Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 15
Like Tree20Likes

tema: watch winder - projekat

  1. #1
    Član Avatar korisnika predrag80
    Član od
    24.10.2012.
    Lokacija
    SD
    Poruke
    287
    Lajkovi
    3890
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom watch winder - projekat

    Ovih dana sam došao do motora koji pokrece tanjir u mikrotalasnoj 220V 5-6 rpm pa mi se javila želja za majstorisanjem u diy varijanti. Imam par pitanja:

    - da li pomenuti motor stvara magnetno polje značajnijih vrednosti tokom rada?
    - da li bi postojanje magnetnog polja uticalo na rad satova koji bi se okretali na uređaju?
    - koje bi bilo optimalno rešenje za neutralisanje magnetnog polja, u smislu korišćenja materijala od kojih bi se pravilo kućište uređaja (u planu je korišćenje zaostalog laminata ili šperploče)?

    Hvala unapred na odgovorima...
    Misic M. likes this.

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika veberz
    Član od
    5.10.2013.
    Lokacija
    H-Kečkemet
    Poruke
    1.021
    Lajkovi
    2564
    Reputacioni uticaj
    107

    Određen forumom Re: watch winder - projekat

    Posto elektromotor radi na principu elektromagnetike, on evidentno stvara magnetno polje. Idealni motor ne bi imao gubitaka pa tako ni rasipanja magnetnog polja. E sad, sumnjam da je motor iz mikrotalasne pecnice od one idealnije sorte. Pitanje je i koliko je zasenjen. To bi se dalo izmeriti sa induktometrom
    Magnetno polje se medjutim da zaseniti "izolirati" ako postavis magnetnoprovodan materijal (npr. celicnu plocu). Linije magnetnog polja ce se tako "kratkospojiti" kroz zastitnu plocu a ne kroz tvoje satove.
    Drugo resenje koje mi pada na pamet je da postavis malo duzu osovinu kako magnetno polje ne bi dopiralo do satova, tj na toj nekoj razdaljini bi bilo zanemarljivo.
    Sve ovo gore je teoretsko mudrovanje, ne znamo koliko magnetno polje zraci motor, trebalo bi meriti, ne znamo ni koliki intenzitet magnetnog polja je "podnosljiv" za satove. da ne s...m dalje, stavi gvozdeni lim debljine recimo 1mm izmedju motora i satova, osovini probusi odgovarajucu rupu i bice ok.
    Dok sam ovo pisao, shvatio sam koliko sam zaboravio strucne izraze ovih poslednjih 24 godine. A skoro sve skole sam zavrsio na s-h jeziku Onda sam pre 24 godine poceo opet da ucim neke druge izraze, a ono staro se nazalost zaboravi ...

  3. #3
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: watch winder - projekat

    hehe lep odgovor Zoltane, a ako ne mozes da se setis, ti ispisi na mađarskom

    a je l stvara to nepozeljno zračenje kuciste te mikrotalasne pecnice koje greje hranu

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: watch winder - projekat

    Zoli, tnx na odgovoru.....ali treba upitati kolegu taunusa...znam da si je on radio vindere domace proizvodnje.....nesto slicno tim motoricima a i cini mi se i sa motoricima od brisaca sa kola....uglavnom pozivam njega da napise par reci o tome....mozda kolegi predrag80 pomogne....
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika taunus
    Član od
    29.7.2011.
    Lokacija
    45'42"09"sgs19"22"28ïgd
    Poruke
    3.912
    Lajkovi
    49358
    Reputacioni uticaj
    51

    Određen forumom Re: watch winder - projekat

    Pokusavao sam razne slicne projekte.Pocevsi od gramofona ,raznih motora od brisaca,motora od raznja iz rerni,rotacionih postolja i mnogih motora sa malim brojem obrtaja od 5-6 pa do 15 rpm.Na kraju sam napravio bas od tih motora iz mikrotalasne.Na magnetno polje se nisam obazirao.Kuciste sam uradio od sperploce.Meni sluzi odlicno.U radu satova nisam primetio nista neobicno kao posledicu delovanja magnetnog polja.Jedini problem pri samoj izradi je,na koji nacin prepraviti osovinu koja izlazi iz motora da bi se sat zakacio.Malo maste i resi se.Ja sam to resio tako sto sam pricvrstio prazne kutije od pakovanja za CD."Dizajnirao" kako meni odgovara i mogu reci pored jednog fabrickog kojeg imam ovaj me odlicno sluzi preko 2 godine.
    evo jedne slike gde su skroz desno homemade i na njemu fabricki (kupovni)

    watch winder - projekat-p2200214.jpg

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: watch winder - projekat

    tnx kolega taunus na pojasnjenju...
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika taunus
    Član od
    29.7.2011.
    Lokacija
    45'42"09"sgs19"22"28ïgd
    Poruke
    3.912
    Lajkovi
    49358
    Reputacioni uticaj
    51

    Određen forumom Re: watch winder - projekat

    Drago mi je ako sam pomogao kolegi predrag80 i ako nisam konkretno nista rekao za magnetno polje.Ali eto moje licno iskustvo ako znaci drago mi je.

  8. #8
    Stariji član Avatar korisnika veberz
    Član od
    5.10.2013.
    Lokacija
    H-Kečkemet
    Poruke
    1.021
    Lajkovi
    2564
    Reputacioni uticaj
    107

    Određen forumom Re: watch winder - projekat

    Dobro ljudi, malo sam se is...vao na teoretskom polju, ali to su cinjenice. Postoje parametri koje i ne znamo, barem ja ne znam. Kolega Taunus je prisao sa prakticne strane i izneo svoje iskustvo koje je veoma dragoceno. Ipak, ja tvrdim, da parce gvozdenog lima debljine cak i 0,4mm nalepljeno na sperplocu sa unutrasnje strane a izmedju motora i satova skoro uopste ne poskupljuje projekat, niti je izvedba teska, a bez svake sumnje otklanja mogucnost da se satovi vrte u magnetskom polju. Ili ga barem svodi na neki minimum.
    Imam i ja krepalu pecnicu, pojma nemam sta joj fali, vec sam pomisljao da pokusam napraviti winder od njega ali sam ja bio zamislio da celu kutiju sa sve 12 satova vrtim Nazalost mrzi me. Ono danas cu ... pa sutra cu ...

    p.s. zadatak za kolegu Skydrumera: de leba ti kolega reci nam lep s-h izraz za winder. Ako ga jos nema ti izmisli. Tebi to lepo ide
    taunus likes this.

  9. #9
    Istaknuti član Avatar korisnika taunus
    Član od
    29.7.2011.
    Lokacija
    45'42"09"sgs19"22"28ïgd
    Poruke
    3.912
    Lajkovi
    49358
    Reputacioni uticaj
    51

    Određen forumom Re: watch winder - projekat

    Jednostavno i prosto navijac za automatske satove .Kolega Zoli,ti motori iz pecnica su odlicni sto se tice broja obrtaja i dosta su jaki.Mene je iritirao njihov zvuk jer su suvise bucni.
    veberz likes this.

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika veberz
    Član od
    5.10.2013.
    Lokacija
    H-Kečkemet
    Poruke
    1.021
    Lajkovi
    2564
    Reputacioni uticaj
    107

    Određen forumom Re: watch winder - projekat

    Hvala kolega Taunus, jel' to zvanicni tj. siroko rasireni naziv? Da, broj obrtaja je idealan, to za zvuk sigurno stoji. Ja sam bio zamislio da to sutnem u garazu A zimi da se satovi ne prehlade, strpati u izolovanu kutiju i grejanje-termostat. K'o inkubator
    Ma ja sam se zanosio sa tim navijacem pre dobrih godinu dana, cak mi kolega radioamater poklonio jednosmerni motor za okretanje antene sa sve reduktorom (ne bi nista ni od toga, a u medjuvremenu je krepala mikrovalna pecnica). Elem taj motor. Ala to bruji! Poput sva tri diferencijala Lade Nive koja se danas pominje na forumu

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •