Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 27
Like Tree5Likes

tema: Stari džepni sat mog pradede

  1. #1
    Novi član
    Član od
    1.9.2012.
    Poruke
    12
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Question Stari džepni sat mog pradede

    Pre svega pozdrav svima. Imam 17 godina, iz Vranja sam i nisam poznavalac satova, pa ako upotrebim neki loši termin za deo sata oprostite mi.

    Evo o čemu se radi. Slučajno sam kod kuće pronašao jedan stari džepni sat za koga sam mislio da ga je moj deda kupio/dobio od nekoga. Pitavši ga odakle mu, rekao mi je da to nije njegov sat, već sat njegovog oca Vasilija. On je taj sat dobio od njegove babe (Vasilijine majke), kada su Vasiliju Partizani streljali. Pokazao mi je staru izbledelu sliku Vasilije u vojnoj uniformi, a iz u njegovog levog džepa je virio lanac baš onakav kakav se viđa na džepnim satovima.

    Sad meni je to već bilo interesantno, zbog te porodične priče. Još više mi je postalo interesantnije, i to kada pogledao pozadinu sata i video gravuru. Na pozadini se nalaze tri inicijala (ne znam da li su ćirilicna ili latinična slova - vidite slike pa procenite sami) A,I i C. A ispod se nalazi starovremska lokomotiva.

    Sad meni je to čudno, jer je pradeda služio vojni rok u srpskoj Kraljevskoj vojsci, bas pred smrt Aleksandra Prvog Oslobodioca. Palo mi je napamet da možda nije dobio sat kao poklon od vojske, ali kako mi je deda rekao da misli da je on u vojsci bio običan redov i da je početak rata dočekao kod kuće, kao i to da za vreme rata bio neutralan. (pomagao je i Četnicima, Partizanima i Bugarima, sve kako bi opstali)
    Poslednja ispravka: VuXman (1.9.2012. u 22:15)

  2. #2
    Novi član
    Član od
    1.9.2012.
    Poruke
    12
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Mene zanima da li znate nešto više o ovom satu. Mesto proizvodnje? Godina? Deda misli da je to železnički sat. Ko zna.

    Inače ona iglica (valjda sa to se navija i doteruje) je moj deda izgubio, pa mu je jedan časovničar dao/napravio novu, takođe se je i lanac izgubio tokom vremena.
    Priložene slike Priložene slike Stari džepni sat mog pradede-photo0212.jpg   Stari džepni sat mog pradede-photo0213.jpg   Stari džepni sat mog pradede-photo0214.jpg   Stari džepni sat mog pradede-photo0215.jpg   Stari džepni sat mog pradede-photo0216.jpg  

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Dosta od nas ima slične priče, na pravom si mestu....The Gold Watch - Pulp Fiction (7/12) Movie CLIP (1994) HD - YouTube
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  4. #4
    Novi član
    Član od
    1.9.2012.
    Poruke
    12
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    hahah bas me nasmeja ova scena ) Nadam se da će mi neko pomoći da nadjem odgovor

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Da, sat jeste železnički, to je taj grb(Srpske državne železnice)Stari džepni sat mog pradede-grb.jpg Takav se nalazi i na Zenith-u moga dede. Taj sat je lepa uspomena, pa ga čuvaj.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  6. #6
    Novi član
    Član od
    1.9.2012.
    Poruke
    12
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Pazi stvarno. Nisam lepo video slova, jer sat nije dugo korišćen i nije lepo očišćen, ali i dalje radi perfektno. Da li mi možeš reći nešto više o njemu? Da li se je on kupovao ili dobivao? Pročitao sam da je izrađen u čast srpske železnice. Koliko bi on trenutno otprilike vredeo? (naravno da neću da ga prodam, jer je deo porodične zaostavštine)

  7. #7
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Mogao bi i malo bolje da ga slikas. Na dnevnoj svetlosti, ugasi blic i namesti makro mod na fotoaparatu ako mozes.

  8. #8
    Novi član
    Član od
    1.9.2012.
    Poruke
    12
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Slikao sma mobilnim telefonom ,a fotoaparat nemam. Ali cu probati sutra bolje da ga uslikam.

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Slažem se sa Krstinom, potrebno je fotografisati sat u boljim uslovima. Ako nemaš dobar aparat, zamoli nekoga ko ima da ga fotografiše iz blizine u makro modu. Slikaj mu brojčanik, poklopac, a ako možeš i mehanizam. Ukoliko ne možeš da otvoriš sat, zamoli nekog časovničara da ti otvori i tako slikaj. Ukoliko sam otvaraš, ne dodiruj mehanizam prstima.

    Satovi sa železničkim oznakama bili su službeni, tako da ga je tvoj pradeda verovatno dobio od nekog rođaka ili prijatelja koji je radio na železnici, a možda mu ga je prodao neki železničar. Mislim da je nemoguće da ga je dobio u vojsci, osim ako je možda njegova jedinica učestvovala u gradnji neke pruge, ali opet bi morao da ga dobije od železničara, a ne od vojske. Po oznakama bih rekao da je sat dobijen isključivo na teritoriji Srbije, jer je po formiranju Kraljevine Jugoslavije na službenim satovima železnice pisalo JDŽ (Jugoslovenska državna železnica). Na forumu imaš i takav sat, koji možeš videti na sledećem linku: http://www.svetsatova.com/forum/f99/...-sat-2321.html

    Pogledaj da li sat ima još neke oznake na brojčaniku ili na zadnjoj strani, mada će slike biti najbolje.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Ne znam poreklo tvog sata, mogu ti reći da je sat koji sam nasledio od dede po majci, ovaj prvo dužio kao službeni, pa ga kasnije otkupio, za ne baš male pare, ali ovo je doduše bio Zenith jubilar 1900 (negde sam pročitao da je i hronometar) takođe rađen po narudžbini železnice , koji je bio najcenjeniji jer su ga nosili tzv."otpravnici vozova", to su oni što su gledali u sat, pa onda pištali metalnim pištaljkama da voz krene, a ovi Zeniti su se vodili kao najprecizniji satovi. To je ono što ja znam, deda je imao još Longines i Doxu, ali njih je dobio džabe, jedino je ovaj morao da otkupi.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Omega džepni sat
    By jod in forum Džepni satovi
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 25.8.2014., 16:00
  2. Koji je ovo džepni sat? Prepoznajte džepni sat ?
    By majstor in forum Stari (vintage) ručni satovi
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 23.6.2012., 8:56
  3. Džepni sat - Repeticija
    By urmacher in forum Džepni satovi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 20.2.2012., 9:15
  4. Stari džepni Doxa sat, molim za info!
    By Kristina008 in forum Džepni satovi
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 5.7.2010., 17:55

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •