Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
Like Tree8Likes
  • 3 Post By Neša
  • 1 Post By Draganche
  • 1 Post By sima hrabri
  • 1 Post By RUS
  • 2 Post By Draganche

tema: Dva stara ruska sata - vredi li popravljati?

  1. #1
    Novi član
    Član od
    21.9.2012.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    30
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Dva stara ruska sata - vredi li popravljati?

    Pozdrav ljudi.

    Skoro sam naisao ne neke stare dedine satove. Jedan od njih je bio i Seiko 5 koji sam sredio i sada radi super i nosim ga cesto. Evo slike: http://i48.tinypic.com/5b7lgj.jpg

    Medjutim, njemu je mehanizam i pre sredjivanja kod casovnicara radio, tako da nije bilo puno posla, veci problem je bio zameniti staklo.

    Pored njega, nasao sam jos dva po svoj prilici ruska sata, o kojima nisam bas nesto posebno uspeo da nadjem na netu.

    Prvi je Wostok:
    http://i45.tinypic.com/14nztj5.jpg
    Ono sto mi je cudno je cinjenica da Wostok pise latinicom, a uglavnom sam ovde na forumu vidjao slike sa cirilicnim natipisom. Da li je ovo neka imitacija onda mozda? Ako nije,sta mislite da li je moguce na njemu zameniti staklo? Takodje, sto se njegovog funkcionisanja tice, situacija je sledeca: Trenutno stoji, ali kada ga malo pokrecem, sekundara pocne da radi, ali stane posle nekih 15 sekundi. Da li to nesto govori o stanju mehanizma i eventualnom kvaru?

    Drugi sat nisam uspeo da fotografisem, ali izgleda identicno kao ovaj:http://sekondtime.files.wordpress.co...-21-jewels.jpg, samo sto na mom pise SLAVA umesto SEKONDA. On trenutno ne radi. Zanima me da li neko nesto zna o ovom satu, i da li uopste ima smisla pokusavati da se popravi?

    To bi bilo to, zahvaljujem se na svakoj informaciji.
    Elegance is an attitude

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Dva stara ruska sata - vredi li popravljati?

    Pozdrav i dobrodošao na forum.

    Što se tiče natpisa 'wostok', nije u pitanju nikakva greška niti replika, već pravopis. Naime, ovaj sovjetski proizvođač je jedno vreme pisao latiničnu verziju svog naziva upravo ovako, jer je koristio nemački pravopis. Nemoj da se začudiš što nisu koristili engleski, jer su ga smatrali imperijalističkim jezikom, dok je nemački bio dovoljno 'svetski a njihov', budući da je Istočna Nemačka pripadala istočnom bloku. I drugi sat je sovjetske proizvodnje, a oba su bili masovno dostupni kod nas.

    Što se tiče kvara, po svoj prilici da je satu potrebno čišćenje, mada će konačan sud o tome dati časovničar. Oba sata se mogu naći za male pare po pijacama i oglasima, a delovi su dostupni i mogu se zameniti.

    Predlažem da popraviš oba sata, jer predstavljaju porodično nasleđe, iako je njihova cena relativno niska, tj. 1000-2000 dinara, možda neki dinar više, u zavisnosti od toga gde i od koga se kupuje. Vidim da su satovi pristojno očuvani i nadam se da će te još dugo služiti.
    VLADAN P, Serb and Draganche like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  3. #3
    Novi član
    Član od
    21.9.2012.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    30
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Dva stara ruska sata - vredi li popravljati?

    Hvala puno na brzom odgovoru!

    Sad si me oraspolozio bas, nadao sam se da ce mi neko reci da ove satove nije tesko popraviti. Mislim da cu prvo ovaj Wostok da sredim jer je u znatno boljem stanju, a i vise mi se dopada kako izgleda.

    Iskreno,nisam ni mislio da su satovi nesto posebno vredni,a to mi i nije bitno jer ne nameravam da ih prodajem,voleo bih samo da mogu da ih sredim za neku pristojnu cifru da mogu da se nose povremeno.

    Odnecu u narednih par dana kod casovnicara da pogleda i da procenu.
    Serb likes this.
    Elegance is an attitude

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Dva stara ruska sata - vredi li popravljati?

    Pozdrav, Draganche!

    Seiko je super i dobro je sto si ga sredio, sluzice te jos dugo godina!

    Dva ruska sata nije problem srediti, zameniti staklo, krunice itd., to moze da odradi svaki raspolozen majstor. Latinicni natpis nije retkost, vec samo znak da je sat radjen za izvoz.
    Ova dva sata nemaju gotovo nikakvu materijalnu vrednost, tako da bi, tek informacije radi, cena servisa daleko premasila vrednost satova. Najveca njihova vrednost je emotivna, buduci da su pripadali tvom dedi, i u tom smislu ih itekako vredi sredjivati.

    edit: pretece me Neša.
    Draganche likes this.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  5. #5
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Dva stara ruska sata - vredi li popravljati?

    Kao sto je vec receno, nemaju veliku materijalnu vrednost, ali ako su ti uspomena, onda svakako trebas da ih sredis.
    Seiko je u odlicnom stanju koliko vidim.
    Draganche likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  6. #6
    Novi član
    Član od
    21.9.2012.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    30
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Dva stara ruska sata - vredi li popravljati?

    Da da, Seiko je super sad, izgleda skoro kao nov, prezadovoljan sam. Pogotovo sto znam da je deda obozavao da ga nosi.

    Hvala vam svima ljudi na savetima i informacijama, kad budem imao vremena nosim prvo Wostok-a na pregled kod majstora, pa javljam ishod i kacim fotke nakon sredjivanja.

    Pozdrav
    RUS and sima hrabri like this.
    Elegance is an attitude

  7. #7
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Dva stara ruska sata - vredi li popravljati?

    Imaš link sa brojevima servisa, pa predlažem da ih prvo pitaš telefonom. Pošto se servis ovih satova ne može mnogo naplatiti, neki časovničari ne žele da ih rade. Računaj da ćeš za servis platiti do 2000 dinara, s tim što je ovo okvirna cena.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

Slične teme

  1. Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie
    By Neša in forum Ruski satovi
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 12.9.2019., 11:10
  2. Tri stara sata - da cujem misljenja
    By krstin in forum Stari (vintage) ručni satovi
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 24.8.2012., 19:10
  3. Slava, Windsor, Omikron - Tri stara sata
    By Marina in forum Stari (vintage) ručni satovi
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 9.2.2012., 16:19
  4. SEKONDA ruska
    By Srdjan86 in forum Prodaja satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 8.8.2011., 16:20
  5. Ruska stoperica slava
    By Peki in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.2.2009., 11:25

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •