Strana 49 od 77 PrvaPrva ... 3945464748495051525359 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 481 do 490 od ukupno 769
Like Tree504Likes

tema: Pomoć oko info i procene starih džepnih satova

  1. #481
    Novi član
    Član od
    24.6.2015.
    Poruke
    6
    Lajkovi
    22
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari dzepni sat - molim pomoc

    Pozdrav clanovima foruma. Dobio sam (kako to obicno biva) u nasledstvo ovaj Omega sat. Pripadao je mom pradedi, sledi da je star najmanje 60-ak godina. Molio bih poznavaoce i entuzijaste da ga identifikuju, i da me posavetuju sta da radim sa njim.

    Sat je ispravan, i koliko sam ja primetio, tacan, nije navijan 30+ godina i kad sam ga navio poceo je lepo da kucka, pa je mozda potrebno samo redovno podmazivanje?

    Glavna mana - "staklo" tj plastika koja je nekad stavljena umesto stakla (ne verujem da ovo fabricko resenje, vec neka nevesta popravka, jer savitljiva plastika ne naleze lepo, i kao posledica toga cifer se napunio svakakvom strokom). Ne naleze do te mere da je satom nemoguce rukovati a da plastika ne ispadne. Cifer je ostecen, pukotina koja je oksidisala i pozelenela. Metal izmedju cifera i "stakla" je oksidisao na vise mesta. Vrh kazaljke za minute je blago povijen na dole, prema ciferu, ali ne dodiruje ga. Mislim da je ostalo manje-vise ok.

    Na pozadini je grb, dvoglavi orao, "stit" se izlizao vremenom ali pretpostavljam da je srpski grb u pitanju. Na poledjini tog poklopca je serijski broj 8779827 (serijski broj kucista?); oko mehanizma pise samo Omega, swiss, 15 jewels, i serijski broj 8050827 (serijski broj mehanizma?). Kucanjem oba ova broja u gugl nisam dobio nista.

    To je sve sto sam primetio. Voleo bih da sat dovedem u upotrebljivo stanje, pre svega zamena stakla, a ostalo prema mogucnostima. Da li imate predstavu koliko bi to moglo da kosta, ima li kod nas delova i gde je najbolje obaviti? Ja zivim u Nisu, ali ukoliko je potrebno, mogao bih da se prosetam i do nekog drugog grada.

    Evo par slika koje upotpunjuju moj opis:

    Pomoć oko info i procene starih džepnih satova-cam00356.jpgPomoć oko info i procene starih džepnih satova-cam00357.jpgPomoć oko info i procene starih džepnih satova-cam00360.jpgPomoć oko info i procene starih džepnih satova-cam00361.jpgPomoć oko info i procene starih džepnih satova-cam00363.jpgPomoć oko info i procene starih džepnih satova-cam00364.jpgPomoć oko info i procene starih džepnih satova-cam00366.jpgPomoć oko info i procene starih džepnih satova-cam00367.jpg
    fotopetar, Bluesky and nokru like this.

  2. #482
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Stari dzepni sat - molim pomoc

    Pozdrav i dobrodošao na forum. Ovako na brzinu mogu da ti kažem da je sat svakako stariji od 60 godina (da je tako, godina proizvodnje bi bila 1955.), a grb i 15 rubina ukazuju na to da je mnogo stariji. Na njemu je tzv. mali grb, odnosno uprošćena varijanta grba Kraljevine Srbije ili SHS/Jugoslavije. Grb Kraljevine SHS/Jugoslavije se poznaje po tome što orao na štitu ima četiri ocila, šahovnicu i slovenački grb (polumesec i tri zvezde grofova Celjskih), dok grb Kraljevine Srbije ima samo četiri ocila na štitu. Ukratko, sat je star bar osamdeset godina. Ukoliko vidiš bilo kakve tragove na štitu, reci da li je podeljen na tri ili četiri dela.

    Što se tiče mehanizma, on se može servisirati, naročito kod starih časovničara i to je najmanji problem. Što se tiče brojčanika, on se može restaurirati ili poručiti (skuplja varijanta) ili možeš da kupiš isti takav neispravan sat sa dobrim ciferom, a čiji delovi mogu da budu dobar izvor za rezervu. Druga varijanta je jeftinija, a ovakve neispravne satove možeš naći po pijacama ili na oglasima, npr. na kupujemprodajem.com.

    Ne znam odakle si, ali ako su ti potrebne preporuke za BG, to mogu da pomognem i samo reci ako ti treba preporuka, a ima i članova iz drugih gradova ukoliko nisi odavde.
    fotopetar and nokru like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  3. #483
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Stari dzepni sat - molim pomoc

    Po serijskom broju bi trebalo da je iz '35.
    fotopetar likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  4. #484
    Novi član
    Član od
    24.6.2015.
    Poruke
    6
    Lajkovi
    22
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari dzepni sat - molim pomoc

    Bolje sam zagledao i nazire se grb kraljevine SHS (gore levo se nazire samo krst (ne vidim ocila), gore desno se nazire sahovnica, a donja polovina je potpuno izlizana, ali po obliku odgovara doticnom grbu). Tako da, svaka cast i Nesi i Rusu za ocenu starosti. Pohabanost cifera mi nije veliki problem, ali staklo (tj. nedostatak istog) itekako jeste. Da li postoji neki opseg cena takvih stakala, da li je reda velicina 5, 10, 50e ?

    Inace, iz Nisa sam, ako neko ko je imao iskustva sa nasim majstorima vidi post, bilo bi lepo da prokomentarise.
    fotopetar and nokru like this.

  5. #485
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: Stari dzepni sat - molim pomoc

    Kolega gledaj...to "staklo" koje ti imas na satu je verovatno njegovo originalno....ustvari to nije staklo tj., nije staklo, kvarc materijal bio za izradu....ako predpostavimo da i potjece iz 30-tih godina, njegovo staklo je biljnog porekla. Raznim tehnikama kuvanja, pa hladjenja, pa opet kuvanja dobivalo se takvo staklo.....inace to je bilo preteca pleksija....koji se kasnije pojavio. postojanost takvih biljnih stakala je zavisila iskljucivo od uvjeta drzanja i cuvanja sata....puno duze su trajala ona koja su imala metalni poklopac ispred.
    E sad...ono bitno....kod casovnicara se moze pronaci pleksiglasa veceg precnika koji se sigurno moze upasati u kuciste tvog sata i cena ne bi smela da bude veca od 10€. Ako je vece lako oni njega obruse i upasu unutra.
    fotopetar and nokru like this.
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

  6. #486
    Novi član
    Član od
    24.6.2015.
    Poruke
    6
    Lajkovi
    22
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari dzepni sat - molim pomoc

    Hvala lepo MMario, sve sto si napisao se uklapa u pricu ovog sata. Inace, ohrabrio si me tom okvirnom cenom, moracu da pitam jednog casovnicara koji mi deluje opravno i upuceno za dalje opravke.
    fotopetar and nokru like this.

  7. #487
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Stari dzepni sat - molim pomoc

    Ima nekoliko članova iz Niša, pa sačekaj da li će odgovoriti. Ne znam da li su na odmoru, ali su svakako kompetentniji od mene da ti preporuče dobrog časovničara u blizini. Izvini što u tvom prvom postu nisam pročitao odakle si, koncentrisao sam se na sat.
    fotopetar likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  8. #488
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Stari dzepni sat - molim pomoc

    techampe dobrodošlica na forum.Vidim da su kolege već bili brzi i meni ostavili malo prostora da išta više kažem,al eto i koje moje riječi.Prvo sat je fantastičan dio povijesti i kao takav jako vrijedan u svojoj arhivi imam samo nekoliko takvih istih satova i vjerujem da su bili poklon satovi u nekoj posebnoj prilici u doba Kraljevine SHS.
    Sretan treba da budeš jako ako sat ide,ako ga misliš navijat nekad nikad to nemoj raditi do samoga kraja a prije toga uz pleksi i servisiraj ga jer tako bude manja vjerojatnost da se strga nešto.
    Pleksi nije originalan za taj sat već zamjenski pleksi koji datira iz tog doba.Originalan bi trebao bit od stakla.Preporuka je da mijenjaš taj pleksi iz razloga što sam jednom pročitao da on može ostavit trag na kućištu-patinu,a i izgled mu je loš (kaučuk od čeg je s vremenom požutio) pa će novo staklo dat satu novi izgled.
    Ovaj sat je puno vrijedniji od željezničarskih satova jer se ne viđa svaki dan a to znači da je rijedak, preporučam sat čuvati do onog trenutka kad ne dobiješ neku nemoralnu ponudu zanj.
    Što se tiče cifera i ja sam za varijantu traženja sličnog sata strganog s dobrim ciferom,ostale varijante su skupe i gubi se autentičnost radije i loš cifer nego prerađen.
    Neša likes this.

  9. #489
    Novi član
    Član od
    8.7.2015.
    Poruke
    3
    Lajkovi
    3
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stari dzepni sat - molim pomoc

    Postovani 'fotopetar',
    Najljepse se zahvaljujem na Vasem brzom i detaljnom odgovoru. Posebno na savjetu koji ste mi dali.

    Pored ovoga dzepnog sata imam jos jedan Te Vas molim ako mozete da ocijenite njegovo stanje i vrijednost.
    Ovaj sat je takodjer u neispravnom stanju!
    Unaprijed zahvaljujem!
    Priložene slike Priložene slike Pomoć oko info i procene starih džepnih satova-image.jpg   Pomoć oko info i procene starih džepnih satova-image.jpg   Pomoć oko info i procene starih džepnih satova-image.jpg   Pomoć oko info i procene starih džepnih satova-image.jpg   Pomoć oko info i procene starih džepnih satova-image.jpg  
    fotopetar likes this.

  10. #490
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Stari dzepni sat - molim pomoc

    Vrijednost je mala,ako ćete sat popravljat za prodaju ne isplati se, a ako sat ide na čuvanje tad preporučam srediti ga. Ovaj sat je isto s srebrnim Nielo kućištem al manje atraktivnim nema slike na njemu, cifer je lijepo očuvan i metalni je.
    U stanju kakav jest vrijedi do 50-ak € a u radnom stanju poslije popravka do 100€.
    Miky likes this.

Slične teme

  1. Pomoć kod identifikacije džepnih satova
    By Volkec in forum Džepni satovi
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 11.12.2019., 7:27
  2. Internet stranice za pomoć oko džepnih satova
    By fotopetar in forum Džepni satovi
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 21.2.2012., 7:52
  3. Internet stranice za pomoć oko vojnih satova
    By fotopetar in forum Pilotski satovi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 21.2.2012., 7:46
  4. Pomoć oko identifikacije džepnih satova
    By dkrajina in forum Džepni satovi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 20.2.2012., 11:08
  5. Slanje starih satova (ili bilo čega) u inostranstvo ?
    By esdy_11192 in forum Opšti forum
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 2.3.2010., 0:25

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •