Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
Like Tree12Likes
  • 2 Post By anbeast
  • 2 Post By anbeast
  • 8 Post By sima hrabri

tema: "Swiss made" - Borba za rigoroznije uslove dobijanja oznake

  1. #1
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom "Swiss made" - Borba za rigoroznije uslove dobijanja oznake

    Paralelno sa industrijskim manevrisanjem koje dobija na brzini, proizvođači satova se bore za strože uslove prilikom dobijanja oznake "Swiss made".


    Oni traže da za dobijanje oznake "Swiss made", 60% vrednosti sata mora biti poreklom iz Švajcarske. Na nedavnoj konferenciji za štampu Žan-Danijel Paš, predsednik Saveza Švajcarske industrije satova, podsetio je slušaoce da trenutno zakonsko rešenje, doneto 1971, ne predviđa minimum dodatne vrednosti neophodne da bi se satovi kvalifikovali kao "Swiss made".
    Ovaj stav je na liniji trenutnih političkih debata u Švajcarskoj. Pripremne komisije Narodne skupštine (Conseil National) i Federalne skupštine (Conseil Federal) predlažu da industrijske komponente proizvedene u Švajcarskoj moraju činiti najmanje 60% vrednosti proizvoda. Vecina članova FH (Savez Švajcarske industrije satova), (85%) podržava predlog zakona. Najveći protivnik je Union Suisse des Arts et Métiers koja grupiše nekih 300.000 malih i srednjih preduzeća. Njihov stav je da je projekat suviše komplikovan i da se protivi interesima malih i srednjih preduzeća.
    Filip Merk, generalni direktor Ademar Pigea, izjavio je da je "svrha predloga da se zaštiti posebno znanje, genijalnost i umetnička veština koje su razvile zemlju (Švajcarsku) tokom godina.", i da se prestane sa "vozanjem" potrošača.

    Prevod iz HH Journal-a ( http://journal.hautehorlogerie.org/en/focus/watch-groups/in-favour-of-a-more-convincing-swiss-made-3360/ )
    RUS and fotopetar like this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  2. #2
    Banned
    Član od
    5.8.2008.
    Poruke
    1.294
    Lajkovi
    2006
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: "Swiss made" - Borba za rigoroznije uslove dobijanja oznake

    ^
    Ma da,samo su oni genijalci,a ostali su rasli u saksiji.

  3. #3
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: "Swiss made" - Borba za rigoroznije uslove dobijanja oznake

    Ako ovo prodje (a verovatno hoce), nalepnica "Swiss made" će dobiti na ekskluzivnosti i samim tim će i cene otići gore. To nije dobro za nas potrošače. Sa druge strane ja ipak mislim da je ovo dobar potez. Ako pise: Swiss made, onda neka je Swiss made, a ne ja da se domisljam da li su samo izvršili inspekciju u Švici ili su nešto i napravili tamo. S druge strane, ako si kvalitetan (kao Japanci), Swiss etiketa ti i nije nužna. Mislim da to etiketiranje sada nekim proizvodjacima sluzi samo da veštački dignu cenu satovima jeftino napravljenim u Kini. (ne mislim da su svi ti satovi đubre, nego da preveliku maržu uzimaju proizvođači samo zbog Swiss etikete).... Opet, ja sam laik, mozda ne vidim bas najbolje neke stvari...
    vladas and jagoda-nbg like this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: "Swiss made" - Borba za rigoroznije uslove dobijanja oznake

    i ja sam laik, pa mi verovatno zato stvari slicno izgledaju: ako ce sada uslov biti 60%, umesto 51%, zaista ne vidim da ce to na bilo koji nacin podici kvalitet proizvoda (sada ce se u svajcarskoj proizvoditi 4 dela, umesto 3 ), ali cenu svakako hoce, tako da mi to sve lici na jos jedno dovijanje kako da se naplati etiketa, za sta su svajcarci veliki strucnjaci...
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  5. #5
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18040
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: "Swiss made" - Borba za rigoroznije uslove dobijanja oznake

    Citat anbeast kaže: Pregled poruke
    Oni traže da za dobijanje oznake "Swiss made", 60% vrednosti sata mora biti poreklom iz Švajcarske.
    Propisi i zakoni su čudo.
    Govori se o vrednosti komponenti a ne i o njihovom broju.
    Može li se desiti da se sat čije je kućište od ,recimo,platine (zlata, srebra,...)koja je (platina) iskopana iz švajcarskih rudnika,a mehanizam iz Kine dobije ovu oznaku jer je vrednost samog kućišta adekvatno veća od vrednosti mehanizma i ostalih komponenti.
    Meže se otići i u krajnost.Kompletan sat se uveze za 50 evra.Na njemu se zameni ,na primer,brojčanik izvornim švajcarskim brojčanikom koji je ručno napravljen i koji dobavljač naplaćuje 100 evra. Pravilo iz propisa je ispoštovano.Da li dobija-"Swiss made"?
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: "Swiss made" - Borba za rigoroznije uslove dobijanja oznake

    Moram da se složim da sa ovime budemo dobili samo skuplje satove al na žalost ništa kvalitetnije.

  7. #7
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: "Swiss made" - Borba za rigoroznije uslove dobijanja oznake

    @VladanP: Zar ne kaze u tekstu da trenutno vazeci zakoni ne specificiraju procenat udela svajcarskih komponenti?

    Ni u ovom:Swiss made.PDF dokumentu ne stoji nista o procentu. Moze biti da se tih 51% pojavljuje negde gde ja nisam zabio nos?

    E sad, da li ce biti kvalitetniji - ne znam, ali da ce biti "svajcarskiji" mislim da ce biti. Ja mislim da Zodiak pravi satove u Kini, a valja ih po cenama ko da su cistokrvni svajcarci. To mi se manje svidja.
    Nisam dovoljno istrazio temu te mozda gresim. Malo "kontriram" cisto da imamo dve strane u raspravi sto nas, mozda, unakrsnim argumentovanjem, moze dovesti blize istini
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  8. #8
    Član
    Član od
    21.1.2009.
    Poruke
    202
    Lajkovi
    85
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: "Swiss made" - Borba za rigoroznije uslove dobijanja oznake

    Strah je dakle krenuo Tourbillion u made in swiss satu kosta od 10.000 eur pa navise, kod Kineza 1.000 eur pa navise za shanghai f8 koji je medju najboljim verzijama. I ne bi bilo problema da svajcarski i kineski model ne dele veliki broj identicnih komponenti. Kad sam gledao S8 i poredio na licu mesta sa jager le coultre master t.-jem bio sam sokiran koliko su slicni mehanizmi.
    Ocigledno da je svajcarce poceo da plasi nekontrolisani proizvodni proces u Kini i da zele da smanje uticaj Kineza dok im nisu poskidali sve sto mogu. Trazili bi oni i 100% ali to bi im bilo neodrzivo, ovako ce to raditi na kasicicu.

  9. #9
    Istaknuti član Avatar korisnika 23jewels
    Član od
    9.10.2010.
    Poruke
    2.174
    Lajkovi
    7987
    Reputacioni uticaj
    230

    Određen forumom Re: "Swiss made" - Borba za rigoroznije uslove dobijanja oznake

    Negde sam nailazio na podatak da je minimum 50% komponenti mehanizma, negde na 50% vrednosti, negde na oboje... Na ovom linku ima par reci o tome

    The Swiss Watch Industry - Swiss Made

    Po meni , "swiss made" je oznaka standarda, tj minimuma standarda odredjenog zakonom , nego sto je farancija kvaliteta

Slične teme

  1. Zodiac sat-swiss made 1882
    By ANGEL in forum Swiss-Made mid-range satovi
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 16.2.2013., 17:44
  2. Kupujem SWISS MADE
    By ANGEL II in forum Kupovina satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 28.1.2012., 23:08
  3. Sector SGE 650 Swiss made
    By Nemanja Mijailovic in forum Pristupačni satovi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 15.12.2010., 9:32
  4. ROAMER Clasic Sapphire Swiss made
    By popiosam in forum Prodaja satova
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 5.11.2010., 22:45
  5. Accurex Swiss Made sat
    By beagle in forum Džepni satovi
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 16.7.2010., 13:35

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •