Strana 2 od 6 PrvaPrva 123456 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 53
Like Tree63Likes

tema: Obrada fotografija-umetnost ili ?

  1. #11
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Obrada fotografija-umetnost ili ?

    Iako fotografija jeste umetnost, obradu (osim one osnovne koja je već pomenuta) ne smatram umetnošću.
    Fotografija, en general, da, ali, da li je svaka fotografija umetnost? Recimo, fotografija nekog sata koja je fenomenalno kadrirana, sa sjajnom osvetljenošću i šta ti ja znam, da li je umetnost? Ja bih rekao da nije. Veština - jeste. Stojim na stanovištu da, ako imaš poruku, ideju, treba ti samo medijum da je preneses. Ako je naknadna obrada neophodna da bi se postigao željeni efekat tj. prenela poruka - onda je to umetnost. Možda sam konfuzan, ali da probam da napravim paralelu: Može neko biti vrhunski slikar- umetnik, a da ne zna da crta, dok neko može biti vrhunski crtač ali da ne bude umetnik. Možeš vladati kadrom, svetlom i čime god, ako ne znaš da odabereš motiv, ispričaš priču, ukažeš na problem ili preneses emocije - nema tu ni u od umetnosti.
    Da li HDR spada u osnovnu obradu? Kako god, prilično utiče na isticanje dramatičnosti i ako je esencijalno za poruku da se dramatičnost iskaže - PS obrada postaje par excellence, umetničko sredstvo.
    Poslednja ispravka: anbeast (11.8.2012. u 23:35)
    sima hrabri and SEIKO like this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  2. #12
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Obrada fotografija-umetnost ili ?

    Zanimljivo je i pitanje ove mlade koja bi raspalila fotografa po vilici jer je "loše ispala". Mislim da u osnovi toga leže ljudski kompleksi zbog nesavršenstva. Na fotografijama moje malenkosti često se vidi da sam proćelav, da imam višak kilograma, da nisam visok kao košarkaš ili građen kao Švarceneger. I šta onda? Meni fotograf nije kriv zbog toga što sam visok 176 cm, što mi kosa opada, što nisam pazio na ishranu ili što nemam mišiće kao bilder. Ja sam ja, takav kakav jesam, i od toga ne bežim. Zbog sopstvenog izgleda se ne osećam ni bolje ni lošije. U realnom životu ću svakako napraviti neku smešnu grimasu ili izraz lica, pa ako me fotograf slika takvog, nije njegova krivica. Izgledam tako kako izgledam i nije mi potrebna promena. Mogu da sredim frizuru, da počnem sa dijetom, ali opet, to sam samo ja.
    anbeast and SEIKO like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  3. #13
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Obrada fotografija-umetnost ili ?

    Tehnika kao da je ubila istinsku želju za vrhunskim stvaralaštvom.
    Može biti, a može biti da je trka za novcem i globalizacija ubila želju za vrhunskim stvaralaštvom? Da li je Damian Hirst, veliki umetnik ili veliki prodavac magle (za skupe pare)? Skoro sve je postalo šou biznis, take money and run....

    Čak je i savremena književnost izgublia onu eklektičnost koja karakteriše dela starijih autora. Uostalom, u kojem pravcu ide umetnost kao celina, kada se čini da zapravo stagnira u mnogim aspektima?
    Može biti i da stagnira, ali je moguće i da je teško razlučiti šta je šta u trenutku dok se dešava? Velikani prošlosti su većinom bili necenjeni u svom dobu. Do nas su stigli, da tako kažem, filtrirani. Možda je i njihovim savremenicima izgledalo da umetnost stagnira ili čak nazaduje?
    VLADAN P likes this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  4. #14
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Obrada fotografija-umetnost ili ?

    Citat Neša kaže: Pregled poruke
    Uostalom, u kojem pravcu ide umetnost kao celina, kada se čini da zapravo stagnira u mnogim aspektima?
    e, ovo je pravo pitanje! (mada sumnjam da cemo odgovoriti na njega nocas )


    Citat anbeast kaže: Pregled poruke
    Možda je i njihovim savremenicima izgledalo da umetnost stagnira ili čak nazaduje?
    mislim da nije. u stvari, cini mi se da se kroz muziku najbolje vide promene jer se u njoj najbrze i najdirektnije odrazava duh vremena. pogledaj samo muzicku scenu od sezdesetih do osamdesetih, koliko zanrova, inovacija, pravaca... a pogledaj poslednjih dvadeset godina - mucak. ili, pogledaj knjizevnost izmedju dva rata, a pogledaj danas... nekako, cini mi se da smo dosli do kraja, ne samo umetnosti, nego civilizacije na kakvu smo navikli, i sada pocinju one tragicne devijacije u drustvu i kulturi.
    Poslednja ispravka: sima hrabri (12.8.2012. u 0:08)
    anbeast and Neša like this.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  5. #15
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Obrada fotografija-umetnost ili ?

    Mikelanđelo je za Davida koristio čekić i dleto, kao i njegovi grčki prethodnici, koji su takođe stvarali izvanredne skulpture.
    Ovo vec ide u OT (ili možda ne?). Dade mi ideju, Nešo. Da li je moguće stvoriti umetničku skulpturu uz pomoć 3D štampača? Mislim, šta je to što daje umetničku vrednost Davidu osim puke klesarske veštine Mikelanđelove da ga oslobodi viška mermera, a da ga ne polomi Potražiću sad na netu o Davidu nego me interesuje šta vi mislite o ideji da se skulpture prave 3D štampačem? Mislim, bilo bi to na Vorholovom tragu, zar ne? Važna je ideja...
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  6. #16
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Obrada fotografija-umetnost ili ?

    ^ mozda ovo pomogne?

    tolarbo and anbeast like this.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  7. #17
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Obrada fotografija-umetnost ili ?

    ekako, cini mi se da smo dosli do kraja, ne samo umetnosti, nego civilizacije na kakvu smo navikli, i sada pocinju one tragicne devijacije u drustvu i kulturi.
    A, yok! To je prolazno. Napetost u svim sferama raste. To mora da ojača neka progresivna stremljenja, nove ideje koje će svoj izraz potražiti u umetnosti. Bliži nam se ponovo 1968, a možda 1789. ili 1917. ali na globalnom nivou. Sve će doći na svoje. Čaša je uvek polupuna....(kod mene bar)...
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  8. #18
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Obrada fotografija-umetnost ili ?

    E,da... nemam ovde na poslu zvučnike pa sam samo gledao klip nečuvši o čemu pričaju. Znam da je moguće "štampati" složene oblike (pa time i skulpture), moje pitanje se odnosilo na to da li bismo tako napravljene skulpture mogli nazvati umetničkim.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  9. #19
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Obrada fotografija-umetnost ili ?

    Citat anbeast kaže: Pregled poruke
    A, yok! To je prolazno. Napetost u svim sferama raste. To mora da ojača neka progresivna stremljenja, nove ideje koje će svoj izraz potražiti u umetnosti. Bliži nam se ponovo 1968, a možda 1789. ili 1917. ..
    Ma mene brine sto nam se blizi decembar 2012-te
    anbeast likes this.

  10. #20
    Mlađi član Avatar korisnika SEIKO
    Član od
    11.2.2012.
    Lokacija
    Niksic, Crna Gora
    Poruke
    74
    Lajkovi
    167
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Obrada fotografija-umetnost ili ?

    Pozdrav, tema mi se jako svidjela budući da sam i sam umjetnik-to jest, slikar. Zato ću i dati svoje mišljenje.
    Ja lično ne volim obrađene fotografije koje stvarnost ne pokazuju takvu kakva jeste. Ne volim čak ni najmanju obradu fotografije. Mislim ovo s moje umjetničke tačke gledišta, lijepo je to kad se neko pomuči da sliku učini boljom i ljepšom, ali to je samo fikcija, iluzija. Zamislite neko slika običnu planinu i nebo pa fotografiju naknadno obradi i sad to ispane na slici kao raj na zemlji i ljudi kažu: "Bože kako lijepo mjesto". A kad dođu pred tim mjestom da to vide uživo, vide - obično brdo, isto kao što gledaju svaki dan kroz prozor ( ovo ne važi za Vojvođane ). I iskreno rečeno, ljudi su prevareni!
    A kad se dobar fotograf, umjetnik, nadje pravo "parče" zemlje, pa recimo čeka sumrak kad nebo dobije sjaj pa da ptica poleti, neku životinju kako trči livadom, ili tako neki "pravi" trenutak da ovjekovječi fotoaparatom i uradi sliku bez obrade - e to je umjetnost. Ja ne mogu cijeniti fotografa koji dođe i slika na sekundu pa uz računar napravi top sliku, dok drugi je spreman i cio dan da čeka na jedno mjesto da bi uhvatio pravi trenutak. Na primjer, takav je moj rođak, čekao je 5 sati na selo da bi slikao orla u letu kako prolazi blizu sunca da bi dobio onaj efekat kako je sunce iza orla, to jest orao zaklonio sunce i sad se po krajevima perja vidi sjaj od sunca i tome slično, i kad mi je pokazao sliku ( vidio sam je direktno sa fotaparata, ne s kompjutera i ne urađenu) i mogu reči da je to možda i najljepša slika koju sam vidio! E to je za mene prava umjetnost! Pročitao sam da je "definicija" umjetnosti je da je umjetnost sve ono što čovjek stvori mukotrpno da bi se naredna pokoljenja tome divila. Recimo Mikelanđelo je skulpturu pravio po par mjeseci, pa čak i godina, ili crkva Sv. Petra u Rimu gdje je radio više godina, Leonardo je Mona Lizu crtao više od jedne decenije i još izjavio da je nije završio! To ljudi treba da cijene, rad, muku i trud čovjeka.
    I što se tiče "štampanja" 3D figura to za mene nije ni trunka umjetnosti. U stvari možda i jest umjetnost, ali sigurno ne čovjekova nego mašinina!
    To je isto kao sat - Vi ozbiljni kolekcionari biste prije kupili sat Patek, Vacheron, Zenith nebitno koja marka, al da je ručno pravljen i sklapan. I to ima vrijednost i uvijek će se bolje prodat nego isti takav koji je mašina napravila. Može mašina napraviti i bolji i ljepši sat, ali to nije da kažem čovjekov rad, jeste njegov izum, dizajn, itd, ali ga je mašina napravila. A ovaj čovjekov, ručno rađeni sat, je umjetnost!
    Za ovo o satovima me ispravite ako griješim, a za ovo ostalo praštajte ako sam koga uvrijedio, to mi nije bila namjera, samo pišem šta mislim.
    Pozdrav.
    VLADAN P likes this.

Slične teme

  1. Fotografija za neupućene
    By Shmizla in forum Fotografija
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 7.3.2013., 13:37
  2. Fotografija kao hobi
    By ANGEL II in forum Kafić
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 30.7.2011., 19:46
  3. Glashütte Original - umetnost izrade satova!
    By dragon in forum Glashütte Original
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 11.4.2010., 13:53

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •