Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 38
Like Tree19Likes

tema: Seiko 5 Sports SNZH55 ili Casio Edifice EF-527D

  1. #1
    Novi član
    Član od
    1.10.2015.
    Poruke
    11
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Seiko 5 Sports SNZH55 ili Casio Edifice EF-527D

    Pozdrav za Forum. Zovem se Nemanja, imam 26 godina i pisem vam iz Banja Luke.

    Proslu sedmicu sam u dobrom dijelu ulozio u planiranje kupovine mog prvog sata, od prve plate na prvom ozbiljnom poslu. Htio bih da mi nesto ostane kao vjecna uspomena, a smatram da je sat savrsen za to. Kao i svaki put, kada kupujem nesto vrijednije, dosta vremena ulozim na istrazivanje. Vec sam navikao da internet ne pretrazujem koristeci srpski jezik, jer su rezultati cesto loseg kvaliteta. A onda, prilikom moje potrage, nabasam na Svet satova i ostanem zatecen. Clanovi foruma su ozbiljni, profesionalni, prijateljski nastrojeni i gaje veliku ljubav prema, zajednickoj nam fiksaciji - satu. Dosta ljubljenja guzica da predjemo na posao...


    Dakle, moja dilema je slijedeca:
    Koji od navedena dva sata zasluzuje vise paznje i eventualnu kupovinu?

    Seiko 5 Automatic SNZH55 ili Casio Edifice EF-527D

    Po mnogome bi se Seiko odmah mogao nametnuti kao logican izbor. Treba mi neko da mi to i potvrdi ili da bude "djavolji advokat", pa da iznese valjan kontrastav.

    Seiko 5 - mehanicki sat, pri tome i automatik. Sat sa dusom. Kako sam shvatio, sat koji uz pravilno odrzavanje ima potencijal da nadzivi sve nas. Gdje god se pomene Seiko 5 serija, prisutne su samo rijeci hvale. Problem je sto ga nisam imao priliku uzivo vidjeti. Promjer mu je 42 mm, da li je to po vasem misljenju malo u odnosu na cijeli sat, da li uzivo izgleda zdepasto i nezgrapno? Sa druge strane, dosta pohvala sam primjetio i za Casio-vu Edifice seriju. Shvatio sam da je u pitanju kvalitetan sat sa kvarcnim mehanizmom. Dizajn sata je jako lijep. Promjer je 45 mm i mislio sam da ce izgledati preveliko na mom zglobu od 18 cm, ali juce sam imao priliku isprobati ga i bio sam iznenadjen kako dobro izgleda uzivo i kako mi stoji na ruci. Da li bi mi skok u cijeni izmedju ova dva sata bio opravdan? U Sense-u SNZH55 kosta 21850 RSD, a EF-527D kosta 17600. Usput, na jednom mjestu u Banja Luci EF-527D kosta 394 BAM (oko 24000 RSD). Zbog toga ce, mislim, mjesto kupovine ipak biti Beograd ili Novi Sad. Predlozite mi, gdje da kupim sat? Ako neko ima iskustva sa kupovinom u Bosni/RS, zamolio bih ga za savjet.

    To sumira moje argumente, za i protiv. Sada mi treba vas sud. Pored toga, volio bih cuti i vase prijedloge, u slicnom rangu cijena, jer su velike sanse da sam propustio jako dobre kandidate. Volio bih kupiti sat sa metalnom narukvicom, sportski, ali elegantan. Posebno mi se dopada Aviator dizajn. Uputite me dodatno u Seiko 5 seriju. Kako sam upoznat, ovo je dosta siroka serija satova sa jako velikom ponudom, a i htio bih se jos malo uputiti u automatike. Kakvo je vase misljenje o Seiko 5 SNZH57 (sa zlatnim akcentima) i da li se ima kupiti negdje u Srbiji? Na kraju, veliki plus bih dao otkrivenom mehanizmu na poledjini SNZH55. Mozda sam naivcina za dobar marketinski trik ali i to je valjda za ljude...

    Hvala vam na paznji i citanju mog prilicno dugog obracanja. Ovo je moje prvo obracanje Forumu, pa se nadam da mi je oprosteno

    Sve najbolje vam zelim,

    Nemanja

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Seiko 5 Sports SNZH55 ili Casio Edifice EF-527D

    Dobrodošao

    S obzirom da želiš da sat bude trajna uspomena svakako predlažem da izaberš automatik.
    Pomenuo si da voliš aviator stil pa možeš da pogledaš Seiko SNZG15K1 i http://www.amazon.com/Seiko-Automatic-Black-Stainless-SNZG13/dp/B006BUE84M

    DrAgod, arch_m and Sivort like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika tiha
    Član od
    17.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.027
    Lajkovi
    2628
    Reputacioni uticaj
    132

    Određen forumom Re: Seiko 5 Sports SNZH55 ili Casio Edifice EF-527D

    Da li si nekada imao mehanicki sat? Koliko ti je bitna tacnost sata? U ovoj klasi nije neobicno da imas dnevna odstupanja od 5-15 sec. Isto tako ako sat ne nosis recimo preko vikenda verovatno ce da stane. Ako nosis sat dok se bavis sportom to moze da mu smeta itd. itd.

  4. #4
    Novi član
    Član od
    1.10.2015.
    Poruke
    11
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom

    Bolje vas nasao.

    Hvala ti na brzom odgovoru, Vladane.

    Prvo bih da uputim izvinjenje, jer moj post nije u potpunosti ispratio pravila postavljanja pitanja na forumu, tek sam kasnije to sagledao.
    Hvala ti na prijedlozima koje si uputio, od ponudjenih bi mi vise odgovarao SNZG13. Jutros sam u potrazi ugledao jos jedan sat koji bi mi mogao odgovarati - SRP357K1

    Kakav je u poredjenju sa SNZH55?

    Pozdrav tiha,

    Ovo bi mi bio prvi mehanicki sat. Uceci sa foruma, shvatio sam da je kod njih osjetno kasnjenje, ali ne vidim problem u podesavanju sata jednom u 7-10 dana, bar mi se to cini kao prihvatljiv vremenski interval. Iskreno, te male stucavice imaju svoj sarm i tesko da mi mogu umanjiti opsti utisak dobrog automatika. Tesko da bih i jedan od ova dva koristio u toku vecih aktivnosti, bilo bi mi zao
    Poslednja ispravka: RUS (2.10.2015. u 11:08)

  5. #5
    Mlađi član Avatar korisnika Nikola I. Milicevic
    Član od
    6.1.2015.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    35
    Lajkovi
    99
    Reputacioni uticaj
    10

    Određen forumom Re: Seiko 5 Sports SNZH55 ili Casio Edifice EF-527D

    Nemanja,

    da Ti i ja pozelim dobrodoslicu na forum !!!

    Povodom dileme oko izbora sata, a u okviru dva modela i proizvodjaca koja si naveo, bez ikakvog razmisljanja moj izbor bi svakako bio Seiko. Gore navdeni Seiko ima 7S36 kalibar, unapredjena verzija 7s26 kalibra koji se poprilicno dokazao u nekih dve decenije, skoro tri proizvodnje. Imam model SNZF17J1 koji je po ceni cini mi se jednak onom koji se Tebi svidja ( slika u prilogu ). Prezadovoljan sam i izgledom sata na ruci i mehanizmom. Inicijalno nakon nekih tri meseca nosenja nisam bas nesto bio zadovoljan njegovom tacnoscu, ali to sam ipak samo ja i moja teznja ka preciznosti. Nakon samo jednog, ali u vise polozaja merenog rada uspeo sam da dobijem ono sto zelim. Sada ga stelujem jednom mesecno, uz odstupanje do -1,5 min. To je dobar rezultat ! Trebas da znas da automatski satovi i njihov rad zavisi dosta i od vlasnika. Uopste uzev koliko si aktivan tokom dana. Recimo mome ocu automatik ume da stane na ruci ( skoro neverovatno ) ili samo nekoliko sati nakon skidanja sa ruke. Sve u svemu Seiko je sat koji ce te dobro sluziti uz recimo servis na 5 godina. Sto se tice Casio modela, kvarcni mehanizam, verovatno Miyota kalibar, uz preporuku da menjas bateriju na godinu dana i on ce Ti trajati dugo, dugo. Da zakljucim, Casio kvarc ili Seiko automatik ?! Ti odluci ! Kao sto ovde ljudi kazu, kvarc ima preciznost, a mahanicki automatik ima dusu. Jos ako je Seiko ?! Seiko ce ti priliciti na ruci i kada budes imao 37 ( kao ja sada, ala sam subjektivan ), a Casio ... SNZF17.jpg
    Sivort likes this.

  6. #6
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Re: Seiko 5 Sports SNZH55 ili Casio Edifice EF-527D

    Citat Nikola I. Milicevic kaže: Pregled poruke
    ...verovatno Miyota kalibar, uz preporuku da menjas bateriju na godinu dana i on ce Ti trajati dugo, dugo....
    Ako bi moglo samo malo pojasnjenje, zbog cega bi neko menjao bateriju na godinu dana, a ne kad je to potrebno?
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  7. #7
    Novi član
    Član od
    1.10.2015.
    Poruke
    11
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Seiko 5 Sports SNZH55 ili Casio Edifice EF-527D

    Nikola,

    Hvala ti na dobrodoslici i ovom odlicnom odgovoru
    Izgleda mi da ce najprije presuditi dusa vs. preciznost. Za pocetak se skoro sigurno ne bih upustao u stelovanje, ali covjek uci dok je ziv. Imas jako lijep sat, jedino sto bi u mom slucaju prevagnulo u korist modela koji sam ja prvenstveno pomenuo, jesu linije umjesto krugova. Seiko bi mi imao vise smisla, buduci da je vjecnost nesto sto ciljam.

    U svakom slucaju, Edifice stignem kupiti nekada kasnije, za drugu priliku, ali tu je onda i Citizen Nighthawk. Do sledece prilike mi njegova cijena ne bi trebala biti problem... i tu bih mogao krenuti dugackom stazom kolekcionarstva sto neki clanovi porodice sigurno nece odobravati, ali necemo trcati pred rudu...

    Za tatu - pa mozda covjek meditira, to bi objasnilo zaustavljanje

    Hvala svima za odgovor, dodatne sugestije su svakako dobrodosle, iako ovo do sata izgleda jednostrano

  8. #8
    Mlađi član Avatar korisnika Nikola I. Milicevic
    Član od
    6.1.2015.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    35
    Lajkovi
    99
    Reputacioni uticaj
    10

    Određen forumom Re: Seiko 5 Sports SNZH55 ili Casio Edifice EF-527D

    Svakako moze pojasnjenje zasto na godinu dana, a ne kada je to potrebno. Naime, proizvodjaci satova u iste stavljaju baterije sa tzv. " produzenim vekom trajanja ", ne zna se koliko ce vremena proteci od momenta kada sat izadje iz fabrike, stici do trgovca, stajati u izlogu i konacno doci do srecnog kupca. Takve baterije traju i po desetak godina, i zato ne cudi kada kazemo da smo skoro pa zaboravili kada smo kupili sat, a eto baterija jos uvek radi. Ako je takva baterija u satu i dok je u njemu, ne moramo je menjati na godinu dana. Medjutim, sve one sledece koje stavljamo kao zamenske uglavnom nisu takvog kvaliteta i jeftinije su i do tri puta od onih koje stavlja proizvodjac. Na nasem trzistu uglavnom po casovnicarskim radnjama i servisima prisutne su baterije Renata. One spadaju u red kvalitetnih zamenskih baterija, cena im se od modela do modela krece od 250,00 - 500,00 dinara, ali ni one nisu kvaliteta kao one koje stavljaju proizvodjaci. Naravno i one se mogu nabaviti i kupiti, znatno im je visa cena po komadu, a u Srbiji ljudima ume cena i od 500,00 dinara da bude mnogo te kupuju na pijaci kineske i ne bas sveze, da ne kazem bajate. Ako pogledas na ambalazi Renata baterija stoji rok trajanja, koji od momenta uvoza u Srbiju nema vise od dve godine. Kada istekne rok trajanja ili se priblizi, baterija je sklona curenju, a to ume da napravi ozbiljnu stetu na mehanizmu, elektro bloku i sl. Odgovorno tvrdim da zamenske baterije koje se mogu kupiti na nasem trzistu treba menjati na godinu dana, sve ostalo je lutrija.

  9. #9
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Re: Seiko 5 Sports SNZH55 ili Casio Edifice EF-527D

    Imao sam i imam dosta kvarcnih satova, i skupljih i jeftinijih, i nikad to nisam radio, niti sam cuo od bilo kog ozbiljnig casovnicara za tako nesto. Takodje poznajem dosta ljudi koji imaju kvarcne satove, neretko je medju njima i neka Omega, Breitling, TAG, Longines... i niko od njih takodje to ne radi, niti je ikada imao problem.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika Dukin
    Član od
    28.3.2014.
    Lokacija
    Bijeljina-Beograd
    Poruke
    730
    Lajkovi
    6859
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Seiko 5 Sports SNZH55 ili Casio Edifice EF-527D

    Kolega Sivort, prije svega topla dobrodošlica na forum. Vidim iz posta da si se već dobro naoružao znanjem i da ćeš biti aktivni "forumaš".
    Ja sam iz Bijeljine tako da ti mogu prenijeti neka moja iskustva sa kupovinom satova u RS. Za Seiko i ne znam da li ima kod nas. A što se tiče Casio satova ima ih na svakom koraku, u Bijeljini ih ima i svaka zlatara. Cijena Casia u Srbiji preko Sense je povoljnija nego kod nas, ali se oni nešto u poslednje vrijeme ponašaju neprofesiolno (o čemu smo pričali skoro na forumu).

    Ja sam svoj Seiko Dukin - Moji satovi
    poslije mukotrpnog traženja našao na nekom engleskom sajtu pa naručio preko prijatelja iz Švajcarske. Želim ovim da ti kažem da, ukoliko želiš neki poseban sat moraš biti uporan i dobro se potruditi, ali isto tako da je divan osjećaj kad ga dobiješ i prvi put staviš na ruku.
    Puno sreće u svakom slučaju!
    Poslednja ispravka: Dukin (2.10.2015. u 12:25)

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •