Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
Like Tree11Likes
  • 10 Post By Dzoni
  • 1 Post By Bluesky

tema: Fotografisanje u noćnim uslovima

  1. #1
    Stariji član Avatar korisnika Dzoni
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Sarajevo
    Poruke
    1.259
    Lajkovi
    7635
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Fotografisanje u noćnim uslovima

    Fotografisanje u noćnim uslovima

    Ovako, posto se bavim fotografijom napisat ću ovdje kako fotografisati kompaktom u noćnim uslovima dio grada, ili cak cijeli grad sa neke uzvisine.Fokusirao sam se na fotoaparat kompakt jer mislim da ovdje najvise ima korisnika koji imaju upravo navedeni aparat.
    Ovaj tekst sam licno sastavio, i ne mozete ovako kvalitetan tekst naci u knjigama Skot Kelbija
    Znači, ako smo tek kupili fotoaparat kompakt(mali dzepni aparat koji nosamo po tasnama, dzepovima itd...) prvo sto bi trebali da uradimo da na netu potrazimo detaljno uputstvo za taj isti.Veoma je bitno da dobro naucimo cemu koje dugme sluzi na aparatu, jer sam imao slucaj i da poslije nekoliko godina koriscenja aparatom neko ne zna dalje maknuti od "Auto režima".Sada prave moćne kompakte sa Manual postavkama, dobro bi bilo da naucite kako se koristi"M"mod na svom aparatu, jer cete jedino tako napraviti dobru noćnu fotografiju, gdje u tom režimu regulišete otvor blende, expoziciju, ISO...Osim poznavanja svog fotoaparata na netu imate zaista korisnih savjeta o osnovi fotografisanja, trebali bi nauciti osnove jer vam ne vrijedi ni aparat ako ne znate osnove fotografisanja.
    Sljedece sto "morate"imati za noćno snimanje je stativ.Ima raznih duzina stativa, i za raznu tezinu fotoaparata, to bi trebali imati ako ne zelite da vam fotografije budu mutne!
    Idemo, znaci kad stavite kompakt na stativ okrenite tockic na M mod.Trebate iskljuciti Stabilizaciju slike na svom kompaktu jer je na stativu samo nepozeljan(aparat i dalje pokusava pronaci najbolju stabilnost, i tako da moze rezultirati samo neodgovarajucim fotkama!).Kad iskljucite Image Stabilizer podesite otvor blende.Isto tako obavezno iskljucite blic, jer vam na stativu ne treba!Pretezno na svom kompaktu imate najmanji otvor blende do f8, negdje cak i do f11.Stavite najmanji otvor blende koji vas aparat dozvoljava(to je f8 ili f9, f10, f11!).Kad kazem mali otvor blende f11 onda je to tako, veliki otvor blende je f2.8 ili čak f1.8.(mali f broj je veliki otvor blende, veliki f broj je mali otvor blende-malo djeluje zbunjujuće ali nije kad se uštelite! ).Sa tako malim otvorom blende dobit cete vecu ostrinu fotografije, jer ce svjetlost duze dolaziti do senzora, osim toga imat cete prekrasna zvjezdasta svjetla na rasvjeti...(jedina mana sa malim otvorom blende kada koristite aparat na stativu je sto ce svi pokretni objekti-pjesaci, vozila, zivotinje...biti mutni ili se nece uopste vidjeti-ako fotografisete npr.ulicu, trg...jer svjetlosti treba dugo vremena da se zapiše na senzor, a ovi objekti su brzi!).Posto mozete na svom kompaktu gledati na ekranu(Live View) koliko je tamna ili svjetla buduca fotka regulisite sa ekspozicijom da slika bude pravilno eksponirana(Pravilno eksponirana fotografija je fotka koja nije ni presvjetla ni pretamna, taman onako kako treba da bude!).Kad ste namjestili pravilnu ekspoziciju(koja je u pravilu uvijek "Duga ekspozicija"od 15 sekundi ili cak 30 sekundi), podesite i ISO na svom kompaktu.Uvijek kad fotografisete sa stativa treba da je ISO(osjetljivost senzora) na najmanjem broju(to je kod kompakta 80 ili 100-zavisi od modela!).Sa tako malim ISO fotke na sebi nece imati "Šuma"(Šum na fotki je izraz koji upotrebljavaju fotografi, neko kaže i "Zrno").Jos nije kraj!Trebate obavezno staviti okidanje na "Tajmer"sa otprilike 10 sekundi, jer sa okidanjem prstom samo cete pokvariti svoju fotografiju, desit ce se trešnja aparata, koji rezultira mutnim fotografijama.I onda pritisnete okidac!Pogledate kakva vam je fotografija na displeju/ekranu i ako je presvjetla-smanjite ekspoziciju(kratka ekspozicija), ako je pretamna-povecajte ekspoziciju(duga ekspozicija) i ponovite postupak.Evo ličnog primjera sa mojim kompaktom Canon G9 kako sam uslikao Vilsonovo setaliste u Sarajevu-sa stativom naravno!

    Obratite paznju/pozornost na oštrinu fotografije! Garantujem da svako od vas moze napraviti istu ovakvu fotografiju, mozda i bolju!
    Postavke za ovakvu fotografiju su; ISO:80(najmanji koji moj aparat ima!), expozicija:15 sekundi(duga ekspozicija!), f7.1(mali otvor blende).Iskljucena stabilizacije slike, Manual rezim.Ne dirate aparat i stativ dok skroz ne odradi svoje.To moze biti dugo nekad kod nekih modela i do 1 minute!
    Ovo sve sto sam napisao odnosi se samo kad koristimo fotoaparat na stativu, iz ruke fotografisanje noću su sasvim druge postavke(od otvora blende, blica, ISO, ekspozicije...)
    Fotografisanje iz ruke noću(bez stativa).
    Za fotografisanje noću bez stativa morate imati brzu ekspoziciju na svom kompaktu da ne bi bile mutne fotografije! Sad je pitanje da li cete fotografisati blizu neke osobe ili neke dijelove objekata, koji su osvjetljeni uličnom rasvjetom!?Ako fotografisete osobe koje nisu udaljene od vas više od 3-5m, obavezno ukljucite blic.Vec dalje blic nema tu snagu da dobaci i beskorisno je fotografisati sa ukljucenim blicem daljne objekte.Najbolje bi bilo da slikate u "M modu", ali ako niste vjesti u podesavanju ekspozicije, jacine blica i ISO onda cete sasvim solidne rezultate dobiti i sa "Auto režimom!"(najcesce je na kompaktima nacrtan kvadratič zelene boje).U Auto rezimu sasvim solidne rezultate cete dobiti fotografisuci i u kući, na žurkama, po diskotekama...Opet ponavljam da su bolji rezultati u M modu, ali....U Auto rezimu aparat sam procjenjuje koliko mu treba svjetlosti, tako da on sam podesava jacinu blica, ISO, ekspoziciju, blendu.Medjutim ako zelite fotografisati malo udaljenije objekte u gradu iz ruke onda morate znati koristiti Manual mod!U manual modu morate iskljuciti blic, ukljuciti Image Stabilizer i podesiti ISO na viši(obicno je to ISO 200, 400 ili 800).Zbog svoje velicine senzora kod kompakta je mnogo manji senzor nego kao kod dSLR fotoaparata, i prema tome rezultira da povecavanjem ISO ko kompakta dobijate mnogo izraženiji šum na fotkama nego kod dSLR!To nije lijepo za vidjeti, prema tome morate sami utvrditi koji je veći ISO najbolji kod kompakta a da se ne kvari fotka.Kod mog kompakta je to ISO 200.E sad, sve zavisi od modela do modela, na nekima nema šuma i kod ISO 800, ali sve je do aparata!Kad smo podesili ISO podesavamo otvor blende koji neminovno trazi da je sto veći-a to je kod većine aparata-f2.8.sa tako velikim otvorom blende brze ce svjetlosti doci do senzora, a samim tim i vase fotke nece biti mutne!Medjutim sa tako velikim otvorom blende necete dobiti onu ostrinu kao sa stativa da ste slikali, jer je plitki DOF(Dept of Field-Dubina polja), ali nesto morate zrtvovati!?Brža ekspozicija je recimo 1/60 a jos brza ekspozicija je 1/200, medjutim iz ruke kad slikate noću morat cete imati ekspoziciju recimo 1/10 ili 1/20 da bi pravilno bila osvijetljena fotografija!Licno ja idem do granice iz ruke do 1/6 sto je dosta duza ekspozicija, ali mi zbog mirnoće ruke jos uvijek su ciste, jasne fotografije!Morate vjezbati i mirnoću ruke u fotografisanju u nocnim uslovima bez blica-ako zelite da su vam ciste fotografije!Znaci, dobra ekspozicija zavisi od otvora blende i ISO, sve je to usko povezano.Covjek kad se dobro uvjezba fotografisati u tamnim uslovima u Manual modu onda se moze za njega reci da je dobar fotograf(uz ostalo znanje o kompoziciji, osnovama fotografije itd...)Recimo svi fotografi koji fotografisu svadbe(tu i ja spadam) sa profesionalnim dSLR aparatima moraju odlicno znati baratati sa svim ovim podesavanjima, bukvalno mijenjajuci ISO, otvor blende i jacinu blica skoro na svakoj fotografiji u tamnijim prostorijama.Nadam se da sam malo pojasnio kako fotografisati nocu sa stativom i bez stativa?
    RUS, vladas, UlysseNardin and 7 others like this.

  2. #2
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Fotografisanje u noćnim uslovima

    Dzoni svaka čast i hvala na detaljnim uputstvima. Jako dobar tekst.
    Čim pronađem malo vremena, počeću da više nosim fotoaparat sa sobom i da vežbam fotkanje. (Za sada ne uspevam da se fokusiram ni na dekoraciju ni na fotkanje.)
    Ukoliko budeš imao novih ideja za neko uputstvo i vremena naravno, biće nam zadovoljstvo pročitati ga, a ujedno i naučiti kao neku lekciju.

    Pozzdrav!

  3. #3
    Banned
    Član od
    27.10.2009.
    Poruke
    279
    Lajkovi
    72
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Fotografisanje u noćnim uslovima

    Vrlo korisni saveti, sve cestitke od mene.

  4. #4
    Član Avatar korisnika Bluesky
    Član od
    14.1.2013.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    327
    Lajkovi
    971
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Fotografisanje u noćnim uslovima

    Sto se tice fotografisanja u nocnim uslovima sa DSLR ili klasicnim film fotoaparatima to je lako a rezultati su ocaravajuci. Sam princip fotografije '' crtanje svetlom'' se tu koristi. Ono sto vam treba je dobar stativ, ili cvrsta podloga koja ce umanjiti pomeranje fotoaparata prilikom slikanja inace nista od ostre slike, mada ponekad i neostra slika moze biti zanimljiva.
    Kod klasicnih fotoaparata je moguce kontrolisati ostrinu prvog i drugog plana preko kombinacija otvora blende i brzine okidanja, i ukoliko vam je taj koncept stran dovoljno je da odete do nekog ogledala i da ponesete malu baterijsku lampu i probajte, kada snop svetla padne blizu oka vase zenice se skupe kako bi smanjile upadanje previse svetla na ocne receptore, isto tako kada slikate po danu objektiv se najcesce mora vise zatvoriti, znaci od 5,6 pa na vise, 8, 10,12...16 zavisno od objektiva, kada sklonite lampu od oka zenice se sire posto nema dovoljno svetla moraju da povecaju maksimalno upad svetla na receptore oka da bi smo mi mogli adekvatno videti. Medjutim ako to primenimo i na objektivu nocu rezultati ce biti ne tako dobri, jer se gubi ostrina slikanja, a slike su pregorele, jer ma kolko aparat pokazivao preko svetlomera da ima malo svetla, njega ima zapravo dovoljno

    Tako da za nocno slikanje idete na beskonacno dugu ekspoziciju, stavljate okidac sa kablom ako imate kako ne bi morali direktno da pritiskate i drzite okidac na aparatu, objektiv zatvarate na 8 ili vise i probate, kadar birate sami, tipa most ili neka raskrsnica , sve namestate, i probamo, za prvu brojite do 10 pa vidite kako izgleda, ako je tamna mozete brojati do 20 sledecu ili otvoriti malo objektiv i vrlo brzo su efekti vidljivi tako se lako mogu dobiti oni tragovi kola, i pride mozete se i vi igrati sa svetlom, ispred objektiva mozete led svetlom da crtate, jer dokle god fotoaparat snima on ce pamtiti svaku promenu svetla ispred. Stativ je bitan jer u nasem gradu cesto pirka neka kosava i slicni vetrovi, bolje je cekati da nema nicega. Mozete se igrati i sa raznim ekspozicijama ,ali ovako je po meni najlakse. Eto nadam se da je ovaj kratak post bio od pomoci
    Shmizla likes this.

Slične teme

  1. Fotografisanje svadbi
    By Dzoni in forum Fotografija
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 8.9.2012., 21:29
  2. Mehanički satovi u extremnim uslovima
    By dragon in forum Opšti forum
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 6.8.2011., 16:04

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •