Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
Like Tree25Likes
  • 20 Post By Neša
  • 1 Post By RUS
  • 2 Post By skydrummer
  • 1 Post By HADzI DALIBOR
  • 1 Post By sin.er

tema: Elektronika 5 – lični utisci

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Elektronika 5 – lični utisci

    U ovom tekstu napisaću nešto o sovjetskom satu Elektronika koji sam upravo nabavio. Puni naziv modela je Elektronika 5-202, a proizvodio se krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog veka. Oznaka modula je 30350, a napajaju ga dve baterije. Kao i kod mnogih sovjetskih proizvoda, i ovde važi pravilo nije beg (tj. Aljoša) cicija, pa pomenuti modul napajaju dve povelike baterije koje traju relativno kratko. Slika modula u krupnom planu preuzeta je sa interneta.
    Elektronika 5 – lični utisci-elektronika_blue_mvt.jpg

    Sat izgleda relativno krupno, naročito za standarde doba kada je pravljen. Širina mu je 37 mm, debljina 13 mm, a visina 43, uključujući lugove. Displej pokazuje sate, minute i sekunde, a u donjem delu nalazi se ćirilična oznaka dana u nedelji. Zanimljivo je spomenuti da su sati i minuti odvojeni jednom tačkom, a ne dvema, što je anglosaksonska konvencija u pisanju. Sa desne strane kućišta nalaze se tri dugmeta za podešavanje, koje je potrebno pritisnuti olovkom ili nekim sličnim predmetom, kao i druker, koji služi za prikaz datuma u formatu dan-mesec. Iz današnje perspektive, može se reći da nedostaje svetlo za displej, ali imajući u vidu tadašnji razvoj digitalnih satova, proizvođaču se ne može zameriti.
    Elektronika 5 – lični utisci-img_5641.jpgElektronika 5 – lični utisci-img_5642.jpgElektronika 5 – lični utisci-img_5644.jpgElektronika 5 – lični utisci-img_5645.jpgElektronika 5 – lični utisci-img_5646.jpgElektronika 5 – lični utisci-img_5648.jpg
    Displej deluje veoma čitko, ali zbog svetlosti nisam uspeo da napravim bolje fotografije.

    Natpisi sa prednje strane su relativno siromašni – sa gornje strane piše „Электроника 5“, a sa donje „Сделано в СССР“. I poklopac kućišta deluje pomalo 'spartanski', jer na njemu stoje samo CCCP i logotip. Poklopac se ušrafljuje kao na mnogim mehaničkim satovima, što je svakako pozitivno.
    Elektronika 5 – lični utisci-img_5643.jpgElektronika 5 – lični utisci-img_5647.jpg

    Sat poseduje i metalnu narukvicu širine 20 mm na čijoj se kopči nalazi logotip proizvođača. Iako ne deluje mnogo čvrsto, može se reći da čini estetsku celinu sa satom. Naravno, ovo nije sat koji će sve trpeti kao G-Shock, ali se može povremeno nositi ukoliko se obrati pažnja.

    Ukupan utisak o satu je pozitivan, a svakako da predstavlja nešto što bi valjalo imati u kolekciji.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #2
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Re: Elektronika 5 – lični utisci

    Dobar prikaz.
    Ja sam svakako jedan od onih koji bi voleli ovako nesto u kolekciji.
    Svidja mi se i oznaka kvaliteta na poklopcu, pravi sovjetski dizajn.
    Neša likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Elektronika 5 – lični utisci

    Ma biće sigurno, samo strpljenja. Ja ovaj uopšte nisam očekivao, a mnogi lepi primerci umeju ovako da nalete. Siguran sam da ćeš uspeti u tome, pa ćemo uz neku kafu da gledamo i tvoj i moj elektronac.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  4. #4
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Re: Elektronika 5 – lični utisci

    Bice valjda, i ja se nadam. Znas da je meni zelja da nadjem model 52b, ali ne bih se bunio ni za jednu ovakvu.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  5. #5
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Elektronika 5 – lični utisci

    lepa zlektronika kako je ja zovem, cestitam

    dvoumio sam se ja da je uzmem jer mi je u kolekciji potreban digitalac, ali ruse sam vec imao, japanac je falio i uzeh casio G

  6. #6
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Elektronika 5 – lični utisci

    Lep prikaz sata koji ljubitelje sovjetsko-ruske horologije ne može ostaviti ravnodušnim. U zdravlju ga nosio.
    Neša and babaideda like this.

  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Elektronika 5 – lični utisci

    Svakako zanimljiv sat,a ovo za "ciciju",heh, šta da rade kad modul mašala troši struju!?
    Neša likes this.

  8. #8
    Stariji član Avatar korisnika sin.er
    Član od
    20.1.2014.
    Poruke
    1.857
    Lajkovi
    16356
    Reputacioni uticaj
    91

    Određen forumom Re: Elektronika 5 – lični utisci

    zakon. ultimativni geđet! inače sam nedvano vidio digitalni Darwil i zamalo ga kupio. Ne bih ga nosio ali bi ga iao čisto reda radi.
    Neša likes this.

  9. #9
    Član Avatar korisnika babaideda
    Član od
    10.6.2011.
    Lokacija
    Београд
    Poruke
    262
    Lajkovi
    1043
    Reputacioni uticaj
    112

    Određen forumom Re: Elektronika 5 – lični utisci

    Citat Neša kaže: Pregled poruke
    Sat poseduje i metalnu narukvicu širine 20 mm na čijoj se kopči nalazi logotip proizvođača.
    Једна исправка. Наиме, није утиснут логотип произвођача, већ нешто много боље. То је Знак квалитета СССР. Што значи да се овај тим Електронике показао изванредно на строгим контролним линијама. Оакав знак се ретко виђа на совјетским сатовима и био сам срећан "као мали мајмун" кад ми је улетео један "Командирац" из колекције, неношен, савршен. Укратко, кад видите сат са овим знаком, знајте да нисте погрешили ако га купите.
    Единый, могучий Советский Союз!

  10. #10
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Elektronika 5 – lični utisci

    Znak kvaliteta je na poklopcu sata,
    Na kopči metalne narukvice je logo proizvođača.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •