Iluminacija

Ocekivano, kod seika je bolja, znatno. Jaceg intenziteta, I duze traje



Narukvica

Nerealno je porediti celicnu I gumenu. Da je Seiko sa celicnom, bez sumnje bi bio pobednik. Ovako ih necu porediti, samo cu par stvari dodati za orientovu. Stice se utisak da je na orientu narukvica smece, sto je daleko od istine. Najveci nedostatak iste je nestandardna sirina od 23mm. Ono sto najvise zameram njegovoj narukvici jsu krajnji linkovi, koji su od lima, iako ne mekog, ali su od lima, nisu puni. Ostali linkovi su od punog metala, I uopste nisu losi. Nema ni govora porediti ih sa ruskim narukvicama. Druga stvar koja nije bas najsjajnija je kopca, koja na udar prsta “zvoni” po malo, ali nikada se nije dogoduilo da se sama otvori… Narukvica nije na nivou Seiko sumo modela, ali je sasvim na nivou modelima iz Seiko 5 sport linije.

Mehanizam

Seiko kalibar 7s36 svima dobro poznat, koji nema mogucnost hakovanja, tj. zaustavljanja sekundare prilikom izvlačenja krunice niti ima mogucnost rucnog navijanja. Rezerva snage je oko 42h.

Orientov kalibar 40N5A sa 22 rubina. Mehanizam poseduje prikaz datuma, prisutan je indicator rezervne snage koji se pokazao jako korisnim. Pored toga, prisutna je opcija rucnog navijanja, I zaustavljanja sekundare, tj hack funkcija. Mehanizam ima oko 44h rezervne snage, I jako, jako je tacan. Navija se glatko I bez problema. Indikator rezervne snage odlicno odradjuje posao I vrlo preciyno je podesen.


Bez sumnje, najveca prednost orienta u odnosu na Seiko je u mehanizmu.


Sat na ruci


Jedna od bitnijih karakteristika sata, takodje. Iako oba sata prate oblik ruke, Seiko ipak “lezi” nesto nize, I moram priznati udobnije. Orient je prilicno tezak, I iako mi u pocetku nije smetao, poceo je da smeta. Zglob me od njega zaboli po nekada. Orient na zglobu stoji dosta vise u odnosu na stargate.
Sa druge strane, stargate je jedan od udobnijih satova koje sam imao prilike da nosim. Dosta je udobniji od 007 modela, koji mi je takodje smetao na zglobu. Cini se da je ipak, da je za moj zglob, Seiko lepse oblikovan.










Zakljucak

Ako bi trebalo doneti zakljucak u jednoj recenici, rakao bih da je M force ipak bolji sat, ali nije za svakoga.

Ako bi malo analizirao prednosti I mane oba sata, rekao bih da je M force klasa za sebe. Retko koji sat u tom cenovnom rangu moze da ga nadmasi, mislim da ne postoji takav sat. Robustan, jako kvalitetan sat, mozete sa njim stok da odvalite, pivo da otvorite, cini mi se da se ne bi poznavalo (ne preporucujem da to radite, ipak). Najveci nedostatak je njegova tezina, koja zamara zglob. Predstavlja odlicnu kupovinu za nekoga ko upravo takav sat trazi, tezak, vecih dimenzija, pravi “tool” sat. Ne treba zanemariti rucno navijanje, kao ni indikator rezervne snage.

Stargate je sa druge strane nekako “nezniji”. Imate osecaj da se lako grebe sve na njemu. Bez problema ce da prodje uz kosulju I odeli, I zbog izgleda, a I zbog nesto nizeg lezanja. Sat u kjoji cete se zaljubiti, sat kod koga je sve na svom mestu, savrseno izbalansiran sat , i sto se upotrebe tice, a i izgledom. Sat koji bih svima smeo da preporucim da kupe...

Na kraju cu samo dodati da su ove razlike koje sam naveo, iskljucivo moje vidjenje oba modela, sto svakako ne znaci da su odredjene stvari svima podjednako bitne. Necu reci da je stargate losiji, jednostavno, ne pripada istoj klasi, i ta razlika je jasna. To je sat koji savrseno lezi na celiku, gumi, kozi, ili nato kaisu. Sat za svaki dan