Strana 16 od 24 PrvaPrva ... 6121314151617181920 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 151 do 160 od ukupno 236
Like Tree174Likes

tema: Predlozi za kupovinu sata do 1000 EUR

  1. #151
    Stariji član
    Član od
    2.10.2019.
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    659
    Lajkovi
    2502
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Predlozi za kupovinu sata do 1000 EUR

    Oko toga svakako mozemo da se slozimo, skroz je nebitno sta drugi misle.

    Oko in-house se isto nismo razumeli. Hvalisanje je garantovano, nece ni jedna kompanija propustiti taj marketing...ali pitao sam samo gde je tu garancija da ce to podici objektivan kvalitet. Nisam tvrdio da je samo stvar hvalisanja. Trosak koji je kompanija imala oko toga ce se preliti na kupca naravno, ali da li je dobio nesto opipljivo?

    Da pitam na drugaciji nacin. Zamislimo nekog hipotetickog casovnicara koji savrseno zna sve o satovima ali ne zna nista o brendovima i marketingu. Da ispred njega stavimo neki in-house od npr yeme, nomosa, cegavec, i neki od ovih "peasant" ETA top grade ili slicnih. Da li ce imati fizickih dokaza da kaze da je jedno bolje od drugog? Jer preciznije radi, od kvalitetnijih materijala, trajnije, lepse obradjeno...

  2. #152
    Počasni član Avatar korisnika don Alberto
    Član od
    14.12.2012.
    Poruke
    5.348
    Lajkovi
    27470
    Reputacioni uticaj
    54

    Određen forumom Re: Predlozi za kupovinu sata do 1000 EUR

    Svaki dobar časovničar primeti koji je mehanizam kvalitetno urađen. To ti je isto kada npr. frizeru daš u ruke da šiša neke profi makaze i neke nn sa pijace. Odmah će primetiti razliku. Druga je sad stvar što svakome odgovara neki drugi mehanizam da ga sređuje. Kao što neko više voli plavuše, a neko crnokose. Ne znači da ove druge ne valjaju, nego je to već stvar ličnog afiniteta.
    eee and voosaai89 like this.
    Omega rules !!!

  3. #153
    Stariji član
    Član od
    2.10.2019.
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    659
    Lajkovi
    2502
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Predlozi za kupovinu sata do 1000 EUR

    Citat don Alberto kaže: Pregled poruke
    Svaki dobar časovničar primeti koji je mehanizam kvalitetno urađen. To ti je isto kada npr. frizeru daš u ruke da šiša neke profi makaze i neke nn sa pijace..
    Bas tako, zato pitam - da li bi "uhvatio" te prednosti in-house mehanizma u odnosu na neki solidan mainstream.

  4. #154
    Mlađi član
    Član od
    9.4.2021.
    Poruke
    75
    Lajkovi
    129
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Predlozi za kupovinu sata do 1000 EUR

    Nisam ni 2% znalac kao Haifisch, on ce ti verovatno najbolje objasniti, ali bih pokusao da odgovorim na tvoje hipoteticko pitanje.
    Prvo, nije svaki in-house kalibar bolji i kvalitetniji od ETA, pogotovo sto se u danasnje vreme svasta pravi. Generalni sud je tesko izvuci na osnovu teoretisanja i hipoteza, vec se materiji mora pristupiti egzaktno i uporedjivati konkretne primere 1 na 1 ili napraviti neko rangiranje. O firmi Yema ne znam dovoljno da bih mogao da polemisem o njihovim kalibrima, ali cu ti reci da si Nomos debelo potcenio. Oni su svoj prvi in-house kalibar napravili 2005. godine, nakon sto im je ETA "zavrnula slavinu". Do tada su ugradjivali Peseux 7001 u svoje satove. Kad pogledas sta su od tada uradili i sve ukupno postigli za 15 godina, neces vise istim ocima gledati na njih. Jos jedan dokaz o kvalitetu je izjava legendarnog casovnicara Philippe Dufour-a, koji kad su ga pitali koji sat bi kupio do 10.000 € je rekao - Nomos.
    Svaki iole dobar casovnicar je u stanju da vidi razlike, nije potrebno da bude master.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  5. #155
    Stariji član
    Član od
    2.10.2019.
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    659
    Lajkovi
    2502
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Predlozi za kupovinu sata do 1000 EUR

    Nisam nista ni potcenio ni precenio, samo postavljam pitanja

  6. #156
    Mlađi član
    Član od
    9.4.2021.
    Poruke
    75
    Lajkovi
    129
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Predlozi za kupovinu sata do 1000 EUR

    Citat bancika kaže: Pregled poruke
    Da ispred njega stavimo neki in-house od npr yeme, nomosa, cegavec
    Ovde nisam stekao takav utisak, a i ranije si vec izneo svoje stavove/misljenja na temu, pa sam na osnovu toga doneo zakljuckak. No, pisana rec ne moze uvek da docara emociju, pa nemoj zameriti ako sam pogresno protumacio.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  7. #157
    Stariji član
    Član od
    2.10.2019.
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    659
    Lajkovi
    2502
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Predlozi za kupovinu sata do 1000 EUR

    Nije mi to bila zamisao. Izneo sam negativne strane kupovine in-house mehanizma koje su objektivne (veci trosak u startu i komplikacija oko servisiranja) i pitao za pozitivne strane. Nemam jos formiran neki stav, posto jos nemam obe strane jasne. Ne hejtujem ni nomos ni yemu, nikad nisam imao u ruci ni jedan ni drugi. Yemu sam cak i razmatrao par puta, vizuelno i konceptualno su mi blizi od Nomosa.

    To sto sam pitao za proveru kod casovnicara je bilo da se ustanovi da li ima objektivnih boljitaka u kvalitetu kod in-house mehanizama. Pokusavam da razdvojim sta je od toga opipljivo, a sta je vise emotivno/romanticno (sto je isto ok, satovi i jesu emotivna kupovina).

  8. #158
    Stariji član Avatar korisnika Baron
    Član od
    19.3.2009.
    Lokacija
    Podgorica
    Poruke
    1.587
    Lajkovi
    5192
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Predlozi za kupovinu sata do 1000 EUR

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    5. Ako želiš da kupiš dobar sat i da ti ostane pola budžeta onda je daleko najbolji izbor u celoj konkurenciji Hamilton Khaki Mechanic za 450 € i sa odličnim H50 ručnim navijačem (ETA 2801), kojem su smanjili frekvenciju za 1Hz i duplirari rezervu snage na 80 sati. U tom cenovnom razredu ne postoji bolji izbor: safirno staklo, 80 sati rezerve rada, pouzdan mehanizam, potpisana .
    Potpuno si me zainteresovao za ovaj sat. Možeš li mi još nešto reći o njemu, mehanizmu...
    Navijače sam potpuno ispustio iz vida, još od nasleđivanja džepnog Unitasa nisam razmišljao o njima, sad bih jedan baš želio, posebno ako je iz kuhinje Hamilton. Ovaj brend me privlači, i model Jazzmaster, al sad mi se navijač čini interesantniji.

    Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

  9. #159
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13196
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Predlozi za kupovinu sata do 1000 EUR

    Bancika,

    Nije poanta u tome, da mora svaki In House mehanizam biti bolji od generičkog, kakvi su ETA, Sellita ili Soprod. Generičke mehanizme prave specijalizovani proizvođači čija je to jedina delatnost a In House kalibre prave proizvođači, koji ujedno prave i satove. Bitno je to, da imaju sposobnost i znanje, da mogu sami napraviti srce i mozak sata. Znam da mnogi ne veruju ali čak i u današnjom časovničarstvu, svi ti proizvađači se bave horologijom, jer je iskreno vole. Ne možeš u nečemu uspeti, ako to ne voliš. Šta time dobivaju? Neku vrstu prestiža i dokaza (pred drugima i pred sobom), koji je u današnjom izuzetno diferencijaniranom časovničarstvu izuzetno važan, a takođe kupca vežu na sebe. E sada znam, svi mi potičemo iz regiona, koji je najpametniji na svetu i sve znamo bolje od drugih, da će mnogi reći: e, kako su pokvareni, kupci će ih doživotno financirati, jer će morati servisirati satove, samo kod njih. Ali, šta je loše u tome? Kupce ćeš držati na dugi rok samo ako za to imaš potreban kvalitet. Zar se ne držimo svi lekara ili zubara, za kojeg znamo, da će kvalitetno brinuti za naše zdravlje? Iako je mogućnost promene jednog i drugog skoro neograničena, nema baš mnogo ljudi, koji će svake dve godine menjati lekara, samo zato, što imaju mogućnost za to.
    Ili da se postavim na jedno drugo polje. Zamislimo reprezentaciju Srbije u bilo kojem sportu, koju bi činili najbolji kupljeni igrači na svetu a da ne potiču iz Srbijei? Takva reprezentacija bi bez problema osvajala svetska prvenstva i šampionate ali da li bi zaista bili tako ponosni na njih kao nacija? A sada zamisli, kada bi istu tu ekipu sačinjenu od najboljih igrača sveta, svake godine kupovala druga država i slala na zvanična takmičenja. To su generički mehanizmi. ETA, Valjoux, Dubois Depraz - rođeni pobednici bilo svuda. Najlakše je to kupiti i zašto se bakćati sa fazama T0 i T1, kada mogu zaraditi ogromno love sa fazama od T2 do T4. Još ako prekopiram dizajn od nekog svetskog šampiona, ne treba ni sa tim, da se bakćem, nego novac leti sam od sebe. Zašto stvarati sopstvene igrače, kada možemo kupti one najbolje na svetu? Zašto biti Yema ili Nomos, kada mogu biti Steinhart?

    Sve ovo je napisano sa perspektive ljubitelja horologije. A sada ono drugo. Šta ima kupac od toga odnosno od In House kalibra (perspektiva korisnika)? Ima potpuno primerljiv mehanizam sa gore pomenutim generičkim (specifikacije Yema sam naveo i one su za +- 2 sec/d bolje od ETA 2824 standard grade-a. Cene Yema satova sa tim mehanizama su potpuno uporedive sa cenama satova sa ETA 2824 ili Powermatic kalibrima sa metalnim ankerom. Većina Nomosovih kalibara radi u COSC granicama i njihove cene su tome primerne. Nema nikakve preterane filozofije. Već sam ranije više puta napominjao, većina kupaca se za sat odlučuje na osnovu izgleda a tema pokretači sata je u pozadini. Ali baš ta pozadina diže ili spušta ugled pojedinog brenda na sceni i veruj mi, da se čak i neuki kupac informiše bar u opštem značenju, pre nego što za sat odvoji makar i nekoliko stotina €. Pogrešno je mišljenje, da bogati kupci razbacuju pare za dobre satove, jer im se može. Većina bogataša je bogata baš zato, što ne razbacuju novac i sat kupuju prvenstveno kao nešto, što neće gubiti vrednost. Zato dobro znaju šta kupuju.

    Zbog svega toga je pogrešna logika, da In House kalibar mora biti bolji od generičkog. Mora biti uporedive kvalitete i daleko najveći broj njih je takav. Njihova glavna karakeristika je jedinstvenost odnosno nešto, što je je svojstveno određenom proizvođaču i nešto što vlasniku sata omogućava, da se lakše poveže sa autorom sata, za koga je platio novac. Ako želimo dobiti čistu sliku, onda bi morali ići od primera do primera i međusobno upoređivati a veruj mi, da ne bismo baš daleko došli. Puno In House kalibara arhitektonski bazira na već postojećim generičkim ili na već postojećim In House. Razlike su na prvi utisak vrlo malo ali ipak dovoljne, da zadovoljavaju osnovne moralne standarde na tom področju. Koji fabrikant bi ulagao milijon(e) u razvoj mehanizma, koji bi u javnosti dobio atribut potpunog plagijata. Pošto si napisao, da su ti hobi gitare - koja je razlika između riffa You really got me (The Kinks) ili riffa Highway to Hell (AC / DC)? Za mog starog je to bilo jedno te isto ali za mene nije nikada. Otprilike takva je razlika između Yema 1000 ili ETA 2824-2 sa stanovišta korisnika ili ljubitelja horlogije.
    U ovoj temi više puta spominjani Nomos Alpha kalibar arhitektonski bazira na Peseuxu 7001, koje je u ebauche verziji nemački proizvođač kupovao do 2005 godine. ETA je već 8 godina ranije zahtevala od Nomosa, da taj kalibar ne potpisuju sa ETA. Razlog je bio u tome, što je Nomos, kao proizvođač iz Glashuttea pripadao pod takozvani Glashutte kod. Po tom standardu je bar 50 % pojedinog kalibra moralo biti izrađeno odnosno obogaćeno u Glashutteu. Zbog toga je Nomos na tom mehanizmu upotrebljavao tehniku takozvanog solarnog brušenja, mostove su ukrašavali plavi šrafovi a osnovne ploče su bile prevučene rodijumom. Na kraju to više nije ličilo na Peseux, pa ga je Mirko Heyne modificirao u Alpha ali čak i danas, prvi pogled na taj mehanizam asocira na legendarni Peseux, od koga je ostala samo Nivarox spirala i nemirnica.

    Postoji još jedna stvar - ne smemo gledati samo sa perspektive tržišta sa kojeg dolazimo. Ono je horološki prilično malo. Dostupnost servisiranja mnogih manjih proizvođača na velikim svetskim tržištima je znatno bolja nego ako pojedinačno gledamo Srbiju, Sloveniju, Hrvatsku, Makedoniju, BiH, Crnu Goru.
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (6.7.2021. u 19:05)
    BucaJr., piksi, milek and 1 others like this.

  10. #160
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13196
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Predlozi za kupovinu sata do 1000 EUR

    https://www.hamiltonwatch.com/en-int...echanical.html

    Za mene jedna od najisplativijih kupovina Swiss Made sata.
    Safirno staklo, 80 sati rezerve rada, potpisana krunica - sve za preporučenu cenu od 430 € + standardan popust i za manje od 400 €, novi sat, vrlo prijatnog izgleda, proverenog brenda - ovo ne postiže ni Seiko.
    Ovo je verzija od 38,0 mm ali sa Lug to Lug čak 47,0 mm, što ga čini većim na ruci. Postoji i verzija sa 42,0 mm sa preporučenom cenom od 530 €.
    Khaki Field je jedna od najprodavanijih Hamilton kolekcija sa uporištem u vojnim satovima, vrlo popularnim u '60 godinama prošlog veka u MIL liniji. Hamilton je Khaki kolekciju pokrenuo 2005 godine.
    WR je više nego dovoljnih 5 ATM za ovakvu vrsta sata.
    Mehanizam H-50 bazira na klasičnom navijaču ETA 2801-2. Smanjili su mu frekvenciju na 21.600 b/h, povećali berrel, dodali dužu i elastičniju Nivarox spiralu, promenili zupčanike i prenosni sistem. Time su povećali rezervu snage za 38 sati i dostigli odličnih 80. Anker je metalan.
    Posebno se ističe visina sata od samo 9,5 mm.
    Odličan paket u kojem se sve uklapa: retro izgled, retro varijanta mehanizma (ručni navijač), military WWII style.
    Ako bi mu tražio nedostatak, onda bi to bio izostanak antirefleksnog premaza na staklu, ali to nema takvu ulogu jer je brojčanik prilično uvučen u kućište a i njegov dizajn je takav, da u svakom položaju omogućava pristojan kvalitet očitavanja.


    Citat Baron kaže: Pregled poruke
    Potpuno si me zainteresovao za ovaj sat. Možeš li mi još nešto reći o njemu, mehanizmu...
    Navijače sam potpuno ispustio iz vida, još od nasleđivanja džepnog Unitasa nisam razmišljao o njima, sad bih jedan baš želio, posebno ako je iz kuhinje Hamilton. Ovaj brend me privlači, i model Jazzmaster, al sad mi se navijač čini interesantniji.

    Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (6.7.2021. u 21:20)
    Baron and Bojan Savic like this.

Slične teme

  1. Predlozi za kupovinu sata do 500 EUR
    By Vladan Stevanovic in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 538
    Poslednja poruka: 29.9.2021., 18:28
  2. Predlozi za kupovinu sata do 2000 EUR
    By Vladan Stevanovic in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 5.10.2019., 9:06
  3. Vodič za kupovinu ruskih satova
    By dragon in forum Ruski satovi
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 21.12.2010., 10:06
  4. Fortis ili slicno do 1000 evra
    By inginius in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 29.7.2010., 15:57
  5. Preporuka za sat do 1000$ ?
    By Stevan Kulusic in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 11.12.2009., 1:07

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •