Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 11 do 17 od ukupno 17
Like Tree44Likes

tema: Seiko logo S na krunici

  1. #11
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Seiko logo S na krunici

    Uvek je neka finasijska prica posredi Ni horologija nije postedjena uticaja novca, cak naprotiv, novac diriguje i te kako. Posebno na toliki broj primeraka koje oni proizvode. Japanski je to mozak, da bude kompaktno, izdrzljivo, da budes zadovoljan, a da bude ekonomicno sto je vise moguce. Naravno, njihovi konji za lux trku svakako imju sve potpisano i "pozlaceno". Credor, Grand Seiko nemaju tih dilema
    sdbiba likes this.

  2. #12
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13195
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Seiko logo S na krunici

    Ne verujem, da se radi o snižavanju troškova na taj način. Ako uzmemo u obzir količinu saotva, koju prodaje Seiko i hipotetičku situaciju, da sve linije opreme sa potpisanim krunicama, onda bi se troškovi nabavne cene na jedinicu takve krunice potpuno približili sadašnjoj nepotpisanoj.
    Ne zaboravimo, da Seiko zbog Made in Japan standarda, radi sa jednim od najvećih profitnih stepena u celokupnoj horologiji. Made in Japan omogućuje, da sat praviš bilo gde na svetu, ako je pogon u vlasništvu japanskog državljana i da je konačna kontrola urađena sa strane stručnog osoblja sa japanskim pasošem. To negde u svetu se onda sužava na Kinu i jugoistočnu Aziju. Za razliku od Swiss Made, gde 85 % ukupnih troškova izrade sata uz obaveznu činjenicu, da zadnji deo mehanizma mora biti ugrađen u Švajcarskoj, gde mora biti urađena i konačna kontrola, Made in Japan omogućuje 100 % izradu sata bez fizičkog prisustva u Japanu. Sve ovo Seiku omogućuje, da nema nikakve potrebe, da štedi na potpisivanju krunica, jer ima neograničene mogućnosti stvaranja niskih troškova u procesu inputa ovog satnog elementa.
    Misim, da se radi o zanimljivoj filozofiji proizvođača. Sadašnja slika je prilično jasna. Prospex linija dolazi sa nepotpisanim krunicama. Svi znamo, šta je definicija Prospex - Professional Specifications. To u osnovi znači, da je reč o sportskim satovima (95 % se odnosi na divere), kojima je Seiko oduvek imidž gradio na bazi kvalitetnih instrumenta, koji se odlično snalaze na ruci. Ako uz to dodamo osnove japanske tradicije, koja je čak i nama na zapadu logična i koja se sastoji iz činjenice, čemu ukrašavati profesionalne instrumente, onda (verovatno) ovde leži najveći deo tog odgovora uz naravno tu i tamo poneku devijaciju.
    Evo, ako pogledamo novog Alpinista. To je oduvek bio sportski sat ali ga je vremenom izgled a posebno peta generacija, koja se proizvodila od 2006 do 2018 godine, više vukla u dress vode nego u surovi planinski okoliš. Priznali ili ne, na kraju nam i nije bilo potpuno jasno, zašto 20 ATM na 38,0 mm satu, kojeg možeš nositi na umetničkom happeningu u operi. Sat je bio ulepšan vrlo lepo potpisanom krunicom i uprkos velikoj popularnosti, prilično je izgubio na identitetu. Sada ga Seiko ponovo vraća u sportsku sferu, svrstavši ga u Prospex liniju sa X na brojčaniku i nepotpisanom krunicom. Time je postao ponovo privlačan kopneni instrument.
    Sa druge strane, Presage liniju čine mehanički satovi elegantnog karaktera, gde je poptpisana krunica propisan deo garderobe (dress code). Zato smo svedoci zanimljivog anatagonizma ovog proizvođača, gde 8 puta jeftiniji Cocktail prkosi Prospexu SRQ029JI i iznad potencijalnog kupca stavlja veliki oblak sa upitnicima i uskličnicama.
    Naravno, kada se prelazi u High End luksuzni razred, tamo Seiko pokazuje novo lice i potpisna krunica je logičan činilac proizvoda.
    Svojevrstan antagonizam je Astron linija, koja ovu moju teoriju do neke mere odvodi na tanak led. Nikada nisam previše pratio ovu liniju i ne sećam, da li su ikada njeni satovi bili opremljeni sa potpisanim krunicama. Više se naginjem tome, da nisu, jer su se oduvek proizvodili u Suwi (Nagano) odnosno u Seiko Epsonu. Pošto njihova realizacija iz godine u godinu pada, ne veruem, da su šta menjali na ovom elementu.

    Na kraju, nepotpisana krunica je retka činjenica na današnjoj sceni. Nekome smeta, nekome ne. Verujem, da postoji vrlo mali broj ljudi, kojima bi potpisan sastavni deo sata smetao. Ipak, ako pokuša, da se razume logika ovog proizvođača, onda je takvo stanje do neke mere razumljivo i sa sobom ne nosi negativnu konotaciju.

    Meni više smeta Made in Japan, koji stvara velike mogućnosti nesporazumevanja. Sećam se više limitiranih serija legendarnog modela SKX07, koji je bio proizvođen u Maleziji. U nekoliko navrata su se pojavile serije sa prefiksom Made in Japan. U praksi je to značilo, da se od 10.000 satova napravljenih u jednom mesecu na istim mašinama, u istim prostorijama, sa jednakim materijalima, odvojilo 1.000 komada, koji su sačekali nekoliko nedelja, da je došlo nekoliko gospođica iz Japana, koje ih je pregledalo na isti način i kao lokalna dama, potpisalo i onda se po 30 % višim cenama prodavalo kao monument.
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (16.11.2020. u 20:38)
    tolarbo, bezbi, vladajov and 3 others like this.

  3. #13
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Seiko logo S na krunici

    Meni je recimo zanimljivo da oni te neke skuplje modele iz Prospex serije ukrasavaju ne sa "S" vec sa onim prospex logom na krunici. Tako da ima smisla da je tu stvar do filozofije firme. Ali opet, ako vec nije do ustede novca, onda je sigurno novac u pitanju u smislu toga da se kupci privuku na te skuplje modele. Pravi ljubitelj nece zaliti novca ako mu je do nekog detalja stalo. Pa tako moze da bira danas hoce li sbdc sa "s" ili nekog marinemastera sa "x" na krunici. Ja to vidim uopste kao neku filozofiju diverziteta, odnosno, siroke ponude. Kome nije bitno, kome je bitno, ko hoce sve najbolje, ko hoce mehaniku, baterije, solar, kinetic, digital, gps. Recimo, ne znam da li je jos aktuelna ta ponuda, pre par nedelja je bilo na sajtu da je svako mogao sam da dizajnira svoju 5 sports. Od boje kucista, bezela, cifera, do kaisa/narukvice. Tako da, uz cinjenicu da su retki oni koji sve delove sami proizvode, dosta zanimljivog se moze naci kod njih u ponudi a i u istoriji. Istovremeno ih i volis i cudis im se i naljutis se na njih, a opet im se vratis. Addiction brend Barem meni.

  4. #14
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.528
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Seiko logo S na krunici

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Misim, da se radi o zanimljivoj filozofiji proizvođača. Sadašnja slika je prilično jasna. Prospex linija dolazi sa nepotpisanim krunicama. Svi znamo, šta je definicija Prospex - Professional Specifications. To u osnovi znači, da je reč o sportskim satovima (95 % se odnosi na divere), kojima je Seiko oduvek imidž gradio na bazi kvalitetnih instrumenta, koji se odlično snalaze na ruci. Ako uz to dodamo osnove japanske tradicije, koja je čak i nama na zapadu logična i koja se sastoji iz činjenice, čemu ukrašavati profesionalne instrumente, onda (verovatno) ovde leži najveći deo tog odgovora uz naravno tu i tamo poneku devijaciju.
    Kolega mislim da si dao odlican i najtacniji komentar. Jednostavno sportski modeli ce sve manje imati potpisane krunice. Naravno uvek tu ima i bice izuzetaka. Posebno kada se radi o limitiranim modelima, ili neke specijalne serije.
    Haifisch23 likes this.

  5. #15
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Seiko logo S na krunici

    I ja sam istoga misljenja, meni Prospex Seiko ne mora imati potpisanu krunicu. Mislim da je to jasna njihova filozofija, ja nemam nista protiv toga. Jedino sto se meni tu svidja je taj esteski trenutak, jer je za razliku od nekih cak i skupljih proizvidjaca, Seiko je bas dobro potpise, duboko i precizno. Evo trenutno na rucu mi je potpisana krunica drugog brenda, dodje mi da je ismirglam koliko je lose uradjena..

    Nego kad smo kod Seika..novi mm200 sa 42mm malo je reco da sam zaljubljen
    Seiko logo S na krunici-img_20201118_141923.jpg

  6. #16
    Stariji član
    Član od
    7.1.2017.
    Poruke
    734
    Lajkovi
    7030
    Reputacioni uticaj
    11

    Određen forumom Re: Seiko logo S na krunici

    ostadoh nedorecen sa slikom vezan za raniji komentar ... mislim da skx izgleda sasvim korektno i sa potpisanom krunicom ...

    Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    sdbiba and don Alberto like this.

  7. #17
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Seiko logo S na krunici

    Realno gledano, svaka se krunica moze potpisati. Dobar flomaster koji je vodootporan a dovoljno tanak, odlicno moze da odradi taj deo posla. Naravno, mirne ruke se podrazumevaju. Pravi casovnicar to moze bez problema da odradi. Pristojna okvirna cena 20-50€ u zavisnosti od modela sata.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •