Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 25
Like Tree22Likes

tema: Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie

    Na pisanje ovog teksta me je naveo oglas koji sam video na jednom poznatom sajtu. U pitanju su dva brenda koji se lako mogu pomešati i tako pokvariti zadovoljstvo svakom ljubitelju ruskih (ali i ostalih) satova.

    O ruskoj fabrici Slava neću ni trošiti reči, ali bih upozirio na postojanje brenda iz Kine (tj. iz Hong Konga) koji svojim imenom podseća na ovog ruskog proizvođača. U pitanju je C J I A B A Sozvezdie, koja svojim nazivom unosi zabunu. Naime, Kinezi su se dosetili da svoj brend nazovu C J I A B A, što u nekim serifnim fontovima (koji imaju kukice, kao npr. Times New Roman) veoma podseća na ćirilično napisanu reč 'slava', a ruski šmek je dodat ćiriličnim natpisom 'sozvezdie'. Ako hoćete da i sami vidite ovu grafičku igrariju, otvorite Word i napišite velikim slovima C, J, I, A, B, A u nekom serifnom fontu (Times New Roman), a potom prebacite u neserifni (npr. Arial).

    Koliko sam uspeo da pronađem na internetu, kineski proizvođač je tražio i dobio licencu na upotrebu imena, ali je licenca kasnije ukinuta. Ima mišljenja da je u pitanju bila i neka masna provizija, ali o tome ne mogu da sudim. Elem, kada je dozvola prestala da važi, neko se dosetio da uz pomoć latinice 'glumi' originalni naziv sata. Gotovo sve do zatvaranja, ruski proizvođač se trudio da se ovaj brend zabrani, ali su svi pokušaji bili bezuspešni. Iako se bavim jezikom, ne znam kako bih pročitao ime ovog proizvođača (možda 'kdžajaba', ako je u pitanju engleski), ali strogo zakonski gledano, u pitanju jeste drugi naziv i drugi brend, mada se nečasna namera vidi iz aviona.

    Evo kako izgledaju ti satovi:
    Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie-cjiaba1.jpgRuska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie-cjiaba2.jpgRuska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie-cjiaba3.jpg

    Doduše, od mnogih originala se lako razlikuju, jer ruska fabrika je često koristila drugačiji font, a ponegde se vidi i logotip, koji sa natpisom dajem u produžetku.
    Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie-slava-logo.jpg

    O mehanizmima u ovim satovima sam pronašao sledeće:
    The first Слава Созвездие watches to hit the international market generally featured the hand-winding Chinese Standard movement in a variety of case styles. Movement manufacturer’s marks varied even between watches of the same series, indicating that these watches were being made from parts sourced as cheaply as possible. Later watches featured the diminutive Hangzhou ‘Xihu’ movement, both hand-winding and automatic versions, as well as triple-calendar version of the Sea-Gull ST6. Most recently Слава Созвездие have tended to use the Dixmont-Guangzhou DG28. It is likely that the owners of the brand are not actually manufacturers but simply order stock from the catalogues of OEM companies.
    Izvor: Slava Sozvezdie - Chinese Watch Industry Wiki

    Iako znam da je ovo kineski sat i da postoji podforum o njima, molim moderaciju da temu ostavi ovde, jer ovi satovi su zamka za ljubitelje ruskih satova.
    tolarbo, RUS, jagos and 10 others like this.

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie

    Inače se ti satovi najviše prodaju u Rusiji od samih rusa, uglavnom turistima.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  3. #3
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18042
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie

    Bez teksta...
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  4. #4
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie

    Nešo, čestitke na istraživačko-analitičkom prilogu. NIKAD mi ne bi palo na pamet.
    A sat sa prve slike sam video na onom sajtu i uz češkanje po glavi, pitao se šta je to, ko to pravi, na šta ovo liči...
    Hm, trebaće im malo više napora da sruše ovaj logo.



    Ako smem u neki polu off, a da ne kvarim mnogo temu: kakvo je mišljenje vas iskusnijih "rusa" o 2414 mehanizmu gorepomenute firme? Ja nikako da se načudim kakvo je to malo čudo, u pozitivnom smislu. Ne verujem da bi se npr ETA postidela takve mašine.
    tolarbo and sima hrabri like this.

  5. #5
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18042
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie

    Citat Vukas kaže: Pregled poruke
    Ako smem u neki polu off, a da ne kvarim mnogo temu: kakvo je mišljenje vas iskusnijih "rusa" o 2414 mehanizmu gorepomenute firme? Ja nikako da se načudim kakvo je to malo čudo, u pozitivnom smislu. Ne verujem da bi se npr ETA postidela takve mašine.
    Ne znam samo što se čudiš?
    Jako dobar mehanizam.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  6. #6
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie

    Što se tiče mehanizma, taj se često viđa u komandircima, ukoliko nisu automatik (koji imaju 2416). Dosta izdržljiv, zadovoljavajuće preciznosti, kojom često ume da prijatno iznenadi, pravi 'workhorse' među satovima. Naravno, ovaj mehanizam se koristi u još nekim sovjetskim/ruskim satovima.

    Edit: preteče me Vladan

  7. #7
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie

    Poljot pa Vostok pa Slava, svi su 2414. Ja sam mislio na ovaj treći, sa dva bubnja. Nisam imao prilike da vidim komandirski sa tom mašinom? Nisam ih, doduše, mnogo ni video.


  8. #8
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie

    Izvini, ja sam se malo spetljao. Evo vostokovih mehanizama: Russian watches - movements

    Evo kako izgleda 2414 u slavinom satu:
    Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie-slava_2414_alt.jpg

    Moja greška što sam odmah okrenuo na vostok. Šta ćeš, rasejani profa
    tolarbo, bt321 and Vukas like this.

  9. #9
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie

    Neso cestitke na prilogu i dodatnim informacijama!

  10. #10
    Član Avatar korisnika Clarissa
    Član od
    19.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    461
    Lajkovi
    711
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie

    Bravo Nešo, istraživački i analitično što reče Vukas. Tako su dobro zamaskrali, da je skoro nemoguće uvideti razliku.
    Jeste da nije vezano za satove, ali jeste za plagiranje, izmeni se jedno slovo i dobijamo ime slično originalu, posebno je "zanimljiv" bastard kappanaike.
    Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie-kappa.gifRuska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie-nike-logo4.jpgRuska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie-vinyl-decal-sticker-122.jpg

    Ruska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie-kappanike.jpgRuska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie-naike.jpgRuska SLAVA i kineska CJIABA Sozvezdie-odidas.jpg
    "Vazduh trepti, kao da nebo gori. Da, sprema se oluja..."

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. SEKONDA ruska
    By Srdjan86 in forum Prodaja satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 8.8.2011., 16:20
  2. P: Stari ruki sat Slava 17 jewels
    By Mikynk in forum Prodaja satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 5.8.2011., 14:28
  3. Slava mali ruski budilnik
    By mistrall in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 24.10.2010., 10:19
  4. Ruska stoperica slava
    By Peki in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.2.2009., 11:25

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •