Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 11 do 14 od ukupno 14
Like Tree25Likes

tema: Ocean 39 GMT premium 500

  1. #11
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.910
    Lajkovi
    13194
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Ocean 39 GMT premium 500

    Citat Waldi kaže: Pregled poruke
    Kolega Haifisch- Ako smem da pitam nesto vezano za dizajn samog Submariner-a kada si ga vec pomenuo. Da li je to prvi sat sa takvim dizajnom cifera? (Trougao na 12, crtice na 3,6, i 9, i prepoznatljivi biseri/krugovi na ostalim "brojevima") Znam da je prvi Sub dosao bez mercedes kazaljki, ali me zanima cisto ovo pomenuto u zagradi. Znam da je nesto kasnije pedesetih dosao Fifty Fathoms sa slicnim dizajnom, ali nisam siguran da li je to vec negde ranije postojalo kao koncept dizajna cifera...

    Hvala!

    Kolega Waldi,

    Da, Submariner je prvi sa takvim konceptom koji navodiš. Obrnuti trougao na poziciji 12 i na bezelu, markeri u obliku barova na 3, 6 i 9, te markeri u obliku bisera na ostalim pozicijama.
    Fifty Fathoms je na poziciji sadržavao indeks 12 sa malim obrnutim trouglom iznad njega, a jednak dizajn indeksa se nalazio na poizicijama 3,6 i 9. ostali markeri su izražavali oblik barova. Na bezelu na poziciji 12 je postavljen marker u obliku dijamanta, dok je kod Submarinera na istom polažaju već sadržavao obrnuti troguao sa unutrašnjim luminiranim markerom u obliku bisera. Sve to je definiralo današnji dizajn najveće većine divera.
    Mercedes kazaljke dolaze samo nekoliko meseci kasnije sa referencom 6205. One još uvek razdvajaju mišljenja. Da li su preuzete od Mercedesa, čiji simbol uzdizuće zvezde predstavlja temelje transporta (kopno, vazduh, voda), što se izuzetno podudara sa tadašnjim zbivanjima u Rolexu: 1953 model Explorer predstavlja kopno, 1954 godine (gore u tekstu sam napravio grešku prilikom kucanja pominjući 1953) Submariner predstavlja vodu, dok sledeće 1955 godine GMT predstavlja vazduh. Istina je prilično jednostavnija. Rolex je takve kazaljke postavio samo zbog toga, da je omogućeno čitanje satne kazaljke, kada je prekrije kazaljka za minute.
    piksi and Waldi like this.

  2. #12
    Stariji član Avatar korisnika Baron
    Član od
    19.3.2009.
    Lokacija
    Podgorica
    Poruke
    1.587
    Lajkovi
    5192
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Ocean 39 GMT premium 500

    Sad pročitah da roniš do 380m, svaka čast, istraživači nafte u Norveškoj 70-ih godina bi te objeručke prihvatili. Ronioci koji su mogli da rade na tim dubinama su plaćani astronomski. Problem je bio što je njihov životni vijek bio do 50godine max, tako da su brzo zabranili njihov rad na toj dubini. U svakom slučaju Norvežani ih i sada smatraju za nacionalne heroje.
    Međutim, na toj dubini kad zamahneš rukom pritisak će biti duplo veći od 380m, plus slana voda, plus toplo/hladno, tako da po meni sat koji trpi laboratorijski pritisak od 50 bara može da roni max do 200m, recimo.

    Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

  3. #13
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.910
    Lajkovi
    13194
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Ocean 39 GMT premium 500

    Mislim, da si malo pogrešno shvatio. Upotrebio si prilično jaku reč a to je jedinstven. Upotreba jednog od najupečatljivijih satnih elemenata u modernoj horologiji odnosno bezela u koleraciji sa imenom Steinhart se ni u najboljem slučaju ne može smatrati jedinstvenom. Ne može biti dizajn jedinstven ako pokupi idejna rešenja sa nekiliko Rolex modela. Znam, to rade i drugi i meni lično smeta, ali to je moj problem, nije tvoj. Meni je samo neobično, kada neko pominje Rolex u negativnoj konotaciji a predstavlja sat u najboljem svetlu, koji je pokupio idejna rešenja baš od brenda, kojeg ne podnosi.
    Ne verujem, da ima neko protiv tvog sata i želim, da uživaš u njemu.



    Citat Prolaznik kaže: Pregled poruke
    Haifisch, hvala na objasnjenju, tu pricu nisam znao vec neku drugu al dobro.

    Sustina price je, ja sam probao da predstavim sat onako kako sam najbolje umeo i kao odgovore dobio replika, replika. A vec sam napomenuo da mnogo jacih brendova koristi razne varijacije batman/pepsi korone i kolko vidim to vam najvise bode oci.

    Ne blatim ja Rolex, daleko od toga ali ga licno nikad ne bih nosio (iako mogu da ga priustim) zbog njihovih prljavih marketingsko/trgovackih fora i prenaduvanih cena. A i nije mi cilj da celo selo zna da ja nosim Rolex vec da to bude neki brend za koji vecina ljudi ne zna. Da ja uzivam u tom satu a ne da nosim sat da bi ljudi oko mene pricali vau, jel to rolex, jel original, daj bolan da vidim itd itd.

    Da sam hteo Sub kopiju, uzeo bih obican Ocean model sa mercedes kazaljkama i zavrsio poso'.

    Umesto da uzivam u svojoj kolekciji, ja nekome nesto objasnjavam preko neta sto je priznacete bespotrebno trosenje vremena. Toliko od mene, necu se vise ukljucivati u diskusiju.

  4. #14
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Ocean 39 GMT premium 500

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Kolega Waldi,

    Da, Submariner je prvi sa takvim konceptom koji navodiš. Obrnuti trougao na poziciji 12 i na bezelu, markeri u obliku barova na 3, 6 i 9, te markeri u obliku bisera na ostalim pozicijama.
    Fifty Fathoms je na poziciji sadržavao indeks 12 sa malim obrnutim trouglom iznad njega, a jednak dizajn indeksa se nalazio na poizicijama 3,6 i 9. ostali markeri su izražavali oblik barova. Na bezelu na poziciji 12 je postavljen marker u obliku dijamanta, dok je kod Submarinera na istom polažaju već sadržavao obrnuti troguao sa unutrašnjim luminiranim markerom u obliku bisera. Sve to je definiralo današnji dizajn najveće većine divera.
    Mercedes kazaljke dolaze samo nekoliko meseci kasnije sa referencom 6205. One još uvek razdvajaju mišljenja. Da li su preuzete od Mercedesa, čiji simbol uzdizuće zvezde predstavlja temelje transporta (kopno, vazduh, voda), što se izuzetno podudara sa tadašnjim zbivanjima u Rolexu: 1953 model Explorer predstavlja kopno, 1954 godine (gore u tekstu sam napravio grešku prilikom kucanja pominjući 1953) Submariner predstavlja vodu, dok sledeće 1955 godine GMT predstavlja vazduh. Istina je prilično jednostavnija. Rolex je takve kazaljke postavio samo zbog toga, da je omogućeno čitanje satne kazaljke, kada je prekrije kazaljka za minute.
    Hvala puno za informaciju!

    Sada se pitam da li je trougao na gore simbolika (bila) za pilotske, a na dole za ronilacke satove Svakako, uticaj je nesporan.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •