Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 22
Like Tree56Likes

tema: 2414 Vostok Amfibija 420 by Uros GT

  1. #1
    Stariji član Avatar korisnika Uros GT
    Član od
    23.5.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    929
    Lajkovi
    3355
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom 2414 Vostok Amfibija 420 by Uros GT




    Ovo je logičan nastavak moje priče sa ruskim satovima. Nakon što sam "nasledio"(hvala bogu ne u bukvalnom smislu, samo mi prosleđena)
    očevu Raketu 24h, koju je on kupio u radnji u Peterburgu, na, ja mislim ovom forumu prvi put saznajem za sat pod nazivom "AMFIBIJA".
    Budući da volim dajvere, ovaj mi sat odmah zapada za oko, i posle kratkog perioda čitanja i učenja o njima i proverenim mestima za kupiti ih,
    povlačim obarač i naručujem Klasik 710, plavu sa roniocem na brojčaniku. Utisci su bili manje više standardni, tj nije bilo mnogo iznenađenja,
    znao sam da je krunica klimava(to je osobina, a ne nedostatak ), znao sam da je originalna čelična narukvica slabijeg kvaliteta,
    znao sam da se sa Rusima "nikad ne zna", ali me je taj sat odmah kupio, oduševio me detaljima izrade(obzirom na cenu), mislio sam da je
    znatno grubljeg finiša, a lepota ovog cifera me je oborila sa nogu, kao i ogledalo polir finiš kućišta.

    Već u vreme naručivanja sata naručio sam i odgovarajuću narukvicu na kojoj je sat ostao trajno, nakon par eksperimenata sa Zulu i Nato kaiševima,
    kada sam otkrio da to definitivno nije moja šoljica čaja.

    Elem, u slično vreme dobijam od druga koji ima impozantnu kolekciju satova u mahom malo slabijem estetskom a često i upitno radnom stanju, jedan
    "Komandirski". Sat je baš olupan, mesing ima klasična oštećenja od znoja, cifer se slobodno vrti, kazaljke zarđale, ali se sasvim fino navija
    radi, okreće datum... On stoji par meseci u fioci, zaboravljen.

    Vremenom ja nastavljam da se zanimam Vostok satovima, da čitam, gledam, smišljam kakav bih sledeći kupio. Par članova foruma su mi već prilikom
    čestitanja kupovine 710-ke natuknuli da je to samo početak, i da se "ne može imati samo jedna Amfibija", što ubrzo saznajem i sam.

    Videvši na više mesta mogućnost naručivanja samo Amfibija kućišta pada mi na pamet da napravim svoju Amfibiju koristeći mehanizam ovog Komandirca.
    Kada sam se raspitao i našao na dovoljno strana da bi taj mehanizam 99.9% trebao da paše u svako Amfibija kućište, a u isto vreme stiže i sledeći
    odgovor od Meranoma: "Vostok 2414 mechanism can be fitted in ANY Amphibian case". Tada mi uvaženi kolega DrAgod šalje link o aukciji na limundu za
    Amfibiju 420 po simboličnoj početnoj ceni od 200 dinara, rešim da je kupim, što se i dešava posle dva dana po ceni od par stotina više, što je možda
    i bilo mnogo obzirom da je akril u lošem stanju, nema krunice, a ni unutrašnjeg plastičnog prstena koji drži mehanizam, a ni dihtunga.
    Kada sve to nabavim biće skoro kao da sam kupio novo i kompletno kućište, mada mi tada verovatno ne bi palo na pamet ono što će mi uskoro pasti na pamet

    Stiže kućište 420, stanje kao na slikama, bez iznenađenja. Manje ogrebotine svuda, nema većih oštećenja.








    Rasturanje i čišćenje:










    Rešim da probam sa poliranjem, jer sam još ranije čitao o lakoći uklanjanja oštećenja i ogrebotina sa Amfibijinog akrila.

    Stvar ide lakše nego što sam mogao da zamislim, staklo nije požutelo, a 99.5% ogrebotina nestaje, ostaju samo sitni swirl-ovi kao posledica
    procesa i priručnog načina na koji poliram staklo, mada sam generalno i 99.5% zadovoljan učinjenim, a i uštedeo sam jedno staklo tj ~8$ Nažalost nisam slikao sam proces, i kada je staklo matirano od šmirgle, već samo rezultat:








    Oprema:


    I moj mali izum, za ravnomerno prijanjanje na površinu, kako bi se sprečilo eventualno "obaranje ivica" koje bi moglo da se desi zbog neravnomernog pritiskanja na šmirglu prstima.







    Evo i slika donatora. Sat, tj. mehanizam proveren je kod lokalnog časovničara koji je potvrdio da je u jako dobrom stanju. Prilikom transplantacije
    konsultovaću se i najverovatnije odraditi servis, kada se već vadi napolje i rastura, neka bude kako treba, pa da još dugo kuca i da ga prosledim nekom
    možda jednog dana ko će ga još sa zadovoljstvom nositi, ili možda ga nikad ne dam







    Tada sam već skupio pare i poručio sledeće delove:

    Komandriski krunicu, ovo jer mi je rečeno da postoje eventualne razlike u dužini stem-a(izvini Sky na anglicizmu, ne znam kako se ovo kaže na srpskom).
    Ovo će se ispostaviti kao nepotrebno jer je navoj drugačiji pa nije ni moguće našrafiti Komandriski krunicu na Amfibijin navoj na kućištu.



    Novi set Komandirski kazaljki srebrno-beli. Ovo iz dva razloga. Prvi je što onda nema greške oko pasovanja kazaljki na mehanizam 2414. Drugi razlog je što su
    mi Amfibija kazaljke, tj pre svega mala-satna, najslabiji estetski detalj na Amfibiji, i mislim da je ta kazaljka baš ružna. Recimo da sam i hteo možda
    da zadržim duh srca koje kuca ispod brojčanika, a to je 2414 tj tipičan Komandirski mehanizam.


    Favinov mi, hvala mu, izlazi u susret i šalje plastični prsten za mehanizam, i pored toga što ga nema u prodaji ponaosob, i to besplatno.



    Dugo mozgam koji bih cifer, i odlučujem se za Zissou, crno - zeleni, koji mi baš ide uz 420 kućište.






    Razmišljam koju bih narukvicu, pa naručujem i mesh, isti kao što nude uz doplatu ili uz SE varijante na Meranomu, samo bez Vostok natpisa na kopči.
    Ali i jedan fin nato kaiš, koji će se nadam se bojama lepo složiti sa satom.

    Set dihtunga i krunicu od Amfibije već imam, naručio sam ih uz prvu Amfibiju kupljenu od Zenitara, na Skydrummer-ov predlog, to je ispao odličan potez.

    Tada ubacujem u korpu i rotirajući prsten, ali odustajem nauštrb diska sa datumom, koji mi u stvari i ne treba, i trebao sam naručiti ovaj rotirajući, jer
    je moj u lošem stanju a bolje ostaviti mehanizam što originalnijim ako je već moguće, neka ima i patine na požutelom i ispucalom datum-disku. Sa prstena sam rešio da skinem hrom i ispliram ga sa P2000 koliko je moguće, i sa Meguiars-om. To je još u toku:




    Onda sam rešio da peskiram sat, dobio jednu jedinu ponudu, pa rešio da probam sam da uradim brušeni finiš, i iznenadio se kako je lepo ispalo.











    Ovaj brushing ću još doraditi najverovatnije, samo sam u nekoj gužvi trenutno.

    Nosim sat kod časovničara na sklapanje sutra. Dok je tamo, nadam se i narukvice će stići pa će sve biti kompletno na vreme, budući
    da nemam ni jednu 18mm narukvicu ni kaiš u kući

    U želji da sve što bolje dokumentujem slikao sam nešto fotoaparatom nešto telefonom, a oba su dosta ograničenih mogućnosti za ovu namenu, što će forumaši nadam se razumeti i oprostiti.

    Toliko za sada, novosti kada bude časovničar završi i stignu narukvice, jedno po jedno. Malo je reći da jedva čekam.
    Poslednja ispravka: Uros GT (1.12.2014. u 21:54)
    Shmizla, marko14, RUS and 19 others like this.

  2. #2
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: 2414 Vostok Amfibija 420 by Uros GT

    Za ovakve stvari treba imati pre svega volju, strpljenje, ideju i dovitljivost. Čestitam ti što imaš sve od navedenog. Uz želju da ti ovo ne bude poslednji Vostok, neka te sat dugo služi.

    PS: Stem- ključ ili ključ krunice ili osovinica krunice.
    Uros GT and anbeast like this.

  3. #3
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: 2414 Vostok Amfibija 420 by Uros GT

    Što kaže Sky, stvarno uživanje videti ovakav odrađen posao... Lepo utrošeno vreme i trud!

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: 2414 Vostok Amfibija 420 by Uros GT

    Svaka čast na trudu i mnogo uspeha u svim sličnim poduhvatima
    Uros GT likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  5. #5
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18026
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: 2414 Vostok Amfibija 420 by Uros GT

    Uroše
    Odlično!
    Uros GT likes this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: 2414 Vostok Amfibija 420 by Uros GT

    Urose
    Uros GT likes this.
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika nokru
    Član od
    7.7.2014.
    Poruke
    734
    Lajkovi
    3196
    Reputacioni uticaj
    57

    Određen forumom Re: 2414 Vostok Amfibija 420 by Uros GT

    Uroše svaka čast. Iz svega što si gore pokazao, proizlazi da si istinski zaljubljenik u satove, odnosno ovisnik.
    Uros GT likes this.

  8. #8
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: 2414 Vostok Amfibija 420 by Uros GT

    Svaka cast Urose, uzivao sam citajuci ovaj tekst.

    Sa nestrpljenjem ocekujem nastavak.
    Uros GT likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika Zagor
    Član od
    9.2.2012.
    Lokacija
    Markovac
    Poruke
    7.017
    Lajkovi
    58500
    Reputacioni uticaj
    218

    Određen forumom Re: 2414 Vostok Amfibija 420 by Uros GT

    +
    Uros GT likes this.

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika Uros GT
    Član od
    23.5.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    929
    Lajkovi
    3355
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: 2414 Vostok Amfibija 420 by Uros GT

    Hvala svima ljudi :-D Nadam se da će se što pre naći na ruci :-)

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •