Strana 1 od 24 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 235
Like Tree701Likes

tema: Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat

    Ne znam da li sam ovu temu postavio na odgovarajućem forumu, ali se nadam da će zaživeti.

    Zahvaljujući mnogim učesnicima koji svoje znanje žele da podele sa ostalima naučio sam mnogo o raznim proizvođačima satova. Koliko sam uspeo da primetim, nije bilo baš mnogo postova i tema posvećenih jednom proizvođaču koji više ne postoji. Naravno, kao što i naslov teme sugeriše, u pitanju je Darwil.

    Na internetu sam našao veoma malo podataka, a među najnovijima je da je fabrika izbrisana iz registra tokom 2009. (Darwil Watch Factory SA in liquidazione - Firmeninformationen Schweiz/Liechtenstein - Worldbox Business Intelligence), kao i to da se pred kraj bavila i drugim proizvodima.

    S druge strane, svima je poznato da je ovaj brend bio popularan na našim prostorima tokom šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, što se može videti na nekim starim časovničarskim radnjama, gde i danas stoji logotip ovog proizvođača. O prodaji ovog brenda kod nas govori i činjenica da je bilo modela sa danom i datumom kod kojih su dani ispisani na našem jeziku. Koliko sam uspeo da saznam, ovaj brend je bio popularan u Italiji, kao i u nekim istočnoevropskim zemljama, a ukoliko se javi na e-bayu, prodavci su uglavnom iz naših krajeva. Brend je u zapadnim zemljama gotovo nepoznat, a zbog zemalja u kojima se prodavao, pomalo je i egzotičan, otprilike kao sovjetski satovi.

    Modeli koji se najčešće mogu videti su klasičnog dizajna i predstavljaju mainstream šezdesetih i sedamdesetih, mada ima i nekoliko zanimljivih modela, u koje spadaju i štoperi.

    Nažalost, nemam mnogo podataka o ovom proizvođaču koje bih mogao da podelim sa forumašima, pa sam hteo da ovom prilikom zamolim za linkove ili tekstove o ovom brendu, odnosno proizvođaču, jer mislim da bi bilo korisno da saznamo nešto o satovima koji su bili toliko popularni kod nas, a sada su neopravdano pali u zaborav.
    Poslednja ispravka: Neša (29.1.2012. u 10:41)
    tolarbo, RUS, vladas and 15 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #2
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat

    Odlicna tema moram ti priznati da sam hteo da pokrenem slicnu temu, u kojoj bi svi oni koji imaju poneki dedin ili tatin Darwil postavili njegove slike a dobro bi dosle i slike Darwila koji su nasi kolekcioneri ovde na forumu prikupili u svoje kolekcije, evo ja cu prvi da postavim slike od moja tri darvila, pre toga casovnicarska radnja od Maestro Kire i starom svetlecom reklamom Darwil koju je njegov otac doneo iz Trsta



    Ovo dole je Darvil sa 36 000 oscilacija vrhunska masina, kao sto su svojevremeno stavljali u Zenithu i druge brendove visokog ranga !





    Ovo je Darwil lord 71 Grand Prix iz 71 godine celicno kuciste odlicna masina fenomenalna izrada !


    Ovo je Darwil Chronograph Mars 71 sa poznatim Valjoux mehanizmom cal 7734 ovaj se mehanizam ugradjivao u Heueru Breitlingu i druge poznate satove sta jos reci za ovaj Darwil svaki ko ga je video nije ostao ravnodusan, po meni jedan od najlepsih chronographa iz vremena sedamdesetih godina a moglo bi se reci jedan od najlepsih satova vintage stila !

    tolarbo, RUS, vladas and 14 others like this.

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat

    Odlicna tema, Neso!

    Evo nekoliko fotki od mene, vec su bile na Forumu, ali u dokumentaristicke svrhe, hajde da ih okacim ponovo.
    U pitanju je Darwil Special Flat Luxe 66, NOS primerak, sa svim etiketama i u originalnoj ambalzi. Prelep sat.

    Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat-2-f-img_8890.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-3-f-img_8889.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-4-f-img_8881.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-6-f-img_8878.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-7-f-img_8873.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-8-f-img_8869.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-krunica.jpg
    tolarbo, RUS, Walter and 12 others like this.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat

    Evo jos jednog (sada uziva kod druga Neše)


    Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat-img_9194-small-.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-img_9196-small-.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-img_9197-small-.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-img_9199-small-.jpg
    Walter, anbeast, VLADAN P and 7 others like this.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  5. #5
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat

    Oba su lepa na svoj nacin prvi je prava klasika ali ova sto je kod Nese on je moj tip !
    Neša likes this.

  6. #6
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat

    Evo jos jedan prelepi Darwil od naseg clana ovde na forumu ovo je Juniorov Darwil chronograph

    tolarbo, milan zmaj, RUS and 17 others like this.

  7. #7
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat

    Evo i mojih darwila, sa izuzetkom onoga koji je Sima već postavio:
    Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat-img_2045.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-img_2047.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-img_2050.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-img_2060.jpg

    Ne znam baš mnogo da kažem o njima, jer trenutno nisam u mogućnosti da otvorim mehanizme, ali bih ovaj prvi, inače automatik, izdvojio po jednom kuriozitetu - oznake za dan su na slovenačkom. Premda postoje dva natpisa, kao npr. kod čuvene seikove 'petice', ovde nije dat drugi jezik, već samo slovenački. Ne znam da li je u pitanju neka greška, ili je sat bio namenjen samo slovenačkom tržištu.

    U nastavku prilažem slike preuzete sa interneta:
    Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat-darwil-003.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-darwil-digitalni.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-darwil-myilord-2.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-darwil-profundo.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-darwil-sq.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-darwil-squale-1.jpgDarwil - tako poznat, a ipak nepoznat-darwil-stoper.jpg

    Koliko sam saznao od jednog starijeg poznanika, ovi satovi su se nekada kupovali i u Trstu, jer su bili jeftiniji zbog carine. Inače, satovi potiču iz švajcarskog kantona Tićino, u kome je većinsko stanovništvo italijansko, pa je možda to jedan od razloga zbog koga su se ovi satovi masovno prodavali baš u Italiji.

    Evo i jedne razglednice iz Trsta sa oznakom ovog proizvođača:
    Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat-darwil-razglednica.jpg
    I ova slika je preuzeta sa interneta.
    tolarbo, RUS, sima hrabri and 9 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  8. #8
    Stariji član Avatar korisnika lemi
    Član od
    26.10.2011.
    Lokacija
    NOVI SAD
    Poruke
    561
    Lajkovi
    1415
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    85

    Određen forumom Re: Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat

    pa od prilike i ja imam slične informacije o darvilu kao neša...sat je totalno nepoznat na zapadu,mnogi su čuli za ruske satove a za darvila nisu...
    sat je definitivno pravljen za istočnu evropu,ponajviše za tržište stare jugoslavije...
    koja fabrika je radila mašine (darvil) neznam,svi su potpisivani swis,ali su definitivno uzimani iz italije...po mojim saznanjima...mislim da su čak tamo i sklapani...neka simbioza verovatno postoji
    na mnogim sajtovima starih sativa nisu uopšte zavedeni darvilovi kalibri.....
    satove darvil karakterišu dobri mehanizmi,ali nažalost loša kućista...što i sami znate...

  9. #9
    Počasni član Avatar korisnika milan zmaj
    Član od
    20.12.2008.
    Lokacija
    SRBIJA.Beograd
    Poruke
    9.492
    Lajkovi
    36956
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    159

    Određen forumom Re: Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat

    OFF
    zato volimo ovaj forum...nekako sam uvek osecao neku ljubav prema ovom brendu i bas mi je drago zbog sad te vidoh prelepe model...
    svaka cast neso na ovoj temi
    Neša likes this.

    next year at this time I'll be a millionaire




  10. #10
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Darwil - tako poznat, a ipak nepoznat

    Evo jos nekih modela

    Darwil chronograph pilot pisalo je da datira iz 1936



    Darwil diver vrlo trazena serija "Squel" koj je bila ugradjivana i u druge poznate brendove !







    RUS, iwc, VLADAN P and 9 others like this.

Strana 1 od 24 1234511 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Darwil sat,vredi li sta?
    By vselak in forum Stari (vintage) ručni satovi
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 15.4.2017., 18:20
  2. Pomoć - nepoznat džepni sat
    By dejansteel in forum Džepni satovi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 19.2.2012., 20:56
  3. Seiko sat: nepoznat model
    By Don_Krstic in forum Seiko
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 27.7.2011., 12:46
  4. Tressa - nepoznat model
    By Don_Krstic in forum Džepni satovi
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 10.2.2011., 10:24
  5. Graf von Monte Wehro, kupiti ili ipak ne
    By maakii in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 9.12.2010., 12:39

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •