Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 32
Like Tree113Likes

tema: Vojni časovnici posebne namene

  1. #1
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Vojni časovnici posebne namene

    Dobro veče,


    Ja bih da predstavim vojni časovnik iz II svetskog rata, koji nosi oznake australijskih kopnenih oružanih snaga - "Signal Corps"

    G.S./W.T. - "General Service/Wireless Telegraphy." (Opšta služba - Radio telegrafija)

    J.W.H./V - juvelir J.W. Hardie Co., "V" - Melbourne, Victoria (Australia).

    The “D /|\ D” - Australian Defense Dept. (australijsko ministarstvo odbrane )

    Časovnik je švajcarske izrade, 19''', 15 rubina, sa kompenzovanom balansom i Breguet balansnom oprugom, Montilier kalibar 61.

    Normalno je korišćen montiran unutar bakelitnog nosača na vojnom radio primo-predajniku, sa koga je lako mogao biti skinut da bi mogao da se navije ili ponese u slučaju kada je radio uređaj morao biti napušten.

    Časovnik nije bio namenjen da bude nošen u džepu na lancu, tako da mu ne nedostaje ništa.

    CMW

    Vojni časovnici posebne namene-montilier-cal-61-dial.jpgVojni časovnici posebne namene-montilier-cal-61-back.jpgVojni časovnici posebne namene-montilier-cal-61-mov.jpg

  2. #2
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Vojni časovnici posebne namene

    Svako veče,

    Lep sat, korisni podaci!

    PS - Ne znam da li sam ovo već rekao: CMW dobro došao na forum.

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Vojni časovnici posebne namene

    Srdačna dobrodošlica na forum.Ako nisi pogledaj moju kolekciju vojnih satova koja svakodnevno raste sad su mi u dolasku nekoliko vojnih satova.Tvoj sat je u super stanju,nadam se da nije jedini il da neće biti jedini jer sa satovima ti ide ko s zarazom,jednom kad počneš ne možeš stati.
    Inače kako si došao do sata,kupovina vani mijenjanje il neki poklon,ja većinom dolazim do svojih preko e-baya.

  4. #4
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Re: Vojni časovnici posebne namene

    Citat fotopetar kaže: Pregled poruke
    ... Inače kako si došao do sata,kupovina vani mijenjanje il neki poklon,ja većinom dolazim do svojih preko e-baya.
    Dobro veče!

    Časovnik sam kupio 1972 god. u Sydney-u u prodavnici military surplus-a, bio je u originalnom pakovanju NOS, (New Old Stock) nikada izdat na upotrebu, ravno iz ratnih rezervi gde je proveo najmanje tri dekade.

    Inače, ja nisam kolekcionar, ponekad kupim po koji časovnik ukoliko mi se svidi, doduše radim restauriranje svih vrsta časovnika na nivou izrade delova ukoliko (i kada) je to potrebno. Uglavnom koristim iste alate i tehnike korišćene u vreme izrade časovnika koje restauriram.

    CMW
    vladas, jagos, VLADAN P and 1 others like this.

  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Vojni časovnici posebne namene

    CMW ti me svako vece obradujes necim novim.

  6. #6
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Re: Vojni časovnici posebne namene

    Citat jagos kaže: Pregled poruke
    CMW ti me svako vece obradujes necim novim.
    Dobro veče!

    Drago mi je da je to tako, pa ćemo zato za Vas dodati još nešto, ovog puta iz namenske produkcije Čelabinskog zavoda industrije Časovnika Ruske Federacije, ЧЧЗ - Челябинский Часовой Завод cal. 26ЧП (Часы Приборный).

    Časovnik vrlo specijalne namene, predviđen za merenje dužeg vremenskog perioda (period timing), s tim da na kraju perioda uključuje (ili isključuje) nešto, sklopku, okidač ili štogod drugo. Inače izuzetno visokog kvaliteta izrade, svi su ležajevi izrađeni iz sintetičkog rubina, NE podmazuju se, tako da je uređaj spreman da bez zastoja odradi svoju jednokratnu namenu, danas ili za sto godina.

    CMW

    Vojni časovnici posebne namene-26-chp-img-01.jpgVojni časovnici posebne namene-26-chp-img-02.jpgVojni časovnici posebne namene-26-chp-img-03.jpgVojni časovnici posebne namene-26-chp-img-04.jpgVojni časovnici posebne namene-26-chp-img-05.jpg

  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika backarelli
    Član od
    27.11.2011.
    Lokacija
    Bg-Lipovačka Šuma
    Poruke
    3.045
    Lajkovi
    10895
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    137

    Određen forumom Re: Vojni časovnici posebne namene

    Meni ovo liči na neki vremenski okidač (upaljač) neke explozivne sprave ...Naziv: eusa_think.gif, pregleda: 569, veličina: 1,2 KB

  8. #8
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Re: Vojni časovnici posebne namene

    Citat backarelli kaže: Pregled poruke
    Meni ovo liči na neki vremenski okidač (upaljač) neke explozivne sprave ...Naziv: eusa_think.gif, pregleda: 569, veličina: 1,2 KB
    Dobro veče!

    Verovatno se još niste sreli sa izrazom "namenska proizvodnja" te Vam nije odmah bilo jasno da se radi o uređaju za vojne potrebe, međutim to je i dalje časovnik, bez obzira na njegovu namenu.

    Suštinski to i jeste "programabilan" vremenski inicijator za jednokratnu upotrebu ali ne mora da bude upotrebljen u eksplozivnoj napravi. Pogonska opruga je prilično snažna i može da pogoni mehanizam duže od 24 časa, zadnji deo je zapravo poluga koja služi za navijanje časovnika (prva fotografija levi deo).

    CMW
    Varga and backarelli like this.

  9. #9
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Re: Vojni časovnici posebne namene

    Dobro veče!

    Evo još jednog časovnika posebne namene, proizvodnje Čelabinskog zavoda. Ovog puta u pitanju je blok časovnika 55M, koji je deo sistema prepoznavanja vazduhoplova, po imenu sistem 6201 (свой-чужой). Kompletan uređaj je bio montiran u svim letilicama MO SSSR i služio je za automatsku identifikaciju "prijatelj-neprijatelj".

    Vojni časovnici posebne namene-55m-img-05.jpgVojni časovnici posebne namene-55m-img-04.jpgVojni časovnici posebne namene-55m-img-02.jpgVojni časovnici posebne namene-55m-img-03.jpg

    Niže je dokumentacija, u PDF formatu, sličnog sistema (friend or foe) iz vremena kraja drugog svetskog rata koji su koristili saveznici, publikovao RAAF (Royal Australian Air Force).

    Contactor Unit BC-608-A.pdf

    CMW
    Poslednja ispravka: CMW (23.6.2012. u 20:21)

  10. #10
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Re: Vojni časovnici posebne namene

    Dobro veče!

    Evo i večeras predstavnika ruske industrije časovnika, ovog puta iz proizvodnje Prvog moskovskog zavoda imena Kirova, pa zatim iz istog zavoda no sa novim imenom Полёт ili kako ga mi znamo Polet.

    Vojni časovnici posebne namene-16.jpgVojni časovnici posebne namene-poljot-mh-dial-1981.jpg Vojni časovnici posebne namene-6mh-012.jpgVojni časovnici posebne namene-6mh-024.jpgVojni časovnici posebne namene-poljot-kinematic-diagram.gifVojni časovnici posebne namene-poljot-escapement-detail.gif

    Na prvih četiri fotografija, pokazan je Poletov moderan marin hronometar zatim njegova kinematička šema sa detaljem balansnog točka i hronometarskim detentom.

    Ispod su dve ranije verzije koje su proizvedene pod imenom Kirovski, sa izgledom mehanizma svakog iz tog perioda, drugi je jedna specijalna i krajnje retka izvedba istog gde se na brojčaniku nalazi i registar dana u nedelji.



    Vojni časovnici posebne namene-kirowskie-mh-dial-1951.jpgVojni časovnici posebne namene-kirowskie-mh-mov-01.jpgVojni časovnici posebne namene-kirowskie-901-.jpgVojni časovnici posebne namene-26.jpg

    U mom ateljeu imam jedan hronometar iz serije Kirovski koji upravo restauriram. Izvanredni primerci navigacionih časovnika-hronometara urađeni bez ikakvih kompromisa, tako da se mogu meriti sa bilo kojim ikada proizvedenim hronometrom.

    CMW
    RUS, vladas, VLADAN P and 7 others like this.

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vojni džepni satovi i štoperice
    By fotopetar in forum Džepni satovi
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 18.2.2017., 11:05
  2. Vojni satovi Drugog svetskog rata
    By skydrummer in forum Vojni satovi
    Odgovora: 75
    Poslednja poruka: 24.12.2016., 7:52
  3. Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 25.10.2012., 23:31
  4. ZENITH - Vojni sat
    By urmacher in forum Vojni satovi
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 20.2.2012., 16:23
  5. Da li je ovo vojni sat?
    By laneni in forum Vojni satovi
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 14.10.2011., 17:44

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •