Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 13
Like Tree11Likes

tema: Koji je mehanizam bolji?

  1. #1
    Novi član
    Član od
    3.8.2020.
    Poruke
    6
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Koji je mehanizam bolji?

    Poštovani nisam neki veliki poznavalac satova...pa vas molim za misljenje.
    Hteo bih da kupim neki kvalitetniji sat... Gledao sam svasta nesto i dosao na kraju do ova dva modela pa me zanima sta se isplati kupiti.

    https://bomar.rs/seiko-prospex-spb051j1

    https://bomar.rs/hamilton-khaki-avia...wind-h77765141

    Voleo bih da imam sat sa pouzdanijim mehanizmom jer sam u bomaru kupio certinu pa je stao posle 7-8 meseci i sad me jam za drugi posto ne mogu da poprave...
    Hvala.

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Koji je mehanizam bolji?

    Dobro dosao na forum!

    Oba sata su odlicna, i nisi postavio jednostavno pitanje.
    Sa jedne strane je Seiko sa 6r15 mehanizmom, sa Druge strane Hamilton sa H30 odnosno novim Etinim Povermatic 80 mehanizmom.

    Seikov 6r15 mehanizam je u upotrebi od 2005 godine, radi na 21600bph i ima rezervu snage od 50casova, i dnevnu tacnost od -15 do + 25 sekundi dnevno. U praksi hvata dobar prosek i obicno je ispod +-5s/d . Novija varijanta 6r35 ima vecu rezervu snage ali nazalost ona nije u ovom satu. Ako treba navesti samo jednu osobinu mehanizma i to najbolju, onda je to POUZDANOST!

    Sa druge strane je Eta, najpoznati Swiss proizvodjac mehanizama, sa PM80 mehanizmom u ovom slucaju, i to sa verzijom od 25rubina. Da skratim, Eta je ranije snadbevala Certine i Hamiltone(i ostale satove iz Svoc grupe Tissot Mido Rado itd) sa svojim mehanizmima iz grupe mehanizama 28xx, koji su, bili glvni konkurent 6r15 mehanizmima is tog Seika. Ali, od pre nekoliko godina, napravili su nov mehanizam, Povermatic. Radi se u 2 varijante, sa 23 i 25 rubina. Ovo je prica ispricana vec 100puta na forumu, zadnji put juce. Verzija sa 23j definitivno ima problem, neki primerci polude i pocnu mnogo da zure ili kasne, ili imaju neki drugi problem. Ta verzija ide u Certine i u vecinu hamiltona . Najmanje 4,5 ljudi koje ja znam sa foruma ili van njega je imalo taj problem, a verujem da je mnogo njih vise imalo, a strani forumi su puni ovih cinjenica. Da li je to zbog plasticnih delova ili ne u toj varijanti od 23j-ne znam. Stim u vezi, sa kojom Certinom si ti imao problem?

    E sad, u ovom Hamiltonu je druga varijanta, sa 25rubina, ja nisam cuo da je neko imao isti problem. To je mehanizam sa odlicnom specifikacijom, ima 80h u odnosu na onu od 50h u Seiku rezerve snage, radi isto kao Seiko na 21600bph(mada su stare ete radile na 28800 i to im je bila glavna prednost na papiru nad Seikom), i ide ona najbolja osobina mehanizma koja se izdvaja- tacnost, jako je tacan, za 7,8dana ce dobiti/izgubiti samo nekolilo sekundi. Ide i jedna mana, posto je mehanizam jako sofisticiran, mislim da ces i redovan servis raditi u ovlascenom servisu, dok Seikov mozes da biras hoces li ovlasceni ilinda rizikujes sa neovlascenim.

    Znaci Seiko- pouzdanost na prvom mestu
    Hamiltom- tacnost i rezerva snage na prvom mestu
    Sta ces da izaberes na tebi je.
    Poslednja ispravka: bezbi (16.10.2020. u 12:44)
    BucaJr., Zagor, Milos G. and 3 others like this.

  3. #3
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13196
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Koji je mehanizam bolji?

    Bezbi napisao:

    Verzija sa 23j definitivno ima problem, neki primerci polude i pocnu mnogo da zure ili kasne, ili imaju neki drugi problem. Ta verzija ide u Certine i u vecinu hamiltona.

    ?!
    Verovatno si umesto hamiltona imao u mislima Tissot.
    don Alberto likes this.

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Koji je mehanizam bolji?

    Tako je, samo u mislima, nije doslo do prstiju

  5. #5
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Koji je mehanizam bolji?

    Pozdrav! Kolega je sve lepo i detaljno objasnio. Ja bih dodao eventualno 6R35 kao bolje poredjenje sa H30. Te Seiko modele sa 6R35 imas u novim Alpinist modelima kao i u nekim diverima novijim.

    6R35 ima 70 sati rezerve tako da je blizi toj tituli od 80 koju nudi Hamilton odnosno Powermatic.

    U svakom slucaju mislim da neces doneti pogresnu odluku sta god da uzmes.

  6. #6
    Počasni član Avatar korisnika don Alberto
    Član od
    14.12.2012.
    Poruke
    5.337
    Lajkovi
    27420
    Reputacioni uticaj
    54

    Određen forumom Re: Koji je mehanizam bolji?

    Koliko se sećam, to važi za Tissot, a ne Hamilton!?!?!?!
    Omega rules !!!

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Koji je mehanizam bolji?

    Citat don Alberto kaže: Pregled poruke
    Koliko se sećam, to važi za Tissot, a ne Hamilton!?!?!?!
    Bice dobro ako ne krene da vazi i za Lingines.

    @waldi i ja bih izabrao neki model sa 6R35
    Poslednja ispravka: bezbi (16.10.2020. u 18:43)
    Waldi likes this.

  8. #8
    Novi član
    Član od
    25.12.2020.
    Poruke
    19
    Lajkovi
    7
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Koji je mehanizam bolji?

    Dobar svima.ž.Dosao do malo vecih para i kupio Seiko spb105j1 u Vitanovu pre 2 meseca.primetio da na 6,7 dana odstupanje je 2 minuta.Dali treba da ga nosim u servis ili je potrebno vreme da se mehanizam razradi.u pitanju je 6r15.prvi Seiko automatik sat u mom zivotu

  9. #9
    Mlađi član
    Član od
    24.5.2018.
    Poruke
    53
    Lajkovi
    187
    Reputacioni uticaj
    6

    Određen forumom Re: Koji je mehanizam bolji?

    Pusti ga jos mesec dana pa ces videti,mad a i ja sa seikom nisam bas neka dobra iskustva imao sto se mehanizma tice (konkretno kod Seiko 5 sport-7s26 meh.)
    Ali i pored svega,vise mi kvarcni satovi nisu zanimljivi
    ..evo sad imam Orient automatik,bukvalno u sekundu radi vec 5-6 dana

  10. #10
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Koji je mehanizam bolji?

    Citat Darkokacarac kaže: Pregled poruke
    Dobar svima.ž.Dosao do malo vecih para i kupio Seiko spb105j1 u Vitanovu pre 2 meseca.primetio da na 6,7 dana odstupanje je 2 minuta.Dali treba da ga nosim u servis ili je potrebno vreme da se mehanizam razradi.u pitanju je 6r15.prvi Seiko automatik sat u mom zivotu
    Odmah u servis, to je daleko vise od propisanog odstupanja za taj mehanizam!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •