Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 14
Like Tree1Likes

tema: Hromiranje kućišta

  1. #1
    Član Avatar korisnika majstor98
    Član od
    10.1.2010.
    Lokacija
    okolina Beograda
    Poruke
    121
    Lajkovi
    98
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Hromiranje kućišta

    Postavio sam temu ovde,jer nisam znao gde drugde,ali šta sad.Interesuje me da li postoji neka firma/radnja/pojedinac u Beogradu koji radi hromiranje kućišta satova?Ovo pitam jer posedujem Raketu,model Kopernik(redak model među kolekcionarima,koliko sam upućen,možda grešim).Sa nožica kućišta se izgulio hrom,pa me zanima gde može da se uradi hromiranje.Kao i to koliko košta takva usluga.Zahvalan sam na svakoj korisnoj informaciji.

  2. #2
    Član Avatar korisnika esdy_11192
    Član od
    8.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    198
    Lajkovi
    652
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Hromiranje kućišta

    Ja sam iz imenika sa neta zvao jednu firmu u Krnjači, ali mi reč veoma prijatan stariji lik da oni ne bi mogli to da rade jer je to mnogo malo itd. Uputio me na jednog lika koji ima prodavnicu valjda negde ispod Brankovog mosta.. ne znam tačno gde je, jer mi posle to više nije trebalo.. Reče mi da on radi manje predmete (trofeje itd) i da ima male posude za to.. Reče mi isto da je težak čovek (ne u kg )

    BTw, trebaće časovničar da ti izvadi sat iz kućišta (ili ti sa da to odradiš ako znaš) jer se potapa u odrađenu tečnost..

  3. #3
    Član Avatar korisnika majstor98
    Član od
    10.1.2010.
    Lokacija
    okolina Beograda
    Poruke
    121
    Lajkovi
    98
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Hromiranje kućišta

    Ako je čovek težak(pretpostavljam za saradnju),onda ništa.Ako se niko drugi ne javi sa nekim obaveštenjem,bataliću taj posao.Inače što se tiče vađenja sata iz kućišta,radio sam ja i daleko komplikovanije stvari.U svakom slučaju hvala na informaciji.

  4. #4
    Član Avatar korisnika esdy_11192
    Član od
    8.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    198
    Lajkovi
    652
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Hromiranje kućišta

    Stvarno ne znam koliko može biti težak čovek, ja bih probao da ga pronađem bez razmišljanja.. Ne sumnjam da ste radili komplikovanije stvari, napomenuop sam ono jer ne znam da li znate ili ne znate to da radite..

  5. #5
    Član Avatar korisnika majstor98
    Član od
    10.1.2010.
    Lokacija
    okolina Beograda
    Poruke
    121
    Lajkovi
    98
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Hromiranje kućišta

    Ma sve je u redu,nikakav problem.Nije shvaćeno zlonamerno.Tog čoveka ću probati da nađem,pa ću javiti šta sam uradio.Pozdrav.
    Poslednja ispravka: majstor98 (16.1.2010. u 20:46)

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Hromiranje kućišta

    a da li bi negde mogla da se uradi pozlata samo poklopca da li neko zna

  7. #7
    Član Avatar korisnika esdy_11192
    Član od
    8.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    198
    Lajkovi
    652
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Hromiranje kućišta

    Citat majstor98 kaže: Pregled poruke
    Ma sve je u redu,nikakav problem.Nije shvaćeno zlonamerno.Tog čoveka ću probati da nađem,pa ću javiti šta sam uradio.Pozdrav.
    Jel bilo neto od ovoga ??



    Btw, jedan lik treba da mi nađe broj telefona čoveka koji radi hromiranje kućišta. Čekam ga već par dana, a zvaću ga ponovo sutra..

  8. #8
    Član Avatar korisnika majstor98
    Član od
    10.1.2010.
    Lokacija
    okolina Beograda
    Poruke
    121
    Lajkovi
    98
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Hromiranje kućišta

    Uf,nikako da odem.Mada sam deo novca namenjenog tome već potrošio,neplanirano,itd,itd.U svakom slučaju javi šta si uradio.Pozdrav.

  9. #9
    Član Avatar korisnika esdy_11192
    Član od
    8.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    198
    Lajkovi
    652
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Hromiranje kućišta

    Zvao ga ponovo danas, još nije našao telefon čovek... Možda će se videti sa njim ovih dana, pa će mi javiti za vikend..

    A inače zvao sam još neke firmekoje sam našao u žutim stranama, od raznih galvanizacija itd.. Na kraju me lik uputio na jednu firmu u Zemunu (SMS valjda).. Lepo sam se ispričao sa likom.. Stim da mi je objasnio da nije jednostavno to odraditi (pomenuo mi kao i časovničar da ne može lepo sve kasnije da se uklopi).. Mada kapiram da ako se skine grom, bilo hemijskom reakcijom ili šmirglanjem.. I posle doda.. Verovatno može nešto da se iskombinuje.. Vani izgleda da rade to bez nekih problema, specijalizovani likovi.. Mada prvo valjda ide sloj nikla (5 mikrona) pa onda ide sloj hroma (10mikron valjda)... Samo mi nije jasno.. Imam bar dva tri kućišta koja bih da hromiram, i čini mi se da su sva tri drugačijeg sastava.. Jedan izgleda kao da mu je baza od mesinga ili bakra, drugom je baza neki beli metal (ne verujem da je čelik), a na zadnjem se hrom ljušti veoma ružno (mnogo drugačije hrom izgleda u odnosu na prvi, na drugom sam skinuo ceo sloj hroma ili čega već)..

    Još jedna stvar, preporučio mi je jednu zanimljivu alternativu.. Posrebrenje.. Ispalo bi možda 2e po kućištu.. Mada patinira dosta brzo (pola godine, godinu dana)..

    Mislim meni i nije toliko bitna cena, koliko mi je bitno da se to dosta uspešno odradi.. Mislim, strašno koliko moram da se iscimam da neđem nekog ko će se iscimati.. Za sad čekam ovog lika da mi javi kontakt, ako na kraju ništa ne bude od toga.. Ima da ga klasično hromiram, pa ću sam da skidam slojeve viška Dremelom !!!

  10. #10
    Član Avatar korisnika majstor98
    Član od
    10.1.2010.
    Lokacija
    okolina Beograda
    Poruke
    121
    Lajkovi
    98
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Hromiranje kućišta

    Koliko se ja razumem u proces hromiranja:
    Prvo se cela površina detaljno očisti,tj bude ogoljen metal.Mislim da se to radi peskarenjem.mada ne znam koliko bi to moglo da primeni na kućište sata.Verovatno da se to radi finom vodenom šmirglom granulacije preko 1000.Da se ne bi mnogo izrebalo kućište.Mada treba biti stpljiv ako se to radi ručno.Detaljno se opere od nečistoća i odmasti.Zatim se nanosi sloj bakra(verovatno,a ne nikla,niklovanje je nešto drugo,koliko sam upućen u materiju) i na kraju sloj hroma.Što se tiče uklapanja delova,problematični su prsten koji drži staklo,kao i zadnji poklopac.Mada se i oni mogu uklopiti,samo uz malo improvizacije.
    Srebro ne bi trebalo da patinira ukoliko se na njega nanese zaštita.Verovatno je čovek mislio ako se sat nosi na ruci svaki dan,pa zbog soli iz znoja dođe do patiniranja srebra.Ovako,ako stoji kao kolekcionarski primerak ne bi trebalo da patinira.BTW,gde se radi to posrebrenje?Ako ne nameravaš da nosiš sat na ruci svaki dan,to je po meni isplativija varijanta,ako ga kvalitetno odrade.Inače sam našao sat sa posrebrenim kućištem koje je patiniralo,što bi se moglo objasniti činjenicom da ga je moj ćale ranije na ruci nosio svaki dan.I to je to,otprilike.Što se tiče samog održavanja,pronašao sam podatak za čišćenje srebrnog nakita,verovatno se da primeniti i na posrebreno kućište sata:
    Srebro: može da se očisti posebnom krpicom za srebro (kupuje se u juvelirnicama ili u dobro snabdevenim supermarketima), ali to nije i jedini način. Ako je srebro potamnelo, može se očistiti limunom, ili vodom u koju ste dodali sodu bikarbonu. Svako parče srebra čvrsto istrljajte, pa ga osušite mekom suvom krpom. Ako želite da očistite srebro koje ima ukrasno kamenje, poslužiće vam pepeo od drveta; pepelom pospite srebrni deo, a onda taj pepeo uklonite mekom krpom uz nežno trljanje. Ukoliko se radi o filigranskom srebrnom nakitu, očistite ga mešavinom alkohola i talka. Mešavinu četkicom utrljajte u sva udubljenja, onda iščetkajte i srebro uglačajte krpom.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •