Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 18
Like Tree1Likes

tema: Šta je to bezel (korona) i za šta služi?

  1. #1
    Mlađi član
    Član od
    22.7.2009.
    Lokacija
    Kulpin
    Poruke
    50
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Šta je to bezel (korona) i za šta služi?

    Šta je to bezel i za šta služi?

  2. #2
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom re: Šta je to bezel (korona) i za šta služi?

    Evo objasnjenja za postavljeno pitanje:

    Korona (Bezel): prsten koji okružuje brojčanik, najčešće je napravljen od zlata ili čelika, odnosno u najvećem broju slučajeva od istog materijala od kojeg je napravljeno i kućište. Ona može biti fiksna ili rotirajuća, kao što je najčešće kod ronilačkih satova. Takođe može biti bez ikakvih oznaka (najčešće kod fiksnih) ili može na primer imati 60-minutnu skalu (najčešće kod ronilačkih satova) ili tahometar (najčešće kod satova sa hronografom). Starije korone su se uglavnom okretale u oba smera, dok se novije, posebno na ronilačkim satovima, okreću samo u jednom smeru i to iz sigurnosnih razloga.

    Izmedju ostalog, odgovori na slicna pitanja se mogu pronaci na sledecoj stranici:
    http://www.svetsatova.com/index.php?...d=89&Itemid=17

    Pozdrav!

  3. #3
    Mlađi član
    Član od
    22.7.2009.
    Lokacija
    Kulpin
    Poruke
    50
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom re: Šta je to bezel (korona) i za šta služi?

    Hvala, al mi i dalje nije jasno.
    Sta ce to kod ronilackog sata?

  4. #4
    Časovničar Avatar korisnika watchmag01
    Član od
    7.8.2008.
    Lokacija
    karlovac
    Poruke
    708
    Lajkovi
    750
    Reputacioni uticaj
    47

    Određen forumom re: Šta je to bezel (korona) i za šta služi?

    da i označiš vreme zarona a mora se okretati samo u jednu stranu zbog sigurnosnih razloga odnosno ako se oznaka i pomeri pokazat će ti da si duže ronio pa da prije moraš izroit da ti ne estane zraka ili mješavine u bocama

  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika dragon
    Član od
    27.8.2008.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.195
    Lajkovi
    1419
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom re: Šta je to bezel (korona) i za šta služi?

    Citat watchmag01 kaže: Pregled poruke
    da i označiš vreme zarona a mora se okretati samo u jednu stranu zbog sigurnosnih razloga odnosno ako se oznaka i pomeri pokazat će ti da si duže ronio pa da prije moraš izroit da ti ne estane zraka ili mješavine u bocama
    Watchmag ti je sve rekao...
    Prilikom zarona, koronu tj. bezel koja ima svoju skalu, zarotiraš i poravnaš pointer (koji je najčešće u obliku strelice ili kruga) sa velikom kazaljkom tj. onom koja označava minute na satu. Tokom ronjenja, poredeći koronu, tj. njen početni indikator u odnosu na veliku kazaljku, možeš lako odrediti koliko dugo već roniš i koliko još dugo možeš da ostaneš pod vodom.
    Kod kvalitetnijih i pravih ronilačkih satova ta korona se okreće samo u jednu stranu tzv. unidirectal rotating bezel, kako ti se ne bi desilo da je pomeriš unapred i tako stekneš lažnu predstavu o količini vazduha koju još imaš u bocama.

    Naravno, ne čekaš da kazaljka dođe do pointera kako bi krenuo da roniš , već samu koronu zarotiraš do kazaljke.
    Nadam se da ti je sada malo jasnije šta je korona i koja je njena uloga kod ronilačkih satova.

    Pozdrav
    marko14 likes this.
    PRAVILNIK FORUMA :: PRAVILNIK ZA BERZU SATOVA :: VODIČ ZA POSTAVLjANjE SLIKA

    "Never look back, look forward, step forward even if only half a step at a time, knowing how to be flexible in order to accept changes, be sincere"

    Men invented time. Seiko perfected it.


  6. #6
    Mlađi član
    Član od
    22.7.2009.
    Lokacija
    Kulpin
    Poruke
    50
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom re: Šta je to bezel (korona) i za šta služi?

    Hvala sve mi je jasno

  7. #7
    Novi član
    Član od
    17.10.2012.
    Poruke
    28
    Lajkovi
    7
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Rotirajuca korona

    Zaista sam se potrudio da na forumu pronadjem objasnjenje na koji nacin funkcionise korona na ronilackim satovima ali nisam uspeo da pronadjen - mozda se za iskusnije to podrazumeva... ali ja nemam pojma kao funkcionise, jedino sto znam jeste da moze da se rotira na 60/120 klikova, obicno u samo jednu stranu, da ima podeonike 10/20/30...60 zarotira se i? sta onda? Dvoumim se inace oko kupovine jednog seiko sata sa takvom spravicom pa se pitam cemu ona sluzi?

  8. #8
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Rotirajuca korona

    Ako ne planiras da ronis, taj bezel ti nece mnogo koristiti.
    Salu na stranu, bezel poravnas sa minutnom kazaljkom i tako mozes tacno da znas koliko si proveo u vodi.
    To sto se pomera samo u jednom smeru je dobro, posto ti moze samo skratiti vreme zarona. Ako ti je planirani zaron npr. 20 minuta i ti pomeris bezel, pomerices ga na manju vrednost, pa ces ostati u vodi npr. 18 minuta, sto je svakako bolje nego da ostanes duze od predvidjenog.
    Pogledaj i ovaj video sa objasnjenjem.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  9. #9
    Član Avatar korisnika PedjaSD
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Oko sveta
    Poruke
    432
    Lajkovi
    1260
    Reputacioni uticaj
    26

    Određen forumom Re: Rotirajuca korona

    Da probam da ti pomognem, nemam ronilački sat ali sam držao nekoliko komada u rukama (a i bavim se pomalo ronjenjem): kod ronilačkog sata korona odn.bezel se okreće tako što ti pokretima ruke nameštaš vreme koliko bi proveo pod vodom. E sad, svaki klik je minut-1sat/60minuta/60klikova i ti podešavaš koliko bi da roniš, samo tu ima caka, ja imam iskustvo sa ovima što se okreću samo suprotno od kazaljke na satu, tako čak i da ti se desi pod vodom da je slučajno pomeriš, izaći ćeš samo ranije, jer će ti pokazivati da ti ostaje kraći vremenski interval pod vodom. Npr. radiš scuba diving i tank ti traje u proseku 45min, ti pri zaronu okreneš koronu, staviš da otkucava 40min od trenutka kad krećeš da trošiš taj vazduh i možeš u akciju... primetio si da sam stavio 5minuta manje, to je dobro kao osiguranje. Nadam se da sam ti pomogao.

  10. #10
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom Re: Rotirajuca korona

    Nije problem, rotirajuca korona se koristi na sledeci nacin:
    Rotiras koronu tako da marker pokazuje na mesto gde se nalazi minutna kazaljka. Npr. sada je 23:20 i ti postavis marker na 20 minuta t.j. ko d oznake za 4h na ciferu. Kada pogledas na sat u 23:35 - videces da minutna kazaljka u tom trenutku pokazuje na 15 minuta na koroni. Dakle - ustopovao si 15 minuta.
    Ova opcija se cesto koristila pri zaronima.Korona se najcesce rotira samo u jednom pravcu jer ako slucajno pri ronjenju pomeris koronu - sebi ces samo prikazati da je proslo jos vise vremena pa ces skratiti zaron.
    EDIT: pretekose me Rus_PA i PedjaSD .
    Poslednja ispravka: vladas (13.11.2012. u 22:57)
    No time to lose

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •