Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 12
  1. #1
    Mlađi član
    Član od
    23.4.2010.
    Poruke
    41
    Lajkovi
    26
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Promena tacnosti na satovima..

    Listam malo forum i vidim da se cesto pominje kasnjenje satova, odnosno promena tacnosti nakon nekog vremena, pa me bas zaintrigiralo, nisam o tome nikad razmisljao. Znaci 10-ak sekundi dnevno se smatra prihvatljivim kasnjenjem?
    Zanimljivo mi je poredjenje recimo sa digitalnim satovima, onima na bilo kom uredjaju, tipa mobilnom telefonu.. da li i takve varijante satova kasne, ne vidim zasto bi..
    U svakom slucaju cudno mi je da nakon toliko godina postojanja casovnika, jos uvek variraju nekoliko sekundi dnevno..

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Promena tacnosti na satovima..

    Variranje tačnosti od + - 20-tak sekundi dnevno je potpuno prihvatljivo za mehaničke satove,
    a zavisi od načina nošenja,održavanja sata,kvaliteta mehanizma,temperature,...
    Za kvarcne satove variranje je + - 20s mjesečno.Jednostavno,satovi nisu savršeni mehanizmi-ipak su djelo ljudi(a mi smo daleko od nekog savršenstva)!Naravno,postoje mnogo precizniji
    satovi čije je variranje - 4 do +6s dnevno za mehaničke,ili + - 0,07s dnevno za kvarcne
    i to su satovi sa COSC specifikacijama i zovu se hronometri i ova se mjerenja vrše po posebnim uslovima,link http://www.cosc.ch

  3. #3
    Mlađi član
    Član od
    23.4.2010.
    Poruke
    41
    Lajkovi
    26
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Promena tacnosti na satovima..

    Morao sam da konsultujem Wikipediu da vidim razliku izmedju mehanickog i kvarcnog sata Ali dobro, drago mi je da sad znam neke osnovne stvari, nisam nikada to pratio na takav nacin, ali uvek su me zanimali satovi.. Dakle u mehanicke spadaju i satovi sa oznakom "Automatic", odnosno koji se 'navijaju' nosenjem?
    Pretpostavljam da medju istinskim ljubiteljima satova, mehanicke varijante imaju prednost..
    Zna li se tacnost mozda ovog Tissot modela koji jurim, PRC 200 Gent (nije chronograph)..

    I da, jos uvek mi nije jasno da li digitalni satovi, imaju takodje 'problem' sa tacnoscu?
    Poslednja ispravka: Boris Lozac (25.4.2010. u 21:02)

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika Marko 5
    Član od
    5.2.2010.
    Lokacija
    Srbija - Beograd
    Poruke
    1.023
    Lajkovi
    587
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom Re: Promena tacnosti na satovima..

    Ne,digitalni satovi nemaju nikakav problem sa tacnoscu kao ni taj Tissot koji ti zelis.

  5. #5
    Mlađi član
    Član od
    23.4.2010.
    Poruke
    41
    Lajkovi
    26
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Promena tacnosti na satovima..

    Citat Marko 5 kaže: Pregled poruke
    Ne,digitalni satovi nemaju nikakav problem sa tacnoscu kao ni taj Tissot koji ti zelis.
    Ni ja ne vidim iz kog razloga bi imali, ali znam recimo da na jednom starijem Samsung mobilnom telefonu od pre 5, 6 godina, se cesto poremeti vreme.. Keva mi cesto da mobilni da joj namestim jer bezi, zuri po nekoliko minuta... Sad ne znam, pretpostavljam da se to desava kada palis gasis telefon pa se poremeti sati, nije mi jasno..

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Promena tacnosti na satovima..

    Izvini,trebao sam bolje da objasnim. Postoje 4 vrste mehanizama:kvarcni,mehanički(ručno navijanje i automatic),kinetic i spring drive(ova zadnja 2 su hibridi kvarcnih i mehaničkih)-evo link za Seiko(oni koriste sve 4 vrste),pa klikni na "Tehnologije" i naći ćeš sve lijepo objašnjenohttp://www.seiko.rs.Najviše su cijenjeni i ubjedljivo su najskuplji mehanički satovi.Svi satovi na svijetu imaju "problema " sa tačnošću,pa tako i digitalni i svi žure ili kasne određen broj sekundi za određeno vrijeme,ali naravno da postoji razlika između vrste sata i mehanizma u njemu!Tissot koji ti hoćeš da kupiš pogoni ETA F06.111 iz Trendline serije,kvarcni mehanizam(ništa posebno,ali nije ni loš)kome je preciznost -10 do +15 s/mjesec.
    Nadam se da sam sada malo bolje objasnio!
    Pozdrav

  7. #7
    Mlađi član
    Član od
    23.4.2010.
    Poruke
    41
    Lajkovi
    26
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Promena tacnosti na satovima..

    Jasno jasno.. Zahvaljujem... a stvarno mi je zanimljivo skroz da i digitalni satovi imaju promenu tacnosti, ne vidim iz kog razloga, osim kad se mozda pale gase (pricam recimo sad za ovaj primer na mobilnim telefonima) pa da memorija ne zapamti vreme na najbolji nacin kada nema nikakvo napajanje..

  8. #8
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Promena tacnosti na satovima..

    Iskreno,nemam pojma na koji način mobilni telefon mjeri vrijeme-nekakav program postoji koji to očigledno može da radi(ja sam samo RTG tehničar,zaljubljen u satove),ali ako atomski satovi imaju odstupanja-sasvim je normalno da to ima i digitalac!
    Kako god,to upšte ne treba da te brine,nego se baci u nabavljanje tog Tissota-satić je prelijep!

  9. #9
    Mlađi član
    Član od
    23.4.2010.
    Poruke
    41
    Lajkovi
    26
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Promena tacnosti na satovima..

    Hehe, moram! Samo jurim da naravno nadjem sto povoljniju ponudu.. Nije da me brine, 10/15 sekundi mesecno je bukvalno zanemarljivo, pa to je dva minuta variranja za godinu dana.. nego mi zanimljiva sad ta tematika kad razmislim, cudnovato je to vreme...

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Promena tacnosti na satovima..

    Znaš kako kažu:"Vrijeme je relativna stvar"!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. YouTube klipovi o satovima
    By Shmizla in forum Video klipovi o satovima
    Odgovora: 200
    Poslednja poruka: 6.3.2016., 17:14
  2. Knjige o satovima
    By watchmag01 in forum Download sekcija
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 10.12.2015., 13:57
  3. Zanimljivosti o satovima.
    By ANGEL in forum Opšti forum
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 6.4.2010., 16:28
  4. oznake na satovima
    By watchmag01 in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25.11.2009., 9:21
  5. Uopsteno o satovima
    By Shmizla in forum Opšti forum
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 27.8.2008., 17:33

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •