Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 34
Like Tree79Likes

tema: Custom ili Franken?

  1. #1
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Custom ili Franken?

    Već neko vreme okupira me određena vrsta "petljanja" sa satovima, što je čini mi se nekim kolegama i poznato, i polako prerasta u nekakav hobi. Pokušavam da se oslobodim toga, ali moraće postepeno. U pitanju je prepravka sata bliska "popularnoj" franken kategoriji. Konkretno: naiđe sat sa solidnim čeličnim kućištem, za male novce, sa nekom kvarcnom nebulozom koja onda ustupa mesto mehaničkom pogonu iz, opet, nekog jeftinijeg zapuštenog sata tipa Poljot, Slava, Nivada, nešto Japansko... Ili ceo set iz džepnog sata (mašina, cifer, skazaljke, krunica), po mogućstvu Unitas sa Incabloc zaštitom, prelazi u neko veće kućište i postaje ručni sat. To, kao što znamo, Ukrajinci masovno rade. Caka je što ponekad prikriju.
    Gde prestaje Custom ove vrste a počinje Franken? Ako neko npr sklopi Seiko 6139 od tri različita, napravi neki mešpajz, pusti ga u prodaju i to prećuti... frankenštajn, jasno je. I u principu, kad se odradi "neadekvatna" ili divljačka intervencija na satu tako da je on udaljen od originalne, fabričke verzije, sat postaje značajno obezvređena mutacija, naročito uz prikrivanje poduhvata. Kako se odnositi prema ovome što ja radim? Iz džepnog u ručni, iz kvarcnog u mehanički, u jednom primerku, ne za prodaju (bar za sada), iz ličnog zadovoljstva i bez racionalnog razloga. Opet, čistokrvne custom varijante su nešto drugo, ipak tu ima pravila i o tome imamo odličan elaborat u tekućem poduhvatu ovog portala. Ne sviđa mi se pomisao da se bavim nečim što bi možda trebalo da krijem, nisam ilegalac. Sa druge strane, meni je izuzetno zadovoljstvo nositi upgraded Slavu (koju inače verovatno ne bih stavljao na ruku) u čeliku, ozbiljnijih dimenzija od originala, sa Pugovim kaišem. Sledeće što planiram sa tih sedam, osam komada je potpuno uklanjanje svih oznaka i brenda uz izmene cifera i skazaljki, tako da epitet Custom možda bude opravdan.
    Da sumiram sopstveno mišljenje: ako je kreativno, unikat i sa ukusom - može. Ako je zbog zarade, prikriva se i "fingira" original - ne može.
    Šta mislite?

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18026
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Custom ili Franken?

    Citat Vukas kaže: Pregled poruke
    .
    Šta mislite?
    O čemu?



    Potpuno se slažem sa tvojim zaključkom
    backarelli and Serb like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Custom ili Franken?

    u potpunosti se slazem sa tobom.pogotovu za tvoje licno zadovoljstvo potpuno opravdano i zanimljivo.cak i nekom prijatelju tako nesto da napravis opet izuzetno zanimljiva stvar.
    Serb likes this.

  4. #4
    Banned
    Član od
    5.8.2008.
    Poruke
    1.294
    Lajkovi
    2006
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Custom ili Franken?

    Lajkujemo.
    Serb likes this.

  5. #5
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Custom ili Franken?

    Sad mi je malo lakše, hvala Vladane.
    Aj sad neko ko se ne slaže... da krene neka rasprava. Konstruktivna.

    PS Hvala Đorđe, hvala Jagoše. Ne, ozbiljno... Ko šta misli o frankeštajnima? Zanima me.

  6. #6
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Custom ili Franken?

    Mislim da je ovo suština:

    Da sumiram sopstveno mišljenje: ako je kreativno, unikat i sa ukusom - može. Ako je zbog zarade, prikriva se i "fingira" original - ne može.
    Imao sam prilike da vidim Vukasove satove na okupljanju pre nekoliko meseci, i izgledaju zaistaj sjajno, što će potvrditi i mnogi drugi forumaši. Ti satovi su napravljeni veoma lepo i kreativno i vrlo bih rado i sam nosio nešto tako. S druge strane, ako se neki sat skarabudži za prodaju, a ne neglasi se da je nastao od pet različitih satova, to je obična prevara. Jedno je praviti sat po sopstvenom ukusu, a klepanje je sasvim drugo.
    jagos, anbeast, Vukas and 2 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  7. #7
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Custom ili Franken?

    Niko da krene đonom.
    Jednoumlje.
    eee, vladas, sima hrabri and 1 others like this.

  8. #8
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18026
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Custom ili Franken?

    Jedini suvisla zamerka na celu tu stvar može biti upravo ona koju si i sam primetio-Dobro bi bilo da na ciferu ne postoji naziv ni jednog brenda (osim wolf-champion)
    Za nemaštovite- Vuk-as
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  9. #9
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Custom ili Franken?

    Da krenemo u prepirku, a?
    Meni, Istaknuti člane, više leži nešto kao El Vukas, što će neupućene možda podsetiti na jednu beznačajnu švajcarsku marku na slovo Z.
    Šalu na stranu, dobro je kad stigne par pozitivnih komentara od ljudi čije mišljenje je na ceni.
    Serb likes this.

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Custom ili Franken?

    Ja bi voleo da napravim takav sat da znam , ali verovatno se to ne bi dobro zavrsilo, kao jedan satic koji sam rasklapa, dobro sam ga rasklopio ali nikako da ga sklopim Slazem se sa vasim konstatacijama, ako pravis za sebe ili prilikom prodaje naglasis o cemu se radi meni je to ok

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. "Svet Satova" custom made limited edition sat
    By Vladan Stevanovic in forum Opšti forum
    Odgovora: 98
    Poslednja poruka: 8.10.2012., 19:13

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •