Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 22
  1. #11
    Član Avatar korisnika skydiver
    Član od
    20.11.2008.
    Poruke
    272
    Lajkovi
    251
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Čuvanje satova

    A ajde neko mišljenje kako da se čuvaju stari mehanički časovnici, bilo džepni, bilo ručni, navijači. Da li ih povremeno navijati...neko kaže da ih ne valja navijati konstatno, da se mehanizam ne bi "ako", ali s druge strane, nešto razmišljam ako se ne navijaju, može ulje da zapekne (barem sam tako čuo) od stajanja?!
    ________________________________
    Smišljam novi potpis...

  2. #12
    Član Avatar korisnika sonebg
    Član od
    31.10.2009.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    144
    Lajkovi
    122
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Čuvanje satova

    Citat ANGEL II kaže: Pregled poruke
    Baterije danas jesu boljeg kvaliteta ali ima bezbroj malih časovničara koji koriste Kineske baterije nikakvog kvaliteta.
    Pa sta znam nisam jos menjao baterije. Valjda proizvodjaci ne stavljaju neke krs baterije u pitanju su LORUS i FESTINA.

    A Don_Krstic mogu da ti prenesem misljenje jednog casovnicara za navijace da ga treba povremeno naviti bas iz razloga da ne zpekne mehanizam. Inace imam VOSTOK Komandirski koji ne mogu da nosim zbog krunice jednostavno mi bode ruku pa kada sam ga nosio na ciscenje pitao sam ga i za cuvanje.

  3. #13
    Stariji član Avatar korisnika ANGEL II
    Član od
    7.11.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.353
    Lajkovi
    387
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Čuvanje satova

    Citat sonebg kaže: Pregled poruke
    Pa sta znam nisam jos menjao baterije. Valjda proizvodjaci ne stavljaju neke krs baterije u pitanju su LORUS i FESTINA.
    Eh ovo je zemlja Srbija i u njoj je nažalost sve moguće ne mislim konkretno na tvoj sat. Satovi naših distributera stoje nekoliko godina u magacinima ili se ogrebu pa završe kod polir majstora pa nakon toga u izlog prodavnice.

    Ja sam konkretno mislio na neke male časovničarske radnje.

    Citat skydiver kaže: Pregled poruke
    A ajde neko mišljenje kako da se čuvaju stari mehanički časovnici, bilo džepni, bilo ručni, navijači. Da li ih povremeno navijati...neko kaže da ih ne valja navijati konstatno, da se mehanizam ne bi "ako", ali s druge strane, nešto razmišljam ako se ne navijaju, može ulje da zapekne (barem sam tako čuo) od stajanja?!
    Treba povremeno navijati satove, ulje inače isparava pa se i povodom toga servisiraju satovi akon 5 godina bili oni navijači ili automatici.

  4. #14
    Mlađi član Avatar korisnika simke
    Član od
    5.11.2010.
    Lokacija
    NOVI SAD
    Poruke
    86
    Lajkovi
    24
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Čuvanje satova

    Ne verujem da je i jedan casovnicar uzeo dva potpuno ista sata na kome su u isto vreme uradeni servisi. Pa jedan sat navijao, a drugi ostavio u fijoci da ne radi. E onda nakon 5 godina uporedio kvalitet rada, pohabanost delova i stanje ulja. A onda dao ocenu. Pogotovo sto se u danasnje vreme koriste sinteticka ulja.
    Vise je to ostalo uvrezeno misljenje od pre kada su se zaista koristila zivotinjskog porekla ulja, koja su vremenom se kvarila i isparavala u daleko vecoj meri.

    Mada zdrava logika je dovoljna. Dali ce se vise habati mehanicki sklop koji 5 god. radi ili onaj koji 5 god. ne radi? Dali ce biti ocuvaniji auto koji prede 100000 km ili onaj koji stoji u garazi?
    Sam oceni.....

  5. #15
    Član Avatar korisnika skydiver
    Član od
    20.11.2008.
    Poruke
    272
    Lajkovi
    251
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Čuvanje satova

    Ma naravno, ali ono što kažu "ko pita ne skita", da li postoji neka preporuka, da se npr. mehanički sat navije jednom nedeljno, jednom mesečno, jednom godišnje...
    ________________________________
    Smišljam novi potpis...

  6. #16
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Čuvanje satova

    Po meni dva puta godisnje je dovoljno za mehanicke satove. Moze i tri puta. I mislim da je to dvoljno. Inace satove je nabolje drzati u box sefovima, u prostoriji koja ima optimalnu temperaturu. I nema velike temperaturne razlike. Bar ih tako cuvaju kolekcionari. Ja nemam toliko satova a ni tako vredne da bi ovo bilo potrebno. Ali mozda jednog lepog dana

  7. #17
    Stariji član Avatar korisnika Don_Krstic
    Član od
    17.7.2009.
    Poruke
    587
    Lajkovi
    522
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Čuvanje satova

    Društvo hvala na odgovorima... Ipak ih je bolje čuvati sa potrošenom rezervom, ja sam mislio ako im ne šteti previše da ih samo hakujem pa da mogu povremenu da ih sluša i gledam kako kuckaju ali nema veze...

  8. #18
    Član Avatar korisnika skydiver
    Član od
    20.11.2008.
    Poruke
    272
    Lajkovi
    251
    Reputacioni uticaj
    21

    Određen forumom Re: Čuvanje satova

    Pa uvek možeš da ih malo naviješ i uživaš ;-)
    ________________________________
    Smišljam novi potpis...

  9. #19
    Član Avatar korisnika sonebg
    Član od
    31.10.2009.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    144
    Lajkovi
    122
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Čuvanje satova

    Simke sa gledista mehanicara (narvno ne casovnicara) mogu ti reci da je uvazeno misljenje da auto propada od stajanja. Treba ga upaliti da obnovi akumulator da razbaca ulje po motoru da bi podmazao lezajeve isto vazi i za lezajeve tockova koji bi trebali da se okrenu da ne trpe opterecenje samo u jednoj tacki, za gume da se ne krive i jos toga. Pa ako je losa garaza moze i kondezacija da se stvara ode limarija itd. Neka samo jedna stvar moze da se primeni na satove eto razloga za navijanje.

  10. #20
    Stariji član Avatar korisnika ANGEL II
    Član od
    7.11.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.353
    Lajkovi
    387
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Čuvanje satova

    Citat sonebg kaže: Pregled poruke
    Simke sa gledista mehanicara (narvno ne casovnicara) mogu ti reci da je uvazeno misljenje da auto propada od stajanja. Treba ga upaliti da obnovi akumulator da razbaca ulje po motoru da bi podmazao lezajeve isto vazi i za lezajeve tockova koji bi trebali da se okrenu da ne trpe opterecenje samo u jednoj tacki, za gume da se ne krive i jos toga. Pa ako je losa garaza moze i kondezacija da se stvara ode limarija itd. Neka samo jedna stvar moze da se primeni na satove eto razloga za navijanje.
    NARAVNO!

    Hronografi nisu recimo pokriveni rubinima i na tim mestima mehanizmi najviše stradaju ali se ipak preporučuje da se vremenom i oni pokrenu.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •