Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 37
Like Tree114Likes

tema: Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima ETA 2004-1 i 2824-2

  1. #1
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima ETA 2004-1 i 2824-2

    Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima

    ETA 2004-1 i 2824-2


    Ovaj test je urađen na jednom stranom forumu, u dogovoru sa autorom teksta ću vam preneti rezultate ovih testova i usput ću vam predočiti autorova razmišljanja i zaključke , a po najviše moje. Nažalost ja nisam i verovatno neću biti u prilici da sam uradim ovakvo upoređivanje , pa mi ne zamerite što tekst neće biti u potpunosti autorski (trudiću se da se nađe što vise mojih razmišljanja tako da tekst neće biti puko prevođenje).

    Autor originalnog teksta je bio zamoljen da uradi potpunu komparaciju izmedju Seagull TY2130 , Hangzhou HZ6300 i Standard grade ETA 2824-2 i Top grade ETA 2004-1.

    Test ce biti podeljen u tri dela:

    a) Opis i vremenske oscilacije mehanizama.

    b) Rasklapanje i upoređivanje kvaliteta.

    d) Lični stavovi i zapažanja.


    Prvi deo: Opis i vremenske oscilacije mehanizama


    Seagull TY2130:




    Hangzhou HZ6300:




    ETA 2824-2 (Rado):




    TY2130, HZ6300 i ETA 2824-2:

    Ova tri mehanizma su mehanički mehanizmi sa automatskim navijanjem.

    Prečnik: 25.60 mm.

    Visina: 4.6 mm.

    Frekvencija: 28.800 vns (4 Hz).

    Rubina: 25 (28 rubina kineski mehanizmi).

    U pitanju je mehanizam sa tri kazaljke , brzom promenom datuma, i mogućnošću ručnog navijanja ( taj mehanizam ima hack funkciju)

    ETA je Standard grade sa pozlaćenom balansvilom i sa Nivarox 2 spiralom, za Seagull i Hangzhou - ne znam koji materijal koriste.

    ETA 2004-1:





    ETA 2004-1 je mehanički mehanizmi sa automatskim navijanjem.

    Prečnik: 23.30 mm.
    Visina: 3.6 mm.
    Frekvencija: 28.800 vns (4 Hz).

    Ova ETA ima rezervu snage oko 40 sati, rotor sa kugličnim ležajevima, stop -sekunde, sistem za fino podešavanje (etachron sa kazaljkom)....

    Ova ETA je Top grade, sa pozlaćenom Glucydur balansvilom od nikla i sa Anachron spiralom.

    TY2130 i HZ6300 su u ovom testu direktno uzeti iz paketa i stavljeni u Mumford MicroSet Watch Timer (MicroSet Precision Timer). Evo rezultate posle testiranja:

    TY2130:
    Beat error: 0.3 ms
    Rate, CH (dial up): -4.8 seconds per day
    Rate, 9H (crown down): +0.6 s/d
    Isochronism: +9.6 s/d

    HZ6300:
    Beat error: 0.1 ms
    Rate, CH: +15.2 s/d
    Rate, 9H: +11.7 s/d
    Isochronism: -3.5 s/d

    ETA 2824-2 (Rado, recently serviced):
    Beat error: 0.2 ms
    Rate, CH: +2.7 s/d
    Rate, 9H: +2.0 s/d
    Isochronism: -8.2 s/d

    ETA 2004-1 (loose, recently serviced):
    Beat error: 0.0 ms
    Rate, CH: +3.4 s/d
    Rate, 9H: -3.4 s/d
    Isochronism: -7.5 s/d

    Kao što možete da vidite mehanizmi su pokazali izuzetnu stabilnost i tačnost prilikom ovog testiranja. Možemo da zaključimo da TY2130 i HZ6300 zadovoljavaju čak i minimalne standarde koja ETA propisuje. U prilog tome postavljam vam i specifikacije :

    ETA 2824-2 (Standard grade)
    Rate: +/- 12 s/d
    Variation between all positions: 30 s/d
    Isochronism: +/- 20 s/d
    Amplitude: maximum 315 to 325 degrees; minimum 200 to 220 degrees

    ETA 2004-1 (Top grade)
    Rate: +/- 7 s/d
    Variation between all positions: 30 s/d
    Isochronism: +/- 25 s/d
    Amplitude: maximum 310 degrees; minimum 190 degrees

    Na moje veliko iznenađenje TY2130 i HZ6300 su se pokazali jako dobro i premašili moja očekivanja, verujem i svih vas.

    Kada govorimo o završnoj obradi ovih mehanizama, moram da napomenem da Rado ETA 2824-2 ima jednostavnu zlatnu pločicu (gold plate) sa veoma oskudnim uzorkom na rotoru, dok HZ6300 ima jednostavnu niklovanu pločicu apsolutno bez dekoracije. Završna obrada na TY2130 je veoma slična obradi kod ETA 2004-1, sa niklovanom osnovnom pločicom sa perlage uzorkom i mostovima sa uzorkom cotes de Geneve. Autor ovog teksta smatra da je bolje pločicu obrađivati niklovanjem, mada je to skuplji proces.

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima ETA 2004-1 i 2824-2

    Drugi deo : a) Rasklapanje


    Rasklapanje TY2130 i HZ6300 je poprilično jednostavno (bar za njega), zahvaljujući dizajnu, nema mnogo malih opruga koje mogu da odlete prilikom rasklapanja (ustvari samo jedna, opruga kočnice šperada, a ostale opruge su pripojene za velike delove u mehanizmu ). U ovom delu teksta ćemo videti fotografije rasklapanja jednog mehanizma, a ostala dva mehanizma se rasklapju na isti način, a za naš tekst u ovom trenutku nije relevantno rasklapnje ETA 2004-1.

    U sledećih par fotografija ćemo videti rasklapanje TY2130 mehanizma. Na sledećoj fotografiji možemo videti da je prvo uklonjen rotor:




    Zatim su pažljivo odvrnuta dva crna šrafa, i zatim je lagano skinut most automata (autowinding bridge), zatim je otpušten feder (Mainspring), zatim su skinuti šperad (ratchet wheel ), kronrad (crown wheel) i opruga kočnice šperada (click spring) sa mosta iznad federhausa (barell bridge).

    Sada je most iznad federhausa skinut i mi možemo videti polugu koja zaustavlja balansvilu (hack).
    Zatim skidamo most iznad glavnih zupčanika (train bridge). Dole mozemo videti slike ploce sa glavnim zupcanicima.





    Ubrzo skidamo balansu i anker (pallet fork).

    Sa strane brojčanika (fotografija ispod mehanizam HZ6300) skidamo most preko vekslerada. Kao i sam stundrad pa vekslerad, pa zupcanik za stelovanje vremena i korektor datuma...



    Zatim i ostatak mehanizma kalendara može biti skinut zajedno sa minutnom cevi.



    Na sledećoj fotografiji možemo videti oprugu kočnice šperada i kronrad (crown wheel)...



    Posle rasklapanja mehanizama možemo ih lakše uporediti.

  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima ETA 2004-1 i 2824-2

    Evo uporednih fotografija glavne ploče (mainplates):





    Hangzhou i ETA imaju otvore na glavnoj ploči dok na mostovima imaju izbočine-pinove (ne znam kako bih opisao) dok Seagul i Sellita koriste obrnuto sistem, na mostovima imaju otvore ,a pinove na glavnoj ploči.

    Evo fotografija:







    Seagull:



    Hangzhou:



    ETA:



    Ovo je interesantno zato što, postavljanje pinova (izbocina) i kontrolisanje preiciznosti u nekoliko stotih delova milimetra mnogo lakse , nego busiti i na taj nacin praviti te pinove .

    Hangzhou ima još dodatne otvore za koje časovničar koji ga je rasklapa ne vidi tačnu funkciju (možda je za uljenje ili za inspekciju mehanizma).

    Ulje u mehanizmu:


    Čim se otvore mehanizmi , moglo se zaključiti da Seagull mehanizam nije dovoljno nauljen, sa druge strane na Hangzhou je došlo do diskolorizacije ploče zbog ulja koje je korišćeno.

    Seagull:





    Drugi deo: b) Upoređivanje delova

    Najlakši način da upoređujemo delove je da postavljam fotografije mehanizama. Postavljaću delove mehanizama Seagull, Hangzhou, ETA 2824, dok delovi 2004 mehanizma su isuviše različiti, pa nema svrhe.

    Molim vas da kad završim izlaganje teksta , slobodno i bez zadržavanja komentarišete ove delove, dajete vaša lična zapažanja, utiske itd... Cilj ovog mog malog teksta je da konstruktivno diskutujemo.

    Anker (pallet fork):

    Seagull:



    Hangzhou:



    ETA 2824:





    ETA 2004:




    Evidentno je da se na ETA ankerima koristi veća količina šelaka (shellac), dok na Seagull ankerima možemo primetiti neke balončiće ( govorim o crvenim završecima ankera, šelak poseban materija, ako treba objašnjenje pitajte ).

    Anker i most ankera (Pallet and pallet bridge):




    Balansvila i most balanse (Balance and balance cock):








    Ankerad (Escape wheel):





    Seagull:




    Hangzhou:



    ETA:




    Prenosni mehanizam (Train wheels):




    Minutrad Seagull-a (center wheel):



    Minutrad Hangzhou-a (center wheel):




    Minutrad ETA-e (center wheel):






    Federhaus (barrel):





    Most nad federhausom (barrel and train bridges):





    Most automata (autowind bridge):





    Rotor (rotors):





    Zupčanik tega automata sa lagerom (rotor center gear and bearing):

    Seagull:



    Hangzhou:




    ETA:



    U originalnom tekstu se nalazi još dosta fotografija, koje ja neću kačiti, pošto mislim da nema prevelike potrebe (ostaviću link pa možete videti još neki deo koji se upoređuje).

    U daljem eksperimentu, postavlja minutrad (center wheel) iz Hangzhou u prepakovanu ETA 2824 , i na moje veliko iznenađenje, paše sasvim dobro i radi normlano. Iznenađenje sam bio zato što je minutrad (center wheel) imao manjak zubaca (Hangzhou), mislio sam dok sam čitao da od normlanog rada ETA 2824 nema ništa. On sa velikom sigurnošću tvrdi (na osnovu ispitivanja delova) da će svaki deo ETA 2824-2, da bude odgovarajući za ova dva kineska mehanizma i da će oni raditi sasvim normalno. Mostovi iz Seagull mehanizma neće moći da se inkorporišu u ETA ili Hangzhou. Ali mostovi iz mehanizma Hangzhou po njegovom mišljenju će moći da idu u ETA 2824-2. Usvakom slučaju jako zanimljiv eksperiment i za mene jedna nova stvar.

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima ETA 2004-1 i 2824-2

    3. Zapažanja


    U ovom delu teksta ću izneti neke zaključke koje je ovaj gospodin izneo, sa kojima se ja u većem delu slažem i izneću neka svoja zapažanja i razmišljanja.

    Od ova tri mehanizma, bez pogovora je ETA 2824-2 najbolja. O ETA 2004 u ovom tekstu ne vidim razlog da bi je preterano pominja, i stvarno ne vidim neki preterani razlog zašto se uopšte ovaj mehanizam našao ovde kada se na njemu najmanje "eksperimentisalo" (osim u prvom testu). Postavlja se pitanje da li su kineski mehanizmi inferiorni u odnosu na ETA 2824-2? Po meni uopšte nisu inferiorni, čak mogu da kažem da sam ja veoma iznenađen koliko su blizu. Naravno da imaju oni svoje propuste (npr. loša doza ulja) ali sa obzirom da su delovi komplementarni, da očitavanja tačnosti i stabilnosti su jako blizu i da pri završnoj obradi nema znatne razlike, moram da konstatujem da su bar po ovom testu poprilično blizu.

    Hangzhou mehanizam kad je reč o završnoj obradi je po meni daleko bolji od Seagull-a. Dva kineska mehanizma po ceni su jako približna. Treba napomenuti, da je Seagull dobar mehanizam, ali mana je što proizvođači preterano ne obraćaju pažnju na delove koji se ne vide i u tom smislu trebaju još da porade na tome. Hangzhou mehanizam ima konstantu u radu i svi delovi su jednakog kvaliteta. Hangzhou je više urađen kao ETA 2824-2 nego Seagull. Svi delovi i mašinski rezovi kod Hangzhou su skoro pa identicni kao kod ETA 2824-2. Kao što smo mogli da vidimo iz ovog eksperimenta da skoro svi delovi Hangzhou se uklapaju u ETA 2824-2 i obrnuto. Jedina razlika je u broju rubina, tačnije ovi kineski mehanizmi imaju 28 rubina, dok ETA 2824-2 ima 25.

    Seagull nije kopija ETA mehanizma, već je re-dizajniram mehanizam, što je po meni jedan veliki plus. Određena nepotrebna rešenja koja se nalaze u 2824-2 (samim tim i povećavaju troškove i vreme proizvodnje) su u slučaju Seagull-a izabačeni. Takva rešenja ostavljaju Seagull-u mesta da se bazira na rešavanje problema, lepote mehanizma i bolje obrade delova koji se ne vide.

    Mada je Seagull ovaj gospodin stavio na njegovoj listi tek na treće mesto, kada bi on birao koji bi mehanizam trebalo masovno da se proizvodi odabrao bi Seagull-a. Više je razloga za to, a neki od njegovih odgovora , da je Seagull manufaktura koja proizvodi pouzdane mehanizme i da ne postoje neki tehnički razlozi zbog kojih bi se ovaj mehanizam mogao nazvati lošim.


    Kod ovih kineskih mehanizama ostaje pitanje materijala od kojih se proizvode. Definitvno se ne rade od keramike verovatno se rade od čelika. Ja ne mogu da vam odgovorim na pitanje kojeg su materijali kvaliteta, tako da nam ostaje čekamo bar jednu deceniju da vidimo da li su materijali zaista dobri i izrdžljivi.

    Kinezi rade pametne stvari, faktički proizvode ETA mehanizme kojima je istekao patent ( to radi Sellita, tako da ne vidim ništa loše u tome). U ovom slučaju uzeli su jedan od najboljih mehanizama široke potrošnje i stavljaju ih u svoje satove. Naravno mehanizam 2824 nije Roleksov 3135 mehanizam, ali i ne kosta toliko. Sve u svemu kinezi polako ali sigurno se probijaju u svetu časovničarstva i mislim da će u skorije vreme biti veoma cenjeni. Moje lično mišljenje da oni nisu konkurencija švajcarskim a ni japanskim proizvodjačima i da će oni naći svoje tržište i svoje kupce.
    Ovom prilikom bih se zahvalio Vladasu, Neši i Sky što su zajedno samnom razmatrali neka pitanja iz ovog teksta. Posebno bih se zahvalio časovničaru Bojoviću koji je izašao u susret i pomogao da se određeni termini sa engleskog jezika prevedu na srpski i to u duhu časovničarske profesije. I za kraj zahvalio bih se gospodinu lysanderxiii koji je radio ovaj eksperiment i koji mi je izašao u susret i dopustio da koristim informacije za moj tekst. Njegov originalni tekst možete podrobnije pročitati ovde: How do Seagull and Hangzhou compare to a ETA: An in-depth look...


    KRAJ

  5. #5
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima ETA 2004-1 i 2824-2

    Serb, svaka cast na tekstu
    Kinezi ne zaostaju puno za zapadom, i samo kad bi malo poboljsali kontrolu kvaliteta, bili bi daleko konkurentniji.
    Serb likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  6. #6
    Član Avatar korisnika Milanche78
    Član od
    30.7.2009.
    Lokacija
    BG
    Poruke
    439
    Lajkovi
    199
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima ETA 2004-1 i 2824-2

    Ne zaostaju puno ni po ceni, kada su u pitanju klonovi ETA mehanizama, za kineski ETA 2824 treba platiti 300+ $ !
    Serb likes this.

  7. #7
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima ETA 2004-1 i 2824-2

    Bravo Serb! Hvala za trud i vreme!
    Serb likes this.

  8. #8
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima ETA 2004-1 i 2824-2

    Hvala Ovim tekstom sam pre svega hteo da pokazem napredak kineskih mehanizama, polako ali sigurno ce imati zavidan kvalitet. To "kloniranje" meni nije problem, nisu prvi a i zasto da ne kloniraju mehanizme koji su zaista dobri. Da li bi ja kupio ove mehanizme , ne znam morao bi da razmislim dobro. Sto se tice kontrole kvaliteta , meni se cini da i na tom polju brzo napreduju.
    RUS and vladas like this.

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika Zagor
    Član od
    9.2.2012.
    Lokacija
    Markovac
    Poruke
    7.016
    Lajkovi
    58493
    Reputacioni uticaj
    218

    Određen forumom Re: Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima ETA 2004-1 i 2824-2

    Serb likes this.

  10. #10
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Upoređivanje Seagull i Hangzhou mehanzama sa mehanizmima ETA 2004-1 i 2824-2

    bogami, druze, naradio si se! svaka cast na izboru i prezentaciji, ovakvi tekstovi su uvek dobrodosli!
    ko sto rekose ljudi vec, vrlo verovatno ce kinezi brzo napredovati i postati konkurentni kvalitetom, sto ce se neminovno odraziti i na cene. dakle, da citiram sam sebe: stekovacemo mi za parnis i sa zaljenjem konstatovati da nismo kupovali kad je trebalo!

    da podsetim na jednu staru anketu sa sajta - mislim da ce kroz koju godinu biti zanimljivo uporediti njene rezultate sa stanjem na trzistu.
    vladas and Serb like this.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •