainteresovani, kod njega je trenutno lista cekanja dve godine i svaki je jedinstven.








    Roger W. Smith


    A cena je samo mala kompenzacija za takav trud. Kupcu je to investicija u jedno umetnicko delo, koje na kraju ostaje u posedu generacijama. A u vreme dolazece svetske krize, uvek moze da se zameni za smestaj i kartu u jednom pravcu za Veneru.





    Pozz

    Poslednja ispravka: SHIBUMI (20.11.2013. u 19:06)
    "The future is something which everyone reaches at the rate of 60 minutes an hour, whatever he does, whoever he is".

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Koje karakteristike čine jedan časovnik ekskluzivnim?

    Citat araphel kaže: Pregled poruke
    .
    Lično ne patim od ekskluzive, ne palim se na takve stvari i smatram ih besmislicama, ali okej, ja takođe i švajcarske satove smatram precenjenim snobizmom i obmanom, pa onda nemam možda uobičajena merila.
    Interesantno mišljenje za Švicu i njene satove.
    Po tebi sam snob ako kupim npr. Rolex,a nisam ako uzmem GS!?
    A šta ćemo sa ovim:
    1000w.jpg

    Nekih 400 000$ nije snobizam zato što je iz Japana!?
    'Ajd' mi objasni šta je vrijedno 400k$ i po čemu je bolji od ovog platinastog
    jomashop_2267_439053914.jpg
    čija je cijena 160 000$ ?
    Ja lično bih mnogo više volio imati A.Lange jer vječiti kalendar je jedina korisna uber komplikacija.
    tolarbo, milan zmaj, jagos and 2 others like this.

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •