Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 31
Like Tree37Likes

tema: Jeste li znali da...??

  1. #11
    Član Avatar korisnika edin13
    Član od
    28.1.2009.
    Lokacija
    Visoko
    Poruke
    133
    Lajkovi
    117
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Jeste li znali da...??

    Plasticna ambalaza..

    Plastična ambalaža ispušta mnoge otrove, lista oznaka materijala koji se koriste:

    1 - PET
    Najčešće boce koje ispuštaju teški metal antimon, hemikaliju BPA, koja utiče na hormone i može izazvati rak.

    2 - HDP
    Jedna od retkih dobrih plastika koja najmanje šteti vama i prirodi.

    3 - PVC

    Ispušta dve otrovne hemikalije, a obe ometaju delovanje hormona u ljudskom telu.

    4 - LDPE
    Plastika koja ne ispušta hemikalije u vodu, ali se koristi za kese za namirnice.

    5 - PP
    Još jedna od dobrih plastika, obično bele boje koju srećemo kao čaše za jogurt recimo.

    6 - PS
    Ispušta u vodu kancerogenu materiju STIREN. Najčešće se koristi u čašicama za kafu za jednokratnu upotrebu ili u ambalaži brze hrane.

    7 - PC
    To je najlošija plastika za prehrambene proizvode jer izlučuje hemikaliju BPA. Nažalost, koristi se u bocama za decu, sportskim bocama i posudama za spremanje hrane.

    Jeste li znali da...??-11062-1316292242-0792007.48_-1-_.jpg
    Shmizla, tolarbo, patek and 3 others like this.
    Zanimaju me samo takve pobjede koje nisu nečiji porazi...

  2. #12
    Član Avatar korisnika skydiver
    Član od
    20.11.2008.
    Poruke
    272
    Lajkovi
    251
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Jeste li znali da...??

    ^Ovo za plastiku sam negde čitao. Kažu da je vrlo bitno obratiti pažnju kada se kupuje ambalaža za višekratnu upotrebu, tipa bidona, termosa, šolja.

    A ono za mleko je stvarno strašno ako je istina.
    ________________________________
    Smišljam novi potpis...

  3. #13
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Jeste li znali da...??

    Meni sad nije jasno samo jedno. Da li može da se desi da na ambalaži nema tih brojeva pa bi to onda značilo da je mleko sveže ili je mleko sveže ako ima ispisane sve brojeve od 1 do 5 ( znači ne fali broj= mleko je sveže) ? Dakle kako čovek da zna, na osnovu tih oznaka, da mleko uopšte nije dodatno prokuvavano?

  4. #14
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.528
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Jeste li znali da...??

    Evo ja bas gledao veceras, ovde kod nas u Beogradu nema tih oznaka na kutiji. Imam ovde samo IMLEK, tako da ne mogu da proverim kako je kod drugih proizvodjaca.
    Inace svojevremeno sam radio neki projekat za Suboticku mlekaru. Koja je stvarno veoma moderna i tehnoloski napredna mlekara. Tada su nam pricali o hladnoj pasterizaciji, i prednostima takve pasterizacije. Kljucna stvar da se takvom obradom mleka ne gube kvalitetni sastojci koje mleko sadrzi. Sa druge strane, ako je pak tacno ovo sto Edin kaze, onda je to pravi kriminal. A kao sto rekoh ja sam vec cuo takve glasine, i sve mi se vise cini da je to istina o recikliranju mleka.

  5. #15
    Član Avatar korisnika edin13
    Član od
    28.1.2009.
    Lokacija
    Visoko
    Poruke
    133
    Lajkovi
    117
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Jeste li znali da...??

    Iskreno ja jos nisam naletio na jedno tako pakovanje, doduse mlijeko uzimam od manjih domacih proizvodjaca. I VLADAN P je postavio iste informacije u off topic chat zez soba LINK . Znaci ipak se nesto desava po tom pitanju, treba se malo dublje u ovo ukljuciti..
    Zanimaju me samo takve pobjede koje nisu nečiji porazi...

  6. #16
    Član Avatar korisnika Clarissa
    Član od
    19.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    461
    Lajkovi
    711
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Jeste li znali da...??

    Edine, hvala na informaciji .
    Trenutno u kući imam mleko 2 proizvođača Imlek Beograd i Mlekara Subotica. Pogledala sam brojeve, rekla bih da su oba pakovanja OK, ali...
    brojevi se nalaze na mestu na kome se ambalaža prelama, znači moraš odlepiti jedna kraj da bi video dobro, a pri tome će lepak povući površinski sloj kartona i donji deo brojeva se neće videti. Ipak, videla sam da nema prekida u nizu brojeva
    Jeste li znali da...??-1m.jpgJeste li znali da...??-2m.jpg
    i na ova 2 ogledna primerka, kao i na još nekoliko pakovanja koje trenutno imam.
    "Vazduh trepti, kao da nebo gori. Da, sprema se oluja..."

  7. #17
    Član Avatar korisnika edin13
    Član od
    28.1.2009.
    Lokacija
    Visoko
    Poruke
    133
    Lajkovi
    117
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Jeste li znali da...??

    Malo sam trazio informacije na netu i vidio sam da nadlezne agencije i inspekcije tvde da nije moguce reciklirati mlijeko nego eto da su ove izjave posljedica borbe konkurenata za trziste...evo malo opsirnije na ovim linkovima link1 link2 link3
    Kome vjerovati, sta uraditi? Umrijeti nam je svakako
    Zanimaju me samo takve pobjede koje nisu nečiji porazi...

  8. #18
    Član Avatar korisnika Clarissa
    Član od
    19.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    461
    Lajkovi
    711
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Jeste li znali da...??

    U članku do kaga vodi ovaj link, piše da doktor Dr. Gregori nije autor članka i da se bavi mikologijom (nauka o gljivama).
    O reciklaži mlijeka

    U prilog idi i tema njegove doktorske disertacije
    3. Andrej Gregori doktor znanosti
    mentor: prof. dr. Franc Pohleven
    naslov dr. disertacije: Vpliv novih tehnologij gojenja na pridelek gob in vsebnost zdravilnih učinkovin

    Prikaz novice


    Kao i slika

    "Vazduh trepti, kao da nebo gori. Da, sprema se oluja..."

  9. #19
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Jeste li znali da...??

    Ruke doktora Semelvajza

    Ponekad najveće mudrosti u vezi sa zdravljem ostaju tajne, ne zato što ih njihovi znalci ne prenose drugima, već zato što niko u njih ne veruje. Takav je slučaj Ignaca Semelvajza.

    Semelvajz je poreklom bio Mađar. Postao je doktor 1840. godine, i zaposlio se na ginekološko-akušerskom odeljenju bečke bolnice. U to vreme, mnoge žene su dobijale porođajnu groznicu, sada vrlo retku infektivnu bolest, koja je nakada bila najveći uzročnik smrti porodilja u Evropi.

    Začudo, porođajna groznica se javljala mnogo ređe kada bi se žene porađale kod kuće, uz pomoć babica, nego kada bi ih porađali lekari u porodilištima. Postojale su mnoge pretpostavke zašto je to tako, ali nijedna nije dokazana. Opsednut ovim gorućim problemom, Semelvajz je primetio da studenti medicine i lekari često ulaze kod porodilja direktno iz laboratorija, u kojima su predhodno secirali leševe. Zaključio je da bi stopa smrtnosti opala kada bi lekari jednostavno opreli i dezinfikovali ruke pre sledećeg hirurškog zahvata ili porođaja.

    Niko mu nije verovao. U to vreme, nije bilo razloga za sumnju da prljave ruke mogu da budu izvor bolesti - teorija o bacilima još uvek nije bila postavljena, a kamoli dokazana. Semelvajza su svi ismejali, ali ga to nije obeshrabrilo. Njegova borba za higijenu ruku dostigla je vrhunac 1856. godine, kada su ga njegova žena i kolege poslali u ludnicu. Tada je i umro, dve nedelje kasnije, od posledica batinanja.

    Čistoća u porodilištima i operativnim blokovima nije uspostavljena sve do pred kraj 19. veka, kada su naučnici (tačnije, francuski hemičar i mikrobiolog Luj Paster) razvili teoriju o zaraznim mikroorganizmima. Danas se Semelvajz smatra pionirom zdravstvene zaštite.



    Ovo je jedan od tekstova koje sam pronašla u knjizi "Tajne večito zdravih ljudi" od Džin Stoun.
    Nadam se da će nekome biti zanimljiv.
    Pozdrav!

  10. #20
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Jeste li znali da...??

    Dva jako kratka teksta, moj lični izbor. Odnose se na ishranu bez mesa i proizvoda životinjskog porekla.
    Nisam poklonik ovih pravaca, da ih tako nazovem, ali htedoh da malo informacija podelim sa vama. Nije loše za znati.
    Pozdrav!

    PITAGOREJCI

    Pojam vegetarijanstva nije previše star - nastao je 1847. godine u tada tek osnovanom Britanskom udruženju vegetarijanaca. Do tada su vegetarijance zvali pitagorejcima, prema prvom poznatom vegetarijancu u istoriji, grčkom filozofu Pitagori (570-495 god pre nove ere), koji je svoju filozofiju bazirao na matematici.
    Pitagora je rekao: "Dok god čovek brutalno uništava živa bića, niža od sebe, nikada neće biti zdrav i spokojan. Dok god ljudi kolju životinje, klaće se i između sebe."


    ...

    VEGANI

    Termin vegan su 1944. godine skovali Britanci Elsi Đrigli i Donald Votson, koji su iskoristili tri zadnja dva slova od reči Vegetarijan, verujući da veganizam predstavja početak i kraj vegetarijanstva. Zapravo im se nije svidelo što vegetarijanci jedu mlečne proizvode i drugu hranu životinjskog porekla. Smatrali su da vegani ne bi trebalo da koriste bilo šta životinjsko, ni na koji način, pa čak ni u vidu odeće i obuće.



    IZVOR: Tajne večito zdravih ljudi, Džin Stoun, Tajna 17-Veganska ishrana

Slične teme

  1. ako niste znali :) PROMASTER
    By panonski in forum Kafić
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 25.4.2011., 23:20

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •