Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
Like Tree27Likes
  • 23 Post By Koska23
  • 3 Post By jole777
  • 1 Post By vladas

tema: SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)

  1. #1
    Član Avatar korisnika Koska23
    Član od
    2.1.2011.
    Lokacija
    Guelph, ON, Canada
    Poruke
    221
    Lajkovi
    847
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)

    Pozdrav svima!


    Evo, posle duzeg vremena tihe patnje i prepunog foldera slika satova iz Seikove serije 6138, najzad sam dosao u posed jednog prelepog komada iz iste. U pitanju je Seiko 6138-0030 a.k.a. Big Blue. Da stvar bude bolja, u pitanju je JDM verzija, sa Kanji/English day wheel-om (samo mi zaludjenici znamo koliko je ovo dobro i originalnom narukvicom sa potpisanom kopcom!
    Da se ne lazemo, moj gral je bio i ostao braon bullhead, ali kada sam video ovaj sat na jednom od foruma po vrlo povoljnoj ceni, morao sam da ga zgrabim, i , mogu vam reci, da se nisam ni najmanje pokajao! Sat je u izuzetnom stanju za svoje godine (rodjen je jula 1976.) i, sto je veoma retko, svi vidljivi delovi na njemu su originalni, ili ukoliko su zamenjeni onda je to ucinjeno sa autenticnim delovima. Cak je i staklo u savrsenom stanju i bez i jedne ogrebotine!

    Pre nego sto postavim nekoliko slicica, moram da izlozim problem, da bih bio siguran da cete svi procitati ovo do kraja i mozda mi pomoci sa savetima .
    Pre svega, sat je od momenta kada sam g dobio vrlo tacan. Svi znamo da ovaj sat nema sekundaru (osim u funkciji stoperice) pa je tesko izraziti njegovu tacnost u sekundama, ali reci cu samo da u rasponu od 3 dana ne primacujem nikakvo kasnjenje niti zurenje! Dakle, u najmanju ruku, moglo bi se reci "keeps time" , i stvarno sam prezadovoljan sa time.
    Hronograf radi i resetuje na nule... ALI... Svi vec znamo da uvek ima "ali" tako da je ova recenica redudantna, ali nisam mogao da odolim (ponovo ali)... Desava se to da u jednom momentu u toku dana subdial za sate pocne sam da odbrojava bez startovanja stoperice. Dakle, sekundara i subdial za minute miruju, ali sati krenu sa odbrojavanjem. Isto tako, iako se u 90% slucajeva stoperica resetuje na nulu, kod istog tog famoznog subdial-a za sate dolazi do toga da se zaglavi na odredjenoj tacki, ali posle ponovnog startovanja i reseta vraca se na nulu.

    Pomalo zabrinjavajuce, zar ne?

    A sada sledi ono sto me najvise nervira. Prilikom pritiska na dugme za reset (ne i za start) primecujem vrlo, vrlo malo pomeranje cifera (i citavog mehanizma) unutar kucista sata. Dugme za reset se malo teze pritiska, tako da izbegavam da ga habam dok ne odlucim gde ce sat ici na servis. Dakle, nemojte pogresno da me shvatite, nije kao da mehanizam zvecka unutar kucista kada g protresete . Ne, sat deluje vrlo solidno i tek posle jaceg pritiska na reset dugme (posto je jaci pritisak i potreban da bi se stoperica resetovala) vidi se vrlo malo pomeranje unutar kucista. Vrlo malo, ali izuzetno iritirajuce, siguran sam da znate...

    U ovom momentu apelujem na kolege sa casovnicarskim znanjem/iskustvom za savete.

    - Koliko su ovi problemi ozbiljni?
    - Da li bi regularni kompletni servis sata ovo resio?
    - Da li mislie da ce biti potrebni originalni ili aftermarket delovi za popravku?

    Startujem ovaj thread u sekciji "Galerije satova clanova foruma" jer ima dosta slika u postu, ali ako moderatori smatraju da mu je pre mesto u "Casovnicarskoj radionici" molim da ga tamo i premeste. Ili, mogu postaviti isti topic i tamo ali bez slika.

    Hvala na paznji, i unapred hvala na savetima.

    Uzivajte...

    SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)-img_9052small.jpg

    SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)-img_9053small.jpg
    SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)-img_9056small.jpg
    SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)-img_9058small.jpg
    Na ovoj slici mozete videti da je bezel prakticno jedini deo sata koji je osetio posledice zuba vremena. Pre nego sto je sat stigao razmisljao sam o tome da li staviti aftermarket bezel, ali sada sam siguran da to necu uraditi. Zelim da ocuvam autenticnost sata, a i ostecenja su vidljiva na macro fotografijama i samo ako se zaista udubite u proucavanje sata.
    SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)-img_9057small.jpg
    Ova slika ilustruje ono sto sam izlozio malocas. iz normalne perspektive i sa udaljenosti sa koje se sat obicno posmatra, ostecenja na bezelu postaju zanemarljiva.
    SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)-img_9061small.jpg
    SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)-img_9067small.jpg
    SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)-img_9069small.jpg
    SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)-img_9071small.jpg
    I za kraj, prelep detalj je potpisana kopca. Narukvica je stigla bez rezervnih linkova i, igrom srece, tamaaan mogu da je zakopcam. Voleo bih da imam bar jednu rupu na kopci za prosirenje, ali avaj, ovako je vrlo vrlo, sto bi narod rekao "knap". Moze da se nosi, ali nije prijatno posle nekog vremena. Da li postoji neki trik kojim bi se narukvica mogla produziti bar za milimetar? S obzirom da su u pitanju folded linkovi, vec su malo rasireni kako bi se dobilo malo na duzini (ucinjeno od strane prethodnog vlasnika, ali da nije ja bih morao da ucinim isto). Ne izgleda bas lepo sa unutrasnje strane, ali sta da se radi...
    SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)-img_90681small.jpg


    Hvala jos jednom i pozdrav!

    Dejan

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika jole777
    Član od
    12.1.2009.
    Poruke
    675
    Lajkovi
    366
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)

    Dobro ocuvan sat i lijep model.
    Imao sam dva 6138 sata, oba u jako dobrom stanju. Zapravo Bullheada jos imam.
    Sposobni su za veliku tocnost, samo ih mora urar regulirati nakon kompletnog servisa.
    NIJE normalno da krene odbrojavanje samo od sebe, kazaljke se moraju totalizirati na nulu kad stisnes reset svaki puta i ne smije zastati krono nigdje jer cemu onda mjerenje ako nece biti tocno.

    Osobno UVIJEK kad nabavim vintage sat prvo ga nosim uraru na kompletan servis i regulaciju bez obzira da li sat radi dobro ili sto bivsi vlasnik tvrdi da ga je uredno servisirao. (osim ako ima dokaz o nedavnom servisu). Mehanizam je dosta zahtjevan za rastavljanje i preporucam ti da ne stedis kad budes birao urara.
    Nazalost to kosta, ali si onda miran par godina i imas garanciju ako se nesto pokvari.
    Nisam urar, ali mislim da ces mozda trebati zamjeniti koji zupcanik. Na ebay-u ima NOS dijelova samo ti urar mora reci koji ti tocno dio treba. (ako ga on sam vec nema pri ruci)
    milan zmaj, vladas and Koska23 like this.

  3. #3
    Član Avatar korisnika Koska23
    Član od
    2.1.2011.
    Lokacija
    Guelph, ON, Canada
    Poruke
    221
    Lajkovi
    847
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)

    Hvala Jole!

    Servis sigurno necu raditi ovde jer bih za te pare verovatno mogao da kupim i Bullhead-a , ali planiram da to uradim u BG.

    Drugari iz BG koga preporucujete za ovaj posao? Moze na PP ako tako nalazu pravila foruma.

    Hvala!

    Dejan
    Poslednja ispravka: sima hrabri (10.3.2012. u 22:55) Razlog: obrisan citat prethodnog posta

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom Re: SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)

    Jedna od preporuka ti je svakako Bojovic! Kontakt imas ovde.

    Inace - svaka cast na ulovu ! Zaista prelep primerak.
    Koska23 likes this.
    No time to lose

  5. #5
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)

    Ja imam ovaj isti sat u svojoj kolekciji Walter - moji satovi
    sta reci legenda na ruci, nije to neki kvar za pravog majstora !

  6. #6
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: SEIKO 6138-0030 Najzad! Prelep primerak, ali i problemcic. (puno slika)

    A sada sledi ono sto me najvise nervira. Prilikom pritiska na dugme za reset (ne i za start) primecujem vrlo, vrlo malo pomeranje cifera (i citavog mehanizma) unutar kucista sata
    Ovaj deo problema će ti časovničar najlakše srediti.
    Čestitam na lepom primerku.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

Slične teme

  1. Seiko chronographi calibar 6138
    By Walter in forum Seiko
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 12.2.2019., 7:29
  2. Seiko 6138-011 speed timer
    By nikola.beograd in forum Pomoć pri kupovini satova
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 25.12.2011., 18:25
  3. Seiko 6138 chronograph
    By dragon in forum Kupovina satova
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 8.9.2011., 9:37
  4. SEIKO 6138 0030 Chrongraph Automatic
    By Walter in forum Kompletni testovi satova
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 11.3.2011., 23:17
  5. Seiko UFO 6138-0011
    By bogavac in forum Kupovina satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 27.1.2011., 13:35

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •