Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 12
Like Tree29Likes

tema: Insa satovi

  1. #1
    Mlađi član
    Član od
    9.11.2009.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    50
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Insa satovi

    Da li neko zna šta se dogodilo sa fabrikom Insa.Iskreno krivo mi je što nemamo ni jedan srpski brend satova,dok na primer Hrvati imaju.Baš bi me zanimalo i da mi naši članovi iz Hrvatske kažu nešto više kakvi su to satovi.Mislim na CUBUS
    Poslednja ispravka: jaksha (5.12.2009. u 15:21)

  2. #2
    Mlađi član
    Član od
    22.3.2009.
    Poruke
    39
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom re: Insa satovi

    Citat jaksha kaže: Pregled poruke
    Da li neko zna šta se dogodilo sa fabrikom Insa.Iskreno krivo mi je što nemamo ni jedan srpski brend satova,dok na primer Hrvati imaju.Baš bi me zanimalo i da mi naši članovi iz Hrvatske kažu nešto više kakvi su to satovi.Mislim na CUBUS
    Mislim da watchmag01 zna sve detalje oko Cubusa pa pričekajmo ga...

  3. #3
    Novi član
    Član od
    5.12.2009.
    Poruke
    1
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Insa satovi

    Buraz,pa moja tašta je radila u Insi u Zemunu jedno vreme pa ću je pitati šta se desilo sa njima

  4. #4
    Administrator Avatar korisnika Vladan Stevanovic
    Član od
    22.1.2008.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    3.713
    Lajkovi
    4057
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom re: Insa satovi

    Pogledajte i staru temu u kojoj su se spominjali Cubus i Insa: CUBUS - hrvatski brend satova

    Pozdrav,
    V.S.

  5. #5
    Mlađi član
    Član od
    9.11.2009.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    50
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom re: Insa satovi

    Izvinjavam se što sam i pokretao ovu temu kad je o njoj već bila detaljna rasprava.Stvarno je nisam video.Hvala u svakom slučaju

  6. #6
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Insa satovi

    Na netu sam pronašla stare slike Beograda i Insa sata u Knez Mihajlovoj ulici:

    Insa satovi-insa-sat-knez-mihajlova-beograd-1.jpg Insa satovi-insa-sat-knez-mihajlova-beograd-2.jpg Insa satovi-insa-sat-knez-mihajlova-beograd-3.jpg

    Tekst stare poruke o INSA satovima.

    Web adresa: INSA

    P.S. Ja se ovakvog Beograda ne sećam. Vi?



  7. #7
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Insa satovi

    Što se tiče Knez Mihajlove, sećam se kada je izgledala ovako, a inače sam 75. godište. U ulici su bili kolovoz i trotoari, ali kola nisu prolazila njom u doba dokle seže moje sećanje. Ulica je dobila današnji izgled '86. ili '87. na inicijativu tadašnjeg gradonačelnika Aleksandra Bakočevića. Popločana je gabrom (vrsta kamena), a tada je i na početku stavljena ona spomen ploča u čast Emilijana Josimovića, našeg prvog arhitekte, koji je izradio prvi urbanistički plan Beograda, uključujući i Knez Mihajlovu.

    Što se tiče Inse, ona je krajem osamdesetih sklapala i ručne kvarcne satove, a mehanizme je obezbeđivao sovjetski (danas beloruski) proizvođač Luch. Evo jednog takvog sata.
    Insa satovi-img_1703.jpg
    zare and babaideda like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  8. #8
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom Re: Insa satovi

    Citat Neša kaže: Pregled poruke
    ...ali kola nisu prolazila njom u doba dokle seže moje sećanje...
    Avaj, ja se secam i kad su prolazili automobili . I obozavao sam ovaj sat!
    Neša likes this.
    No time to lose

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Insa satovi

    Narode, rešio sam da podignem temu, jer INSA i dalje radi. Evo linka za tekst koji sam upravo pročitao:
    BLIC

    Evo i teksta:

    Kada je jedan Indijac mejlom pitao "Insu" kako da popravi budilnik star 60 godina, oni su mu poslali ganc novi: verovali ili ne, budilnici na navijanje i dalje se ređaju na fabričkoj traci u Zemunu.

    Za one koji ih ne pamte: da bi ovaj budilnik radio morate da ga navijete. I to najpre sat, a onda i zvono. Ne smete da zaboravite ni da oslobodite "čekić" koji udara u metal i pravi karakterističan zvuk zbog kojeg ćete u cik zore širom otvoriti oči.
    Zaboravite na opciju odlaganja alarma koju imate na mobilnom telefonu. Jedino što možete je da zaustavite neprijatnu zvonjavu fizičkim kočenjem "čekića".


    I kome još danas treba mehanički sat, izrađen od mesinga, bronze i nerđajućeg čelika koji je već u proizvodnji mnogo skuplji od digitalne konkurencije?
    - Razmišljali smo o tome da ukinemo proizvodnju, međutim, javila nam se jedna firma iz Amerike sa neverovatnim zahtevom da naruče 5.000 budilnika. To je lanac supermarketa poznat po tome što iz svake zemlje imaju poneki proizvod u prodaji. Ne znam kako su došli na ideju da iz Srbije to budu budilnici. Naručili su prvih pet hiljada, a sada naručuju pred božićne praznike - priča Jovica Zarić, generalni direktor "Inse".


    "Budilnik koji bi probudio mrtvaca" naslov je jednog komentara na američkom sajtu "Retro thing". Autor hvali sat kao nešto što ga je spaslo od "odlaganja" zvonjave digitalnog alarma.
    - Ovi satovi imaju jačinu zvuka 86 decibela koji traje oko 15 sekundi, garantujući vam buđenje puno adrenalina - piše Džejms Graham.
    Jedan mali deo budilnika ostaje i na srpskom tržištu. Budilnici su postali i suveniri Beograda, pa ispod kazaljki stoji slika Hrama Svetog Save, Mosta na Adi...

    U zlatno doba iz zemunske fabrike godišnje je izlazilo čak milion i dvesta hiljada budilnika, a pola miliona bilo je izvoženo u Nemačku. Kada su došle sankcije, posao je prekinut.
    Danas su u svetu ostale svega tri fabrike mehaničkih budilnika, u Kini i Brazilu.
    - Nas 250 zaposlenih živi pre svega od proizvodnje vodomera, ali i namenske vojne proizvodnje, međutim zbog tradicije nismo želeli da prekinemo proizvodnju budilnika - kaže Radomir Kotur, zamenik komercijalnog direktora.
    "Made in Germany" iz Srbije
    Danas u "Insi" proizvode i mehaničke štoperice.
    - To je posao sa Nemcima. Mi dizajniramo izgled i pakovanje. Na njih stavljamo znak nemačke firme "Kinzle" i natpis "Made in Germany" ili "Made in Europe". To je veoma tražen proizvod. Iako su digitalni satovi na utakmicama najmoderniji, dešava se da tehnika zakaže, a onda uskače naša štoperica... - priča Jovica Zarić.
    Svi se čude
    U delu fabrike gde se sklapaju satovi petnaestak žena sedi za pokretnom trakom gde budilnici dobijaju krajnji oblik. U jednoj kutiji su spirale, u drugoj kazaljke, u trećoj metalni oklopi. Dame vešto sklapaju delove satova, stavljaju kazaljke, fiksiraju čekićem...
    - Već 29 godina radim ovaj posao. Svi se začude kada kažemo da i dalje proizvodimo budilnike. Najteži deo posla je ubacivanje spirale u mehanizam. Jako je pipavo i radi se sa lupom - priča radnica Zorica Roljić.
    RUS, VLADAN P, nele and 13 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: Insa satovi

    ..pohvalno
    Neša and Zagor like this.
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •