Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
Like Tree3Likes
  • 3 Post By umbra

tema: Sve o dizajniranju satova...

  1. #1
    Član Avatar korisnika umbra
    Član od
    18.10.2011.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    297
    Lajkovi
    899
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom Sve o dizajniranju satova...

    Prvo na šta reagujemo u susretu sa novim satom je njegov izgled i brend kojem pripada. Verujem da se slažete sa ovim. Tek nakon tog prvog vizuelnog kontakta, u zavisnosti od utiska koji je sat ostavio na nas, počinjemo da registrujemo i njegove ostale osobine: kojoj vrsti pripada, (klasičan vintage, sportski, ronilački, pilotski itd), kakav mehanizam ga pokreće, (kvarcni, kinetički, elektro mehanički ili čisto mehanički), i sve one ostale osobine koje shodno svojim afinitetima različito i rangiramo.

    Ova tema trebalo bi da se bavi upravo izgledom sata, onim što nas prvo i najsnažnije privuče ili odbije, ukratko njegovim DIZAJNOM. Ko i kako kreira njiegov izgled, i kakvi zahtevi se postavljaju pred dizajnere? Znamo da su često neki primerci ili cele serije posvećene nekim značajnim događajima ili ličnostima, (kod Rusa posebno izraženo), detaljima iz raznih sfera: kosmonautika, vojska, naoružanje, planinarenje, geografska istraživanja, automobilizam itd. Poznata je Tag Heuer-ova dugogodišnja posvećenost Formuli 1.

    Svi veliki brendovi imaju timove dizajnera, manje ili veće, pored njih ponekad angažuju i poznate likove iz sveta dizajna koji svojim imenom doprinose kasnijoj popularnosti i prestižnosti modela ili serijala koje pomno pripremaju za nastup na uglednim svetskim sajmovima. (Italo Fontana i WELDER). U oštroj međusobnoj konkurenciji, a da bi bili potpuno sigurni da su maksimalno iskoristili sve raspoložive resurse iz kojih bi mogle stići sveže ideje, mnogi od njih raspisuju i međunarodne javne konkurse sa primamljivim novčanim nagradama. To je prilika da dobiju ogromnu količinu potencijalno iskoristivih rešenja, koje kad tad mogu eksploatisati.

    Kačite ovde fotografije, članke, vaše utiske i komentare vezane za dizajniranje satova. Ovde možemo raspravljati o tome šta i zašto nam se sviđa ili ne sviđa na nekom modelu.

    Eto, temu počinjem linkom o jednom takvom konkursu koji je kompanija BREIL raspisala u septembru 2011. a rezultate objavila u februaru 2012. godine na uglednom sajtu DESIGNBOOM: uživajte u raznovrsnim kreacijama 3037 dizajnera, pristiglim iz 96 zemalja sveta.

    design time
    Poslednja ispravka: umbra (13.3.2012. u 23:15)
    sima hrabri, VLADAN P and Vukas like this.
    ...požuri polako...

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Sve o dizajniranju satova...

    Mislim da je odlicna tema! Bice tu lepih diskusija.
    Ja cu odmah da prokomentarisem ovaj prvi sat sa postavljenog linka.



    Vrlo moderan dizajn, koji privlaci paznju, odlicno ukomponavani hronografi i lepa linija celog sata. Odnos geometrije i ostalih elemenata na satu je optimalan. Kombinacija bolja je vrlo uspela. Sve u svemu meni se dopada. Jedina ozbiljnija zamerka je nedostatak oznaka za sate.
    Evo i fotografije
    Priložene slike Priložene slike Sve o dizajniranju satova...-breil-ehsannaderi_4.jpg  

  3. #3
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Sve o dizajniranju satova...

    Umbra, da i ja dam početni komentar. Tema je jako zanimljiva. Čestitam na ideji.

    Čim malo promislim postavljam i ja svoj konkretan komentar.


  4. #4
    Član Avatar korisnika umbra
    Član od
    18.10.2011.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    297
    Lajkovi
    899
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom Re: Sve o dizajniranju satova...

    Citat tolarbo kaže: Pregled poruke
    Mislim da je odlicna tema! Bice tu lepih diskusija.
    Ja cu odmah da prokomentarisem ovaj prvi sat sa postavljenog linka.



    Vrlo moderan dizajn, koji privlaci paznju, odlicno ukomponavani hronografi i lepa linija celog sata. Odnos geometrije i ostalih elemenata na satu je optimalan. Kombinacija bolja je vrlo uspela. Sve u svemu meni se dopada. Jedina ozbiljnija zamerka je nedostatak oznaka za sate.
    Evo i fotografije
    Drago mi je da vam se tema sviđa i da je ostala ovde. Fino su boldovane ključne rečenice...... Nadam se da će se, vremenom, u nju uključiti i ostali. Ne znam da li ću dobro objasniti, ali osećao sam neku disproporciju ili bolje rečeno nedostatak rasprava o samom izgledu sata u odnosu na to koliko je to često presudan faktor u njegovom izboru. Setimo se da najčešće savetujući nekoga oko kupovine izgovaramo ono: uzmi sat koji ti se sviđa, ti ćeš ga svaki dan gledati na svojoj ruci. Naravno da ovde ima mnoštvo mišljenja i o izgledu satova, ali ona su rasuta svuda po raznim temama, i najčešće se svode na par reči ili samo jednu: lepotan...uh...balavim na njega...itd! Bez želje da raspravljamo o ukusima, iako je to jako blisko ovome, želim da sami sebi pa i jedni drugima objasnimo: ŠTA JE TO što nam se svidelo i ZAŠTO nam se sviđa. Otkriti one elemente koji nešto čine lepim, manje lepim ili ružnim, definisati ih u svojoj svesti, bitno je za stvaranje sopstvenog estetskog stava i samog ukusa, i veliki je korak dalje u odnosu na puki i nedefinisani osećaj, iako ovaj MORA biti ta prva inicijalna kapisla od koje sve polazi. Ovo važi, ne samo za satove, već i za ostala dela umetnosti, arhitekture, i svega što nas okružuje, i najbolja je odbrana od KIČA prema kome svi imamo negativan stav, a u stvari ga nije uvek lako prepoznati i definisati...
    Poslednja ispravka: umbra (14.3.2012. u 9:31)
    ...požuri polako...

  5. #5
    Mlađi član
    Član od
    9.5.2012.
    Poruke
    46
    Lajkovi
    70
    Reputacioni uticaj
    12

    Određen forumom Re: Sve o dizajniranju satova...

    Odlicna tema!
    Evo da pocnem,
    Attachovani Breil mi se uopste ne dopada
    - prekratke kazaljke,
    - asimetricnost cifera,
    - predebelo kuciste koje uokviruje cifer,
    - pretanka narukvica u odnosu na precnik kucista,
    - ruzan spoj narukvice i kucista (utisak da ce svakog casa da se prekine)..
    Pozdrav!
    Citat umbra kaže: Pregled poruke
    Prvo na šta reagujemo u susretu sa novim satom je njegov izgled i brend kojem pripada. Verujem da se slažete sa ovim. Tek nakon tog prvog vizuelnog kontakta, u zavisnosti od utiska koji je sat ostavio na nas, počinjemo da registrujemo i njegove ostale osobine: kojoj vrsti pripada, (klasičan vintage, sportski, ronilački, pilotski itd), kakav mehanizam ga pokreće, (kvarcni, kinetički, elektro mehanički ili čisto mehanički), i sve one ostale osobine koje shodno svojim afinitetima različito i rangiramo.

    Ova tema trebalo bi da se bavi upravo izgledom sata, onim što nas prvo i najsnažnije privuče ili odbije, ukratko njegovim DIZAJNOM. Ko i kako kreira njiegov izgled, i kakvi zahtevi se postavljaju pred dizajnere? Znamo da su često neki primerci ili cele serije posvećene nekim značajnim događajima ili ličnostima, (kod Rusa posebno izraženo), detaljima iz raznih sfera: kosmonautika, vojska, naoružanje, planinarenje, geografska istraživanja, automobilizam itd. Poznata je Tag Heuer-ova dugogodišnja posvećenost Formuli 1.

    Svi veliki brendovi imaju timove dizajnera, manje ili veće, pored njih ponekad angažuju i poznate likove iz sveta dizajna koji svojim imenom doprinose kasnijoj popularnosti i prestižnosti modela ili serijala koje pomno pripremaju za nastup na uglednim svetskim sajmovima. (Italo Fontana i WELDER). U oštroj međusobnoj konkurenciji, a da bi bili potpuno sigurni da su maksimalno iskoristili sve raspoložive resurse iz kojih bi mogle stići sveže ideje, mnogi od njih raspisuju i međunarodne javne konkurse sa primamljivim novčanim nagradama. To je prilika da dobiju ogromnu količinu potencijalno iskoristivih rešenja, koje kad tad mogu eksploatisati.

    Kačite ovde fotografije, članke, vaše utiske i komentare vezane za dizajniranje satova. Ovde možemo raspravljati o tome šta i zašto nam se sviđa ili ne sviđa na nekom modelu.

    Eto, temu počinjem linkom o jednom takvom konkursu koji je kompanija BREIL raspisala u septembru 2011. a rezultate objavila u februaru 2012. godine na uglednom sajtu DESIGNBOOM: uživajte u raznovrsnim kreacijama 3037 dizajnera, pristiglim iz 96 zemalja sveta.

    design time

Slične teme

  1. VAŽNO - Sekcija Prodaja satova je zamenjena Berzom polovnih satova
    By Vladan Stevanovic in forum Prodaja satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 10.9.2011., 16:18

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •