Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 22
Like Tree18Likes

tema: Da li praviti od babe devojku?

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Da li praviti od babe devojku?

    Ovu temu postavljam jer me je inspirisao jedan tekst na nekom stranom sajtu dok sam na poslu malo kopao po internetu i gledao šta se može uraditi sa satovima.

    Naime, čovek je uzeo dva sata u lošem stanju, koja podsećaju na ove sa slika.

    Da li praviti od babe devojku?-kr-1.jpgDa li praviti od babe devojku?-kr-2.jpg
    Na oba sata su kućišta bila dobro očuvana, ali su ciferi i kazaljke bili loši. Na satu A je skinuo rđu sa kazaljki, ofarbao ih u plavo, a malu sekundaru u crveno. Potom je u sat A stavio cifer sa nekog trećeg sata. Cifer je morao malo da iskroji kako bi pasovao, sve to strpao u kućište A i dobio nešto što podseća na jedan model IWC-a koji sam video ovde na forumu.

    Postupak sa drugim satom je bio sličan, ali je cifer skinut sa nekog pilotskog i dobijen je sat koji podseća na simin ticino.

    Nažalost, pošto sam to gledao na poslu, nemam link, pa sam stavio fotografije satova koji podsećaju na pomenute babe pretvorene u devojke.

    Zanima me da li je neko od forumaša to radio, bilo u sopstvenoj režiji, bilo kod časovničara i kakva su iskustva, kako to izgleda u praksi i tome slično. Naravno, ovde ne mislim da klasično budženje kao što rade prodavci na pijaci, već na postupak koji bi odražavao ličnu kreativnost.

    Nemam nijedan krš na kome bih ovo isprobavao, niti hirurško-časovničarskih ambicija, tako da se ne morate bojati za moju malu kolekciju

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Da li praviti od babe devojku?

    ja licno ne volim ni najmanju izmenu orginalnog sata.mislim ko voli da se igra ok ali sto se tice tako napravljenih satova to mi je kao da je upropastio dva sata.

  3. #3
    Banned
    Član od
    7.10.2009.
    Poruke
    213
    Lajkovi
    38
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Da li praviti od babe devojku?

    I ja ne volim ni najmanju izmenu originalnog sata. Bez obzira na sve prednosti, originalnost je najvaznija, posebno kod starih satova.

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Da li praviti od babe devojku?

    Ovakvim prepravkama se gubi identitet starog sata. E sada ako vec zelis da das neki svoj pecat, onda eventualno to farbanje kazaljki bi moglo da prodje. Medjutim vise to onda nije onaj stari sat. A sada da li je od babe postala devojka - to je vec filozovsko pitanje, zar ne

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika Don_Krstic
    Član od
    17.7.2009.
    Poruke
    587
    Lajkovi
    522
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Da li praviti od babe devojku?

    Meni je to ok, ako se uzme neki sat kao ti Darwili sa slike koji nemaju ni neku kolekcionarsku ni materijalnu vrednost, pa se uz neka mala ulaganja dobije solidan sat jer u njemu ipak kuca švajcarac, što je bolje od nekog kineza...

    Nije to loša ideja...
    VLADAN P likes this.

  6. #6
    Član Avatar korisnika bursa
    Član od
    8.11.2010.
    Lokacija
    Beograd, Serbia
    Poruke
    314
    Lajkovi
    952
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Da li praviti od babe devojku?

    Dal je bolje našminkana baba ili nenašminkana devojka, stvar je ukusa, a o ukusima nevredi raspravljati.
    Walter and Jasmin like this.
    Dosla plavusa kod casovnicara da promeni bateriju. On ljubazno odgovara
    da je to sat na navijanje.
    Plavusa izlazi iz radnje i poce navijati "Aleeeee-aleeeee, aleeeeee-aleeeeee..."

  7. #7
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Da li praviti od babe devojku?

    Dobro je eksperimentisati !
    Ako ljudi nisu inovativni, ne bi svet isao napred pa ni casovnicarska industrija treba uzeti u predvid da su svi revolucionerni modeli satova nastali nadgradnjom na neke stare modele ali to se radilo u fabrikama medjutim to su radili dizajneri a i dizajneri su obicni ljudi kao i svi ostali od krvi i mesa, sigurno ima puno ljubitelja satova koji bi mogli biti odlicni dizajneri, ali to nisu otkrili.

  8. #8
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Da li praviti od babe devojku?

    Moram priznati da mi pri postavljanju teme nije bila želja da anketiram forumaše da li ovo treba raditi ili ne, mada mi je drago što čujem njihova mišljenja, jer je to i svrha foruma. Kada je diskusija već krenula ovim tokom, red bi bilo da dam svoje mišljenje.

    Kod satova preferiram originalnost, bilo da je u pitanju jeftini poljot od nekoliko stotina dinara, bilo neki poznatiji model uglednog proizvođača. Uglavnom posedujem jeftinije satove, a ono što posedujem nije budženo i jeste originalno, izuzimajući nekoliko narukvica.

    S druge strane, ukoliko je u pitanju neka jeftina „igračka" kakvih ima na tone, voleo bih da vidim kako u praksi izgleda kada se od njega napravi novi sat. Nažalost, već sam zaboravio koji je model bio u pitanju, ali mislim da je darwil za njega pojam. Kompjuter na kome sam ovo gledao je zajednički, drnda ga dvadesetak ljudi, a podešen je tako da se history izbriše odmah po isključivanju browsera. Sve u svemu, nije u pitanju bio neki kolekcionarski primerak, već nešto što je opisano kao jeftina spravica.

    Na internetu se može videti kako ljudi modifikuju poznate modele renomiranih proizvođača, pa sam tako guglajući video neke Seikove modele koji su dobili kazaljke čuvenog monstera, ili čak i sâm monster sa promenjenim ciferom ili bezelom, a naleteo sam i na jedan budženi panerai. Lično to nikada ne bih radio sa ovakvim satovima, ne bih kupio takav sat, ali bih voleo da vidim kako se neki jeftini satić transformiše u nešto drugo. Ovo me zanima više sa tehničke strane i dizajnerske strane, da se tako izrazim, jer naprosto želim da vidim ideje u praksi.

    Možda je post pomalo dvosmislen, ali nadam se da sam bio jasan - „pravi" sat nikada ne bih dirao, dok bih transformisanu igračku voleo da vidim.
    tolarbo, eee, vladas and 3 others like this.

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika ANGEL II
    Član od
    7.11.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.353
    Lajkovi
    387
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Da li praviti od babe devojku?

    Zašto da ne, meni je odavna želja da napravim sat po svom ukusu i tako stvorim sat idealan meni.

  10. #10
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Da li praviti od babe devojku?

    Da ne ponavljam pricu o originalnosti i autenticnosti, vidim da se svi slazemo kada je u pitanju kolekcionarstvo.
    S druge strane, ako se vec naleti na star, otpisani sat koji ima kuciste i mehanizam u ok stanju, zasto se ne poigrati i dati mu novi zivot, i pritom se lepo zabaviti?
    Ja vec dugo imam istu zelju, i ideju kako bih voleo da taj "moj" sat izgleda, samo nikako da dodje na red...

    I sad, konkretno pitanje:
    Da li neko zna je li moguca precizna i kvalitetna stampa na brojcaniku (kao na upaljacima, hemijskama i sl., samo kvalitetnije) i, ako jeste, gde bi se to moglo odraditi?
    dragon, tolarbo, vladas and 1 others like this.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •