Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 14
Like Tree61Likes

tema: Grand Seiko SBGA 283

  1. #1
    KLL
    KLL je offline
    Član Avatar korisnika KLL
    Član od
    6.11.2008.
    Poruke
    205
    Lajkovi
    669
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Grand Seiko SBGA 283

    Karakteristike:
    https://www.grand-seiko.com/us-en/collections/sbga283g
    Materijal kucista: stainless steel
    Precnik: 39mm
    Debljina : 12,3mm
    Tezina: 148g
    Narukvica: 3-delna, brusena bez poliranih elementa
    Mehanizam: 9R65 - spring drive
    Rezerva snage: 72h
    Preporucena cena: $3800





    Ovaj model je entry level u grand seiko sbga famlilji koja je najpoznatija po cuvenom snowflake modelu sbga 011, odnosno sbga 211. U oznakama modela, 0 oznacava stariju generaciju koja je imala rec ‘seiko’ ispisanu na brojcaniku, dok je kod novijih modela sa cifrom 2 na prvom mestu ova oznaka uklonjena, tako da ostaje samo natpis ‘grand seiko’. Postoje 3 nivoa opreme:


    sbga 201 donosi vece kuciste (41mm), providan poklopac kucista, urezane oznake na power reserve indikatoru, narukvicu sa poliranim elementima, dok SBGA 373 na sve to ima i 44GS kuciste. Sve ovo postoji i u crnoj varijanti sbga 285/203/375. Svi modeli imaju identican mehanizam.


    Na prvi pogled, sat zgleda sasvim obicno, najobicniji seiko sa belim brojcanikom. Tek kad se malo pazljivije pogleda, pocnu da isplivavaju skriveni detalji. Najpre se primete neverovatno polirane povrsine. Delovi koji su polirani se ponasaju bukvalno kao ogledalo. Seiko koristi jedinstvenu ‘zaratsu’ tehniku poliranja i zaista se vidi razlika u odnosu na satove drugih proizvodjaca. Ista tehnika poliranja je primenjena na kazaljke i indekse, sto omogucava satu da se igra sa svetloscu i izgleda drugacije u zavisnosti od toga pod kojim se uglom posmatra. Ovome posebno doprinosi to sto se kazaljke i indeksi sastoje od vise poliranih povrsina pod razlicitim uglovima. Pozadina takodje menja boju u zavisnosti od svetlosti, preko dana je gotovo bela ili srebrna dok pod slabijom svetloscu postaje kremasta ili cak zlatno zuta.










    Mehanizam poznat kao spring drive je jedinstven za seiko, hibrid mehanickog i kvarcnog mehanizma. Zastitni znak mu je potpuno glatko kretanje sekundare konstatnom brzinom, bez zastajkivanja kao kod mehanickih ili kvarcnih satova.
    Koriscenje krunice za podesavanje ili navijanje je pravo uzivanje. Sve ide izuzetno glatko, i precizno, bez ikakvog otpora, bez praznog hoda. Ovaj deo me je zapravo najvise odusevio. Rezerva snage se veoma brzo puni nosenjem. I sa par sati nosenja indikator je uvek pun do kraja. Koristi seikov ‘magic lever’ sistem zahvaljujuci kojem rotor navija oprugu u oba smera. Deklarisana preciznost je +/-1 sec dnevno, za nekih 7 dana koliko pratim, pozurio je ukupno oko 1s, sto je jos uvek u domenu greske merenja.
    Tek kada se stavi pored klasicnog mehanickog sata postane uocljivo koliko sekundara kod tih satova skakuce.

    https://cdn.kapwing.com/final_5f2c74...101_808583.mp4

    Velicina je odlicna za ovakav tip sata, nema bezel plus bela boja cini da vizuelno izgleda veci nego sto jeste. MIslim da bi 41mm i vise ipak bilo preveliko. Debljina isto nije preterana, a pomaze i to sto nema providan poklopac, koji bi dodao jos 1mm. Metalne narukvice obicno skinem, ali ova je izuzetno udobna, uopste ne smeta. Zamerka bi bila ta sto ima malo vise prostora izmedju linkova sto mozda estetski ne izgleda lepo (ovo je boljka svim gs), i sto nema fino podesavanje, vec samo polu linkove. Srafovi su sa obe strane.



    Sve u svemu fantastican sat koji u tom cenovnom rangu nema konkurenciju, a pitanje je da li je ima i u dosta vecem. Obzirom da seiko pocinje stavljati spring drive i u svoje jeftinije modele, a grand seiku polako podize cene, mozda je ovo i jedan od poslednjih punokrvnih grand seiko modela koji se moze kupiti u ovom cenovnom rangu.

    Baron, RUS, sdbiba and 20 others like this.

  2. #2
    Počasni član Avatar korisnika sdbiba
    Član od
    16.7.2009.
    Lokacija
    Smederevska Palanka
    Poruke
    5.389
    Lajkovi
    63794
    Reputacioni uticaj
    270

    Određen forumom Re: Grand Seiko SBGA 283



    Detaljan opis, odličan GS!

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk
    Poslednja ispravka: VLADAN P (8.8.2020. u 16:49)
    KLL likes this.

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika mizzy
    Član od
    6.2.2013.
    Lokacija
    Zrenjanin, Srbija
    Poruke
    1.488
    Lajkovi
    9914
    Reputacioni uticaj
    103

    Određen forumom Re: Grand Seiko SBGA 283

    Hvala na predstavljanju, a sat je
    KLL likes this.
    trenutna kolekcija:
    Titoni Airmaster Ref. 93963 S-005
    Doxa Sub 300t Aquamarine Ref. 840.10.241.10
    Grand Seiko SBGA211 Snowflake
    Zenith El Primero Classic Cars Ref. 03.2046.400/25.C771

  4. #4
    Član Avatar korisnika Rile VG
    Član od
    27.2.2017.
    Poruke
    114
    Lajkovi
    884
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Grand Seiko SBGA 283

    Hvala na opisu.

    Odlican sat, uzivaj!

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    KLL likes this.

  5. #5
    KLL
    KLL je offline
    Član Avatar korisnika KLL
    Član od
    6.11.2008.
    Poruke
    205
    Lajkovi
    669
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Grand Seiko SBGA 283

    Jedan klip da malo bolje docara sto slike ne mogu.

    Baron, sdbiba, vlax and 8 others like this.

  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika Baron
    Član od
    19.3.2009.
    Lokacija
    Podgorica
    Poruke
    1.586
    Lajkovi
    5189
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Grand Seiko SBGA 283

    Stvarno dobar sat.
    Interesantno da ovako rano počinje da prebaca datum, već u pola 12.

    Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

  7. #7
    Stariji član
    Član od
    2.10.2019.
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    661
    Lajkovi
    2502
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Grand Seiko SBGA 283

    Hvala na opisu. Odlican sat, a mehanizam je perfekcija. Mislim da bih sam gledao u tu sekundaru po ceo dan.

    Meni kod spring drive jedino smeta kako su resili power reserve sa dizajnerske strane. Nekako mi je kao nalepljen bez ikakvog razmisljanja. Cini mi se da su svi ostali to uradili bolje. I orient star i seiko presage i oni modeli sto imaju od nazad indikator.

    Kad bi sam napravili kvarcni 9F sa sweeping second. Kakve sam srece, izbacice ga godinu nakon sto kupim 9F

  8. #8
    KLL
    KLL je offline
    Član Avatar korisnika KLL
    Član od
    6.11.2008.
    Poruke
    205
    Lajkovi
    669
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Grand Seiko SBGA 283

    Citat Baron kaže: Pregled poruke
    Stvarno dobar sat.
    Interesantno da ovako rano počinje da prebaca datum, već u pola 12.

    Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
    Mozda mislis na 9F, on menja datum trenutno, ali je u pitanju cisto kvarcni mehanizam. Mehanickim treba dosta vise vremena, ako se dobro secam monster npr. vec oko 22:30 krece da menja.


    Jos jedna zanimljivost vezana za spring drive: kad se pokrene nakon sto je bio zaustavljen, sekundara ce jedno vreme ici brze nego sto treba, dok ne proradi regulacija. Kad se stabilizuje onda drzi vreme perfektno, ali u tih prvih pola minuta moze da ubrza koju sekundu. Ovo je pogotovo izrazeno ako je bila potpuno prazna opruga. Dok nisam ovo skontao mislio sam da sat zuri, posto mi nije padalo na pamet da proverim vreme minut nakon podesavanja, nego tek par sati posle i onda ispadne da je pozurio. Zasto se ovo desava, da li se kalibrise ili ima neki kondenzator kojem treba vremena da se napuni, ili nesto trece, nemam pojma, ali izgleda da posle treceg podesavanja vremena ovaj efekat skoro da nije vise primetan. Videcemo kad potpuno stane opet, a to verovatno nece biti skoro, obzirom da ga ne skidam
    nemanja198 likes this.

  9. #9
    KLL
    KLL je offline
    Član Avatar korisnika KLL
    Član od
    6.11.2008.
    Poruke
    205
    Lajkovi
    669
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Grand Seiko SBGA 283

    Citat bancika kaže: Pregled poruke
    Hvala na opisu. Odlican sat, a mehanizam je perfekcija. Mislim da bih sam gledao u tu sekundaru po ceo dan.

    Meni kod spring drive jedino smeta kako su resili power reserve sa dizajnerske strane. Nekako mi je kao nalepljen bez ikakvog razmisljanja. Cini mi se da su svi ostali to uradili bolje. I orient star i seiko presage i oni modeli sto imaju od nazad indikator.

    Kad bi sam napravili kvarcni 9F sa sweeping second. Kakve sam srece, izbacice ga godinu nakon sto kupim 9F
    Postoji ovo, ko ne voli pr indikator napred

    https://www.grand-seiko.com/global-e...ringdrive8day/

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Grand Seiko SBGA 283

    Sat je cak i na tvom da kazem "amaterskom" snimku nestvaran , kao da je snimak kompjuterski uradjen, tako je sve ostro a cisto, i kuciste i cifer i kazaljke ma sve. Verujem da je uzivo sat jos bolji, nestvarno dobar!
    KLL likes this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •