Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 38
Like Tree54Likes

tema: Budućnost našeg hobija

  1. #11
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Određen forumom Re: Budućnost našeg hobija

    Ne brinite za buducnost, dobar deo clanova na forumu su mladje generacije

  2. #12
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Budućnost našeg hobija

    Uvek će biti ljudi koji će voleti satove ( kada kažem satove mislim na ono što se do skoro podrazumevalo pod satovima , dakle ne ovi "gedžeti" ) . Međutim problem su i sada a kamoli u budućnosti rezervni delovi, njihova dostupnost, cena, naročito kada se radi o starovremenskim satovima. Već sada su u nekim zemljama ( Australija ) delovi za švajcarske satove nedostupni nezavisnim časovničarima. Jednostavno im je slavina zavrnuta.Ili recimo ima satova japanskih proizvođača koji se moraju slati u Japan na servis. Ne samo neki globalni trendovi po pitanju "gedžeta", nego i ponašanje proizvođača satova idu u prilog povećanju cena delova i servisa.

    Zatim recimo kod nas ne postoji (ili ja bar nisam čuo da je ima) kvalitetna škola za časovničare, što srednjeročno gledano ne može da ide prilog ljubiteljima satova . Koliko ima kvalitetnih časovničara van Bg ? Ima ljudi i sa ovog foruma koji su morali slati sat kurirskim službama u Bg jer u svom gradu a i okolini ili nisu imali uopšte časovničara ili nisu imali časovničara u kojeg bi imali poverenja.

    Ma koliko ja voleo mehaniku ona je ipak u manjini . Dovoljno je pogledati šta nose osobe od recimo 15-30 godina i videće te da su to uglavnom kvarcni modni satovi. Da ne kažem da mnogi i ne nose satove.
    Recimo kada sam bio kod jednog cenjenog časovničara, pričali smo o stavljanju osvetljenja na kazaljkama i čovek mi reče, meni se to ne isplati ( radi on premazivanje kazaljki ali mu se ne isplati ) , jer malo je ljudi koji to traže. Ja kupim bočicu sa tom svetlećom masom ,od zaboravio sam koliko evra, i kada je otvorim ona može da stoji neko relativno kratko vreme ( čini mi se par meseci ) i moram je baciti. Za to vreme svega par mušterija zatraži uslugu premazivanja kazaljki.
    Nedostatak stručnih škola, nedostatak delova iz ovog ili onog razloga, monopoli, trendovi , nekada i potpuno nerealne cene satova su ono što ugožavaju horologiju.
    Poslednja ispravka: skydrummer (22.8.2013. u 22:41)
    jagos and Zagor like this.

  3. #13
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Budućnost našeg hobija

    Sky, sve si tačno rekao od reči do reči. U poslednjoj rečenici si naveo i najveću opasnost na koju moram da se osvrnem:

    Nedostatak stručnih škola, nedostatak delova iz ovog ili onog razloga, monopoli, trendovi , nekada i potpuno nerealne cene satova su ono što ugožavaju horologiju.
    Meni se čini da mnogi monopoli zapravo seku granu na kojoj sede. Kvalitetan mehanički sat je sve teže dostupan prosečnom kupcu. Nema svrhe porediti se sa tržištem većine EU ili SAD, Japana i sličnih država, jer ostatak sveta je ipak malo veći, a satovi se nose i u Zimbabveu, Bugarskoj, Mongoliji, Boliviji, a ne samo u bogatim državama. Osim toga, mnogi ljubitelji satova iz bogatih država vrlo rado će kupiti i ono što kod nas košta samo nekoliko stotina dinara i sa ljubavlju čuvati takav sat ukoliko ga zaista vole. Ako uporedimo kojekakve turbo-mega spravice koje mogu da kazuju i vreme, videćemo da se mehanički satovi svakako mogu nositi sa njima. U kući i dalje imam VHS video-rikorder (preživeo), prastari budilnik koji se uključuje u struju, mobilni telefon sa Androidom i neki zidni sat na baterije. Svima je zajedničko da kazuju vreme, ali i to da nisu precizni. Na telefonu nisam uključio opciju ažuriranja vremena na mreži, a kada sam danas slučajno pogledao u njega, video sam da kasni celih deset minuta! Izem ti takav 'pametan' telefon, koji je kupljen u ovlašćenoj radnji i poseduje garanciju, fiskalni i sve ostalo, a da ne smem da se pouzdam u njega. Mehanička raketica televizorka koju sam platio samo 1,5€, tj. manje od kutije cigareta, može da samo uživa kada je poredim sa 'pametnim' telefonom. Genijalac koji je napravio dotični telefon može samo da čisti cipele onome ko je projektovao mehanizam raketice, a što se desilo dok je njegov deda piškio u pesku. Za ostale pametne ili glupe uređaje (kako god da ih nazovem) donekle i imam razumevanja - video je matora sprava iz prošlog veka, što važi i za budilnik (kupljen osamdesetih), a koliko znam, napon nam nije baš idealan. Zidna igračka nepoznatog porekla ne zavređuje ni pažnju. S druge strane, izgleda da su čuvari jeftinih mehaničkih satova samo Seiko i razni kineski proizvođači.
    Poslednja ispravka: Neša (22.8.2013. u 23:25)
    jagos, Vladimir NS, molnja and 1 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  4. #14
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Budućnost našeg hobija

    Nešo u tvoju zadnju rečenicu dodao bih i Vostok .

    Sad vidim da bi u onoj zadnjoj rečenici , što pominješ , bilo pismenije da sam napisao ugrožava a ne ugrožavaju. Brzopletost.
    Poslednja ispravka: skydrummer (22.8.2013. u 23:32)
    Neša likes this.

  5. #15
    Stariji član
    Član od
    21.2.2010.
    Poruke
    747
    Lajkovi
    5623
    Reputacioni uticaj
    102

    Određen forumom Re: Budućnost našeg hobija

    Interesantna tema, u vezi ove teme ovo je moje misljenje, tehnologija je toliko otisla napred I ubrzani tempo zivota da je to jedan snazni vetar kao neka bura koja ide napred a pozadi ostavlja pustos. Nekad postojali su parametric ko ce cuvati stoKu koce raditi na zemlji I biti seljak,znalo se ko ce biti krojac doctor kovac casovnicar e danas toga nema pojela je sve to globalizacija individualne zanatlije sve manje opstoje I polako izumiru. Evo budimo realni sta ce jednom prosecnom decaku ili mladom coveku sat na navijanje ili automatic koji po dizajnu u danasnje vreme ne izgleda atraktivno I je nekoliko puta skuplji od mnogih qvartznih satova koji su ne samo jevtiniji nego su I tacniji od mehanickih a da ne govorimo o tome koja je razlika u njihovom odrzavanju saatcije ce polako polako izumreti a njihov posao preuzece vece kompanije kao sto je slucaj sa belom tehnikom ranije su u skoplju postojale male radnje pojedinaca koji su bili sevisi za popravku sad ih vise skoro I nema ima jedan ili dva velika sevisa koji opsluzuju stvari koje su pod garancijom a do delova za stare aparate dolazi se samo po buvljacima onaj ko zeli da mu se nesto popravi mora traziti delove I majstore svugde a to je tesko. Mislim da ce ubudocnosti biti sve manje mehanickih satova koji ce se proizvoditi bice jako skupi mnogibrendovi ce propasti radi nerentabilnosti ostace samo najaci sa visokim cenama a quartzna industrija icice napred rucni sat kao predmet opstace vise kao nakit nego kao neki instrument. U danasnje vreme sat je sve manje statusni symbol tako da prosecan covek da na ruci ima neko remek delo retko ko ce to primetiti sat mora biti propracen dobrom garderobom I autom. Bio sam u drustvu svakakvih ljudi iz svih slojeva I u Makedoniju I van granica, retko ko bi me pitao kakav to sat imam na ruci I sto je najtragicnije uvek su se divili kad sam na ruci imao neki velik nabudjeni quartz nego kadsam nosio neku skupu klasiku. Mislim nemojmo se zanosti iduce generacije mozda ce biti kolekcioneri koji ce sakupljati qurtzne satove ito ce biti prava retkost da neko u kolekciji ima mehanicki sat tesko da ce biti legendarnih modela jer nece imati vremena da postanu legendarni jer su se takvi satovi stvrali godinama a danas ujutro novi model je vec star jer je fabrika veceras lansirala novi, isti primer je I kod automobila 90 posto ljudi zive na brzaka brza hrana posao ostale obaveze sve je manje vremena da covek uziva, prvo nema vremena da se u neko hobi zaljubi a gde je vreme da to neguje svi trce po parama kako bi prikazali neki zivotni status, a status se svodi na tome da voze dobar auto I jednom godisnje odu na odmor ostalih trista I nesto dana vecina ljudi su robovi tudjih planova I manipulacija I pranje mozga za neki bolji zivot. Nadam se da ce me neki razumeti sta sam hteo da kazem !
    Poslednja ispravka: Walter (23.8.2013. u 1:12)

  6. #16
    Član
    Član od
    18.11.2012.
    Lokacija
    Kenngurija
    Poruke
    148
    Lajkovi
    727
    Reputacioni uticaj
    12

    Određen forumom Re: Budućnost našeg hobija

    Zato imam problem sa recimo Rolex-om.Pocetkom devedesetih Sub je kostao $1700 kada se to preracuna u danasnje vrednosti to je odprilike $3500-$4000,sto ispadne da su digli cenu za duplo.Uskoro svajcarski satovi ce postati pristupni samo privilegovanima.

  7. #17
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Budućnost našeg hobija

    Uh,uh,filozofsko-proročka tema!
    Moje prorokovanje:
    Stari satovi koji se ne proizvode više i za koje ne prave dijelove će nestati. Čist primjer je IWC na kojem sada radi Simke! Nema dijelova za njega.
    Mehanički satovi neće nestati- sigurno ne u sledećih 50god.
    Kvarcni takođe. Švica je trenutno jaka kao crna zemlja. Gomila novih mehanizama!
    Gadžete mogu praviti koliko hoće- teško da će ugroziti prave satove.
    Oni nisu pravljeni da traju više od par godina i zanimljivi su jedino klincima.
    Da treba prenositi ljubav o satovima na sledeću generaciju- treba. I ja ću to sinu pokušati usaditi.
    DrAgod likes this.

  8. #18
    Moderator Avatar korisnika Zagor
    Član od
    9.2.2012.
    Lokacija
    Markovac
    Poruke
    6.989
    Lajkovi
    58296
    Reputacioni uticaj
    217

    Određen forumom Re: Budućnost našeg hobija

    Mislim da je resenje da svako od nas prenese ljubav prema satovima na mladje generacije.Ako uspemo u tome nece biti problema. Ja sam vec poceo da mladjima ukazujem sta je sta u svetu satova(dobri ili losi satovi) i mogu vam reci da su rezultati ok. Par njih je pronaslo stare satove iz fioka i uradilo servise kod lokalnih majstora,pa ih cak i nose na ruci.Ono sto me raduje je da su zainteresovani za modele poput amfibije,seiko petarde,hronografe.....Licno ne strahujem za buducnost jer uskoro pocinjem da radim sa svojim sinom Nemanjom,koji za sada zainteresovano gleda moju(nadam se i njegovu)kolekciju.
    Neša, molnja, Serb and 1 others like this.

  9. #19
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Budućnost našeg hobija

    Svakako da i mi možemo doprineti očuvanju mehaničkih satova, pa makar to bila i mrvica, a srećom, takvih ljudi ima gotovo svuda u svetu. Kao što rekoh ranije, Seiko, Vostok (hvala Sky) i kineski proizvođači pomažu jednom segmentu tržišta time što i dalje prave mehaničke mehanizme, a mislim da će bar još neko vreme u tome i uspevati. Pretpostavljam da će u prvi plan izbiti automatski mehanizmi, jer ih nije potrebno ručno navijati ukoliko se nose svaki dan, a uz malo marketinga (nema baterije koja može da crkne, podmaži i teraj dalje), mogli bi da produže život. Ni dizajn nije problem, jer se lako mogu našminkati i nabudžiti i tako naći kupce. Već postoje sasvim pristojni kineski mehanizmi koji se mogu naći u satovima od stotinak evra, a ako budu pametni i poradili na izboru legura i kontroli kvaliteta, eto uspeha. Ako je to mogao Seiko, kao japanski proizvođač, očigledno da nije nemoguće.

    Kineska industrija bi mogla da uradi još nešto - stari satovi za koje nema delova mogli bi da prežive upravo zahvaljujući njima, jer ukoliko je nemoguće naći originalni zupčanik, oprugu ili krunicu, moguće je napraviti i zamenski deo. Naravno, za ovo je potrebno održati tržište, inače cela ideja pada u vodu.
    molnja and Zagor like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  10. #20
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Budućnost našeg hobija

    Seiko,Vostok i Citizen!

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •