Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
Like Tree9Likes
  • 6 Post By Dzoni
  • 2 Post By Dzoni
  • 1 Post By eee

tema: Razlika izmedju Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x

  1. #1
    Stariji član Avatar korisnika Dzoni
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Sarajevo
    Poruke
    1.261
    Lajkovi
    7643
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Razlika izmedju Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x

    Vrlo mala razlika u fizičkom izgledu, skoro neprimjetna, malo teži je Garmin Fenix 5x. Širina narukvice je ista, 26mm, tako da mogu prebacivati kaiševe sa jednog na drugi sat. Garmin Fenix 5x ima malo više funkcija od GF 3, svidja mi se što ima funkcija odgovaranja sa sata na sms poruke, predefinisane poruke koje se mogu promijeniti u mobilnom telefonu. Još jedna stvar pozitivna koju ima GF 5x je uključivanje upozoravanja svakih sat vremena, doduše samo vibrira, ali i to mi mnogo znači. (Tu opciju nema GF 3!). Inače i kod GF 5x i kod GF 3 zvučni alarm je vrlo tih, skoro da se ne čuje, kako za alarm tako i za ostale notifikacije, i ne može se podesiti na jači zvuk. Ali je zato vibracija dovoljno jaka i kod jednog i kod drugog, tako da ko misli da ga sat ujutro probudi, najbolje je držati sat na ruci, vibracija će vas sigurno probuditi. Dugmići kod GF 5x su nježniji, mislim lakše se pritiskaju od GF 3. Najveća prednost kod GF 5x su ukucane karte, za sada imam precizne karte za gradove, sa nazivima ulica, ali nemam precizne topografske karte planina, mada su obilježene neke staze po planini, ali nije to to....Ovdje na linku možete skinuti mape/karte za većinu država, kad ih "raspakujete" u Win raru-instalira se u programu "Base Camp"-program za Garmin, a odatle instalirate na svoj sat:

    https://www.freizeitkarte-osm.de/gar...e-laender.html

    Što se tiče punjenja baterije izmedju GF 5x i GF 3 ipak je bolje kod starog GF3, gdje kad se stavi sat na punjač možete ga puniti na ruci, u hodu. Kod GF 5x morate izgubiti vrijeme da stoji sat na stolu ili nekoj drugoj podlozi. Zna se desiti da kod GF 5x ispadne kabal sa sata, znači kad se puni GF 5x ne treba ga nikako pomjerati dok se puni. I kod jednog i kod drugog sata sva otvaranja sata (ako se razmišlja o nekom servisiranju sata) se obavljaju sa gornje strane sata, mada nisam našao na internetu čemu služe 4 šarafa sa donje strane kod GF 5x.....evo i slika koje sam napravio sa mobilnim tako da slike i nisu neke kvalitete....

    1.Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x, vrlo mala fizička razlika u izgledu:



    2.Garmin Fenix 5x (serijski broj sam izbrisao na slici)

    3.Garmin Fenix 3 (serijski broj sam izbrisao na slici)

    4.Garmin Fenix 3 (navigacija), koristi ukucane koordinate, i sat će vas strelicama dovesti tačno na adresu/krajnji cilj, detaljnu kartu sa nazivima ulica-nema!

    5.Garmin Fenix 5x (navigacija, s tim što se može još zumirati, pa se vidi detaljno svaka ulica/naziv ulice, koristi ukucane koordinate, i sat će vas strelicama i pomoću karte dovesti tačno na adresu/krajnji cilj), detaljnu kartu sa nazivima ulica ima !
    Poslednja ispravka: Dzoni (15.11.2021. u 21:45)
    eee, sima hrabri, VLADAN P and 3 others like this.

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika Dzoni
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Sarajevo
    Poruke
    1.261
    Lajkovi
    7643
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Razlika izmedju Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x

    Još jedna velika funkcija na Garmin Fenix 5x je opcija "Upozorenje" gdje vi kao vlasnik sata možete pored opcija "Planinarenje", "Hodanje" dodati opciju "Auto" ili "Vožnja autom", nazovite sami kako hoćete tu opciju aktivnosti, uglavnom kad napravite tu aktivnost u samoj aktivnosti ima opcija "Postavke za auto" podešavanje brzine (tu sam postavio na 50 km/h), čim se predje ta brzina sat odmah upozori vozača da je prekoračio brzinu, a ta je brzina predvidjena za vožnu gradom. Isto ima vrlo korisna opcija "Blizina" gdje možete unijeti preko svog mobilnog uredjaja u aplikaciji "Garmin Expore"-kad unesete sve tačke radara, više vam ne treba mobilni da je povezan sa satom (a možete i direkt na satu, samo treba više vremena)-onih mjesta koje su vam bitne, ja sam konkretno unio sve stacionirane radare za prekoraćenje brzine (našao sam jedan sajt gdje su prikazani svi radari u Sarajevu!), znači kad se unesu svi radari na satu dovoljno je da postavite upozorenje prije radara na koliko metara da vas sat upozori, ja sam lično stavio na 300m. Ovom funkcijom na satu uvijek sam upozoren gdje su radari i da ne prekoračim brzinu, jer sam već 2x platio kaznu za prekoračenje brzine na mjestima gdje su bili radari, a ja nisam znao da su tu radari. Isto tako ima opcija "Upozorenja nadmorske visine", opcija koja bi bila vrlo korisna za pilote putničkih aviona, gdje mogu namjestiti ispod koje visine ne bi trebao avion da se neplanirano spusti (u slučaju da im otkaže visinomjer u samom avionu/kokpitu), kao što sam gledao na National Geographic programu seriju "Air Disaster", gdje su se avioni rušili jer im je otkazao instrument Visinomjer. Recimo kad se podigne avion, na predvidjenu visinu, pilot bi samo trebao uključiti ovu opciju upozorenja, sat bi ga upozorio ako se spusti avion nepredvidjeno ispod 500m/nv.......Uglavnom, sve dok je uključena aktivnost "Auto", "Hodanje", "Planinarenje" - sat mora biti uključen GPS, ja sam stavio još bolju povezanost-"GPS+Glonass", neko stavi i "GPS+Galileo"......stvarno dobar sat.
    Poslednja ispravka: Dzoni (16.9.2022. u 11:13)
    eee and bokanegra like this.

  3. #3
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.648
    Lajkovi
    7472
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: Razlika izmedju Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x

    @Dzoni skidam kapu . Ovo za te tačke, odnosno u tvom slučaju radare, je stvarno korisno

    Sent from my SM-A528B using Tapatalk
    Dzoni likes this.

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika Dzoni
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Sarajevo
    Poruke
    1.261
    Lajkovi
    7643
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Razlika izmedju Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x

    Hvala, da, danas sam probao sat. Upozoravao me je gdje su god radari, i to tačno 300m prije. Vrlo korisna funkcija, vjerovatno da i u Srbiji postoji sajt gdje pokazuje za svaki grad gdje su pozicionirani stacionarni radari. Ja sam našao za sada samo za BiH. Neko me je pitao jel to zakonito? Ako ima već stranica sa pokazanim radarima onda je zakonito. Dosta je više plaćanja saobraćajnih kazni sa prekoračenjem od samo 11km/h od dozvoljene brzine.....tako je makar u BiH, ne znam koliko se km/h smije prekoračiti u Srbiji?

  5. #5
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.648
    Lajkovi
    7472
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: Razlika izmedju Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x

    Ne znam ima li neke tolerancije.

    Za Beograd postoji lista kamera, neke rade, neke ne.

    A ovi "pecaroši" iz auta, oni menjaju mesto, ali mislim, nisam 100% siguran, da sam nekad pročitao da mup na svom sajtu, negde, ostavi spisak lokacija gde će biti tog dana. Za celu Srbiju.

    Sent from my SM-A528B using Tapatalk

  6. #6
    Stariji član
    Član od
    7.1.2017.
    Poruke
    732
    Lajkovi
    7015
    Reputacioni uticaj
    11

    Određen forumom Re: Razlika izmedju Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x

    Koliko sam citao skoro i SAT reviji, u nasoj srb nema tolereancije ni za +1km/h, sto je dalje apsurd kako kazu jer sami uredjaji imaju mogucu gresku do ako se secam npr +/- 3km/h ... navodno ce raditi na korekciji tog dela. U svakom slucaju, neki od nas bi radije locirali radare ili pecali pecarose, nego vozili po ogranicenjima. Otuda valjda onoliko 'lezecih policajaca' i cega sve ne.

    Sent from my SM-S906B using Tapatalk

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika Dzoni
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Sarajevo
    Poruke
    1.261
    Lajkovi
    7643
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Razlika izmedju Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x

    Ovdje u BiH je tolerancija 10km/h od dozvoljene brzine.....kad bilježite svoju relaciju pomoću sata u Garmin Connect možete pregledati detaljno tačno na kojoj ste dionici brzinom vozili ima grafikon "Brzina"....



    gdje sam ja crvenom strelicom označio koliko sam trenutno vozio na dionici, evo sljedeće slike gdje kad
    pomjerate klizač na grafikonu brzina pokazuje vam na karti (karta iznad grafikona) tačno na kojoj ste
    lokaciji trenutno vozili i kojom brzinom.


    Poslednja ispravka: Dzoni (17.9.2022. u 17:16)

  8. #8
    Istaknuti član Avatar korisnika taunus
    Član od
    29.7.2011.
    Lokacija
    45'42"09"sgs19"22"28ïgd
    Poruke
    3.913
    Lajkovi
    49361
    Reputacioni uticaj
    51

    Određen forumom Re: Razlika izmedju Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x

    Zakon je jasan,ograničenje je tačno toliko...vozio si tačno koliko uređaj pokaže

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika Dzoni
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Sarajevo
    Poruke
    1.261
    Lajkovi
    7643
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Razlika izmedju Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x

    ....gdje sam ja crvenom strelicom označio koliko sam trenutno vozio na dionici, evo slike iznad gdje kad
    pomjerate klizač na grafikonu brzina pokazuje vam na karti (karta ispod grafikona) tačno na kojoj ste
    lokaciji trenutno vozili i kojom brzinom.
    Ovo mu dodje nešto kao "Crna kutija" u avionu, gdje se sve bilježi (pod uslovom da vam to treba)?

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika Dzoni
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Sarajevo
    Poruke
    1.261
    Lajkovi
    7643
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Razlika izmedju Garmin Fenix 3 i Garmin Fenix 5x

    a evo i stranice gdje sam pokupio ove radere u BiH.....
    https://bihamk.ba/bs/spi/radari#

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •