Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 28
Like Tree85Likes

tema: Panerai Radiomir 1940 42mm

  1. #11
    Stariji član Avatar korisnika DrAgod
    Član od
    3.6.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.227
    Lajkovi
    7892
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    151

    Određen forumom Re: Panerai Radiomir 1940 42mm

    Nije to sto su lizale vrhove cetkica - na to su ih terali i sefovi... ali to sto su mazale premaz na nokte i zube mi deluje kao Alan Ford stos...


    "tko ne svijetli, ne vrijedi"

    "koristite vise uranija, a manje paste" ,

    "Halo Bing, kako brat? U zatvoru zbog 300 teglica rabljenog uranijskog ljepila? Taj momak nikad nije imao stila..."
    Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!


  2. #12
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Panerai Radiomir 1940 42mm

    Na Portalu Satova kolega je mjerio svoj pilot sat iz 30-ih i začudo zračenje je bilo vrlo malo i nezamjetno.Pošto imam i pilot i džepnih vojnih doista sam sumnjiv,ali vjerujem da ni moji satovi nisu preopasni (pošto nijedan od njih kao ni kolegov više ne svijetli.).
    Što se tiče radium djevojaka baš sam si htio jednu nabavit da mi svijetli u mraku.Pa one su si smjesom premazivale kosu i zube da im svijetle u mraku.Na žalost neznanje su platili u teškim mukama i bolesti.Ne ponovilo se!
    DrAgod likes this.

  3. #13
    Stariji član Avatar korisnika DrAgod
    Član od
    3.6.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.227
    Lajkovi
    7892
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    151

    Određen forumom

    Citat fotopetar kaže: Pregled poruke
    Na Portalu Satova kolega je mjerio svoj pilot sat iz 30-ih i začudo zračenje je bilo vrlo malo i nezamjetno.Pošto imam i pilot i džepnih vojnih doista sam sumnjiv,ali vjerujem da ni moji satovi nisu preopasni (pošto nijedan od njih kao ni kolegov više ne svijetli.).
    Što se tiče radium djevojaka baš sam si htio jednu nabavit da mi svijetli u mraku.Pa one su si smjesom premazivale kosu i zube da im svijetle u mraku.Na žalost neznanje su platili u teškim mukama i bolesti.Ne ponovilo se!
    Treba se paziti prasine koja nastaje krunjenjem luminacije. Ako je kolekcija velika, nije zgoreg izmeriti gajgerovim brojacem... te spravice polovne kostaju reda velicine 100 evra...

    Evo jednog videa sa Jutjuba. Ženska testira altimetar sa Spitfajera i jedan sat... Altimetar ne svetli - većina nanosa je spala, što mu ne smeta da nabije preko 1mSv/času - ili max dozvoljena količina za godinu dana po World Health Organization za samo 1 sat... Ja ovome ne bih prilazio.

    Treba biti oprezan. Videćete na kraju videa kada izdvaja jednu tačkicu koja daje cca 35uSv/h - kao ceo Panerai. Uzas...

    radioactive spitfire warbird altimeter - doped with radium - YouTube

    Najopasnija vrsta zračenja je gama zračenje. Vrlo ga je teško zaustaviti. Kod satova sa radioaktivnim premazima takav vid zračenja nije najopasniji.

    Alfa i beta zračenje imaju kratak domet, čak i list hartije može višestruko da ublaži efekat(staklo od sata takođe). Problem sa alfa i beta radioaktivnim materijalom je što postaje izrazito opasan kada se proguta ili udahne. Onda se zadržava u telu i zrači stalno. Osiromašeni uranijum ima takav efekat.(projektil pogodi tenk npr. deo materijala sublimira zbog naglog povećanja temperature, deo se rasprsne po okolini - onda dune vetrić i eto radosti za slučajne prolaznike)
    Poslednja ispravka: VLADAN P (1.2.2013. u 21:51)
    Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!


  4. #14
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Panerai Radiomir 1940 42mm

    Dragod do koje godine su koristili ovu vrstu rdioaktivnog premaza? Da znam do kog godista da kupujem?

  5. #15
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Panerai Radiomir 1940 42mm

    Uzmi ovo sa rezervom, ali cini mi se da sam negde procitao da se koristio negde do 60-ih, u zavisnosti od proizvodjaca(neki su prekinuli ranije, a neki kasnije da ga koriste).
    DrAgod, Serb and SanelMNE like this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  6. #16
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Panerai Radiomir 1940 42mm

    Hvala Rus Vidim ja da satove pre 60-te tesko da cu da kupujem
    RUS, DrAgod and SanelMNE like this.

  7. #17
    Stariji član Avatar korisnika DrAgod
    Član od
    3.6.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.227
    Lajkovi
    7892
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    151

    Određen forumom Re: Panerai Radiomir 1940 42mm

    Ruku na srce, šalu na stranu: kod većine satova za civilnu upotrebu količina radioaktivnosti nije "strašna"(cca 10uSv/h).

    Kod vojnih satova je već problem jer se tu nije štedelo na materijalu (cca od 30uSv/h - 1mSv/h pa i više)

    Do sredine šezdesetih godina je korišćeno u civilnom sektoru, kako kod koga i kako gde, lepo reče Rus_PA... Koristi se i dalje u vojne svrhe na optičkim nišanima i instrumentima...
    Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!


  8. #18
    Stariji član Avatar korisnika DrAgod
    Član od
    3.6.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.227
    Lajkovi
    7892
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    151

    Određen forumom Re: Panerai Radiomir 1940 42mm

    Atomski sat kao pojam dobija sasvim novo značenje posle ove teme
    krstin and Serb like this.
    Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!


  9. #19
    Istaknuti član Avatar korisnika 23jewels
    Član od
    9.10.2010.
    Poruke
    2.174
    Lajkovi
    7987
    Reputacioni uticaj
    230

    Određen forumom Re: Panerai Radiomir 1940 42mm

    A tricijum, doktore? On ima znatno manji period poluraspada, i beta raspad, zar ne? Da li je on toliko bezazlen, koliko u prvi mah izgleda?

    (sad' ce Fortisi samo da iskaču na berzu) Šala naravno

  10. #20
    Stariji član Avatar korisnika DrAgod
    Član od
    3.6.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.227
    Lajkovi
    7892
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    151

    Određen forumom Re: Panerai Radiomir 1940 42mm

    Osvetljavanje satova - principi

    Postoje 2 osnovna tipa luminscencije koji se koriste kod mehaničkih satova(kod električnih ima još svašta nešto ):

    1. Radioluminiscencija
    2. Fosforescencija

    Napomena: fosforescencija, ne daje svetlost na isti način kao i jedinjenja belog fosfora. Fosfor daje svetlost na principu hemioluminiscencije.

    1. Radioluminscencija - prilikom alfa i beta raspada čestice udaraju u molekule cink sulfida(ili neke druge materije, cink sulfid je prvi korišćen) koji pri sudaru emituju foton.

    Radijum se meša sa cink sulfidom dopiranim bakrom ili magnezijumom.(bakar daje zelenu boju, magnezijum daje narandžastu). Alfa i beta čestice oslobođene prilikom raspada udaraju u molekule cink sulfida koji emituju svetlost. Cink sulfid se mnogo brže razgrađuje od radijuma te treba biti oprezan. Čak i kada luminacija nestane, radijum ostaje - i to je problem opasan po zdravlje.

    Prednosti: jako dug period osvetljaja, jak osvetljaj
    Mane: radioaktivnost

    I kod tricijuma i kod radijuma je isti princip osvetljavanja - tzv radioluminiscencija. Tricijum je kudikamo bezbedniji - pogotovo kada se zatvori u cevčicu. Takođe tricijum ima mnogo kraće vreme poluraspada(cca 12 godina, radijum cca 1600 godina) te se izbegava efekat iznenađenja

    2. Fosforescencija - "upijanje" svetlosne energije. Osvetljena supstanca zadržava energiju koju joj predaju fotoni da bi tu energiju, takođe u vidu svetlosti samo druge talasne dužine reemitovala neki duži vremenski period.

    Superluminova premazi su bazirani na fosforescenciji.

    Prednosti: bezbedni, daju solidan osvetljaj, niska cena
    Mane: relativno kratak vek trajanja usled oksidacije materijala(uglavnom)


    Panerai Radiomir 1940 42mm-screen-shot-2013-02-01-11.59.44-pm.png
    Poslednja ispravka: DrAgod (1.2.2013. u 23:15)
    Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!


Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •