Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
Like Tree32Likes
  • 14 Post By Neša
  • 3 Post By Neša
  • 1 Post By Serb
  • 3 Post By araphel
  • 4 Post By Djordje
  • 3 Post By Neša
  • 2 Post By skydrummer
  • 2 Post By Дарко

tema: Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima

    Hebrejski jezik danas koristi brojeve kao i ostatak sveta, ali poseduje i tradiciju zapisivanja brojeva uz pomoć pisma.

    Sistem zapisivanja se zasniva na alfabetu, tako da svako slovo ima određenu vrednost, otprilike kao kada bi A bilo jedan, B dva itd. Ovaj sistem je specifičan po tome što je kvazidecimalan, tj. nema oznake za nulu. Da bi se zapisali veći brojevi, numerička vrednost slova se sabira, što se može zaključiti i na osnovu slika na kojima se vide ovi ciferi. Tako se npr. brojevi 11 i 12 zapisuju kao 1+10, odnosno 2+10, uz napomenu da je smer čitanja suprotan od našeg. U pisanju postoje i neki izuzeci, kao npr. kada su u pitanju brojevi 15 i 16, koji se beleže kao ‫ט״ו ‎(9 + 6) odnosno ‫ט״ז ‎(9 + 7). Ovo je učinjeno da bi se u svakodnevnom pisanju izbegla upotreba dvoslovnih kombinacija י–ה (10 + 5) i י–ו (10 + 6), koje su alternativne pisane forme za reč ’bog’, koja se ne sme pisati.

    Evo kako izgledaju neki brojevi:

    1: א
    2: ב
    3: ג
    4: ד
    5: ה
    6: ו
    7: ז
    8: ח
    9: ט
    10: י

    Ukoliko nekoga zanima ova problematika, može pročitati više na sledećem linku: Hebrew Numbers and Counting

    U nastavku teksta možete videti nekoliko slika satova sa hebrejskim ciferom.


    Vintage primerci:
    Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima-brichothebrew2.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-hebrwatch.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-img_3263.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-orldhu.jpg

    Seiko ima samo nazive dana na hebrejskom, dok su umesto brojeva stavljeni indeksi.


    Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima-%24-kgrhqj-l-e2egpvko5bnp0mwr1o-%7E%7E_35.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-hebrewclock.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-hebrwatchold.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-il_570xn.267487550.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-il_fullxfull.125043145.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-img37.gifSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-itay-noy-hebrew-9.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-jewishclock1.gifSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-sabragoldforhim.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-jewish-shul-clock.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-w424_2_hebrew_alphabet_watch.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-w842ab_adi_israeli_hebrew_watch_2.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-w5279a.jpg



    Prvi sat, koji ima i običan cifer, nalazi se u Pragu, a drugi u Izraelu.
    Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima-dsc_0144.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-jewish-clock.jpgSatovi sa hebrejskim ciframa i slovima-arabic-clock-tower-hebrew-numbers-haifa.jpg
    Shmizla, Djordje, RUS and 11 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima

    Kao što sam ranije obećao, ovaj tekst posvećujem našem drugaru Đorđu, tj. u čast njegovog povratka na forum.
    Djordje, VLADAN P and Serb like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima

    Hvala Neso za tekst, sad moram da nabavim neki primerak sa ovakvim ciferom
    Neša likes this.

  4. #4
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima

    Hvala za tekst.
    Imam samo jedno pitanje, da li je neko video uzivo ovaj, ili onaj sa arapskim ciferom.
    Ja moram priznati da nisam, a bilo bi zanimljivo imati jedan u kolekciji.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika araphel
    Član od
    1.8.2012.
    Poruke
    1.747
    Lajkovi
    12298
    Reputacioni uticaj
    120

    Određen forumom Re: Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima

    Samo da dodam na konto ovog prvog dela teksta, da iz toga proizilazi da sve reči imaju svoju brojevnu vrednost, koja je vrednost slova od kojih je reč sačinjena. Ako idemo dublje u tematiku, ispostavlja se da su svi stari verski spisi ustvari šifrovane poruke, i da su sve te lepe priče ustvari upravo to, samo priče, dok je pravo značenje šifrovano u brojevnim vrednostima. No to su već pitanja jevrejske numerologije, i dalje kabale, a time se udaljujemo od satova

    Viđao sam ove Adi satove sa hebrejskim "ciframa". Adi važi za ultra jeftinu, "disposable" izraelsku marku satova.
    VLADAN P, Neša and arch_m like this.

  6. #6
    Banned
    Član od
    5.8.2008.
    Poruke
    1.294
    Lajkovi
    2006
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima

    Ne znam da li neko moze ostati ravnodusan,kada mu neko nesto posveti,pa tako,ne mogu ni ja.

    Veliko mi je zadovoljstvo,a naravno i cast,kada mi jedan ovakav znalac i covek koji je zaduzio forum svojim tekstovima,svojim znanjem i spremnoscu na pomoc,posveti jedan ovakav tekst,koji je prvenstveno edukativan,jer se dobrim delom bavi i samom jevrejskom kulturom,koja je vrlo specificna,a i samim prikazom satova,sa svojim,vise nego interesantnim brojcanicima.
    Mogu samo da kazem..
    HVALA,NESO!

    P.S.
    Samo da dodam,da sam prisutan na forumu,ali onako,vise kao posmatrac iz coska,bez talasanja,
    usredsredjen prvenstveno na ovakve i druge korisne informacije.
    Poslednja ispravka: Djordje (8.11.2012. u 20:50)
    RUS, Neša, Serb and 1 others like this.

  7. #7
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima

    Nema na čemu, dragi moj druže.

    Meni je najveće zadovoljstvo što ove tekstove pišem za svoje drugare, ljude koji vole satove, poznavaoce, kolekcionare, koji žele da čitaju o njima. Naše drugarstvo, bilo da je virtuelno, bilo u stvarnom životu, najveća je vrednost ovog foruma, koji ne samo što daje mnogo podataka, već i spaja ljude, što je i najbitnije.
    Djordje, RUS and Serb like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  8. #8
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima

    Bravo Nešo !
    Neša and Serb like this.

  9. #9
    Novi član
    Član od
    8.3.2015.
    Poruke
    25
    Lajkovi
    38
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima

    Видох ову тему пре пар дана и заиста је несвакидашње с обзиром да се на новчаница шекела не практикују хебрејски бројеви. Часовници са хебрејским бројевима јесу нешто изузетно.

    Арапски језик заједно са хебрејским спада у семитску групу језика. Арапи заиста користе своје истинске арапске цифре где год стигну почев од банкомата до часовника.

    Наша браћа Бошњаци у Сарајеву имају Кулу-сат са арапским бројевима. Чланак на ову тему: Менсур Златар 44 године навија сат на сахат-кули (klix.ba/vijesti/bih/mensur-zlatar-44-godine-navija-sat-na-sahat-kuli/110816104).

    Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima-110816104.5_mn.jpg
    Позлаћене казаљке и бројеви на бројчанику | Фото: Феђа Крвавац/Sarajevo-x.com

    +++

    И за крај ове поруке посебан цифарник-специјалитет који нам долази из индоевропске групе језика. (Мало узурпирам тему.)

    Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima-clock1.png

    Извор слике: akimow.com/ru/catalog/vizantiyskiy-krest
    VLADAN P and arch_m like this.

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika arch_m
    Član od
    6.9.2014.
    Lokacija
    Sarajevo BOSNA
    Poruke
    738
    Lajkovi
    1985
    Reputacioni uticaj
    123

    Određen forumom Re: Satovi sa hebrejskim ciframa i slovima

    Interesantna tema, a evo tek sad naletih na nju.

    Bio sam u Izraelu prije nekoliko gidina, i zjecam se cifera balik na one koje pominje Nesa, ali sd uglanvom radilo o satovim istaknutim u javmim peostorima, ili ukrasnim satovima/suvenirima. Da buddm iskren ne sjecam se da sam nesto slicno vidio kod nekoga na ruci, a satovi su zaista besto na sta prvo obratim paznju - ako se vec ne radi o kakvoj djevojci, pa satovi moraju da sacekaju dok dodju na red...
    Он сказал: "Поехали!"

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •