Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
Like Tree29Likes
  • 23 Post By fotopetar
  • 1 Post By UlysseNardin
  • 1 Post By Neša
  • 3 Post By tolarbo

tema: ZENITH vintage pilot chronograph

Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lajkovi
    3270
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    297

Određen forumom ZENITH vintage pilot chronograph

Kolega s foruma Portal Satova Miro6666 došao je u vlasništvo ovog vintage ljepotana i počastio nas je pričom o njemu kao i fotografijama.

nakon sto mi je kolega darac napravio remen za njega, odlucio sam malo nositi sat i evo nakon tjedan dana rekoh da ga poslikam i napisem review.

radi se o vintage zenithovom pilotskom kronografu koji najvjerojatnije datira iz druge polovice 40ih godina proslog stoljeca. doticni sat je bio sluzbeni sat vojnog pilota F.K. pedesetih godina, a na jednom probnom letu je doslo do nesrece i pilot je srusivsi se sa avionom u toj nesreci poginuo. sat je nakon nesrece bio predan pilotovoj obitelji i od tada je bio spremljen i ne nosen. dugo godina poslije sat je presao u moje vlasnistvo i pritom mi je jedan clan obitelji pokojnog pilota ispricao povijest sata.

kuciste je izradeno od celika, izuzetno dobro ocuvano i promjera je 37mm bez krune koja je podosta velika i sa njom sat ima 40mm

straznji poklopac je na navoj sa sedmeroznamenkastim serijskim brojem graviranim sa vanjske strane i sesteroznamenkastim sa unutarnje. kako je zenith kasnije uveo oznacavanje znamenke-slovo-znamenke pretpostavka je da je ovdje koristen zenevski broj...

sam poklopac skriva mehanizam zenith 143-6 sto bi trebao biti excelsior park 4 makar bi po nekima to trebao biti EP5, a razlika je kao u anti shock sustavu kojega EP4 nema (drugi kazu da je to EP4 i nikoji drugi). sam mehanizam se proizvodio od 1940. godine.

mehanizam ukrasen zenevskim crtama je u savrsenom stanju i u ovih sedam dana nosenja i pracenja tocnosti kasni 26.5 sekundi sto je u prosjeku nesto manje od 3.8 sekundi dnevno. dok je sat na ruci kasni nekih 10-12 sekundi po danu, u polozaju face up je tocan u sekundu, a u polozaju face down dobija nekih 3-4 sekunde po danu (izracun je prosjecan jer je sat u tih sedam dana u istom polozaju proveo maksimalno 12 sati u komadu!)

cifer je crne boje sa zlatnim markerima i brojevima, a na brojeve sati je pretpostavljam bila nanesena tricijska boja kao i na kazaljke sata i minute. sada je od toga ostala samo lijepa patina, a tricij je na ovom satu zadnji puta svijetlio prije vise od 40 godina.

sam cifer pokazuje svoju starost i ima efekt starog ulja na platnu. u podrucju izmedu 6 i 8 sati je blago izblijedio, ali od 6 ovakvih satova koje sam uspio vidjeti je u najboljem stanju. stovise mislim da je jedini koji na svakoj oznaci sata ima originalni premaz.

sam sat ima i funkciju kronografa kojemu centralna kazaljka (bijela i daje dojam plasticarije ko i moon watch ) mjeri sekunde, a desna pomocna kazaljka mjeri minute do 45. lijeva pomocna kazaljka prikazuje sekunde sata.

staklo je zaobljeno i vrlo vrlo visoko, nekih 2/3 debljine kucista

tesko je donijeti zakljucak o satu koji vas odusevljava, a mene ovaj zenith svako malo iznova odusevi. zvuk njegovih pushera, zvuk pri navijanju, njegovi jasni, pravilni i cvrsti otkucaji, sam izgled sata... mogu zakljuciti samo da je ovaj sat predivan i da mi je zao sto to ne moze biti moj sat za svaki dan.

I ja bih želio u svojoj kolekciji imat jedan ovakav,al prošao bi i Zenith Special pilot iz 30-ih.
    Izravan link na temu je Portal Satova - Forum - Pogledaj temu - ZENITH vintage pilot chronograph
    milan zmaj, RUS, vladas and 20 others like this.

Banned
    Član od
    27.10.2009.
    Lajkovi
    72
    Reputacioni uticaj
    0

Određen forumom Re: ZENITH vintage pilot chronograph

Divan sat, sa jos interesantnijim mehanizmom i neprevazidjenim dizajnom. Sto se tice mehanizma, tu ima dosta sporenja, ali ako ima anti shock onda je definitivno EP 5, i oni su radjeni uglavnom posle 1943. godine. Inace izuzetno tacan mehanizam sa prilicno velikom rezervom snage za period kada je nastao.
    fotopetar likes this.

Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lajkovi
    12424
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    596

Ovo je bilo pravo uživanje

Veliki pozdrav i čestitke za kolegu Miro6666.
    fotopetar likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Lajkovi
    28940
    Reputacioni uticaj
    78

Odlican tekst, a i prelep sat. Ja sam imao tri razlicita modela, samo je jedan bio sa EP 4. U bivsoj Jugi ih je vojska nabavljala kao zvanican pilotski sat u nekom periodu i zato ih ima kod nas i to vrlo lepo ocuvanih. Sa crnim ciferom su vrlo interesantni, ali i najbrze propadaju zbog tog premaza crne boje, dok su sa svetlijim obicno u daleko boljem stanju. Medjutim mehanizmi su uvek u perfektnom stanju, sto govori dosta o kvalitetu i kucista i mehanizma. Delove za cal 143-6 mozete da narucite i dan danas direktno od Zenita. Ovo je provereno, posto je kolega nedavno narucio originale drukere i kljuc sa krunicom. Veliki plus za Zenith od mene.
    patek, vlajo and fotopetar like this.

Novi član
    Član od
    21.4.2015.
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

Citat tolarbo kaže: Pregled poruke
    Odlican tekst, a i prelep sat. Ja sam imao tri razlicita modela, samo je jedan bio sa EP 4. U bivsoj Jugi ih je vojska nabavljala kao zvanican pilotski sat u nekom periodu i zato ih ima kod nas i to vrlo lepo ocuvanih. Sa crnim ciferom su vrlo interesantni, ali i najbrze propadaju zbog tog premaza crne boje, dok su sa svetlijim obicno u daleko boljem stanju. Medjutim mehanizmi su uvek u perfektnom stanju, sto govori dosta o kvalitetu i kucista i mehanizma. Delove za cal 143-6 mozete da narucite i dan danas direktno od Zenita. Ovo je provereno, posto je kolega nedavno narucio originale drukere i kljuc sa krunicom. Veliki plus za Zenith od mene.

Ja imam ovaj sat ali bih trebao da ga sredim Treba mi krunica i kljuc, kao i staklo. Preko kog sajta mogu da narucim originalne delove?

Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Lajkovi
    28940
    Reputacioni uticaj
    78

Ako vam trebaju delovi za Zenith to cete moci da narucite samo preko ovlascenog servisera. U Srbiji je to Srba Mihajlovic, radnja je u centru, prolaz ka Cumicevom sokacetu. Imate ga u adresaru casovnicara. Sve najlepse vam zelim i da uskoro sredite sat.

Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Lajkovi
    8208
    Reputacioni uticaj
    284

Određen forumom ZENITH vintage pilot chronograph

Treba pokusati i direktno sa Zenithom, poslati mail na: PATRIMOINE@zenith-watches.com

Slične teme

1. Zenith Pilot Doublematic World Timer sat
    By Shmizla in forum Zenith
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 17.4.2012., 23:26
  2. Fortis Pilot Professional Chronograph
    By Mladensky in forum Kompletni testovi satova
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 6.1.2012., 11:10
  3. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 10.5.2011., 15:59
  4. Zenith Defy Vintage