Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 42
Like Tree30Likes

tema: Tri stara sata - da cujem misljenja

  1. #1
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Određen forumom Tri stara sata - da cujem misljenja

    Uspeo sam da pronadjem satove od dede

    Oko prvog imam najvise nedoumica. Proizvodjac je GUB Glashutte/SA, dok na poledjini sata stoji i UNIDO R.W.A.G. Nisam ni stigao da sve to istrazim na netu, ali hteo sam da se konsultujem i sa vama Cini mi se da se radi o Nemackom proizvodjacu. Kakav je mehanizam unutra? Jel zna neko jos nesto o ovom proizvodjacu?

    Tri stara sata - da cujem misljenja-img_1054.jpgTri stara sata - da cujem misljenja-img_1057.jpg

    Drugi sat je Poljot, 17 jewels. O Poljotima znam ponesto uopsteno. Tu bi verujem Nesa mogao da mi da neku informaciju. Na poledjini Poljota stoji waterproof i shock-resist (neobicno da na jednom Rusu stoji natpis na engleskom).

    Tri stara sata - da cujem misljenja-img_1058.jpg

    Poslednji sat je Darwil, LCD hronograf. Poklopac sata nedostaje, i verujem da on ne bi mogao ni da se sredi.


    Tri stara sata - da cujem misljenja-img_1059.jpgTri stara sata - da cujem misljenja-img_1060.jpg

    Planirao sam da prva dva sata sredim, stavim na lepe kozne narukvice, i prva stvar koju cu ujutro da uradim je da odem do casovnicara Ustvari nadam se da ce moci da se srede. Probao sam blago da izvucem krunicu i da ih navijem, ali bas i ne ide, pa necu jos nesto da zeznem. Inace bi trebala oba da rade, iako dugo stoje. Darwila cu verovatno ostaviti u fioci.
    Shmizla, jagos, DrAgod and 2 others like this.

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika Jovan HN II
    Član od
    24.5.2012.
    Lokacija
    Herceg Novi, Crna Gora
    Poruke
    633
    Lajkovi
    3690
    Reputacioni uticaj
    36

    Određen forumom Re: Tri stara sata - da cujem misljenja

    GUB je Glashütter Uhrenbetriebe (pun naziv: VEB Glashütter Uhrenbetriebe GUB, potom "VEB Uhrenwerk Glashütte im VEB Kombinat Mikroelektronik"), odnosno famozni Glashutte Original danas, tako su se zvali od 1951 do ujedinjenja njemacke, tako da bi ovaj trebao da bude sat napravljen nakon 50ih... tacno kad nemam pojma, jel auto ili navijac?

    Poljot je Poljot a za Darwill nisam ni znao da su pravili ovakve satove
    Poslednja ispravka: Jovan HN II (19.8.2012. u 21:10)

  3. #3
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Određen forumom Re: Tri stara sata - da cujem misljenja

    Da, za GUB sam to iskopao. Trebalo bi da je sat iz 60ih. Skoro sam siguran da je navijac, nemam sad sa cime da ga lepo otvorim da vidim mehanizam, a necu na silu da ga ostetim.

    Sto se tice Darwila, zaista nema puno informacija o ovom, ili slicnim satovima. Nasao sam samo jedan slican na ebay-u, ali neki napredniji model.

  4. #4
    Mlađi član Avatar korisnika SEIKO
    Član od
    11.2.2012.
    Lokacija
    Niksic, Crna Gora
    Poruke
    74
    Lajkovi
    167
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Tri stara sata - da cujem misljenja

    Citat Jovan HN II kaže: Pregled poruke

    Poljot je Poljot a za Darwill nisam ni znao da su pravili ovakve satove
    Jes jes pravio je Darwil ovakve digitalce, jos kod mog sajđije ima velika svjetleca reklama sa slikom dva digitalna darwila...Još mi kaže da je to prije 30 god. bio hit, i da su bili dobrog dizajna, mada ne znam što su ovako rijetki danas, a nekad su , kako mi priča sajđija, bili jeftiniji nego ovi mehanički a bilo je raznoraznih modela. On ih je i prodavao u to vrijeme...
    DrAgod and Jovan HN II like this.

  5. #5
    Banned
    Član od
    5.8.2008.
    Poruke
    1.294
    Lajkovi
    2006
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Tri stara sata - da cujem misljenja

    Sto se darwila tice,imam ja jedan slican Kupljen u Italiji,70-ih godina.
    Djordje - moji satovi
    vladas, VLADAN P and Jovan HN II like this.

  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika Jovan HN II
    Član od
    24.5.2012.
    Lokacija
    Herceg Novi, Crna Gora
    Poruke
    633
    Lajkovi
    3690
    Reputacioni uticaj
    36

    Određen forumom Re: Tri stara sata - da cujem misljenja

    Mogao bi da bude (pretpostavljam de jeste) jedan od 3 "cista" 60 kalibra (60,62 i 63) koje su proizvodili do kraja 60ih, ako jeste jedan od ta ti sat je proizveden najkasnije 1959 godine.
    To ako je navijac, ako je auto onda je spezmatik (od 74 nadalje), mada mi djeluje znatno starije pa je malo vjerovatno.

    Darwil mi je misterija, mada cisto sumnjam da su oni proizvodili satove sa oscilatorima itd. tako da je ovo nesto sa kraja sedamdesetih, u jeku kvarcne revolucije...
    Zanimljiv svakako, ali bas me interesuje sta cuci u ovom GUB-u, javi kad ga sajdzija otvori, da znamo.

  7. #7
    Mlađi član Avatar korisnika SEIKO
    Član od
    11.2.2012.
    Lokacija
    Niksic, Crna Gora
    Poruke
    74
    Lajkovi
    167
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Tri stara sata - da cujem misljenja

    Taj Njemac je vrlo interesantan sat. Njemci su bili dobri proizvođači, ko i sve što prave, tako da smatram da je ovaj GUB dobro parče sata.
    Poljot Rus ko Rus, dobar sat sa dobrim mehanizmom...Nije ništa neobično za Rusa što piše na engleskom. Pola ruskih satova su napisani na engleskom i pravljeni za inostranstvo, a ostalo je čirilićno...
    Za Darwil smatram da je dobar sat, i nadam se da češ uspjeti da ga opraviš jer za mene je to jako lijep i interesantan sat-digitalac tog doba,...
    Srećni ti bili!!

  8. #8
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Određen forumom Re: Tri stara sata - da cujem misljenja

    Zanimljivo, na ciferu od GUB Glashutte stoji oznaka Q1. Opis stoji na sledecem linku.

    Gütezeichen der DDR – Watch-Wiki

    Nemacki mi nije najsjaniji. Cini mi se da se radi o oznaci koja je stojala na proizvodima vrhunskog kvaliteta. A dalje se spominje i Lange & Sohne, ne shvatam bas u kom kontekstu.

    Cini mi se da nije automatik - osetio bih neko pomeranje kada ga protresem. Probacu sad da ga otvorim, ne mogu da cekam

    Sto se tice Darwila, zaista je zanimljiv sat. Mozda bi proradio samo sa promenom baterije Unutra stoji neka stara, i cini mi se da je iscurela, a fali mu i poklopac
    Poslednja ispravka: krstin (19.8.2012. u 21:48)

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika Jovan HN II
    Član od
    24.5.2012.
    Lokacija
    Herceg Novi, Crna Gora
    Poruke
    633
    Lajkovi
    3690
    Reputacioni uticaj
    36

    Određen forumom Re: Tri stara sata - da cujem misljenja

    Koliko ja razumijem (njemacki mi je zardjao) to je bila oznaka visokog kvaliteta koju je dodjeljivala DDR agencija (prije ce biti da je bio sekretarijat) za standarde.

    Imao sam negdje spisak svih njihovih kalibara sa datumima proizvodnje, naci cu ga vec.
    Nemoj, steta bi bila da nesto iskoci iz njega, posto koliko znam opravka tih mehanizama zna da bude nocna mora (barem to vazi za spezmatic).

    Ako je baterija iscurila mislim da mu spasa nece biti.

  10. #10
    Mlađi član Avatar korisnika SEIKO
    Član od
    11.2.2012.
    Lokacija
    Niksic, Crna Gora
    Poruke
    74
    Lajkovi
    167
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Tri stara sata - da cujem misljenja

    I ja se bojim da je sat gotov ukoliko je baterija iscurila...Malo koji kvarcni sat se spasi kad iscuri baterija...Vrlo nezgodno.. ali nadaćemo se najboljem

Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Omega stara
    By laneni in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 26.2.2012., 16:21
  2. Slava, Windsor, Omikron - Tri stara sata
    By Marina in forum Stari (vintage) ručni satovi
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 9.2.2012., 16:19
  3. Vasa misljenja i savjeti u vezi sata Festina f16488/1?
    By milosh in forum Pristupačni satovi
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 20.12.2010., 12:13
  4. Sector vs Lorus vs Fossil vs... Misljenja?!
    By tezakdan in forum Pristupačni satovi
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 28.7.2010., 14:45

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •