Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 11
Like Tree46Likes

tema: Vostok i Start

  1. #1
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Vostok i Start

    Kao što ste primetili (ako jeste), oglas o poklonu sa Berze polovnih je diskretno uklonjen. Vostok i Start. Darodavac: plemeniti zolabg. Poklonoprimalac: neskromni Vukas. Zašto? Zato što je neprimereno javljati se za poklon. Na neki način je razmetljivo... kao kad ovi novopečeni nabrajaju koga su sve donirali, dobrovoljno priložili. Kao kad predsednik javno da krv. Preko TV-a. Itd.
    Da spasem i vas i sebe od ove skribomanije, dobrovoljni davalac i samokritični primalac satova složili su se da ova dva nesretna rusa treba udomiti, dovesti u red i pridružiti sabraći. Postaće doživotni istaknuti članovi skromne kolekcije neskromnog člana istaknutog portala. U znak poštovanja za gest kolege zole, ja im za početak posvećujem temu.

    Vostok 2214, civilni, čelični, jedan od lepših iz tog perioda (nije Komandirski, a inače postoji i u toj varijanti).
    Rečeno mi je da je stradao balans. Ustvari... nije. Samo je osovina istog malo "zapekla". Posle male razrade, razradio se... načisto. Radi dosta precizno, a i kako bi inače. Samo za probu, više nema navijanja dok se ne očisti i podmaže, a to neću ja nego časovničar. Ima malo posla i oko cifera, kozmetičke prirode.
    Mehanizam, brat od tetke kalibra Zenith 135, čini mi se neotvaran. Plexi kao nov, kućište sačuvano, jedva po neka ogrebotina. Narukvica privremena, ne leži mu baš... ali šta je tu je.
    Veliki, lep, ozbiljan sat, ozbiljne marke.

    Vostok i Start-vostok3.jpg Vostok i Start-vostok1.jpg Vostok i Start-vostok2.jpg

  2. #2
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Vostok i Start

    Drugi je malo teži slučaj. Start, baš stari rus, garderober, prefinjen. Mali sat, po današnjim merilima. Jedva 32,5 mm bez krunice. Nije u toliko lošem stanju, ima nekih tragova doduše... malo na plexiju, malo na kućištu, cifer treba da poseti kozmetičara... Sve u svemu, ima posla. Najviše oko mašine. Subsecond 2603, išle su i u Raketu, Vostok, Pobedu... uvek su mi se dopadale te mašinice, ne znam zašto.
    On je na slici gore levo, gore desno je isto Start (rashodovan) a dole je Cortebert cal. 677 samo da se podsetimo da su to plemeniti mehanizmi, zajedničkog porekla, istovetne strukture iako su mostovi različiti. Odkud to? Malo su Rusi avanzovali posle WWII, pa se jedan deo proizvodnog pogona Corteberta neobjašnjivo obreo u USSR-u (ratna reparacija, valjda). Odonda im se značajno podigao kvalitet izrade časovnika. Molnija, npr, pljunuti Cortebert sa slike... samo veća.
    Back to Start, neko je malo kombinovao pa imamo mašinu sklopljenu od jedne sa "ženevskim talasom" i druge "proste". Plan je da mostovi sa desnog primerka (balans i wheel train) pređu na levi primerak i tako dobijemo lepu, funkcionalnu, Geneva wave mašinu. Ako bude izvodivo, pošto jedan balans ima incabloc a drugi nema. Bojim se da ti mostići ne mogu da promene mesta ali o tom potom. Kao i svaki oldtimer, pun problema.

    Vostok i Start-start3.jpg Vostok i Start-start1.jpg Vostok i Start-start2.jpg

  3. #3
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Vostok i Start

    I da. Koji sat nosim danas? I ne samo danas...

    Vostok i Start-danas.jpg

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.628
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Vostok i Start

    O,skromnosti...Vukas ti je ime!

    Najozbiljnije-čestitke i zolabg-u na darežljivosti i tebi na strpljenju i ljubavi koje ulažeš u reanimaciju satova.
    Poslednja ispravka: VLADAN P (25.12.2011. u 16:03)
    sima hrabri, bt321 and Vukas like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  5. #5
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Vostok i Start

    Hvala i u ime kolege zole.

  6. #6
    Mlađi član Avatar korisnika zolabg
    Član od
    9.1.2011.
    Poruke
    37
    Lajkovi
    40
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Vostok i Start

    Svaka cast, predao sam ih u prave ruke
    tolarbo, vladas, VLADAN P and 4 others like this.

  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Vostok i Start

    Cestitke obojici, vrlo lep gest, a satovi su otisli u ruke pravog ljubitelja!
    Vukas likes this.

  8. #8
    Član Avatar korisnika Filosof86
    Član od
    21.5.2019.
    Poruke
    209
    Lajkovi
    1066
    Reputacioni uticaj
    6

    Određen forumom Re: Vostok i Start

    ...evo i moj Start,ima oznaku пчз,koja bi mogla da mu bude godina proizvodnje ? Zaista lep sat,meni se svidja...naravno,to je licno...Vostok i Start-20200202_111331.jpgVostok i Start-20200202_134105.jpg
    VLADAN P and don Alberto like this.
    Ne živi čovek samo o hlebu...

  9. #9
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Vostok i Start

    Start je iz 50-tih godina prošlog veka (možda početak 60-tih). ПЧЗ је od Петродворцовый часовой завод, fabrika kasnije znana kao Raketa.

    Inače, na starim sovjetskim mehanizmima zna biti oznaka godine i kvartala. Kada otvoriš sat pogledaj da li tvoj sat tj. mehanizam ima takvu oznaku.
    Ovako izgleda (2-56, drugi kvartal 1956.godine)
    Naziv: rak2708.jpg, pregleda: 545, veličina: 127,8 KB
    Poslednja ispravka: skydrummer (2.2.2020. u 20:16)
    VLADAN P likes this.

  10. #10
    Član Avatar korisnika Filosof86
    Član od
    21.5.2019.
    Poruke
    209
    Lajkovi
    1066
    Reputacioni uticaj
    6

    Određen forumom Re: Vostok i Start

    hvala veliko,a procitah da ima i Start iz 2.moskovske fabrike...Znaci moj je пчз-Ракета...
    Ne živi čovek samo o hlebu...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vostok Komandirskie K-34
    By Aleksandar S in forum Ruski satovi
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 21.1.2022., 21:51
  2. Vostok ili Seiko...?
    By umbra in forum Pomoć pri kupovini satova
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 3.12.2017., 19:59
  3. Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 3.3.2016., 7:23
  4. vostok komandirski
    By zok in forum Kupovina dodatne opreme za satove
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 7.3.2011., 21:40
  5. Vostok
    By rasa in forum Prodaja satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 28.6.2010., 16:44

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •