Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 25
Like Tree21Likes

tema: Odakle nečistoća u mehanizmu

  1. #1
    Član Avatar korisnika tihomirov
    Član od
    30.10.2014.
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2818
    Reputacioni uticaj
    188

    Post Odakle nečistoća u mehanizmu

    Ajmo malo prodiskutirat jedno naizgled jednostavno pitanje. Što zapravo usporava rad mehaničkog sata pa nakon 5-6 godina treba servis ili čak postoje i slučajevi da sat dobro radi, a nije bio na servisu i po desetak godina?
    Misic M. likes this.

  2. #2
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Odakle nečistoća u mehanizmu

    Sa protokom vremena menja se viskozitet ulja, povecava se trenje, stvaraju se opiljci i servis postaje neophodan. Takodje na starenje ulja utice kvalitet ulja,uslovi eksploatacije (npr.izlaganje sata visokim ili niskim temperaturama), prodor vlage...
    Poslednja ispravka: skydrummer (21.11.2015. u 8:30)
    vladas, VLADAN P and Misic M. like this.

  3. #3
    Član Avatar korisnika tihomirov
    Član od
    30.10.2014.
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2818
    Reputacioni uticaj
    188

    Određen forumom Re: Odakle nečistoća u mehanizmu

    Čini se da je zapravo sve u uljima, iako zakaže sat i od pukog stajanja. Možda je moguće da prašina zna ući u sat jer ne znam kako drugačije protumačiti recimo nečistoću na ciferu (ne patinu nego baš prljavštinu)

  4. #4
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Odakle nečistoća u mehanizmu

    sam materijal od cega su izradjeni delovi ispusta necistocu prilikom rada na duge staze mimo ovoga svega sto su drugari naveli... i naravno jos ostaci mikro cestica koji se javljaju od trenja zupcanika...

  5. #5
    Član
    Član od
    16.10.2013.
    Poruke
    108
    Lajkovi
    99
    Reputacioni uticaj
    11

    Određen forumom Re: Odakle nečistoća u mehanizmu

    ...najverovatnije je u pitanju mikronska prasina kao glavni neprijatelj. generacija mog oca koja je sezdesetih godina kupovala startove, rakete i darwile nikada nisu nosili sat casovnicaru na servis. cak u to vreme i sami casovnicari nisu rado prihvatali da rasturaju satove koji su radili kako treba nakon par godina od kupovine. servisi su radjeni (to se tada zvalo pranje i ciscenje) kada sat pocne da zuri ili kasni ili zastajkuje ili dodje do nekog loma uzrokovanog udarcem. u danasnje vreme se rodio taj pojam servis, nije to ni lose no samo se setite da su mnogi satovi radili i po 30 god bez ikakvih servisa, i njima je ulje bilo staro i ulazila prasina samo mozda u blazem obliku te su izdrzali nekako
    darkoa1981 likes this.

  6. #6
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Odakle nečistoća u mehanizmu

    pa opet kolega dodjemo na to da je sada ipak izrada delova od drugacijeg materijala,jer i proizvodjacu nije u interesu da sat koji napravi neko nosi 30 godina... opet,ima od svega po malo...

  7. #7
    Član
    Član od
    16.10.2013.
    Poruke
    108
    Lajkovi
    99
    Reputacioni uticaj
    11

    Određen forumom Re: Odakle nečistoća u mehanizmu

    ..isto mislim, gledajuci neke danasnje mehanizme koji su kao na glasu moze se lako pomisliti da je kvalitet mnogo slabiji nego nekada. mislim da su u ono vreme kvalitet podrazumevali a da su ostalo bile nijanse npr lepota, tananost kucista, centralna sekundara pa se pojavili automatici pa svasta. valjda su te novotarije navodile da neko kupi vise od jednog sata sebi a da kvalitet ne dolazi u pitanje tj da se ne kupuje novi sat zato jer se stari pokvario.

  8. #8
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Odakle nečistoća u mehanizmu

    pa pazi,ruski satovi su bili izdrzljiviji nego svajcarci,to se pokazalo svih ovih godina koliko ih je ostalo u zivotu i radnom stanju iz tog vremena.Medjutim,ruse nikada nije pratio glas da su to lepi satovi kao recimo svajcarce samo zato sto kod rusa nije bas bila najbolja zavrsna obrada...
    VLADAN P likes this.

  9. #9
    Član
    Član od
    16.10.2013.
    Poruke
    108
    Lajkovi
    99
    Reputacioni uticaj
    11

    Određen forumom Re: Odakle nečistoća u mehanizmu

    acno je da svajcarci koji imaju izvanrednu zavrsnu obradu nekada razocaraju. i sam sam nailazio na sviss mehanizme besprekornog izgleda a vrlo istrosene, tako da moze se doci na pitanje jesu li oni najboljhi. s druge strane radio sam dosta ruskih tj sovjetskih naizgled rogobatnih mehanizama kojima nije nista falilo posle trideset cetrdeset godina neservisiranja. i danas poneka moja raketa pokazuje tacno vreme do te mer da je nijepotrebno stelovati pola godine i vise a o dzepnim molnijama verujem nema price, zaista su super. e sada nam ostaje da objasnimo jedni drugima zasto nas vise privlasce sviss ne sssr i zasto su mnogo skuplji cak i kada su same krntije.
    VLADAN P and KureNS like this.

  10. #10
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Odakle nečistoća u mehanizmu

    Pa to ti kazem kolega. I ja poprilicno cesto radim ruske satove i one zapadne i dosao sa do zakljucka da je kudikamo bolji kvalitet rusa nego swiss,ali je tu malo svojevremeno i politika odigrala kljucnu ulogu u vreme hladnog rata kako je to los kvalitet satova itd...

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •