Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
Like Tree34Likes
  • 10 Post By Walter
  • 4 Post By tolarbo
  • 3 Post By Walter
  • 8 Post By d1d
  • 3 Post By tolarbo
  • 1 Post By Nikle
  • 3 Post By d1d
  • 1 Post By Walter
  • 1 Post By Wildboar

tema: Uporedjenje cene i kvalitet satova- kroz odredjeno vreme

  1. #1
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Uporedjenje cene i kvalitet satova- kroz odredjeno vreme





    Nisam znao gde da ovo postavim pa sam napravio novu temu ako nije kako treba neka moderatori ovo pomeste negde

    Naisao sam na interesantnu sliku sa neta koja me je onako potstikla da napravim uporedjenje izmedju ova dva sata, radi se Seiko 7016 5001 i Heuer Monako, oba su vintage primerci iz sedamdestih godina prvi Seiko pokrece seikov in haus mehanizam stoper sa fly beck fukciom, drugi odnosno Heuer pokrece zajednicki mehanizam cal 11 koji su ugradivali Bretling Hamilton i druge swiss kompanije oba sat sredinom sedamdestih godina kostala su oko 250 dolara, sto znaci da je seiko mozda bio jevtiniji za nekih 15 - 30 dolara u zavisnosti gde je nabavljen a drugi Heuer Monaco je kostao nekih 250 dolara.

    Kad je rec o kvalitetu oba dva chronographa su vrlo kvalitetna chronographa sa priblizno dobrom preziznoscu, Heuer je robusniji dok je Seiko manjih dimenzija, zavrsna obrada je tu negde cak se moze reci da je zavsna obrada Seika sofisticiranija i nekako meksa, mozda je i to rezultat sto je ova model Seika malo novijeg dizajna recimo da su u pitanju 2-5 godine. Heuer Monako slobodno se moze reci da je kultni model koji se pojavio u filmu "Le Mans" dok je ovaj model Seika dobio ime bas po ovom modelu jer oba dav imaju kockastu oblik kucista.

    Pre nego sto se sve sabere mogu reci da su oba dva sata kvalitetna, stime sto sam Heuera jednom u zivotu video i stavio na ruci lep sat nema sta, ceznja mnogih kolekcinara mogu reci da mu zavrsnja obrada nije bas na njvisem nivou, Seko 7016 5001 posedujem i mogu reci da je odlican sat za ono vreme

    I na kraju investicija u Heuera u ono vreme sredinom sedamdesetih kad ste trebali izdvojiti za njega 250 dolara sad na svetskom trzistu vam donosi sumu izmedju 10 000 i 50 000 hiljada dolara

    A investicija u Seiku koji je kostao 190 -220 dolara danas vam donosi na svetskom trzistu oko 400-600 dolara

    Interesantan podatak kad se uzme u obzir reklama - ponuda i potraznja

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.528
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Uporedjenje cene i kvalitet satova- kroz odredjeno vreme

    Walter, odlicno poredjenje. I sto se tice atraktivnosti modela, i sto tice kretanja cena. Iako ima mnogo faktora koji vise uticu na cenu Heuera, nego na cenu Seika, ali o tome drugom prilikom, hteo bih da napomenem samo da ovih 250, odnosno 220 dolara, s pocetka sedamdesetih je bilo mnogo vise nego sto je to danas. Pa recimo ako uzmemo da je godisnja stopa inflacije ili jos bolje kapitalizacije bila 4%, danas bi ovaj Seiko kostao 220 x (1.04)na40-ti. i to je= 1056 dolara. Sto znaci da je Seiku ipak pala vrednost, bez obzira sto je u pitanju izvanredan model!

  3. #3
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Uporedjenje cene i kvalitet satova- kroz odredjeno vreme

    tolarbo, odlicna preracunica iskreno nisam znao kako se ta stopa inflacije i kapitalizacije racuna,

    Jos jedno uporedjenje, Seiko u ovom uporedjenju, uopste nije manje kvalitetn sat od ovog Heuera, znaci ljudi koji su kupili ovaj sat sto se tice kvaliteta uposte nisu osteceni, znaci ono sto su platili to su i dobili

    Oni ljudi koji su kupili Heuera i koji ga imaju i danas, imaju jedno malo blago, moze se reci da su mnogo manje platili od onog sto su dobili, dobili su kvalitetan sat, koji zahvaljujuci reklami postao je cultni model pa sad nose na ruci ili u neku ladicu cuvaju kapital koji je vredan jednog solidnog autombila !

    E sad hocu napraviti jednu uporedbu sto se tice samih proizvodjaca koliko su oni zaradili
    Siguran sam da je Seiko prodao na hiljade hiljade komada ovog istog modela kojeg uporedjujemo i zaradio sigurno solidnu sumu novca.

    Sa druge strane Heuer nije prodao na hiljade vec je prodao ajmo reci na stotine i to kolekcioneri zanaju otprilike koliko je tacna brojka pretpostavlja se da je nekoliko stotina ovo je proracunica prema nekim seriskim brojevima ali ne premasuje po nekim proracunima brojku od 1200 kom ajde neka je greska neka su 2000 ali nisu hiljade hiljade.

    Heuer je kajem sedamdesetih pocetkom osamdesetih postao ondnosno radi finasiskih problema morao se fuzirati sa TAG tehnologia Avantgarde i otada ovaj brend prema recima mnogih poznavoca nije to sto je bio dok je bio onaj stari Heuer

    Dok je Seiko svi znamo sta se desilo, pokupio je novce na gomile, medjutim to se mora priznati da je opravdano jer je seiko izradio pouzdane satove, njegovi kupci nisu prevareni kad je u pitanju odnos cene i kvalitet koji se dobija za tu cenu

    Kao rezime celom ovom uporedjenju mogo bi reci da me potseca na jednu granu umetnosti - slikarstvu, ljudi koji su i malo upuceni u slikarstvo znaju za mnoge mnoge slikare koji su ziveli u najvecoj bedi ili jedva prezivljavali da bi se danas njihove slike prodavale za besnoslovne sume od nekoliko milijona, hocu reci da je normalno da kad jedan umetnik umre njegove slike se prodaju mnogo puta vise nego dok je bio ziv !
    tolarbo, sima hrabri and VLADAN P like this.

  4. #4
    d1d
    d1d je offline
    Stariji član Avatar korisnika d1d
    Član od
    19.1.2011.
    Lokacija
    Vojvodina - Novi Sad
    Poruke
    1.296
    Lajkovi
    1128
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Uporedjenje cene i kvalitet satova- kroz odredjeno vreme

    Zanimljiva i lepa polemika
    Moze cela prica i obrnuto da se posmatra
    Ako pogledate produkciju tokom ranih sedamdesetih ta dva modela zapasce vam za oko da je Seiko "rasturao" Heuer u broju proizvedenih primeraka. Ako nastavimo dalje u razmisljanjima, zakljucimo da racionalni Japanci nikada ne bi "stancali" svoj Monaco za skladista vec da je proizvodnja verovatno pratila prodaju i potraznju sata. Ocigledno, Seiko se mnogo vise prodavao od Heuera iako je razlika u ceni bila relativno malo. Ta velika produkcija je uticala da danas bude znatno manja trzisna vrednost Seika u odnosu na malo prodatih Heuera.
    Sa druge strane (ovo je zanimljivo ), ako je cena ova dva sata tokom sedamdesetih bila skoro ista, sta mislite, zasto je Seiko bio toliko vise trazen od strane kupaca??
    Neki tvrde da je Seiko tada imao znatno vece trziste kome je pristupao nego Heuer!
    A ima i misljenja da je cal. 7016 bio znatno bolji i izdrzljiviji (kvalitetniji) od cal. 11 u eksploataciji pa da se to primetilo i po prodaji!
    Bilo kako bilo, mozemo zakljuciti da su sa Seikom vlasnici bili zadovljniji sedamdesetih, a sa Heuerom njegovi malobrojni vlasnici danas
    "I'm very proud of my gold pocket watch. My grandfather, on his deathbed, sold me this watch." - Woody Allen.

  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.528
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Uporedjenje cene i kvalitet satova- kroz odredjeno vreme

    Upravo ste nabrojali sve faktore koji su uticali da cena Heuera vrtoglavo poraste u odnosu na pomenuti model Seika. Evo da razimiramo:
    - mnogo manja proizvodnja Heuera u odnosu na Seiko
    - reklama, koja je od ovog modela Heuera stvorila legendu
    - nestanak Heuera, tj spajanje sa TAG-om
    - i po meni, za danasnje pojmove malo atraktivniji dizajn ipak ima Heuer (u trenutku nastanka to je cak mozda bio minus da ga prihvati sire trziste, ali danas mu je to veliki plus)

    ps jos jedan, kada kolekcionari naprave famu oko nekog modela, i pocnu da ga kupuju, onda automatski to rade i svi ostali, sto direktno utice na vrtoglavi rast cene tog modela.
    Poslednja ispravka: tolarbo (23.2.2012. u 12:15)
    sima hrabri, VLADAN P and igor bg like this.

  6. #6
    Član
    Član od
    27.10.2008.
    Poruke
    277
    Lajkovi
    179
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Uporedjenje cene i kvalitet satova- kroz odredjeno vreme

    Ja sam posedovao HEUER iz 1969 sa caliber 11 u sebi i to je ubedljivo najlepsi i najbolji sat koji sam ikada imao ili drzao u ruci,a o kvalitetu da ne govorim.Po meni su Heuer satovi od pre 30-40 godina ubedljivo najsmekerskiji satovi ikada napravljeni,bez ikakve konkurencije,sem mozda starih rolex daytona.Kada sam prvi put uzeo Heuer autaviu Jo Siffert,ruke su mi se tresle dok sam ga drzao.Probao sam skoro sve omege,rolexe,breitlinge,tag heuere,cak i poneki zenith,ulysee,breguet,perellet... i nikada nisam imao takav osecaj posle heuera.Za mene je Seiko najbolja kompanija sto se tice ulozeno/dobijeno na svetu ali porediti Seiko i Heuer je isto kao porediti Nisan i Pagani,jednostavno su u razlicitim univerzumima.
    milan zmaj likes this.

  7. #7
    d1d
    d1d je offline
    Stariji član Avatar korisnika d1d
    Član od
    19.1.2011.
    Lokacija
    Vojvodina - Novi Sad
    Poruke
    1.296
    Lajkovi
    1128
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Uporedjenje cene i kvalitet satova- kroz odredjeno vreme

    Apsoultno ne stoji tvoj post.
    Da su u "razlicitim univerzumima" cena po kojoj su se prodavali sedamdesetih bila bi drasticno razlicita.
    Nisan i Pagani se ne kupuju po istoj ceni!
    Djordje, VLADAN P and Serb like this.
    "I'm very proud of my gold pocket watch. My grandfather, on his deathbed, sold me this watch." - Woody Allen.

  8. #8
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Uporedjenje cene i kvalitet satova- kroz odredjeno vreme

    i ja mislim da ne stoji Nikletov post zato sto ja imam Heuera Autaviu 1163 Derek Bell to je isti model kao i Jo sifert razlika je u boji ploce moja Autavia je jos u fazi restavracije lep je to sat stvarno je mocan, medjutim da su u "razlicitim univerzumima" i u tome se neslazem jer jeste da je Autavia mocnija na ruci i deluje onako snaznije ali mislim da je seikov mehanizam pouzdaniji a slazem se sa d1d da im je cena u ono vreme bila ista odnosno priblizna prema tome Da su u "razlicitim univerzumima" i ja se ne bi slozio !
    Djordje likes this.

  9. #9
    Član
    Član od
    21.1.2009.
    Poruke
    202
    Lajkovi
    85
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Uporedjenje cene i kvalitet satova- kroz odredjeno vreme

    Bas takvi modeli su doveli do toga da Tag danas ima takvu famu medju kupcima i paradoksalno, danas se njihovi modeli prodaju u daleeko vecim brojevima. Stoga i ne verujem da ce i jedan danasnji model u daljoj buducnosti biti nesto mnogo pozeljan medju kolekcionarima. Mada, meni su heuerovi modeli daleko atraktivniji od danasnjih tag heuer, ne zbog neke nostalgije vec su stvarno sjajno odradjenii cak i danas plene paznju bez ikakvog bespotrebnog bljestavila.
    igor bg likes this.

Slične teme

  1. Cene breitling satova kod nas?
    By Wildboar in forum Breitling
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 25.8.2021., 18:39
  2. Kvalitet satova i mehanizama
    By insp.draguljce in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 127
    Poslednja poruka: 2.9.2020., 8:14
  3. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 23.5.2012., 11:50
  4. Cene TAG Heuer satova u Srbiji
    By dejan vjestica in forum Tag Heuer
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 9.12.2010., 1:29

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •