Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Jedno pitanje - Kako čuvati mehanički sat

    Kada ne koristim sat duže vrijeme(svejedno da li je kvarcni ili mehanički), da li da ga isključim(zaustavim krunicom) ili da ga ostavim da radi dokle može?

  2. #2
    Banned
    Član od
    2.12.2009.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    791
    Lajkovi
    26
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Jedno pitanje - Kako čuvati mehanički sat

    Sada me baš zanima da li grašim i ja?!

    Kada je sat mehanički, njegov rad radi će dok se njegovo punjenje ne završi.
    Kada je sat kvarcni, kada bi mu zaustavio mehanizam pričuvao bi mu bateriju, kada bi vratio krunicu sat bi ponovo radio.
    Trebao bi zbog ponovnog pokreta mehanizma da okreneš nežno kazaljke na satu, 24h, kako mehanizam ne bi kasnio ili žurio.

    Kada je loša baterija u satu, a sat zaustavljen dolazi i do curenja baterije, pa načisto upropasti sat, jedno davno iskustvo!
    Povremeno pogledaj u sat i nosi ga časovničaru.

    Pozdrav!

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom re: Jedno pitanje - Kako čuvati mehanički sat

    e da, i ja sam to hteo da pitam, odnosno hteo sam da pitam konkretno za mehanicke satove na navijanje - da li ih treba redovno navijati i kada se ne nose?
    nekad davno mi neko rece da bi ih, navodno, trebalo redovno navijati, i to uvek u isto vreme, jer ako se ne navija redovno, kvari se neka opruga.

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika dragon
    Član od
    27.8.2008.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.195
    Lajkovi
    1419
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom re: Jedno pitanje - Kako čuvati mehanički sat

    Pa zavisi. Ukoliko se sat neće duži vremenski period nositi, treba ga pustiti da stane i ostaviti ga. Mehaničke satove ne treba zaustavljati krunicom već ga treba pustiti da sam stane i tako ga ostaviti. Ne vidim razlog zbog kojeg bih ostavljao nategnutu glavnu oprugu, ako sat neću duže vreme nositi. Ni izvlačenje krune ne preporučujem zbog mogućnosti da se prašina zavuče u mehanizam. Mehanički sat na ručno navijanje, isto pravilo. Ako se neće duže vreme nositi treba ga pustiti da stane, nema potrebe da se navija svaki dan ili svaki drugi dan, osim ukoliko vam to ne predstavlja zadovoljstvo.

    Ja znam da ja moje satove puštam da stanu i ne navijam ih sve dok se ponovo ne nađu na ruci.

    Pozdrav
    PRAVILNIK FORUMA :: PRAVILNIK ZA BERZU SATOVA :: VODIČ ZA POSTAVLjANjE SLIKA

    "Never look back, look forward, step forward even if only half a step at a time, knowing how to be flexible in order to accept changes, be sincere"

    Men invented time. Seiko perfected it.


  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom re: Jedno pitanje - Kako čuvati mehanički sat

    Citat dragon kaže: Pregled poruke
    Pa zavisi. Ukoliko se sat neće duži vremenski period nositi, treba ga pustiti da stane i ostaviti ga. Mehaničke satove ne treba zaustavljati krunicom već ga treba pustiti da sam stane i tako ga ostaviti. Ne vidim razlog zbog kojeg bih ostavljao nategnutu glavnu oprugu, ako sat neću duže vreme nositi. Ni izvlačenje krune ne preporučujem zbog mogućnosti da se prašina zavuče u mehanizam. Mehanički sat na ručno navijanje, isto pravilo. Ako se neće duže vreme nositi treba ga pustiti da stane, nema potrebe da se navija svaki dan ili svaki drugi dan, osim ukoliko vam to ne predstavlja zadovoljstvo.

    Ja znam da ja moje satove puštam da stanu i ne navijam ih sve dok se ponovo ne nađu na ruci.

    Pozdrav
    To sam i ja mislio,ali reko' da ipak provjerim!
    Hvala svima na odgovoru

  6. #6
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom re: Jedno pitanje - Kako čuvati mehanički sat

    zafaljivam i ja na odgovoru!

Slične teme

  1. Kako funkcionišu mehanički satovi - VIDEO
    By Vladan Stevanovic in forum Svet Satova za neupućene
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 28.9.2013., 19:55
  2. Mehanički satovi u extremnim uslovima
    By dragon in forum Opšti forum
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 6.8.2011., 16:04
  3. Poljot - sa alarmom - moj prvi mehanički
    By esdy_11192 in forum Ruski satovi
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 15.1.2010., 0:50

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •