Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 11
Like Tree9Likes

tema: Poljot sturmanskie - problem s krunicom

  1. #1
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Poljot sturmanskie - problem s krunicom

    Molim pomoć!
    Dobio sam na poklon stariji Poljot sturmanskie koji solidno radi, ali je na brojčaniku i staklu iznutra imao prašine i prljavštine.
    Amaterski se bavim urarstvom i uglavnom sam već verziran u otvaranju kućišta, poštimavanju točnosti, čišćenju, izmjeni kazaljki i brojčanika itd.
    Tako sam otvorio i počistio i ovaj Poljot koristeći se uputama.
    https://www.youtube.com/watch?v=M_dq-Ak-Suw

    Međutim prilikom sklapanja sata nakon što sam vratio krunicu s osovinom u mehanizam sata, ona se ne može učvrstiti u svome ležištu, već je mogu izvući van bez pritiskanja dugmeta za oslobađanje osovine krunice. Kada okrećem krunicu pomiču se kazaljke sata kao da namještam vrijeme, a koliko god da je guram u kućište ne mogu je dovesti u položaj za navijanje sata iako potpuno uđe u kućište.

    Osovinu krunice i krunicu sam izvadio i stavio kako je to prikazano na videu pritišćući iglom dugme za otpuštanje. (stem release na slici)

    Poljot sturmanskie - problem s krunicom-original3133.jpg

    U čemu griješim?

  2. #2
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot sturmanskie - problem s krunicom

    sa tim sam imao jako puno problema

    nekad je samo potrebno ubaciti ključ na poseban način, a nekad je onaj šraf koji se odvija ili iglica kao ovde povezana sa polugicama ili mostićem koji se nalazi ispod cifera i kad ti odviješ taj šraf mostić ispadne i na kraju kad ga zavijaš vrh šrafa ne može da se zašrafi u mostić jer je on ispao

    časovničar ima dve mogućnosti da ti kaže ja to sve moram da rasturam, to je jako komplikovan i skup proces ili ako baš, baš bude korektan da jednostavno odvoji malo vremena i pažnje i to rutinski da reši priručnim alatom, kao što je meni jedan majstor to više puta uradio, rutinski, naravno majstor koji zna šta radi i ima iskustva
    Poslednja ispravka: Милан Милановић (28.2.2016. u 23:24)
    Misic M. and arch_m like this.

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika veberz
    Član od
    5.10.2013.
    Lokacija
    H-Kečkemet
    Poruke
    1.020
    Lajkovi
    2564
    Reputacioni uticaj
    107

    Određen forumom Re: Poljot sturmanskie - problem s krunicom

    Radi se o mani mehanizma. Ovde je to objašnjeno:
    Installing stem in Poljot 3133?
    u postu 6. imaš sliku, polugu označenu sa 443 trebaš ručno prebaciti u drugi položaj. Za to trebaš izvaditi mehanizam, ali brojčanik ne trebaš skidati. Ta polugica je tik ispod brojčanika.

    Ajde pa oprezno, da ne slomiš nešto.
    VLADAN P, KureNS, Danilo87 and 1 others like this.

  4. #4
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot sturmanskie - problem s krunicom

    eto veberz objasnio, tu polugicu ili mostić možeš priručnim alatom prikačiti ali ja to lično nisam nikad uspeo

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika veberz
    Član od
    5.10.2013.
    Lokacija
    H-Kečkemet
    Poruke
    1.020
    Lajkovi
    2564
    Reputacioni uticaj
    107

    Određen forumom Re: Poljot sturmanskie - problem s krunicom

    Ne prikačiti, već gurnuti u drugi (unutrašnji) položaj. Ne sećam se kako, uglavnom meni je uspelo. I ne sa bilo čime, već sa nečim što neće štete napraviti

    još da dodam da je ona slika u linkovanom postu br. 6 pogled na mehanizam sa strane brojčanika. Mada je to verovatno jasno kolegi koji je drugu stranu svakako već video.
    Poslednja ispravka: veberz (29.2.2016. u 11:38)
    arch_m likes this.

  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika KureNS
    Član od
    16.11.2013.
    Poruke
    566
    Lajkovi
    3960
    Reputacioni uticaj
    39

    Određen forumom Re: Poljot sturmanskie - problem s krunicom

    Veberz, teško će to uraditi ako ne skine brojčanik.
    Mislim, može se uraditi, ali rizikuješ da iskoči ona mala žica koja daje povratnu snagu poluzi, pa onda svakako moraš skidati brojčanik i rastavljati sistem za navijanje.
    Takođe, mislim da je glava poluge iskočila iz ležišta jer je kolega jure silio kada je instalirao ključ.
    I meni se to dešavalo dosta puta kod molnije (ali, iskreno u pravu je Milan, češće se to dešava kada previše odtegneš štaf koji drži polugu pri oslobađanju ključa, nego kod instaliranja ključa).
    arch_m likes this.

  7. #7
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot sturmanskie - problem s krunicom

    Prije svega, puno vam hvala svima na trudu... prava ste ekipa!
    Hvala veberz, ali prije nego što sam krenuo vas ovdje gnjaviti proguglao sam uzduž i poprijeko, pa između ostaloga našao temu na WUS o kojoj govoriš. Pomaknuo sam polugicu o kojoj govoriš, ali to nije ništa pomogla, nažalost!

    Milane i Kure, poluga za navijanje na ovome Poljotu otpušta se pritiskom na dugme, a ne odvijanjem šarafa... upravo onako kako je prikazano na snimci čiji sam link postavio...


    Eto za sada nisam uspio... možda je vrijeme da krenem prema uraru.

    Momci, u svakom slučaju puuuno hvala!

  8. #8
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot sturmanskie - problem s krunicom

    P. S.
    Javilo mi se još nekoliko ljudi kojima se prilikom uklanjanja poluge za navijanje na Poljotu 3133 dogodio isti problem... nakon vraćanja poluga ispada iz ležišta.
    Ne bi htio nikome oduzimati dragocjeno vrijeme, ali... mislim da bi bilo jako korisno ako bi netko od članova foruma detaljnije objasnio zbog čega se točno javlja ovaj problem sa Poljotom 3133 i što je još važnije kako to izbjeći.
    Puno hvala!

  9. #9
    Član
    Član od
    16.10.2013.
    Poruke
    108
    Lajkovi
    99
    Reputacioni uticaj
    11

    Određen forumom

    ....nije to bas mana mehanizma, to je jednostavno karakteristika ili odlika svih mehanizama kojima se kljuc oslobadja dugmetom a ne srafom. nije nista strasno za namestiti, brojcanik skoro uvek mora da se skine , valjda nisi izgubio zupcanik koji igra ulogu spojnice jer se to lako desi kada nemas iskustva. da ne gnjavim - rastavi ga opet samo tako ces nauciti za sledeci put

    ..da dodam - isti problem da kazem dozivljava se i sa helvetiama koje uglavnom imaju ovakav sistem utvrdjivanja kljuca, kada namontiras sve ne bi trebalo mnogo pritiskati prilikom ubacivanja kljuca, ja licno isprobam nekoliko puta, namontiram kljuc i tek onda vratom cifer pa opet isprobam nekoliko puta pa zatim kazaljke......
    Poslednja ispravka: VLADAN P (2.3.2016. u 23:24)

  10. #10
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot sturmanskie - problem s krunicom

    Puno ti hvala "dakovic"!
    Ako sam dobro shvatio kod skidanja i vraćanja ključa treba što nježnije pritisnuti dugme koje ga oslobađa.
    Inače... ova nezgoda je malo poljuljala moje "urarsko" samopouzdanje pa sam sat odnio pravome uraru :-)
    Ne bi sebi mogao oprostiti da uništim ovako lijepog šturmana...
    Poljot sturmanskie - problem s krunicom-c.jpg
    Ako još netko ima koji savjet... biti ću zahvalan!
    Hvala svima!
    Poslednja ispravka: jure17 (3.3.2016. u 10:08)

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •