Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 19
Like Tree11Likes

tema: Zaso staje utomatski mehanicki sat

  1. #1
    Novi član
    Član od
    3.8.2020.
    Poruke
    6
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Zaso staje utomatski mehanicki sat

    Dobar dan svima...
    prw 7-8 meseci sam kupio Certina automatski mehanicki sat i sve je funkcionisalo odlicno do pre 15 dana.
    ujutro sam se probudio oko 6h a video da mi je sat stao oko 4h i ako mi je bio na ruci. Sinoc sam ga skinuo sa ruke oko 21h i vidim jutros da je stao oko 00:30. Kd sam kupovao receno mi je da moze u stanju mirovanja da bude 40h.
    Molim vas da li neko zna o cemu se tu radi...?
    Nisam ga navijao... sve je odlicno radilo jedino sam ga vracao jednom mesecno 2-3min...
    Hvala

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Zaso staje utomatski mehanicki sat

    Kupio si ga novog ili kao polovnog?
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  3. #3
    Počasni član Avatar korisnika don Alberto
    Član od
    14.12.2012.
    Poruke
    5.315
    Lajkovi
    27288
    Reputacioni uticaj
    54

    Određen forumom Re: Zaso staje utomatski mehanicki sat

    Ako većinu radnog vremena provodiš sedeći za tastaturom, npr. IT sektor,... onda je to odgovor, jer ne praviš dovoljan broj pokreta ruke, pa samim tim mehanizam ne uspeva dovoljno da se navije. U tom slučaju trebao bi povremeno da vratiš ruku u zglobu šake, čisto da se mehanizam navija. To je preporuka za sve one,koji većinu vremena provode sedeći za tastaturom.
    sdbiba likes this.
    Omega rules !!!

  4. #4
    Počasni član Avatar korisnika sdbiba
    Član od
    16.7.2009.
    Lokacija
    Smederevska Palanka
    Poruke
    5.389
    Lajkovi
    63794
    Reputacioni uticaj
    270

    Određen forumom Re: Zaso staje utomatski mehanicki sat

    Prvo, bitna je informacija da li je sat kupljen nov, zatim kojim se poslom kolega bavi, jer je to bitno za navijenost sata.
    Ono sto ja cenim kod automatik sata je pokazivac-Power reserve, ali su i tu misljenja podeljena, pa kako rece jedan nas kolega ''kome jos treba pokazivac navijenosti sata?'' e upravo sada bi taj pokazivac imao znacajnu ulogu u resavanju problema.
    Bilo bi lepo da se zna i koji je model, jer prema navedenom, Certina je imala odstupanje od +6sek. na dnevnom nivou.
    Ali ako uzmemo u obzir da je sat radio, kako kaze kolega, normalno 7-8 meseci uz dnevne aktivnosti, sve ukazuje na potrebu servisiranja sata.
    Poslednja ispravka: sdbiba (3.8.2020. u 16:34)

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Zaso staje utomatski mehanicki sat

    7,8meseci je i vise nego dovoljno da upoznas kako ti sat radi. Ako staje i ti to primetis, verovatno ima neki problem, a to samo serviser moze da resi. Slazem se za ovo gore- za indikator navijenosti, nekome je nebitan, meni je bitniji i od datuma. I tek mi ta komplikacija ima smisla kad je mala rezerva, a imaju je neki qvarcni satovi sa rezervama od nekoliko godina.
    Poslednja ispravka: bezbi (3.8.2020. u 16:46)
    sdbiba likes this.

  6. #6
    Mlađi član
    Član od
    4.10.2010.
    Poruke
    63
    Lajkovi
    107
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Zaso staje utomatski mehanicki sat

    Sa satom sigurno nešto nije u redu.
    Čovek ga nosi celi dan, i da mu rezerva bude svega tri sata????

    Lepo to na garanciju i neka ti srede. 7-8 meseci je za automatik ništa, nije ni blizu srvisa, ovde je nešto zveknulo, moguće opruga ili teg ne navija oprugu/šlajfuje. Verovatno neka banalna sitnica koju će ti otkloniti za 5 minuta.

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Zaso staje utomatski mehanicki sat

    I jos jedna stvar, ako su mu rekli da je rezerva 40h, to moze da bude samo eta2824-2, koja se vec duze vreme ne ugradjuje u Certine, Povermatici su tu vec nekoliko godina, znaci sat je kupio kao i ja- sa preostale zalihe. Ja sam kupio novu pre neki dan i planiram da za najkasnije 3god radim prvi servis, jer pitanje je kada je mehanizam ugrdjen, mozda i pre 3,4godine.
    Poslednja ispravka: bezbi (3.8.2020. u 17:28)
    sdbiba likes this.

  8. #8
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.898
    Lajkovi
    13149
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Zaso staje utomatski mehanicki sat

    Kojim se poslom kolega bavi je važna informacija samo u slučaju, da je pre 17 dana zamenio radno mesto. Ako je sat radio dobro 7-8 meseci uz predpostavku, da je bio nošen i na poslu, stvarno mi nije jasno, zašto je nakon tih 7-8 meseci sada važno, kojim se poslom bavi.
    Takođe, nije mi jasno, zašto je indikator snage baš toliko važan. U ovom slučaju bi mu pokazao, već ono što i sam zna. 0, jer mu je sat stao.
    Da li je indikator navijenosti koristan ili nije, to je stvar ličnog pristupa. Istorijski gledano, stavljan je na satove sa 8 dnevnom rezervom snage, da bi vlasnik imao informaciju, kada je potrebno navijanje. Indikator snage na satu od 40 časova je toliko važan, ko i Moonphase. Ako neko zaboravi, da nakon dana i po treba naviti sat, onda mu je više potreban lekar nego indikator navijenosti.
    EOL na kvarčnim satovima i indikator navijenosti ne treba izjednačavati.

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Zaso staje utomatski mehanicki sat

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Kojim se poslom kolega bavi je važna informacija samo u slučaju, da je pre 17 dana zamenio radno mesto. Ako je sat radio dobro 7-8 meseci uz predpostavku, da je bio nošen i na poslu, stvarno mi nije jasno, zašto je nakon tih 7-8 meseci sada važno, kojim se poslom bavi.
    Takođe, nije mi jasno, zašto je indikator snage baš toliko važan. U ovom slučaju bi mu pokazao, već ono što i sam zna. 0, jer mu je sat stao.
    Da li je indikator navijenosti koristan ili nije, to je stvar ličnog pristupa. Istorijski gledano, stavljan je na satove sa 8 dnevnom rezervom snage, da bi vlasnik imao informaciju, kada je potrebno navijanje. Indikator snage na satu od 40 časova je toliko važan, ko i Moonphase. Ako neko zaboravi, da nakon dana i po treba naviti sat, onda mu je više potreban lekar nego indikator navijenosti.
    EOL na kvarčnim satovima i indikator navijenosti ne treba izjednačavati.
    Pa nije bas sve jasno, jer ako je sat nosio tih 7,8meseci i bilo sve kako treba, a primetio je da mu sat sada staje pre nego sto bi trebalo, postoji mogucnost da nesto nije u redu, i da sat stane pre nego sto se istrosi rezervu. U tom slucaj, da ima indikator, ne bi bio na nuli. To se cesto desava na starim satovima, pa mozda postoji mogucnost da se isto desilo sa ovim. Npr, jednom mom poljotu je neka cestica metala, verovatno od loze poklopca upala medju zupcanike, majstor ju je nasao, sat je stajao pre potrosene rezerve, proradi pa stane ponovo..

    Sto se tice komplikacuje, definitivno je stvar licnog izbora, kazem za mene je datum samo estetska komlikacija. Naravno da je na Peneraiu 8days must have komplikacija, ali meni nekada nedostaje i na najobicnijem satu, narocito kada promenim sat preko dana pa ne znam dal prosli da stavim na navijac itd
    Poslednja ispravka: bezbi (3.8.2020. u 20:43)
    sdbiba likes this.

  10. #10
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.898
    Lajkovi
    13149
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Zaso staje utomatski mehanicki sat

    Naravno, da sat staje ako nešto nije u redu. Ne znam, koliko je korisna informacija za vlasnika, da mu je sat stao a indikator mu pokazuje još nekoliko sati rezervi snage. U svakom slučaju je potrebno otvaranje sa strane časovničara, koji se pri pregledu neće oslanjati samo na ovu informaciju, nego će mehanizam pregledati u celini.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •