Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
Like Tree4Likes
  • 2 Post By Uros GT
  • 2 Post By watchmag01

tema: Časovničarstvo 101

  1. #1
    Stariji član Avatar korisnika Uros GT
    Član od
    23.5.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    929
    Lajkovi
    3355
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Časovničarstvo 101

    Pozdrav,

    Počeo sam da razmišljam o tome da rasklopim (kao očistim i podmažem) i sastavim jedan 2409 mehanizam, pa možda kasnije uzmem i nešto kompleksnije. Ovo stoga što me takvi radovi opuštaju, do pre 5-6 godina sam pravio makete, one kupovne ali sam ih baš do tančina obrađivao.

    Počeo sam da čitam neku literaturu, gledam klipove dok čekam još par sitnica od alata da stigne.

    Trenutno mi je najveća nedoumica u čemu čistiti delove nakon rasklapanja. I da li nakon čišćenja, treba isprati delove nečim i čime to uraditi?

    Takođe, da li postoji general purpose ulje za mehanizme, jer bi to bila najveća stavka u finansijskom smislu, ako bih koristio ono što sam video na nekim tutorialima i uputstvima, oni imaju posebno ulje za skoro svaki ležaj i zupčanik?

    Nije toliko bitno da taj sat radi posle toga savršeno deset godina, verovatno ga neću uopšte ni nositi nikada, ali nije bitno.

    Imam dva 2409 mehanizma, jedan ispravan i tačan, i drugi kome vidim da fali "hairspring" (izvinjavam se, ne znam kako to na srpskom, svi tutoriali su na engleskom a nije ni bitno na kraju dana), i rekao bih da je bio potopljen u vodu jer iz "barrel"-a izlazi rđa. Ostali delovi bih rekao da se mogu spasiti, tako da će biti donatora ako zatreba. Pritom taj drugi neispravan je mnogo lepše završne obrade, oborene ivice, visoki sjaj, Vostok "B" logo sa 2409A oznakom, dok je drugi totalni vulgaris tako da bih gledao da te elemente izmenim, stavim od ovog lepšeg. NA kraju planiram i da iskoristim taj mehanizam za nešto, imam neko 470 Amfibija kućište koje sam počeo da sređujem, poliram u DIY varijanti, uzeću nove kazaljke a možda i cifer.

    Da li ovaj mehanizam može da radi bez sekundare? Da se stave samo satna i minutna i da radi?

    Eto, verujem da ću imati još pitanja vremenom kako se bude bližilo ispunjenje svih preduslova za ovaj poduhvat
    Poslednja ispravka: Uros GT (27.7.2015. u 15:00)

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: Časovničarstvo 101

    Evo malo da pripomognem makar u jednom delu.....kolega Urose, za pranje rastavljenih, rasklopljenih delova trebao bi imati ovo....

    Naziv: p6.jpg, pregleda: 373, veličina: 467,5 KB

    Naziv: p5.jpg, pregleda: 379, veličina: 490,2 KB


    ...a od ulja za podmazivanje dovoljne su ti dve vrste ulja......
    i bitno je da imas jako dobar alat za rad......a volju vec vidim da imas
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika Uros GT
    Član od
    23.5.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    929
    Lajkovi
    3355
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Časovničarstvo 101

    Ultrazvucnu kadicu imam, tj imam da se poslužim kod ćaleta na poslu. A koji agens se tu koristi? Čitao sam da su rubini na viljusci zalepljeni i da mogu da se odlepe ako se koristi neodgovarajuće nešto? To bih da izbegnem. Alat cu da pozajmim Bergeon, čekam držač mehanizma, kazaljke, stipaljku za kazaljke, ono zvonce da ne pada prašina na delove dok je raskopljen i tako. Čitam u literaturi da treba obavezno početi sa džepnim satovima jer su komponente veće. Imam neku ispravnu tj NOS Molniju i nešto staro što godina što isto radi, ali je samo kućište uništeno, brojcanik isto a kazaljke su raspar tako da sumnjam da ista vredi. Možda da počnem sa tim?
    skydrummer and MMario like this.

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: Časovničarstvo 101

    Najbolje i pocmi s tim....djepni su veci....lakse je u pocetku.
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

  5. #5
    Časovničar Avatar korisnika watchmag01
    Član od
    7.8.2008.
    Lokacija
    karlovac
    Poruke
    708
    Lajkovi
    750
    Reputacioni uticaj
    47

    Određen forumom Re: Časovničarstvo 101

    MMario jel to manjka jedna strana na alatu za skidanje skazaljki ?
    VLADAN P and MMario like this.
    CUBUS ORIENT CASIO ROMANSON SEIKO PULSAR LORUS
    MEEX KENNETH COLE MAREA POLICE

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: Časovničarstvo 101

    Citat watchmag01 kaže: Pregled poruke
    MMario jel to manjka jedna strana na alatu za skidanje skazaljki ?
    Da, to ti je trik mehanizam za skidanje....da ne iskoce predaleko, one lude Seikove....koje odlete u tri ..... ........
    Salim se malo (ali ima istine u tom)....
    Ali i nisu moje...kolegin alat.....ja sam samo slike postavio
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •