Strana 1 od 17 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 163
Like Tree139Likes

tema: Tačnost automatika

  1. #1
    Novi član
    Član od
    16.11.2009.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    4
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Tačnost automatika

    Pozdrav svima.

    Neke stvari mi nisu jasne pa ocekujem znalce da mi pojasne to.

    Automatik ima toleranciju recimo od -10 do +30 sec u 24h.

    Kako ce se on ponasati ako ga posmatramo recimo 1 mesec ili 6 meseca? Hoce li on ponekad zuriti, ponekad kasniti i u sustini odrzavati gore-dole tacno vreme (+- 10sec) ? Ili ce stalno zuriti pa posle 1 mesec otici napred za recimo 15 minuta? Ili stalno kasniti?

    Ako smo se razumeli...

    Hvala.

    Pozdrav.

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom re: Tačnost automatika

    Ovo se razlikuje od primerka do primerka sata, zatim od polozaja u kom se nalazi, pa od toga da li je konstantno navijen itd.

    Neki satovi ce u svim pozicijama i uslovima zuriti. U tom slucaju - vremenom ce sat zuriti sve vise i vise...
    U nekim drugim slucajevima (kao sto se meni desavalo sa jednim Seikom) - sat moze danju, dok se nosi, da zuri a nocu, dok je ostavljen da stoji, ciferom nagore, da usporava i u proseku se ima precizan automatik koji ne odstupa mnogo.

    Konkretno:
    1. Hamilton Khaki Chrono Auto koji nosim samo danju - zuri +6s pri nosenju i +4s kada je ostavljen krunom na dole. U proseku zuri ~+5s dnevno i nakon nedelju dana nosenja zurice nesto vise od pola minute.
    2. Hamilton GMT Air Race usporava -10s u svim pozicijama i nakon nedelju dana kasni vise od 1 minuta
    3. Seiko Orange Monster kad se nosi zuri +5s a kada miruje usporava -4s i u proseku, nakon nedelju dana ne zuri ni 5s

    Savetujem ti da pogledas vise o COSC sertifikaciji - posto se ona bavi bas ovim pitanjem.
    Poslednja ispravka: vladas (14.12.2010. u 22:05)
    No time to lose

  3. #3
    Novi član
    Član od
    16.11.2009.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    4
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Tačnost automatika

    Hvala na odgovoru...

    Znaci, ja imam pakleno tacan automatik...

    Salu na stranu, ja sat ne skidam tj. nosim 24h osim kad se tusiram i kad radim ono...znate sta.... Bojim se da partnerku ne povredim...

    Elem, primetio sam da mi sat jedan dan pozuri malo, jedan kasni malo i u sustini uvek je van tacnog vremena recimo 5-10 sekunde (moze i nazad a moze i napred). Nisam imao puno vremena da ga testiram (imam ga nedelju dana), kupio sam ga ovde na forumu. Mozda bi mi stari vlasnik rekao i vise o tacnosti istog.

    Inace, radi se o Vostok-Europe Rocket N1.

    Ajd praticemo pa da vidimo... Pitao sam ovo jer mi je glupo da sat rihtam svakih nedelju dana jer je pozurio ili zakasnio minut ili dva... Bas je bezveze... A znam da kvarcni mogu raditi u sekundu.

    Mada, koliko sam ja razumeo iz tvog odgovora, i jako skupi automatici mogu ici samo napred, recimo, i tako iz dana u dan biti sve manje tacni. To mi je bezveze...

    Hvala jos jednom.

    Pozdrav.

  4. #4
    Banned
    Član od
    27.10.2009.
    Poruke
    279
    Lajkovi
    72
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Tačnost automatika

    Pa prvo kupio si dobar sat! A drugo, sto se tice tacnosti automatika, pa vrlo vrlo retki modeli imaju mala odstupanja. Obicno automatski satovi imaju ta predvidjena odstupanja oko 15-20 sekundi. Moze to da se fino podesi kod casovnicara i onda je sat tacniji. Medjutim uopste nema potrebe sa tim, jer ljubitelji aotomatskih mehanizama i vole da skidaju sat, pa da ga onda fino podesavaju, pa gledaju.. i tako uzivaju u satu. Ovo su vise tudja iskustva, ali znam mnoge drugare. Sto se tice tog sata, suvise je rano da se prica o bilo cemu. Treba malo vise vremena da ga nosis da bi stekao pravu sliku. Drugo, po cemu podesavas sat, i uporedjujes vremena? Trece, ako ti stoji na ruci, a ti sedis pola dana za racunarom, onda to i nije bas u funkciji navijanja automatskog mehanizma.. itd. Bez obzira na sve ove stvari, automatski mehanizmi su meni najlepsi i imaju svoju dusu. I samo klizajuce kretanje sekundare mi je veoma lep dozivljaj. Pa zato su mi automatski mehanizmi uvek iznad svih drugih!.

  5. #5
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.648
    Lajkovi
    7472
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom re: Tačnost automatika

    Evo da se i ja upisem - moj Steinhart zuri 3-4 sekunde dok ga nosim al to nadoknadi minusom dok stoji tako da je trenutno jos uvek na +1s za dva dana.
    Metko 5 likes this.

  6. #6
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom re: Tačnost automatika

    Citat Beethoven kaže: Pregled poruke
    Ajd praticemo pa da vidimo... Pitao sam ovo jer mi je glupo da sat rihtam svakih nedelju dana jer je pozurio ili zakasnio minut ili dva... Bas je bezveze... A znam da kvarcni mogu raditi u sekundu.

    Mada, koliko sam ja razumeo iz tvog odgovora, i jako skupi automatici mogu ici samo napred, recimo, i tako iz dana u dan biti sve manje tacni. To mi je bezveze...
    Mislim da ti niko nije direktno odgovorio na pitanje, verovatno misleci da se podrazumeva, ali treba da znas da ce i najjeftiniji kineski plasticni kvarcni mehanizam od $0.5 biti tacniji od najskupljeg mehanickog mehanizma, navijaca ili automatika, od vise K$... Dakle, da, svaki mehanicki sat ce vremenom imati sve vece odstupanje, ako ga ne podesavas - a u tome i jeste draz, da se druzis sa svjim satom. Ako te to nervira, onda mehanicki mehanizam nije resenje za tebe, trebalo bi da kupis sebi neki dobar kvarcni sat!
    Inace, odstupanje koje si naveo je vrlo malo, sto zanci da je sa tvojim satom sve u redu i da mozes da budes prezadovoljan kupovinom!

    Btw, prosle nedelje sam nosio na ciscenje jedan novi Orient automatik koji sam nabavio, i onda mi je sajdzija objasnjavao kako je jako vazno da se automatici nose sto vise, da bi se stalno dopunjavala rezerva snage, i dao jedan savet: ako radite "sedeci" posao, treba nositi sat na desnoj ruci, jer se ona vise krece - ako ste desnjak, naravno. I on sam nosi svoj sat na desnoj ruci jer, kaze, ta ruka mu je uvek u pokretu.
    mistrall likes this.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  7. #7
    Novi član
    Član od
    16.11.2009.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    4
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Tačnost automatika

    Hvala na odgovoru.

    Znam da su kvarcni precizniji od mehanickih, to mi je potpuno jasno. Dok sam nosio kvarcne bio sam prezadovoljan tacnoscu istih i (ne)odrzavanju.

    Ali, nikad nisam bio zadovoljan jer nisam imao mehanicki sat bas zbog te drazi.

    A automatik mi je u srcu od onog momenta kad je otac prodao moj Citizen automatic koji sam nosio 3-4 godine (neka nevolja je bila pa je morao) i obecao da ce mi kupiti nov sat...

    Ok, jasno mi je sada sve. Mada, verujem da automatike koji stalno zure moze majstor nastelovati i smanjiti im zurbu... A oni koji malo kasne, malo zure, e, sa tom cinjenicom se treba pomiriti.

    Evo npr, neko je pitao po kom vremenu namestam sat. Namestam po vremenu na mom Mac-u, rece neko da je najtacnije pa rekoh ajd da verujem... Trenutno mi sat zuri 2 sekunde... Praticu dalje i pisacu ovde pa cemo videti...

    Hvala svima.

    Pozdrav.

  8. #8
    Novi član
    Član od
    16.11.2009.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    4
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Tačnost automatika

    Sad sam slucajno video, B92 ima isto vreme...

    Proverite satove...

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika ANGEL II
    Član od
    7.11.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.353
    Lajkovi
    387
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Tačnost automatika

    Citat sima hrabri kaže: Pregled poruke
    Btw, prosle nedelje sam nosio na ciscenje jedan novi Orient automatik koji sam nabavio, i onda mi je sajdzija objasnjavao kako je jako vazno da se automatici nose sto vise, da bi se stalno dopunjavala rezerva snage, i dao jedan savet: ako radite "sedeci" posao, treba nositi sat na desnoj ruci, jer se ona vise krece - ako ste desnjak, naravno. I on sam nosi svoj sat na desnoj ruci jer, kaze, ta ruka mu je uvek u pokretu.
    ćuti još neko da me podrži u priči! Čestitam na Orijentu, gde je koji je?

    @Beethoven, slična tema u kojoj se pisalo o navijanju automatika
    Satovi sa automatskim mehanizmom i navijanje

  10. #10
    Novi član
    Član od
    16.11.2009.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    4
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Tačnost automatika

    Procitao sam ovu temu i izgleda da sam ja jedini covek na svetu koji automatik nosi 24h... Ima li jos fanatika? Javite se da se druzimo...

    Elem, 24h na ruci, od toga 5-6 sati dnevnog vezbanja klavijatura i klavira, oko 6 sati na poslu (nastavnik muzike) a to znaci mrdam na poslu... Kuci sam takodje aktivan, pa u 24h neka mirujem 8h maksimalno... Mada, ni spavanje ni comp ne racunam za mirovanje... Za compom pushim, pijem kafu, grickam nesto... Mrdam tom rukom i to dosta...

    Bojim se, da ne prenavijem ja moj automatik od nosenja pa da mu pukne opruga?

    Pozzz

    P.S. Jel se moj Rocket N1 navija u obe strane ili samo u jednoj? Ima mogucnost rucnog navijanja, ako to nesto znaci...

Strana 1 od 17 1234511 ... PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •