Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 21 do 27 od ukupno 27
Like Tree5Likes

tema: Stari džepni sat mog pradede

  1. #21
    Novi član
    Član od
    1.9.2012.
    Poruke
    12
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Probaj sad...stavio sam na private umesto na unlisted...

  2. #22
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Mislim da ćemo morati da sačekamo da se javi Fotopetar, koji najbolje poznaje džepne satove, ali evo nekoliko sitnica za prvu pomoć.

    Što se tiče otvaranja sata, to se najbolje radi časovničarskim nožićem, koji ima dovoljno kratku i tanku oštricu. Preporučujem da otvaranje prepustiš časovničaru, jer je sat star i šteta bi bilo da se ošteti nestručnim otvaranjem.

    Sat najverovatnije potiče iz prve dve decenije dvadesetog veka, a možda tu mogu da pomognu oni grbovi, kako si ih nazvao. U pitanju su sajmovi časovničarstva i medalje koje je proizvođač tamo dobio. Pogledaj da li je na njima napisana godina i vidi koji sajam je najkasniji. Na primer, ako su na njima godine 1908, 1912. i 1915, onda je najranija moguća godina proizvodnje 1916.

    Što se tiče dela za navijanje, on se sastoji od ključa i krunice. Ključ je ono što ulazi u sat, a krunica je ono što okrećeš. Po svemu sudeći, ili je stavljen deo koji nije originalan, ili je časovničar doradio postojeći, koji se istrošio. Jeste da je time narušena autentičnost sata, ali verujem da je tako moralo da bude zbog nedostatka delova.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  3. #23
    Novi član
    Član od
    1.9.2012.
    Poruke
    12
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Pregledao sam lupom te pecate i video samo jedan datum kojise nalazi u sredini je 1900 godina koja se je odrzala u Parizu. (Vidi link) Medjutim kako se pored Pariza spominju i Milan i Brisel, pronasao sam na Vikipediji da su se tamo odrzali jedna u Milanu (1907) i jedna u Briselu (1910). Sto znaci da je ovaj sat pravljen posle 1910. godine.

    A sto se tice delova za navijanje, u pravu si. Bio je izgubljen, pa ga je deda odneo kod casovnicara koji je pronasao alternativu.
    Poslednja ispravka: VuXman (2.9.2012. u 19:54)

  4. #24
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Veliki pozdrav!
    Nisam zaboravio na forum i kolege ove dan sam u fazi skidanja slika s interneta starih džepnih satova te skeniram neke knjige,tako da uskoro bude nešto i od mene nova.
    A sad nešto o Longinesu.Imam isti sat samo s malo mlađim mehanizmom.Sat je to koji se dobivao na korištenje od željeznica.Vrlo je to kvalitetan sat,jer željezničarski satovi morali su zadovoljavat jake kriterije.Koliko vidim na snimci sat ti ima jako dobro očuvan cifer tako da mogu reći vrijedi dosta.Mehanizam je to još vrlo star jer se kazaljke ne namještaju vađenjem krunice već tako da se noktom poluga uz krunicu pritisne i tek tad se može namještat vrijeme na satu.Medalje su inače u satovim jedna reklama pokazuju koliko je taj sat dobio nagrada na sajmovima (većinom za točnost,kvalitetu itd. u svakoj medalji naći ćeš zašto je).Al samo da znadeš sat vrijedi ako ide 200-300€.Čuvaj ga i ako treba servisiraj.
    VuXman likes this.

  5. #25
    Novi član
    Član od
    8.3.2018.
    Poruke
    2
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Pozdrav svim ljubiteljima satova,
    a od mene laika za ovu temu, jedna molba. Ko ce drugi, nego deda, ostavio u amanet, kazu zeleznicarski sat. Dobio ga negde na podrucju Korduna, u RH. Poredio sam slike na forumu i mehanizam u satu mi lici na Tisot. Na satu je neispravan mehanizam za navijanje.
    Priložene slike Priložene slike Stari džepni sat mog pradede-wp_20180308_10_54_27_pro.jpg   Stari džepni sat mog pradede-wp_20180308_10_54_04_pro.jpg   Stari džepni sat mog pradede-wp_20180308_10_55_07_pro.jpg  

  6. #26
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Milivoje dobro dosao na forum.

    Dedin sat nije zeleznicarski sat. Preporucujem ovu temu http://www.svetsatova.com/forum/f79/...e-10318-3.html
    Sto se mehanizma tice, nisam siguran ciji je. Postavi fotografije tog Tissot mehanizma.

  7. #27
    Novi član
    Član od
    8.3.2018.
    Poruke
    2
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari džepni sat mog pradede

    Hvala vam na brzom odgovoru. Upravo na ovoj temi koju ste mi predlozili, nasao sam mehanizam koji mi lici na moj sat. Opet da naglasim da sam laik i da to bas i ne mora biti tako.Prilazem sliku pomenutog Tisota.
    Priložene slike Priložene slike Stari džepni sat mog pradede-616595493_o.jpg  

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Omega džepni sat
    By jod in forum Džepni satovi
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 25.8.2014., 16:00
  2. Koji je ovo džepni sat? Prepoznajte džepni sat ?
    By majstor in forum Stari (vintage) ručni satovi
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 23.6.2012., 8:56
  3. Džepni sat - Repeticija
    By urmacher in forum Džepni satovi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 20.2.2012., 9:15
  4. Stari džepni Doxa sat, molim za info!
    By Kristina008 in forum Džepni satovi
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 5.7.2010., 17:55

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •