Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
Like Tree42Likes
  • 3 Post By tihomirov
  • 1 Post By BobanMax
  • 14 Post By croarcher
  • 14 Post By WatchHunter
  • 1 Post By Nick
  • 2 Post By WatchHunter
  • 1 Post By tihomirov
  • 6 Post By bob123

tema: Trajnost digitalnih satova

  1. #1
    Član Avatar korisnika tihomirov
    Član od
    30.10.2014.
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2818
    Reputacioni uticaj
    188

    Post Trajnost digitalnih satova

    Mislim da bi ovo bila dobra tema za raspravu. Što mislite da li su digitalni satovi otprije dvadesetak ili
    više godina bili kvalitetnije izrade nego danas, npr. Casio brend? Ja sam imao par Casio satova i koliko
    se sjećam nije nijedan potrajao duže od desetak godina. Također bilo bi zgodno ako tko ima digitalac
    star dvadesetak tridesetak godina u potpuno ispravnom stanju da stavi i koju fotografiju.
    VLADAN P, nele and BobanMax like this.

  2. #2
    Član
    Član od
    18.6.2012.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    154
    Lajkovi
    348
    Reputacioni uticaj
    12

    Određen forumom Re: Trajnost digitalnih satova

    Pa evo ovako, ja imam Casio aq-s810w-1av, sat je star mozda 2 do 3 godine, ne vise sigurno.

    Vec imam problem, a to je sto na ekranu (ako se to tako zove) neke linije - polja (ako se to tako zove) ne rade. Evo slike, vidi se.

    Trajnost digitalnih satova-20160927_112954-copy-.jpg

    E sad, ovaj sat ne nosim cesto, mozda je od nedovoljnog punjenja (solarno punjiv), ko ce ga znati. U svakom slucaju, nisam ocekivao da ce se ovako nesto desiti...
    bokanegra likes this.

  3. #3
    Član Avatar korisnika croarcher
    Član od
    6.12.2015.
    Poruke
    108
    Lajkovi
    1252
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Trajnost digitalnih satova

    Evo ga nakon 21 godine..
    vladas, tvrtko, 23jewels and 11 others like this.

  4. #4
    Član Avatar korisnika WatchHunter
    Član od
    30.10.2013.
    Lokacija
    selo
    Poruke
    151
    Lajkovi
    847
    Reputacioni uticaj
    77

    Određen forumom Re: Trajnost digitalnih satova

    Zlatna era digitalnih satova je trajala od sredine 70-tih do otprilike 83-ce. Njihov kvalitet se ne moze porediti sa kvalitetom satova iz kasnijih godina. Mada, postoje izuzeci, naravno, Casio je pravio odlicne digitalce i 80-tih, kao i Seiko. Ali 70-te su bile vrh i po kvalitetu kucista, sto se u stvari prvo i primeti, i po kvalitetu modula. Koliko ce digitalni sat da traje zavisi samo od dve stvari
    1. kvaliteta kristala kvarca(on prvi crkava)
    2. kvaliteta zastite integralnog kola- to je ona crna smolasta tacka. Vidjala sam satove koji uopste nemaju to.
    Ako su ta dva preduslova ispunjena digitalac ce trajati godinama, pod uslovom da voda ne prodre u modul ili da ne iscuri baterija. Imam Seiko, pocetna godina u kalendaru je 71-a, pa pretpostavljam da je to godina proizvodnje, sto znaci da satic ima oko 45 godina, pisala sam o njemu u mojoj kolekciji.
    Naziv: WP_20161001_09_38_50_Pro.jpg, pregleda: 1434, veličina: 400,4 KB

    Le Cel, mislim da su 80-te, kvalitet je sasvim zadovoljavajuc.
    Naziv: WP_20161001_09_39_45_Pro.jpg, pregleda: 1266, veličina: 383,8 KB

    Piratroni iz 80-tih. Piratron je inace poznat po tome sto je bio prvi proizvodjac koji je ubacio vise od jedne melodije za alarm. Postoje Piratroni do 20 melodija. Mislim, ali nisam sigurna, da je on prvi i ubacio melodije umesto do tada klasicnog mnotonog zvuka.
    Naziv: WP_20161001_09_40_10_Pro.jpg, pregleda: 1273, veličina: 312,0 KB

    Ovaj zuti radi odlicno, ovaj zeleni malo kasni ili malo zuri, ne secam se. Vreme na svim satovima sa fotografija ne znaci nista jer ih dugo nisam podesavala.
    Takodje iz 80-tih
    Naziv: WP_20161001_09_44_13_Pro.jpg, pregleda: 1202, veličina: 280,5 KB

    Naziv: WP_20161001_09_45_16_Pro.jpg, pregleda: 1344, veličina: 311,3 KB

    I na kraju Timex, po kvalitetu kucista bih rekla da je kraj 70-tih, ali moze biti i pocetak 80-tih
    Naziv: WP_20160927_17_11_01_Pro.jpg, pregleda: 1305, veličina: 418,5 KB

    I nekoliko neispravnih koji su u odlicnom do solidnom kozmetickom stanju i zao me da ih bacim
    Naziv: WP_20161001_09_50_51_Pro.jpg, pregleda: 1416, veličina: 414,9 KB

    Sem Seika koji je u licnoj kolekciji, ostali su namenjeni prodaji ili zameni, pa ih do sada nisam pokazivala na forumu.
    vladas, VLADAN P, taunus and 11 others like this.

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika Nick
    Član od
    9.8.2011.
    Poruke
    973
    Lajkovi
    4304
    Reputacioni uticaj
    24

    Određen forumom Re: Trajnost digitalnih satova

    Bravo za digitalceMa vrh su,ja ih naprosto obozavam jer prvi satovi koje sam imao su bas bili digitalci tih 80-ih,vel poz svima!Ziveli digitalci!
    Diling likes this.

  6. #6
    Član Avatar korisnika tihomirov
    Član od
    30.10.2014.
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2818
    Reputacioni uticaj
    188

    Određen forumom Re: Trajnost digitalnih satova

    WatchHunter svaka čast, baš ovo sam želio da vidim. Moj prvi digitalni sat je bio Sanyo i jako mi je žao što nije ostao
    u životu pa da ga pokažem makar i neispravnog Što se tiče točnosti, od čega ona kod digitalnog sata uopće zavisi?
    Da li je to od kvalitete kristala kvarca? Ili je nešto drugo u pitanju? Inače, prošle godine sam na e-bayu iz čiste znatiželje
    kupio kineski no name ​digitalac. Ispravan je, ali točnost mu je očajna u dva dana požuri pet-šest minuta (provjereno)

  7. #7
    Član Avatar korisnika WatchHunter
    Član od
    30.10.2013.
    Lokacija
    selo
    Poruke
    151
    Lajkovi
    847
    Reputacioni uticaj
    77

    Određen forumom Re: Trajnost digitalnih satova

    Tacnost zavisi samo od kvaliteta kristala kvarca, jer on stabilizuje oscilacije struje u satu, na osnovu tih oscilacija se meri tacnost sata. Sto je kvarc kvalitetniji to su oscilacije ujednacenije, samim tim sat je precizniji. Ovo je manje vise laicki pojednostvljeno, ako ima neko od elektrotehnicara, mozda moze da da opseznije objasnjenje kako funkcionise kristal kvarca.
    dex87 and Inda33 like this.

  8. #8
    Član Avatar korisnika tihomirov
    Član od
    30.10.2014.
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2818
    Reputacioni uticaj
    188

    Određen forumom Re: Trajnost digitalnih satova

    Još malo za ljubitelje digitalaca

    Prilog 145149
    Za njemačko tržište ali japanac je u pitanju. Vrlo dobar sat


    Prilog 145150

    Q&Q japanac možda i iz 90-ih


    Prilog 145151

    Hong Kong. Možda i iz 70-ih. Sačuvano stanje


    Prilog 145152

    Citizen Crystron Kraj 70-ih ali još uvijek vrlo dobar


    Prilog 145153

    Ruhla Eurochron DDR s početka 80-ih besprijekorno radi
    Zagor likes this.

  9. #9
    Novi član
    Član od
    11.4.2024.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    18
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Trajnost digitalnih satova

    Tri decenije na ruci,izdrzao svasta.
    Dva puta usla voda - prvo casovnicar (ali ocigledno ne i "majstor" ) kad je menjao bateriju zavrnuo poklopac nakrivo,posle par godina drugi zguzvao unutra gumicu bukvalno 2cm vecu.Osusen i nastavio da radi.Za neke stvari sam i sam kriv jer nisam pazio - otkazala kopca pa upao u bure preradjenog ulja,jedva ga upecali ,prespojio kamionski akumulator kad sam nesto cackao,nebrojeno puta udaran,zalivan kiselinama,bazama,razredjivacima i gorivima svih vrsta...

    Casio Marlin AD-724

    Trajnost digitalnih satova-2.jpgTrajnost digitalnih satova-1.jpg
    eee, taunus, BucaJr. and 3 others like this.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •